İzmit’e Bırakılan Hayvanların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor.

İzmit’e Bırakılan Hayvanların Sayısı Her Geçen Gün Artıyor.

İzmit her geçen gün büyüyor. Civar ilçelerden İzmit’e bırakılan hayvanlarında sayısı her geçen gün artıyor. Ben geleceğin mühendis adaylarından biri olarak İzmit’te yaşanan bu duruma bir son verilmesini istiyorum. Lütfen sizlerden rica ediyorum bu duruma dur deyin.   Sokak hayvanları hepimizin.
 
 
Öncelikle bütün hayvan severlere merhabalar diliyorum. Türkiye’de böyle bir platformda bütün hayvan severler ile bir araya gelmek çok güzel bir duygu. Adım Ece. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde oturuyorum. Babam ve dedem de bu kentte doğmuş. İzmit’in yerlisiyiz anlayacağınız. Aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde öğrenciyim. Çocukluğumdan itibaren hayvan sevgisi ile büyüyen, hayvanların insanların en yakın dostu olduğuna inanan bir birey olarak yetiştirildim. Büyüdüğüm Karabaş Mahallesi’nin her köşesinde baktığım
hayvanlarla güzel hatıralarım var.
 
 
Keşke elimden daha fazlası gelse diyorum her seferinde. Daha çok hayvana yardım edebilsem, daha çok cana dokunabilsem. Çünkü Türkiye’de hayvanların başına gelenleri gördükçe her gün kahroluyorum.
 
Yaşadığım şehir Kocaeli hayvan hakları konusunda diğer illere nazaran daha duyarlı bir yer. Kimi mahallelerde vatandaşların kendi kendine yaptığı baraka/barınaklar bile mevcut. Lakin kurumsal bir organizasyon yok. Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi  Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü adı altında müdürlüğümüz var kentimizde. Sağ olsun Büyükşehir Belediye Başkanımız hayvan haklarına duyarlı biri lakin Kocaeli her geçen gün büyüyen bir kent ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin vatandaşların
bazı taleplerine yetişmesi mümkün değil. 12 ilçe yaklaşık 2 milyon nüfus ve büyük bir yüzölçümü bunu oldukça zor kılıyor.
 
 
Geçtiğimiz günlerde yerel basında bir haber okudum. İzmit Belediyesi’nin Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü açmak istediğine dair. O kadar çok sevindim ki… Hem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üzerinde bulunan bu büyük yükün bir parça olsun kalkacak olmasından hem de artık İzmit Belediyesi’nin de bu işe el atmasına. Ama ailemden duyduğum kadarıyla bu kanun tasarısı meclisten geçmemiş. Neden böyle bir şey olabilir, neden insanlar sokak hayvanları ile ilgili bir birim kurulmasına
izin vermez diye düşündüm durdum. Bir cevap bulamayınca çevremdeki insanlar “ İzmit Belediyesi’nde siyasi çekişmeler yüzünden birçok kanun çıkamıyor “ cevabını aldım. Anlamadığım şey sokak hayvanları hangi partiye, hangi ideolojiye hangi inanca zarar verebilir ki?
 
 
Şunu açıkça belirtmeliyim ki siyasetle aram hiçbir zaman iyi olmadı. Partiler ideolojiler değil kediler köpekler beni mutlu ediyor. Ailem dahi seçimlerde oy kullanmam yönünde baskı yapsa da son 3 seçimde de sandığa gitmedim. Sanırım ömrümün geri kalanında da gitmeyeceğim. Ben geleceğin mühendis adaylarından biri olarak İzmit’te yaşanan bu duruma bir son verilmesini istiyorum. Farklı partilere mensup olabiliriz, farklı inançlarımız olabilir ama hayvanlar bütün insanlığın ortak paydasıdır.
Bu kanuna muhalefet eden kim varsa ona geçtiğimiz sene Dünya Bankası konutları önünde can çekişe çekişe ölen daha 2 buçuk aylık yavru köpeği hatırlatmak isterim. İzmit her geçen gün büyüyor. Civar ilçelerden İzmit’e bırakılan hayvanlarında sayısı her geçen gün artıyor. Lütfen sizlerden rica ediyorum bu duruma dur deyin. Sokak hayvanları hepimizin. Bu kanunun önünde engel olmayın o küçük canların telef olmasına izin vermeyin.
 

Benzer Yazılar

Yukarı