Jack Russell Cinsi Hakkında A'dan Z'ye Her Şeyi Araştırdık

Jack Russell Cinsi Hakkında A'dan Z'ye Her Şeyi Araştırdık

Gülümseten, karşılıksız seven, heyecanlandıran karakterleriyle bir köpek sahibi olmak herkesin hayatına neşe getirir. Ancak söz konusu bir Jack Russell olduğunda tüm çocuksu neşe ve hareketlilik benzersiz şekilde ön plana çıkmakta, sevgi ve ilgiyle köpeğinizi anlamanız her zamankinden daha önemli olmaktadır. Sizler için her Jack Russell sahibinin mutlaka bilmesi gereken, cinse dair tüm detayları bir araya getirdik. Tüm Jack Russell ilanlarını https://www.kopekdunyasi.com/kategori/jack-russel bu Köpek Dünyası sayfası üzerinden inceleyebilirsiniz.

 

Jack Russell Cinsine Hızlı Bakış

 

 
 
Enerji Seviyesi                                 Yüksek                  
Egzersize Olan İhtiyaç Yüksek
Oyuncu Karakter Çok Oyuncu
Diğer Köpeklerle Arası İyi
Farklı Hayvanlarla Arası İyi
Çocuklar ile İlişkisi Çok iyi
Yabancı İnsanlara Tutum İyi
Eğitilebilme Hızı İyi
Koruma İç Güdüsü Orta
 

Jack Russell Cinsi Köpeklerin Karakteri  

 
Küçük bedeninde şaşırtıcı büyüklükte sevgi barındıran bu köpekler için sadık, sonsuz bir enerjiye sahip, hemen her küçük detaydan zevk alabilen, haliyle oldukça eğlenceli köpekler olduğundan bahsedilebilir. Sahibini mutlu etme arzusuyla ve mutlu tavırlarıyla son derece enerjik cinsler arasında yer alan Jack Russell, yapılması gereken bir iş veya kurulması gereken bir arkadaşlık olduğunda son derece neşelenir. İddialı, iradeli ve korkusuz olan Jack Russell, uyanık tavırlarıyla iyi bir bekçi olmaya da adaydır. Doğası gereği son derece iyi bir avlanma yeteneğine sahip olan bu köpekler, avlanma iç güdüsüyle yüksek enerjisinin birleşmesi neticesinde iyi ve sabırlı bir eğitimin gerekliliğini zorunlu kılmaktadır.
 

Jack Russell Dişi- Erkek Boyutu, Ağırlığı ve Ortalama Yaşı 

 
Farklı arazi türlerine ve farklı hizmet amaçlarına göre üretilebildikleri için, bu cinsin boyutları arasında büyük farklılıklar mevcuttur.
 
• Jack Russell köpekler için standart olarak omuzun yerden yüksekliği erkeklerde 25 – 38 cm, dişilerde   23 – 35 cm arasında kabul edilmektedir.
• Ağırlıkları yine değişkenlik göstermekle birlikte 6 ila 8 kg aralığında görülebilmektedir.
• Bakım şartlarına bağlı olmakla birlikte bu cins için 10- 15 yıl arasında yaşam beklentisi bulunmaktadır.
 

Jack Russell Köpeğin Bilinmeyen Yönleri

 
Dünyayı keşfetmeye yönelik son derece tutkulu ve meraklı olan bu küçük köpekler hem entelektüel hem fiziksel olarak pek çok uyarana açıktır. Yani çevikliği ile yarışmalarda son derece başarılı olup, çok iyi bir kazıcı, hatta bir sincabı yorulmadan yakalayacak kadar başarılı bir avcı olabilirken, öte yandan karmaşık hileleri bile çözebilecek kadar zeki ve hatta televizyonun aranan aktör köpeklerinden sayılacak kadar eğitime açıklardır. Olumlu pekiştireçler karşısında oldukça iyi bir eğitim almaya açık olan bu zeki köpekler, beş metreye kadar zıplayabilmeleriyle şaşırtıcı ve çok yönlü yeteneklerini ispatlamaktadır.
 

