Kayıp Köpek Nasıl Bulunur?

Kayıp Köpek Nasıl Bulunur?

Köpeğini kaybetmek, her köpek sahibinin korkulu rüyasıdır. Kaybolan köpek nasıl bulunur konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan pek çok köpek sahibi böyle bir olay yaşadığında panik olur ve ne yapacağını bilemeyerek köpeğin kendiliğinden gelmesini bekler. Köpek kaybolduğu andan itibaren sakin olunmalı ve köpeğimi nasıl bulabilirim ve bulunması için gerekli adımların atıldığından emin olunmalıdır.
 
Köpeklerin yaklaşık üçte biri hayatlarının bir döneminde mutlaka kaybolmuştur. Böyle bir sorunu, yalnız sizin yaşamadığınızı düşünmeli ve sakinleşmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Böyle bir durumda fazla stres yapmak ve panik olmak,  sorunun çözümsüzleşmesine ve kayıp köpeğin bulunması için daha çok emek ve zaman harcanmasına neden olacaktır. Çünkü atılan her yanlış adım, köpeğinizin sizden daha fazla uzaklaşması sonucunu doğurabilir.

Köpek Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

 
 
Köpeği kaybolan kişilerin öncelikle sakin kalması ve arama-kurtarma planı yapması gerekir. Eğer köpeğinizi nasıl bulacağınıza dair yeterli bilginiz yoksa izlemeniz gereken yol haritası ile ilgili araştırma yapmalı ve planınızı adım adım uygulamalısınız. Olumlu düşünmek köpeğinizi bulmanız için size yardımcı olacaktır, köpeğinizi bulacağınıza olan inancınızı asla kaybetmemelisiniz. Köpeğinize microchip taktırmış olmanız bu aşamada oldukça önemli. Çünkü microchip bilgileri ile kayıp köpekler kolayca bulunabilmekte. Henüz microchip taktırmadıysanız kaçma veya kaybolma ihtimaline karşı köpeğinize en kısa sürede chip taktırmalısınız.

Kayıp Köpeği Bulmak için Yapılması Gerekenler Şunlardır:

 
 
Önce Evin Her Yerini Arayın
 
Köpeğinizin kaybolduğunu fark ettiğinizde ilk olarak onu ev içinde aramalısınız. Bazen korkan ya da tedirgin olan köpekler olmadık yerlere saklanarak güvende olmak isterler. Bahçe, havuz, garaj gibi köpeğin gizlenebileceği her yeri kontrol edin, onu ismi ile çağırın ve sevgi sözcükleri söylemeyi unutmayın. Köpeğinizi gizlendiği yerden çıkarmak için yatağını veya oyuncağını yanınızda bulundurabilir veya ödül maması ile gizlendiği yerden uzaklaşması için teşvik edebilirsiniz.  
 
 Komşulara Haber Vermek
 
Köpeğinizin kaybolmasıyla ilgili komşularınızı bilgilendirmeli, köpeğinizin yakında bulunan diğer bahçelerde saklanma olasılığına karşı fotoğrafını çevrenizde ikamet edenlere göstererek yardım isteyebilirsiniz..  
 
 Microchip Bilgilerini Doğrulamak
 
Eğer köpeğinizin microchipi varsa iletişim bilgilerini doğrulamak üzere microchip şirketini aramalısınız. Böylece köpeğinizin bulunması ve veterinere veya barınağa getirilmesi halinde microchip bilgileri ile size kolayca ulaşılabilir. İletişim bilgilerinizin doğru olması köpeğinizin bulunması durumunda bir çağrı ile bilgilendirilmenizi sağlayacaktır.
 
 Köpeğin Kaybolduğu Çevreyi Aramak
 
İlk aramanız gereken yer yakın çevrenizdir. Eğer yakın çevreyi aradığınız halde köpeğinizi bulamadıysanız arama yarıçapını genişletmeniz ve daha geniş bir alanı aramaya başlamanız yerinde olacaktır. Bu aşamada köpeğinizin ismini söylemeli, ona sinirlendiğinizi veya kızgın olduğunuzu hissettirmemelisiniz. Köpeğinizin son halini gösteren net fotoğraflarını çevrede bulunan kişilere göstermeli, telefon numaranızı paylaşarak insanlardan köpeğinizi aramada size yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Köpeğinizi ararken her zaman kullandığınız yolu takip etmeli, yürüyüş yaptığınız park ve bahçe gibi alanları detaylı bir şekilde tek tek kontrol etmelisiniz.
 
 
 
 Yerel Barınaklarla İletişim Kurmak
 
Yakın çevrede bulamadığınız köpeğinizin kaybolduğunu yerel barınaklara, evcil hayvan kurtarma merkezlerine ve diğer evcil hayvan kuruluşlarına bildirmeniz gerekir. Eğer microchipi varsa microchip numarası ile birlikte köpeğinizin birkaç fotoğrafını da yerel barınaklarla ve hayvan kuruluşları ile paylaşabilirsiniz.
 
