İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin Terrier Maltese Uygun Bir Cins Mi?

İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin Terrier Maltese Uygun Bir Cins Mi?

Terrier Maltese, ilk defa köpek sahiplenen kişilerin fazlasıyla tercih ettiği bir ırktır. Düzenli şekilde bakımı yapılması gereken bu cinsin eğitimi de oldukça kolaydır. Eğlenceli, ılımlı ve başa çıkması kolay olan evcil köpek cinsleri arasında Malta köpekleri yer alır. Kırılgan ve küçük olan bu cins kendine fazlasıyla güvenir. Akıllı, rekabetçi, çevik ve öğrenmeye açık bir yapısı bulunur. Hem çocuklu hem de tek kişiler için sahiplenilebilecek olan türler arasındadır. Sosyalleşmeyi kolayca benimsediği için kesinlikle sahibine sorun çıkartan davranışlarda bulunmaz. Hatta işten eve geldiğiniz zaman onu yatağınızın üzerinde sevimli şekilde çorabınızı çiğnemiş bir şekilde bulmanız mümkündür. Enerji seviyeleri yüksek olduğundan fiziksel ve zihinsel açıdan aktivitelerinin düzenli biçimde yaptırılması gerekir. Kompakt düzeydeki boyutlar kentsel yaşama uyum sağladığı için sahiplenme konusunda daha idealdir. Bu türü sahiplenecek kişilerin aşağıda bulunan detayları kesinlikle göz ardı etmemesi gerekir.
 
•  Aktif yapıya sahip olan Malta köpeklerinin düzenli şekilde dolaştırılmaları ve egzersiz yaptırılmalarına ihtiyacı bulunur.
•  Özellikle yaşlılık dönemlerinde daha çok üşütmeye meyillidirler.
•  İpeksi tüyleri düzenli şekilde bakım gerektirir. Günlük taranmalı, haftalık olarak yıkanmalıdır. Düzenli olarak tımar edilmediği zaman düğümlenmeler meydana gelir.
•  Kulak ve göz bölgesindeki tüyler düzenli şekilde kesilmelidir. Çoğu zaman Malta köpeği sahipleri özellikle göz bölgesindeki saçları toplar.
•  Sahiplendiğiniz köpeğinizin mutlu ve sağlıklı bir yapıya sahip olması adına mutlaka veteriner kontrollerini aksatmamanız gerekir.
 
Terrier Maltese sahiplenecek kişilerin öncelikli olarak sevgi dolu ve huzurlu bir yuva sağlamaları köpeğinin genel huzuru açısından önemlidir. Bu sayede doğru şekilde evcil hayvan bakma süreci ilerleyebilir.
 

Benzer Yazılar

Yukarı