Yavru Jack Russell Tavsiyeleri

 
• 8.haftası itibariyle ailenize dahil olabilecek Jack Russell yavrusu için erken dönemde eğitime başlanması, yavrunun üzerinde otoriter bir etki yaratılması, tutarlı olup iyi davranışların ödüllendirilmesi ve itaat için sosyalleşebileceği bir alan yaratılması gerekmektedir.
• Bu cinsin kazmaya ve zıplamaya olan ilgisi nedeniyle, eğer yavrunun yaşam alanı bahçe olacaksa, yüksek çit gibi çeşitli önlemler ve düzenlemeler sağlanmalıdır.
• Yavrunun kendine ayrılan alanlarda uyumaması ve sahiplerinin yatağını paylaşma çabası karşısında herhangi bir hırlamaya veya kırılmaya karşı taviz gösterilmemesi, genel olarak baskın davranmasına izin verilmemesi gerekmektedir.
• Ortamına yeni yeni alışmakta olan yavrunun rahatlığını sağlamak için annenin kalp atışını anımsatacak, saatli ürünler kullanmak çözüm olabilmektedir.
• Birden çok yavru Jack Russell’ın aynı ortamda bulunmamasına dikkat edilmeli, ayrıca yavruların enerjisine olumsuz tepki gösterecek olan yetişkinler de yavrularla aynı ortamda tutulmamalıdır.
• Hamster, yılan gibi kemirgen türünde evcil hayvanlar besleyenlerin yavruyu bu diğer evcillerden uzak tutması gerekmekte, aksi halde Jack Russelllar bu canlıları bir av olarak görebilmektedir.
 

Jack Russell 2024 Fiyatları

 
Bir Jack Russell'ın fiyatı, köpeğin yaşına ve fiziksel özelliklerine göre değişebildiği gibi, yerel bir köpek sahibinden veya tanınmış bir yetiştiriciden mi seçim yapıldığına bağlı olarak da değişebilmektedir. Irkın olası sağlık sorunlarına karşı yetiştiriciler tarafından yapılan testler, üreme ve yetiştirmede sağlanan optimal koşullar veya oldukça zeki olan bu ırk için verilen özel eğitimler bu ırkın fiyatlarında yine belirleyici olabilmekte 2,500 TL ile 5,000 TL (92 USD-185 USD) arasında, geniş bir seçenek aralığından bahsedilebilmektedir.
 

Olumlu ve Olumsuz Yönleri

 
Olumlu Yönleri 
 
• Zekâları ve akılları sayesinde basit komutları hızlı öğrenmeye ve eğitime son derece açıktırlar.
• Sevdiği aile üyelerini koruyan, oldukça sadık köpeklerdir.
• Ufak boyutlara ve çok yönlü yeteneklere sahip köpekler olarak, farklı ortamlarda beslenmeye ve farklı amaçlarla üretime uygundurlar.
• Genellikle sağlıklı olmaya yatkın ırklardan biri olarak bilinirler, hatta cinsin bazı üyeleri 16 yıldan daha uzun süre yaşamaktadırlar.
 
Olumsuz Yönleri 
 
• Boyutları küçük olmasına rağmen oldukça yoğun enerjiye ve oyun isteğine sahip oldukları için apartman yaşamına ve dar evlere uyum sağlayamazlar.
• Sadakatleri ve cesaretleri nedeniyle bazen fazla koruyucu olabilmekte, erken dönemde doğru eğitimi almazlarsa küçük çocuklara ve diğer ırklara karşı saldırgan olabilmektedirler.
• Zıplamayı, kazmayı ve koku takibini çok sevdikleri için korunaklı şekilde bakılmayı, asla gözetimsiz bırakılmamayı ve açık alanda son derece dikkatli olmayı gerektirirler.
 

Jack Russell 'ın Güdüsel Öne Çıkan Özellikleri

 
Keşfetme, kovalama ve avlanma iç güdüsü oldukça yüksek olan bu zeki köpekler, yürüyüşlerden ve uzun süren enerjik oyunlardan son derece hoşlanırlar. Ancak bu iç güdüleri ve enerjileri evdeki diğer türden evcil hayvanlar için risk yaratabilmekte, sahiplenmeden önce iyi bir ev düzenlemesi ve eğitim hazırlığı yapılmasını gerektirmektedirler. Doğaları gereği saklananı bulma, hedefi yakalama gibi görevleri tamamlamaya ve hizmet etmeye meyillidirler. Gürültü oluşturabilecek kadar sesli oldukları ve ailelerine karşı koruyucu yönleri baskın olduğu için iyi bekçilik yapmaya uygundurlar.
 

