İstanbul'da Bulunan En İyi Köpek Parkları

İstanbul'da Bulunan En İyi Köpek Parkları

Köpekler cinslerine bağlı olarak mutlaka hareket edip enerjilerini atmaya ihtiyaç duyarlar. Evimizde onlara yarattığımız güvenli alanlar her zaman onlar için yeterli olmaz. Kedilerden farklı olarak köpeklerimizle dışarıda vakit geçirip hem onların sosyalleşme hem de egzersizlerini yapmaları sağlanmalıdır. Bu enerjinin atılması ve sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için köpeklere özel bazı alanlar yapılmıştır. İstanbul özelinde köpeklerinizle vakit geçirebileceğiniz ve en önemlisi köpeklere göre dizayn edilmiş parklardan bahsedeceğiz.  
 
Buna geçmeden önce bu alanlara köpeğinizle birlikte gitmeden önce mutlaka ziyaret etmenizi ve köpeğinizin cinsine ve sosyalleşme durumuna göre uygun olup olmadığını kontrol etmeniz yürüyüş esnasında yaşanabilecek olaylara önceden önlem almanıza imkan tanıyacaktır. 
 

Anadolu Yakasında Bulunan Köpek Parkları 
 

  Ataşehir Köpek Parkı 

 
 
Bulunduğu semt ve konumundan ötürü köpek sahipleri tarafından çok sık ziyaret edilen parkların başında geliyor. Metropol AVM’ye olan yakınlığı sebebiyle parkın yoğunluğu genelde yüksek oluyor. Köpeklere özel ayarlanmış olan Ataşehir Köpek Parkı, çevresindeki engelleyiciler sayesinde çok heyecanlı hareket eden ve kaçma riski olan köpekleriniz varsa tercih etmeniz gereken parklardan biri olarak yerini almıştır. Sadece dolaşmanın yanında köpeklere özel tasarlanmış alanlarda onlarla birlikte egzersiz yapabilirsiniz. Her cinsten köpeğiniz için bu parkı tercih edebilirsiniz.
 
Adres: Ataşehir Atatürk, Park İçi Yolu, 34758 Ataşehir/İstanbul 
 

  Kalamış Atatürk Parkı 

 
 
Oldukça büyük bir alana yayılan ve yine konumu itibariyle çokça tercih edilen parklardan biri olarak Kadıköy’de yer alıyor. Bol yeşillik ve deniz manzarası ile birlikte köpeğinizin keyfini yerini getirecek bir yürüyüşün ardından sadece köpeklere özel ayrılmış bir alan bulunuyor. Konum ve altyapı açısından çok iyi olmasının yanında özel alanların büyüklüğü açısından kolayca ön plana çıkmasını sağlamıştır. Cins olarak köpek ayrımı yapılmadan tercih edilebiliyor. Kalabalık ve tür olarak çeşitliliğin fazla olduğu bir park olmasından dolayı köpeğinizi iyi tanıyıp ona göre daha sakin saatlerde götürmeyi tercih etmenizi öneririz. 
 
Adres: Fenerbahçe, Münir Nurettin Selçuk Cd. No:54, 34726 Kadıköy/İstanbul 
 

  Yoğurtçu Parkı 

 
 
Kadıköy’ün en eski parklarından biri olan Yoğurtçu Parkı son dönemlerde gelen talepler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlemeye gidilerek içine köpeklere uygun olan bir park alanı oluşturulmuştur. Bölgenize yakın ise kısa yürüyüşlerinizde köpeğinizle buraya uğrayarak oyun ve eğitim alanlarından yaralanabilirsiniz. Köpeklere ayrılan alan parka göre biraz küçük bir alan olmasına rağmen çok kalabalık olmadığını belirtelim. Konumunuza göre tavsiye edebileceğimiz köpek parkları arasındadır. 
 
Adres: Osmanağa, 34714 Kadıköy/İstanbul 
 

  Maltepe Şehir Parkı

 
 
İdealtepe durağının tam karşısında yer alan denize sıfır parklardan biri olarak köpeğinizle birlikte vakit geçirebileceğiniz en iyi parklar arasında olduğunu belirtebiliriz. Sahilde yer alan ve oldukça geniş bir alana sahip olan parkta köpeklere özel ayrılmış oyun ve eğitim alanları bulunuyor. Akşamüstü çok kalabalık olduğunu belirtebiliriz. Her cinsten köpeğinizle gelebilirsiniz. 
 
Kalabalık olmayan saatlerde giderek eğitim ve oyun alanlarında vakit geçirebilirsiniz. Bisiklet ve yürüme alanlarına olan yakınlığı nedeniyle köpeğinizi tamamen serbest bırakmadan önce oyun alanını öğreterek ardından bırakmanız önemlidir. Köpeğiniz alana alıştıktan sonra oynaması için çok çeşitli parkurları bulunuyor. 
 
Adres: İdealtepe, Turgut Özal Blv. No:129, 34841 Maltepe/İstanbul 
 

  Neşeli Patiler Köpek Parkı 

 
 
Pendik içerisinde yer alan bulunduğu konuma göre bu gibi köpek alanlarının az olması sebebiyle öne çıkan ve değerlendirilmesi gereken parklardan biridir. Park bölgesine sonradan dahil edilen bu köpek eğitim ve oyun alanı birlikte aktivite yapabileceğiniz ve karşısındaki yürüyüş parkına yakınlığı ile yürüyüşlerinizde değerlendirmeniz köpeğinizi mutlu edecektir. 
 
Farklı cinslere ve büyüklüklerine uygun bir köpek alanı kurulmuştur. Yeni eklenmiş olan oyuncakların arasında köpeğinizle vakit geçirebilirsiniz. Bölgesine göre kalabalık sayılmayacak bir parktır. 
 
Adres: Yenişehir, Çimen Sk. No:7 D:4, 34912 Pendik/İstanbul 
 

  Maltepe Belediyesi Evcil Hayvan Oyun Alanı

 
 
Maltepe Belediyesi, parklarına köpeklere uygun alanlar entegre etme konusunda oldukça başarılı belediyelerden biri olduğunu biliyoruz. Yine evcil hayvanlara özel bir alan yaratarak onların enerjilerini atmaları için sağlıklı bir ortam oluşturmuştur. Küçük olmasına rağmen yeterince oyun alanı oluşturulmuş olması avantajlı taraflarındandır. Beslenme ve su içme alanları yeterlidir. Son dönemlerde bakımsız kalmıştı fakat sonradan gelen talepler sonunda eski hali geri kazandırılmıştır. Köpeğinizin cinsi fark etmeksizin dahil olabileceği alanlar bulunuyor. 
 
Adres: Altıntepe, Şale Sok., Bostancı, 34840 Maltepe/İstanbul 
 

Avrupa Yakasında Bulunan Köpek Parkları 
 

  Dünya Barış Parkı 

 
 
Son dönemde yeniden düzenlenip yenilenen ve tekrardan herkesin kullanımına açılan park aslında doğrudan bir köpek eğitim ve oyun alanına sahip olmamasına rağmen hem sizin hem de köpeğinizin rahat hissedeceği parklardan biridir. Park düzenlemesi yapılırken köpekleriyle yürüyüşe çıkanlar için çok sayıda beslenme alanı oluşturulmuştur. Beşiktaş gibi bir yerde neredeyse her yere takın bir konumda bölge bir parkın olması köpeklerinizin enerjisini atabileceği ve bir yandan da ihtiyaçlarını rahatça karşılayabileceği bir park olması mutlaka değerlendirmeye değer yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Akşamüstü yoğun oluyor fakat yine de rahatsız edecek kadar olduğu söylenemez. 
 
Adres: Türkali, Dünya Barış Parkı, 34357 Beşiktaş/İstanbul 
 

  Beylikdüzü Yaşam Vadisi 

 
 
2018 yılında Pati Park ismiyle yaşam vadisinin içinde yerini alan bölgede köpeğinizle vakit geçirebilirsiniz. Cins fark etmeksizin tercih edebileceğiniz bir oyun alanı olarak parkın içine yerleştirilmiştir. Beylikdüzü ve yakınlarında olan köpek sahiplerinin tercih etmesi gereken yerlerin başında gelmelidir. Alan çok büyük olmamasına rağmen kalabalık durumu kabul edilebilir düzeydedir. Özellikle uygun saatleri tercih ederseniz köpeğinizle yaşam vadisinin içinde yürüyüşünüzü tamamladıktan sonra bu oyun alanına gelerek yeni bir aktivite ile yürüyüşünüze nokta koyabilirsiniz. 
 
Adres: Cumhuriyet, Atatürk Blv. No:28, 34520 Beylikdüzü/İstanbul 
 

  Maçka Parkı 

 
 
Şehrin merkezinde bulunan büyük parklardan en bilinen ve ziyaret edilen parklardan biridir. Maçka Parkı özel olarak köpek alanı bulunması gereken ve çok sayıda talep olmasına rağmen bir çalışma olmamıştı. Son zamanlarda parkın kenar bölümlerine bazı oyun alanları eklenmeye başlandığını görebiliyoruz. Yürüyüş yapmak için uygun parklardan biridir. Eğitim alanlarının daha da genişletileceğini yöneticiler belirtmişti. Bu parkı tercih edecek olan köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli nokta içeride çok sayıda sahipsiz köpeğin yer almasıdır. Köpeğinizle yapacağınız yürüyüş için çok güzel bir park olmasının yanında, köpeğinizin ve sosyal durumlarından emin olmadan gitmememiz daha sağlıklı olacaktır. Gün içinde yoğunluk çok fazladır. 
 
Adres: Harbiye, Maçka Cd., 34367 Şişli/İstanbul 
 

Köpek Park ve Oyun Alanlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

 
Köpeklere özel oluşturulan park ve oyun alanlarında dikkat edilmesi gereken noktaların başında herkesin sizin kadar bilinçli olmayacağı olmalıdır. Bütün köpek sahipleri sizler kadar bilinçli olmadığı için uygun zemin hazırlanana kadar beklemek yerine doğrudan tasmasız bir şekilde salınan köpeklerin birbirine zarar verme durumları oluşabiliyor. Köpek parkları her zaman tam olarak güvenli alanlar olmayabilir. Bu noktada sizin dikkat etmeniz ve alanı iyice tanıyıp gözlemleyene kadar köpeğinizi bırakmamanız gerektiğinin altını net olarak çizmemiz gerekiyor.  
 
 
Bu alanların uygunluk durumunu önceden kontrol etmek köpeğinizin yaşayabileceği bir durumun önüne geçmiş olacaktır. Köpek parkları her zaman sizin kadar bilinçli kişiler tarafından ziyaret edilmediğini ve çok sayıda sahipsiz köpeğin yer alabildiğinin vurgusunu yapmalıyız. Köpeğinizin cinsini ve sosyalleşme eğilimini iyi gözlemlemek oldukça önemlidir. Güvenli bir şekilde köpeğinizle bu aktiviteyi yapmadan önce bu durumları mutlaka gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. 
 
 

Benzer Yazılar

Yukarı