Köpek Dünyasının En Serti Olan Pitbull Cinsinin Özellikleri

Köpek Dünyasının En Serti Olan Pitbull Cinsinin Özellikleri

Kas Yoğun Vücuda Sahip Pitbull Cinsinin Vücut Yapısı;

Bu köpeklerin kafaları onları diğer ırklardan en çok ayıran özelliktir. Bunlar, bazı bölgelerde kesilmiş bazılarında doğal olarak sarkan küçük-orta boy kulaklı geniş, düz ve orta uzunluktadır. Çene çok kaslıdır ve bu da bu diğer köpeklere oranla en güçlü ısırıklardan birine sahip olmasını sağlar.
 
Dişler bir makas gibi ısırığında boşlukları kapar. Bu da ön dişlerin alt dişlerin arasında çok az yer kaldığı anlamına gelir. Pitbull’lar ayrıca heyecanlandıklarında kendine özgü bir yüz ifadesi sergilerler; kulaklarını yukarı ve içe doğru kaldırırlar, bu da alınlarında kırışıklıklar çıkmasına neden olur...
 
Kennel Club standardına göre, Pitbull dikdörtgen, orta boy bir vücuda ve bedene oranla etkileyici büyüklükte kafaya, güçlü boyuna, geniş göğüslere ve iyi kaslı arka kalça ile güçlü bir şekilde yaratılmıştır. Pitbull çoğu çok güçlü ve dayanıklıdır ve çok kaslı olmalarına rağmen oldukça çeviktirler. Bu köpekle karşılaşıldığında verdiği görüntü güç ve özgüveni bir arada sergiler.

Agresif Bir Görüntüye Sahip Pitbull Cinsinin Karakteri 

 
Sanılanın aksine sevecen ve enerjik olan Pitbull cinsin agresif oluşu tamamen sahibinin eğitmesi ve köpeğe davranışı ile şekillenir. Karakter olarak kendinden emin ve istediğinin olmasına zorlayıcı bir yapısı olan Pitbull cinsini yavruluk zamanında güç yeterken emirleri kimin verdiğini öğretmelisiniz. Aksi takdirde büyüyen köpek ile baş etmek zor olacaktır. Dış görünüşler tehditkar olsa da sosyal yetiştirilen köpekler her canlı ile uyumlu yaşayabilecek bir cinstir. Her ne kadar eğitimle Pitbull cinsi sosyal bir köpek olsa da inatçı ve kendi istediğini yapmaya yönelik tavrı sürekli kontrol altında tutulması gerekir. 

Pitbull'un Dünyada Onaylanmış Boyutları 

 

Irk Boyutu: 

Orta Boy

Yükseklik:

Erkek 48 – 56 cm 
 
Dişi 46 – 53 cm

Ağırlık:

Erkek 25 – 30 Kg 
 
Dişi 24 – 29 Kg

Ortalama Yaşam: 

10-15 yıl

Pitbull'un İnsanlar ve Hayvanlar ile ikili İlişkisi

 
 
Pitbull cinsi, çok fazla egzersize ihtiyaç duyan, doğal olarak dost ve aktif köpeklerdir. Meraklı ve çok zeki olan bu cins iyi yetiştirildiği takdirde çok sosyal bir köpek olabilir. İnanışın aksine, Pitbull cinsi inşalarla iyi geçindiği gibi çocuklar ile arası oldukça iyidir. Hareketi seven bu köpek cinsi yanında büyüdüğü çocukla oynamasının yanında onun tarafından incitildiğinde küçük köpek ırkları gibi agresif bir tavır sergilemez. Pitbull cinsi çocukların küçük insanlar olduğu ve yaptığı hareketlerde bir kötü niyet olmadığını anlayan zeki köpeklerdendir. Acı eşiğinin yüksek olduğundan dolayı heyecanlı ve agresif yetiştirilen köpekler yabancı insanlar ve hayvanları için tehdittir. Kedilerle arası kötü olan bu cinsin nadir de olsa kediler ile anlaşanları da vardır. Köpeklerle ise genelde anlaşamayan bir türdür. Eğer yavruluktan itibaren beraber büyüdüğü bir köpek ise anlaşırlar. 

Pitbull Irkının Çok Tercih Edilen ve Sık Karşılaşılan Renkleri

 
Pitbull cinsi renk konusunda çok zengin bir renk skalasına sahiptir. Köpek renkleri içinndeki renklerin neredeyse tamamı bulunan bu cinsin nadir olarak rastlanan rengi mavidir. Bir çok kısa tüylü cinste olduğu gibi Pitbull’da da mavi renge az rastlanır ve çok talep görür. Siyah-beyaz, Üç renkli, tiger (siyah-tan çizgili) , açık kahverengi, koyu gri renkleri en sık rastlanan renkleridir. Bu renklerin çoğunluğunda genelde göğüs kısmında beyaz renk bulunur. Ülkemizde siyah-beyaz ve kahve- beyaz renkleri en çok rastlanan renklerdedir.

Pitbull'un Kısa Tüyleri ve Hassas Ciltleri

,
 
Kısa, parlak ve sert tüylere sahip olan Pitbull cinsinin tüy dökme özelliği orta derecedir. Kısa tüylü köpeklerde görülen cilt rahatsızlıkları bu cinste de görülür. Tüy dökme miktarını azaltmak için kısa tüylü köpeklere uygun fırça ve taraklarla haftada birkaç kez fırçalanmalıdır. Bakteri oluşumun engellemek için birkaç haftada bir banyo ihtiyacı olan Pitbull cinsinin tüyleri hassas olduğundan cilt problemlerine karşı önlem gerektirir. Pitbull cinsi ilkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki kez tüy dökümü yaşar.

Pitbull Sahiplenmek İçin Ne Gibi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir? 

 
Köpeği emir vermekten kaçınan şımartmaya yönelik bir tutumda olan insanlar için uygun değildir. Kesinlikle kesin bir kararlılık ile köpekle aranızdaki sınırı çizmeniz gerekir. Bu köpeği sevmeyeceğiniz ya da oynamayacağınız anlamını taşımaz. Eğer ilk köpeğini olacaksa bu dezavantaj sağlayabilir. Çünkü yetişkin bir Pitbull güçlü ve kararlı bir yapıya sahip olduğundan bazen sahipleri dediklerini yatırma konusunda karalı duramayabiliyorlar. BU sebepten köpek psikolojisinden ve Pitbull cinsinin nasıl bir psikolojiye sahip olduğundan haberdar olmak gerekir. Köpek sahibinin dengeli bir psikolojide olması önemlidir. Agresif kişilerin büyüttüğü Pitbull’lar ileriki süreçte potansiyel bir sorun haline gelebilir.

Pitbull Sahiplenecekseniz Öğrenmeniz Gerekenler

 
  • Pitbull az ya da hiç ilgi gösteremeyen insanlar için iyi bir seçim değildir.

  • Yavruların inatçılık ve yönetme eğilimlerinin üstesinden gelmek için eğitilmeleri ve sosyalleşmeleri gerekir.

  • Pitbull cinsinin diğer köpeklere karşı saldırganlığı önlemek için halka açık alanlarda sık zaman geçirilmelidir.

  • Pitbull sıkı, adil eğitim ve yumuşak tutarlı bir disiplin sunabilen sahipler için uygunudur.

  • Pitbull çiğneme ihtiyacı çok olduğundan çiğnenerek parçalanmayacak, parça koparılıp yutulamayacak sert ve dayanıklı oyuncaklar almalısınız.

  • Köpek yetişkin olduğunda agresif bir yapıya sahip olmasa da kas yoğun bir vücuda sahip olduğundan sahiplenmeden önce onu kontrol edebileceğinizden emin olun.


Pitbull İle İlgili Efsaneler ve Gerçekler

Pitbull ismindeki pit anlamına gelen çukur kelimesi Pitbull’ların boğa güreşlerinde kullanılmasının yasaklanmasını ardından çukur içine konan farelerin arasına bir Pitbull atılıp en kısa sürede hangi çukurdaki köpek fareleri öldürebileceği ile ilgili oynan bahisten gelmektedir.
Pitbull’lar 20. yüzyılın başlarında Amerika'da popüler askerlerdi. Ve sıklıkla orduya alım posterleri ve diğer reklamlarda kullanıyordu.
Köpek ırkı sayılarını tahmin etmek zor olsa da, Amerika Birleşik Devletleri'nde en az iki milyon Pitbull olduğuna inanılmaktadır.
Pitbull yavruları genellikle kırışık alınlarına sahiptir. Köpek büyüdükçe, deri uzanır ve pürüzsüz olur.
Bazı insanlar Pitbull'un acı hissetmediğini iddia ediyor. Bu kesinlikle yanlıştır. Ancak bir şeye odaklandıklarında kas yoğun vücudu ile acıya uzun süre dayanabilme özelliğine sahip.
Theodore Roosevelt, Pete isimli bir Pitbull'a sahipti.
Sanılannın aksine Pitbull’lar en çok ısıran köpek değildir.2008 yılında National Geographic tarafından yapılan testlerde üç cinsin ısırma sıklığında Pitbulls, Alman Çobanları ve Rottweiler'lardan sonra en çok saldırdığında ısıran köpek olmuştur.

Boğa Güreşleri İçin Üretilen Cinsin Tarihçesi

 
19. yüzyılda İngiltere, İskoçya ve İrlanda'da avcılık için Bulldog ve Terrier soylarından gelen, özellikle vurulan hayvanları yakalanması için üretilen savaş köpeği. Bunun yanında İngiltere'nin boğa güreşi sporları için üretimi de yapıldı. Bu sporlar insanlık dışı olarak kabul edildiğinden 1835 yasasına geldiğinde, köpek dövüşü onun yerini aldı. Köpekler “çukurlar” denilen gizli arenada ölüme kadar birbirleriyle savaşmaya zorlandılar.  Nazik ve aile dostu olarak bilinen Pitbull cinsi çok geçmeden, güçlü ve koruyucu bir köpek olarak ünlendi. Bu cins Amerika'ya göçmenlere eşlik ederek çiftlik köpekleri olarak yeni görevlerine başladılar. 

 

Benzer Yazılar

Yukarı