Temel Eğitimleri

 
Olumsuz özelliklerinin ortaya çıkmaması adına baskın, disiplinli ve istikrarlı bir tutum gerektiren Jack Russell köpeklerin eğitimine yavruluk döneminde başlanması çok önemlidir. Duygusal bağların geliştiği ve eğlenceli geçen bir eğitim rutinini mümkün kılan bu köpeklerde, enerjik ve heyecanlı karakteri dengelemek adına sosyalleşmenin olabildiğince erken sağlanması gerekmektedir.
Dikkat dağıtmayan bir alanda geçen ve ödül temelli bir eğitimle son derece zeki olduğunu kısa sürede ispatlayabilen bu köpeklere, yeteneklerini geliştirecek eylemler ve basit komutlar aşılanmalı, sakinleşme için yoğun antrenmanlar sağlanmalıdır.
 

Ne Yer? Ne Yemez?

 
• Her köpek gibi hayvansal ürünleri, özellikle de et türlerini daha çok tüketmeye meyilli olan Jack Russell köpekleri pişmiş kırmızı et, hindi, tavuk etleri ve sakatat ile besleyebilirsiniz.
• Çikolata dahil olmak üzere tüm tatlılar ve şekerlemeler, üzüm, avokado, mısır, biber, soğan, sarımsak, kereviz ve badem yapılarından dolayı köpek beslenmesine dahil edilmemesi gereken besinler arasındadır. 
• Jack Russel için pek çok mamada enerji kaynağı olarak bulunan pişmiş pirinç veya fıstık ezmesi de iyi birer besin olabilir, ayrıca lifli yapısıyla sindirime yardımcı olmaları adına armut, balkabağı, havuç, marul, yaban mersini verilmesi uygun olacaktır. 
• Peynir, ekmek, çilek, mantar, elma gibi besinlerin aşırıya kaçmadan beslenmeye eklenmesi mümkündür.
 

Beslenme Tablosu

 
Yüksek enerjili, bol egzersiz ihtiyacı duyan ve hızlı metabolizmaya sahip Jack Russell'ın kuru, yaş ve konserve mamalardan tüketmesi mümkün olup, protein, yağ ve karbonhidratları yeterli ve dengeli olarak alması gerekmektedir. Piyasada ekstra protein içerdiği iddia edilerek satılan pek çok mama bulunmakta, ancak köpeğe asgari faydaları bulunan bu gibi içerikler yerine alınan mamanın ''dallı zincirli amino asitler'' yani ''BCAA''lar veya omega – 3 bakımından ne kadar zengin olduğunu kontrol ederek tercih yapılması uygun olmaktadır.
 
Yavru bir Jack Russell günde minimum% 22 protein ve %8 yağ, yetişkinse en az %18 protein ve % 5 yağ içeren bir beslenmeye ihtiyaç duyar. Vücudun ilerleyen yıllarda tam anlamıyla gelişmesiyle birlikte günde 3 olan öğün sayısı 2'ye düşürülerek obezite gibi rahatsızlıkların önlenmesi tavsiye edilir. Tüketilen besinlerin tam sindirilebilir olduğundan ve ishal gibi problemleri önlemek adına maksimum %5 oranında lif içerdiğinden emin olunmalı, herhangi şüpheli bir durumda veya soru işareti varlığında direkt veterinerle görüşülmelidir.
 

Jack Russell Türleri ve Renkleri 

 
Pürüzlü (uzun ve düz form), pürüzsüz veya kırık (kırçıllı) tüy tiplerinin tamamının normal karşılandığı Jack Russell için bu üç kürk yapısı da dökülmeye meyillidir. Genellikle beyaz üzerine ten rengi veya siyah lekelerle görülen kürkte AKC'ye göre en az %51 oranında beyazlık görüldüğü sürece tüm desen renkleri ve yerleşimleri orijinal kabul edilebilmektedir.
 

Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

 
Hiperaktif denebilecek kadar enerjik olan bu köpeklerin hem kas oranını korumak ve fit kalmasını sağlamak hem de akıl sağlığını dengede tutarken zekasını da geliştirmek adına düzenli, bol egzersiz yapması son derece önemlidir.
Köpeğinizin iştahı açıksa ve veterineriniz alınması gereken yağ miktarını arttırmanızı öneriyorsa, evin çevresine sakladığınız yiyeceklerinin nerede olduğunu bulması üzerine kurulu oyunlar tercih edebilirsiniz. Diş sağlığını güçlendirmek için halat çekme, agresif bir boyuta ulaşmamak kaydıyla, enerjiyi atmak için kovalamaca, sıcak günlerde kas ve eklemleri geliştirmek adına yüzme, çevikliği arttırma amacıyla top ve sopayla oynanan sıçrayarak yakalama- geri getirme oyunları, Jack Russell cinsi için olduğu kadar köpeğiyle bağlarını güçlendirmeyi isteyenler için de ideal egzersizlerdir.
Gündelik hareketlilik için en temel ve basit egzersiz yürüyüştür, ancak doğuştan iz sürücü olan Jack Russell'la yapacağınız yürüyüşler, özellikle de doğal bir ortamdaysa, tasma kontrolüyle gerçekleştirilmelidir.
 

Rutin Bakım Programı

 
 
Tüy 
Jack Russell, üç farklı kürk tipine sahip olabilmekte, her kürk farklı bir rutini gerektirebilmektedir. Bazı cinsler daha fazla tüy döktüğünden köpeği iyi tanıyarak tımar uygulamalarının sıklaştırması önerilmekte, kürk tipi ne olursa olsun köpeği sert hava koşullarına dayanıklı kılmak adına tüylerin vücuda paralel, düz şekilde uzanması gerekmektedir.
Farklı dönemlerde ve farklı miktarda da olsa tüy dökmeye meyilli bu cins için düzenli kürk taraması gerekmekte, pahalı bir bakım ürünü almadan önce köpeği profesyonel kuaföre götürerek öneri almak en doğru seçenek olmaktadır.
 
Diş  
Ağız içi bakteri oluşumunu önleyerek veteriner ziyaretlerini azaltmak için haftada 2 ila 3 defa diş fırçalanması önerilmektedir. Diş bakımı için köpeğe özgü bir diş fırçası ve macunu temin edilmesi gerekmekte, başlangıçta tüm dişlerin temizlenmesine gerek bulunmamakta, köpeği bakıma alıştırmak için parça parça yapılan diş temizlikleriyle ilerlenmesi ve ilerleyen zamanlarda tek seansta komple diş bakımına geçilmesi yeterli olmaktadır.
 
Yüz
Köpeğin yüzünü kaşıması, cildinin kuruması veya pullanması halinde yulaf içeren şampuan kullanımı önerilmekte, banyo veya yüz yıkama suyunun ılıklığından emin olunması, şampuan uygulamalarında gözlere ve kulaklardaki yağlı bölgelere özellikle dikkat edilmesi gerekmektedir. Gözlerde enfeksiyonu önlemek adına küçük kılların göz kapaklarına değmediğinden emin olunmalı, saçlar göz bölgesine yaklaşmışsa mutlaka kısaltılmalıdır.
 
Kulak
Köpeğin dış kulak bölgesi kirden arındırılmalı, bu amaçla bir kulak temizleme solüsyonu ile pamuk veya gazlı bez kullanılmalıdır. Hiçbir durumda köpeğin kulağına cisim sokulması önerilmemekte, kulak kanalından fazla miktarda tüy çıkması halinde parmakla alınabiliyorsa alınması, aksi halde veterinere başvurulması gerekmektedir.
 
Tırnak 
Tırnakları hızlı uzayan ve aktif bir ruha sahip olan bu cinsin hareketlerini engellememek adına düzenli olarak, mümkünse ayda 2 defa tırnakları kesilmelidir. Köpeğin rahat bir anında, onu sakin kaldığı için sözel şekilde takdir ederek ve pençesini elinize alarak tırnakları kesebilir, tırnak kesme makasının tırnakların kırmızılaştığı noktaya kadar gelmesini sağlayarak bakımı yapabilirsiniz. Tırnakların beyazlığı, ideal kesme sınırını anlamak için önemli bir işaret, ancak yanlışlık sonucu kanamaya neden olmanız halinde mısır tozu veya mısır nişastası ile kanamayı durdurmak mümkün.
 

Yaşam Ortamı ve İlişkileri

 
Aile içi insanlar
Tabiatı insan dostluğu ve aile sevgisi üzerine kurulu olan bu köpeklerin özelliklere çocuklara karşı şaşırtıcı boyutlara ulaşabilen bir sevgisi vardır. Sahibine karşı son derece bağlı olan, hatta bu nedenden dolayı özellikle depresif günlerinde asla yalnız bırakılmaması ve saklambaç gibi oyunlar oynamak amacıyla bile olsa sahibinden uzak kalmaması önerilen Jack Russell, sadakati ile ön plana çıkan bir cinstir. Haliyle sahiplerinin de onlara ayak uydurmak ve ruh durumunu korumak adına eğlencelerine eşlik edebilecek kadar aktif, dikkatli ve boş zaman sahibi olmaları beklenir.
 