 Sosyal Medyayı Kullanmak
 
Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarınızdan köpeğinizin kaybolduğunu takipçilerinizle ve kayıp köpeklerle ilgili yardımlaşma gruplarında paylaşabilirsiniz. Bu paylaşımlarınızda köpeğinizin birkaç fotoğrafını, en son görüldüğü yerin adresini, köpeğinizin karakter özelliklerini ve kendi telefon numaranızı ile diğer iletişim bilgilerinizi paylaşarak köpeğinizi görenlerin size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
 
 Yerel Gazetelerde İlan Yayınlamak   
 
Köpeğinizi bulmak için yerel gazetelerde ilan yayınlayabilirsiniz. İlanınızda çok fazla ayrıntı vermeden köpeğinizin kayıp olduğunu belirtmeli, iletişim bilgileriniz ile köpeğinizin fotoğrafını paylaşmalısınız. Köpenizi bulana kadar ilanın yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.
 
 Kayıp Köpek Broşürleri Hazırlamak
 
Köpeğinizi bulmak için kayıp köpek broşürleri ve el ilanları hazırlayabilirsiniz. El ilanlarını köpeğin kaybolduğu yakın çevrede ve diğer mahallelerde bulunan kafelere, marketlere, duraklara ve elektrik direklerine yapıştırarak daha çok insana ulaşmış olursunuz. İsterseniz bu ilanlarda ödüle yer vererek daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.
 
El ilanı hazırlarken parlak kâğıda renkli baskı ile çoğaltmanız ilanın daha görünür olmasını sağlayacaktır.  İlanda köpeğinizin ayırt edici özelliklerine, karakterine ilişkin detaylara ve varsa microchip numarasına yer vermelisiniz. El ilanında köpeğin bir fotoğrafı ile sizin iletişim bilgileriniz mutlaka yer almalı. Eğer köpeğinizi bulan kişiye ödül vermeyi düşünüyorsanız ilan, ödülün ayrıntılarını da içermelidir.  
 
 Umutsuzluğa Düşmemek
 
Köpeğinizi kaybetmiş olmak sizin için çok zor, arama süreci de bir o kadar stresli ve yorucu olacaktır. Bu nedenle olumlu düşünmeli, umudunuzu yitirmemeli, onu aramaktan vazgeçmemelisiniz. 
 

Köpek Evden Neden Kaçar?

 
 
Köpeklerin evden kaçma nedenlerinin başında cinsel dürtüleri gelir. Köpek, kısırlaştırılmamış ise bu dürtülerini karşılamak için evden kaçmayı tercih edebilir. Bunun dışında istemedikleri bir davranış ile karşı karşıya kaldıklarında, çok korktuklarında veya tedirgin olduklarında kaçma eğilimi gösterirler. Bazen de sadece yalnız oldukları ve canları sıkıldığı için evden uzaklaşmak isterler.
 

Kayıp Köpek Nereye Gider?         

 
 
Evden kaçan köpekler, yaşlarına ve fiziksel özelliklerine göre çok uzak mesafelere dahi gidebilirler. Ancak kaybolan köpeklerin büyük bir kısmı, uzaklara gitmek yerine evinin yakın çevresinde bulunan, diğer köpeklerle arkadaşlık kurabileceği, insanların onu besleyip bakacağı alanlar olan parklarda ya da komşu bahçelerde kalır. Ev içinde büyüyen ve dış ortam hakkında tecrübesi olmayan köpekler, araba ve ağaç altlarında gizlenerek olası tehlikelerden kendini korumak isteyecektir.
 

Kayıp Köpeğin Bulunma Şansı Var mıdır?

 
 
Yapılan bir araştırmaya göre kaybolan köpeklerin büyük bir çoğunluğu bulunmuştur. Kayıp bir köpeğin ilk 12 saat içinde bulunma oranı çok yüksektir. Köpek sahipleri arasında yapılan bir ankete göre kayıp köpeklerin yüzde 49’u yaşadığı mahallede bulunmuştur. Köpekler içgüdüsel olarak yaşadıkları ortama tekrar dönebiliyor, kayıp köpeklerin yüzde 16’sı eve dönüş yolunu bulmakta sorun yaşamıyor. Evinin yolunu kaybeden köpeklerin yüzde 6’sı köpek barınaklarında bulunmuş olup arama kurtarma çalışmalarında kontrol edilmesi gereken yerlerden birisi de barınaklardır.
 
Kayıp bir köpeğiniz varsa onu bulmak için ilk yapmanız gereken şey arama çalışmalarına vakit kaybetmeden başlamaktır. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı