Kışın Köpeğinizle Yapabileceğiniz 8 Eğlenceli Aktivite

Kışın Köpeğinizle Yapabileceğiniz 8 Eğlenceli Aktivite

Kış ayları geldiğinde köpeklerinizle yapabileceğiniz eğlenceli aktivite arayışına girmiş olabilirsiniz. Bu aylarda hem içeride hem dışarıda yapabileceğiniz pek çok seçenek bulunuyor. Öncelikle köpeğinizin cinsini ve kış aylarına olan yatkınlığını öğrendikten sonra imkanınız dahilinde özellikle dışarısı karlı ise vakit geçirmenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Bazı cinsler ve özel durumları olmayanlar hariç, köpekler kış aylarını ve kar içinde oynamayı oldukça severler. Karlı bir alanda sizinle birlikte koşmak onlar için tahmin ettiğinizden daha eğlenceli ve keyif alacakları bir aktivite haline geleceğini görebilirsiniz. 
 
Bu aylar geldiğinde köpeğinizle birlikte yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerden 8 tanesini sizinle paylaşmak istiyoruz. 
 

 Günlük Yürüyüş Rutininizi Bozmayın ve Kış Yürüyüşüne Çıkın

 
Köpeğiniz sizinle birlikte belirli bir saatte yürüyüşe çıkmaya alışmış olabilir. Bu durumu kış aylarında bozmanızın gerekmediğini söylemek istiyoruz. Kışa uygun hale getirip rutin yürüyüşlerini devam ettirerek köpeğinizin enerjisini atmasını ve eğlencesinin devam etmesini sağlayabilirsiniz. Kış aylarında hava sıcaklığı çok fazla düşebileceği için yürüyüş saatlerinizi güncellemeniz gerekecektir. Akşam yürüyüşleri yapıyorsanız eğer sıcaklığın yürüyüş için daha uygun olduğu bir saati tercih ederek sevdiğiniz aktiviteye devam etmelisiniz. Kışın giyebileceği köpeğinize uygun kıyafetler alarak karlı bile olsa günlük eğlencenizi sürdürebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken yürüyüş süresini normale göre çok daha kısa tutarak çok fazla soğuğa maruz kalmasını önlemeniz gerektiğini unutmayın.
 

Köpeklere Uygun Kapalı Parklara Gidebilirsiniz

 
Kış ayları geldiğinde sürekli devam eden karlı ve yağmurlu günlerde köpeğiniz için kapalı köpek parklarını tercih edebilirsiniz. Karlı ve özellikle soğuk havalara dayanıksız olan köpek cinsleri için çokça tercih edilen aktiviteler arasında yer alıyor. Köpeklerimiz kış aylarında da içlerindeki enerjiyi atmaya ihtiyaç duyarlar. Evde yapabileceğiniz aktivitelerin yanına bir de kapalı park günleri eklemeniz kış günlerini keyifle geçirmesini sağlayacaktır. Ülkemizde son zamanlarda köpeklere uygun alanların sayısının giderek artmasıyla birlikte, kış aylarının yoğun yaşandığı bir yerdeyseniz eğlenceli aktiviteler arasına ekleyebileceğinizi unutmayın. 
 

Karda Kaymak İçin En Uygun Zaman

 
Kış aylarında günleriniz karla kaplı bir bölgede geçiyorsa yapabileceğiniz belki de en eğlenceli aktivitelerden biri karda kaymaktır. Bunu isteğinize göre çok sayıda yöntemle yapabileceğiniz gibi kızakla da kaymayı tercih edebilirsiniz. İnsanlar için kızakla kaymanın ne kadar eğlenceli olduğunu düşünürken buna köpeğinizi de dahil etmeniz elbette mümkün. Köpeğiniz sizinle birlikte kaymaktan çok büyük keyif alacaktır. Bazı köpekler kızakla kaymaktan tedirgin olabilir bunun yerine sizin yanınızda koşmayı tercih edebilirler. Karda kaymak için gideceğiniz bölge insanlarla dolu olabilir bu gibi durumlarda köpeğinize bir başka kızakla kayan kişini çarpmaması için dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.
 

Köpeğinizle Birlikte Kış Kampına Gidin

 
İlk başta tercih edilmeyecek bir seçenek gibi duyulsa bile köpeğinizle birlikte kamp fikri düşündüğünüzden daha keyifli olacağından emin olabilirsiniz. Kamp için uygun ve sizinle birlikte çadırda kalabileceğinden emin olduğunuz bir köpeğiniz varsa birlikte kamp deneyimini yaşamanızı tavsiye edebiliriz. Köpeğinizle birlikte yapacağınız kar yürüyüşlerinden sonra çatırınızın önünde yakacağınız ateş başında ısınırken bir yandan yemek yiyebilirsiniz. Tüm bunların ardından çadırda birlikte uyuyarak oldukça büyük bir keyif alabilir ve tarifi mümkün olmayan bir bağ kurabilirsiniz. Tabii bu kamp tercihini tehlikeli derece soğuk veya yoğun kar yağışlı bir güne denk getirmediğinizden de emin olmayı unutmayın.
 

Karlı Günlerde Sakla Bul ve Yakala Getir

 
Karlı günlerde köpeğinizin enerjisini atmasını sağlayacak en eğlenceli aktivitelerden biri olan yakala getir oyununu beyaz karlar içinde gerçekleştirebilirsiniz. Köpeğinizin oynamaktan hoşlandığı eşyalarını uzağa fırlatarak karlı bir bölgede eğlenmesini izleyebilirsiniz. Bu oyunu daha da geliştirerek kar içine sakladığınız bir eşyasını karları kazarak bulmasını öğretebilirsiniz. Bu gibi kar içinde yapacağınız aktivitelerin süresini mutlaka köpeğinize uygun şekilde ayarlamanız gerektiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.
 

Evde Oyun Günleri Düzenleyebilirsiniz

 
Kış ayları geldiğinde dışarıya çıkmak her zaman mümkün olmayabilir. Dışarıya çıkmanın tehlikeli olduğu, çok soğuk, sürekli kar ve yağmurun yağmaya devam ettiği dönemlerde evde vakit geçirmek zorunda kalacaksınız. Böylesi günlerde köpeğinizle birlikte evin içinde oyun günleri düzenleyerek enerjisini atmasını ve sıkılmasını önleyebilirsiniz. Birlikte saklambaç oynayabilirsiniz ama bu bazı durumlarda tehlikeli olduğu için saklambaç oynamanın en güzel yolu, köpeğinizin en sevdiği oyuncağını evin içinde bir yerlere saklayıp sonra onu bulmasını isteyebilirsiniz. Böylece evin içinde koşturan heyecanlı bir köpek ile eğlenceli günler geçirmeniz mümkün olacak. 
 

 Kış Aylarını Fırsata Çevirin: Köpeğinizi Eğitin

 
Dışarıya çıkmanın çok fazla mümkün olmadığı ve günün kısalmasıyla birlikte size kalan saatlerin azalacak olması sizi korkutmasın, bunu fırsata çevirebilirsiniz. Kış aylarının gelmesi köpeğinizle evde daha çok vakit geçireceğiniz anlamına geliyor. Bu günlerde yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri ona yeni şeyler öğretmektir. Ödül mamasıyla birlikte ona yeni komutlar öğretebilirsiniz. Hem sizin hem onun hayatını daha da kolaylaştıracak şeyler öğreterek vaktinizi geçirebilirsiniz. 
 

 Arabayla Gezmek İçin En Uygun Zamanlar

 
Kış geldiğinde köpeğinizle birlikte dışarıda vakit geçirebileceğiniz zamanlar kısıtlanacaktır. Soğuk havalara ve karlı ortamlara uygun olmayan bir türden köpeğiniz varsa bile onu sürekli evde bırakmanız elbette mümkün olmayacak. Bu gibi günlerde yapılabilecek en eğlenceli aktivitelerden biri arabayla dolaşmak olabilir. Köpeğiniz evde sıkıldıysa birlikte hazırlanıp, kısa bir araba gezintisi ardından köpek dostu bir kafede kahve içip dönmeyi kış oyun ve aktivitelerinin arasında dahil edebilirsiniz. 
 

Kış Aylarında Köpeğinizle Eğlenirken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 
 
Tıpkı insanlarda olduğu gibi köpekleriniz için de mevsimlere göre hareket etmeniz gerektiğini asla unutmayın. Kış aylarında köpeğinizle dışarıda eğlenmek oldukça keyifli olacaktır ama dikkat etmeniz gereken durumlar olduğunun farkında olmalısınız. Soğuk ve karlı günlerde yapabileceğiniz eğlenceli aktivitelerden önce mutlaka dikkatli olmalı ve önleminizi önceden almalısınız. Köpeğinizle birlikte dışarıya çıkmadan önce dikkat etmeniz gerekenler ise şunlardır;
 
 Tüm köpekler soğuk havalara dayanıklı değildir ve karlı bir günde yürüyüş bile etkileyebilir.
 
 Köpeğinizin kış aylarına olan yatkınlığı hakkında mutlaka profesyonel bir bilgilendirme almanız gerektiğini unutmayın.
 
 Dışarıda geçireceğiniz süreli kesinlikle kısaltmanız gerekiyor. Bunun için ideal süreleri veterinerinden öğrenebilirsiniz.
 
 Soğuk ve karlı günler köpeğinizin patilerine tahmin ettiğinizden daha hızlı etki edecek ve cildine zarar verecektir. Bunun takibini sürekli yapmalısınız.
 
 Kış aylarında tırnak ve tüy durumları daha da önem kazanacağı için kesim öncesi veterinerinden mutlaka bilgi alın.
 
 Karlı bir ortamda yürüyüş, saklambaç veya kamp gibi bir aktivite içinde olacaksanız yanınıza mutlaka su ve yiyecek aldığınızdan emin olun. 
 
 Karlı bir bölgede ise gözlerinizi köpeğinizden ayırmamaya özen gösterin. Tasmasız bir aktivite içinde olacaksanız, imkanlarınız dahilinde boynunda gps cihazı bulundurmak olası bir kötü senaryonun önüne geçecektir.
 

Kış aylarının gelmiş olması köpeğinizle birlikte eğlenceli vakit geçiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Unutmayın köpekleriniz sizin yanınızda olmaktan her zaman çok mutlu olacaktır. Sadece biraz enerjilerini atmaya ve eğlenmeye ihtiyaçları vardır. Anılarla dolu güzel bir kış geçirmeniz dileğiyle...
 

Benzer Yazılar

Yukarı