Dışarısı ve Diğer insanlar  
Hangi yabancıların tehditkar, hangilerinin izin alması gerekmeyen misafirler olduğunu anlamada üstün sezgilere sahip olması, Jack Russell cinsini ideal bir bekçi kılmakta, yabancılara karşı dengeli tutumu sosyalleşmesini kolaylaştırmaktadır.
 
Diğer Evcil Hayvanlar
Yabancılar dahil herkese tipik olarak sıcakkanlı ve arkadaş canlısı davransalar da av güdüleri ve özgüvenli olmalarıyla ilişkilendirilebilecek şekilde, bu durum kendi türüne karşı daha da yoğundur. Ancak unutulmaması gereken cesur ve özgüvenli karakterin bir süre sonra rekabete dönüşebileceği, bu nedenle tanışmanın başlangıcı olumlu izlenimler yaratsa da bir Jack Russell'ın başka bir köpekle uzun süre yalnız bırakılmaması gerektiğidir.
 

Youtube Yorumcuları Ne Demiş?  

 
# Köpek Koleji
Bu ırkın en büyük özelliği hiperkinetik bir ırk olması: Çok hareketli, yerinde duramayan, egzersiz ihtiyacı çok yüksek olan, heyecanlı, alert, her şeye dikkat kesilebilen, birazcık da takıntılı olabilen bir ırk, aynı zamanda da inatçı bir ırk. O yüzden Jack Russell edinmeyi planlayan kişiler için sadece bu köpeğin birkaç filmde oynamış olması, birkaç filmde görülmüş ve ünlü olması, onlar için yeterli olmamalı, ırkın özellikleri bilinmelidir.
 
# Köpekler Hakkında Her Şey
Bu ırk çok fazla hareketli ve yaşamı çok seven bir köpektir. Oyun oynamak onun için süper bir durumdur. Oldukça korkusuz bir köpektir. İyi bir aile köpeği olarak bilinir.
 
#  K9 Güvenlik
Konsantrasyonu sorunu olan bu ırkların dikkat çeldiricilere çok çabuk reaksiyon verdiğini görmekteyiz. Dolayısıyla itaat eğitimleri uyguladığınız yerlerde, başlangıç noktasında mümkün olduğunca onun dikkatini çekecek herhangi bir unsurun olmamasına özen göstermemiz gerekmektedir. 
 

Çiftleşme ve Gebelik Süreci

 
Jack Russell erkeklerinde ergenlik 6.ay itibariyle başlamakta, ancak ilk seneden sonra çiftleşme önerilmektedir. Dişilerde ise ilk kızgınlık dönemi 6. ila 12. ay arasında görülmekte, üreme içinse 1,5- 2 yaşları ideal kabul edilmektedir. Agresif veya garip olarak tanımlanabilecek davranışlara neden olmamak adına, bilinen, tanınan, güvenilir bir çiftleşme alanı sağlanmalıdır.
 
Hamilelikte birkaç hafta boyunca mide bulantısı, kusma, iştahta azalma ve anormal sesler çıkarma gibi belirtiler görülmekte, ortalama 63 gün süren bu süreç 9. haftada annenin sızlanma, daha çok hareket etme gibi semptomlar göstermesiyle doğuma dönüşmektedir. Anne, kendisine ev içinde daha sessiz ve güvenilir bulduğu bir yuva yapma çabasına girişeceği için önceden ona uygun bir alan ayarlamanız önerilmektedir.
 

Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

 
Diğer ırklara göre son derece uzun bir yaşama sahip olmasıyla dikkat çeken Jack Russell genel olarak sağlık sorunlarından uzak ırklardan biri olarak nitelendirilmekte, bu ırkta en sık karşılaşılan sağlık sorunları şu şekilde listelenebilmektedir:
 
• Lens luksasyonu (Göz içindeki lens kapsülünün, lensi yerinde tutan küçük bağlardan ayrılmasıyla meydana gelen durum)
• Diş eti hastalıkları (Gıda, bakteri ve minerallerin diş etlerinde birikmesi ve tartar oluşumu)
• Solunum problemleri (Pnömoni, akciğer kurdu gibi enfeksiyonlar, trakea sıkışması sonucu hava yolu tıkanıklığı)
• Deri problemleri (Dermatit, alerji, piyoderma, saçkıran gibi rahatsızlıklar)
• Pankreatit (Pankreas iltihabı)
 
İlk 21 gün boyunca anne sütünden aldığı bağışıklığın yeterli olduğu yavrularda, 3 ila 6. haftaları itibariyle yetiştirici sorumluluğunda aşılamaya başlanması gerekmektedir. Diğer aşılar için yineleme sıklığı 3 ay olmakla birlikte farklı olarak kuduz aşısının veteriner mevzuatına göre 1 sene süresince geçerliliği bulunmakta, ancak seyahat öncesinde kuduz aşısının yinelenmesi gerekebilmektedir.
 
Verilen aşılama haftaları veterinerin tercih ettiği aşı markasına göre değişebilmekte, ancak genel olarak uygun görülen aşı takvimi şu şekilde olmaktadır:
 
4-6 Hafta                    Köpek distemper ve parvovirüsenterite karşı aşılar ile Puppy DP veya Parvo-C aşıları                              
3-9 Hafta Distemper, hepatit, parvovirüs enterit, parainfluenza, leptospirosis'e karşı aşılar
6-8 Hafta Distemper, hepatit, parvovirüs enterit, parainfluenza, leptospiroza karşı PHPPi + Lepto aşıları
12 Hafta PHPPi + Lepto + Kuduz hastalığı, hepatit, parvovirus enteritis leptospiroea'ya karşı yeniden aşılama

 

Jack Russell İlginç Haberleri 

 
• Haziran 2019'da, St. Petersburg Rusya'da sahibiyle birlikte yürüyüş yapan Jack Russell cinsi Macho, sahibini çalılıklara doğru çekmek için yön değiştirdi. Sahibiyle uzun süre yaşadığı inatlaşmadan galip çıkan Macho, yalnızca 5 kg ağırlığında ve uzun zamandır ağlamakta olan bir kız çocuğu buldu. Rus Ulusal Muhafızları sözcüsü, Macho'nun mucize müdahalesinin küçük kızın hayatını kurtardığını dile getirdi.
 
• Fleetwood'dan Carol Willacy, pek çok hastalıktan mustaripti ve artrit alevlenmelerini tahmin edebilme yeteneğine sahip olan Jack Russell cinsi köpeği Billy'ye profesyonel eğitim aldırmaya karar verdi. 6 haftalık bir eğitim neticesinde Billy, buzda kayarak düşen kadını ısıtmak için yüzünü yalamak, nefes alamadığı bir gece ışıkları açmak, bahçede kendinden geçtiğinde yardım çağırmak gibi hayranlık uyandıran becerilerle tam 3 kez onu hayata geri döndürdü.
 

Dişi, Erkek, Yavru Jack Russell İsim Tavsiyeleri  

 
 
Dişi                           Erkek                    Yavru                     
• Chloe • Bruno • Akıllı
• Mira • Kestane • Champi
• Badem • Ahbap • Bibu
 
 

Jack Russell Irkın Kökeni Hakkında 

 
Adını İngiltere'de tilki avlama için Terrier yetiştirmekte olan Rahip John Russell'dan alan bu cins, havlayarak avını hazırlama ve hedefi yakalama gibi görevlerle, 1800'lerin başında iz sürücü ve avcı olarak yetiştirilmiştir. Standartları, özellikle bacak uzunluğu farklılık gösterebildiği için İngiltere'de pek çok alt kategoriye ayrılan cinsin, Amerika'daki uzun bacaklı cins popülerliğine rağmen, özellikle de at çiftliklerindeki tercih edilme sıklığı gün geçtikçe artmıştır. Henüz AKC'nin yeni üyelerinden sayılsa da "Frasier", "Wishbone'', Eddie" gibi TV programları sayesinde adını dünya genelinde duyurmayı başarmıştır.
 

Bir Jack Russell Sahibinin Sözleri

 
4 yıldır Russell Terrier'im Lucy'le yaşıyorum. Onu en iyi ve en kötü özellikleriyle, her zaman çok seviyorum ama gerçekten de yüksek enerjili bir ev köpeği olduğunu söylemem gerekiyor. Köpekler, her koşulda sahibine uyum sağlayabilse de insanlara, söz konusu bir Jack Russell'sa bu enerji topuna ne kadar hazır olduklarını düşünmelerini ve bir reklamda gördükleri için köpek seçmeden önce çok iyi okumalarını, araştırmalarını öneriyorum. Unutmayın, ona ayak uydurabilir ve potansiyelini açığa çıkarabilirsiniz, hayatınızı gerçekten unutulmaz kılacaktır.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Benzer Yazılar

Yukarı