Köpek Eğitmenliği, Ülkemizde Hızla Büyüyen, Dünyada Popüler Bir Meslek

Köpek Eğitmenliği, Ülkemizde Hızla Büyüyen, Dünyada Popüler Bir Meslek

 Bu Meslek İçin ilk Sahip Olmanız Gereken Önemli Şey, Hayvan Sevgisi;

 
Batılı ülkelerde adı anıldığında saygınlık ifade eden köpek eğitmenliği yavaş yavaş ülkemizde de yerini almaya başladı.
 
Yeni çıkan yasalara göre artık apartmanlarda köpek beslenemez uyarıları asılamayacak. Apartman dairelerinde köpek beslemenin yasal olması, bu meslek kolunu iyice hız kazandırmış durumda. Bununla birlikte engellilere asistanlık eden köpekler, güvenlik birimlerinde mayın arama köpekleri, narkotik arama yapan eğitimli köpekler, askeri ve deprem, arazi kayıplarında arama ve kurtarmalarda görev alan köpekler, köpekli spor aktiviteleri gibi işlerde bu eğitimli köpekler ülkemizde ve yaşamımızda ölçümlenemez yer almakta. Tabi bu durumda büyük ölçüde köpek eğitmenlerine de ihtiyacı beraberinde getirmektedir. Bir eğitmenden fikir, tavsiye almak isterseniz "KÖPEK DÜNYASI" web siteden ulaşabilirsiniz. Sitede eğitim sertifikalı, ödüllü birçok köpek cinsi göreceksiniz ve eğitmenleri ile iletişim kurabilirsiniz. 
 
Değerli meslek adayı arkadaşlarımız, böyle bir iş kolunu seçerken ilk önce gerek cins köpek olsun, gerekse bir sokak hayvanı olsun en önemli olan hayvan sevgisine sahip olmanızdır. Eğer bu konuda tereddütünüz varsa böyle bir mesleğe geçmeden bir kere daha ciddi ciddi düşünmenizi tavsiye ederiz.

 Köpek Eğitmeni Olmak İçin Ne Gerekli?

 
Zorlu bir yola girmeye hazır mısınız? İyi bir eğitmen olabilmek için hem fiziken, hem de zaman olarak bu uzun maratona mental olarak da hazır olmak gereklidir. Alacağınız eğitimler ne kadar farklı eğitimcilerden olursa, ne kadar köpek eğitmenliği kursu görülürse o kadar size katkı sağlayacaktır. Ayrıca İnternet üzerinden izleyeceğiniz eğitim videoları da bunu teorik olarak pekiştirecektir. Önce eğitmenliği konularına kısaca bir göz atalım hemen ardından da köpek eğitmeni nasıl olunur ondan bahsedeceğiz. Yazımızı dikkatle okuyunuz.

 Köpek Eğitmenliği Kursları Neler Öğretirler;

Köpek Eğitmenliğinde Temel Eğitimler
1- Tuvalet Eğitimi
2- Temel İtaat Eğitimi
3- İleri İtaat Eğitimi
 
Köpek Eğitmenliğinde Genel Eğitimler
1- Evde Köpek Eğitimi
2- Problem Çözme Teknikleri
3- Köpek Sahipleri ile Doğru Uyarlama
4- BH Paterni Teorik ve Pratik Uygulamaları
5- Köpeğin Tarihçesi
6- Köpek Psikolojisi
7- Köpeklerde Manaya ve Öğrenme
8- Köpeklerde Oyun Güdüsü ve Geliştirilmesi
9- Köpeklerde Sürü Davranışları ve Hiyerarşi
10- Öncülüğünüzün Pekiştirilmesi
11- Yavru Eğitimi
12- Özel Eğitimler
 
Köpek Eğitmenliğinde Branş Eğitimleri
1- Alan Koruma Eğitimleri
2- Bodyguar Eğitimleri
3- Aktör Köpek Eğitimleri
4- Güvenlik Birimleri Eğitimleri
5- Show Eğitimleri

 2024 Güncel  Köpek Eğitmenliği Kurs Fiyatları 

Köpek Eğitmenliği kursu ve eğitimi için sektör profesyonellerinden 5 ayrı ilden 10 ayrı işletme ile
birebir görüşme yaptık.  Eğitmenlik ile ilgili verdikleri güncel bilgileri olduğu gibi sizinle paylaşıyoruz.
 
Eğitim Kurumu : Murat Güngör K9 
Süre: 5 Ay 
Fiyatlandırma: 40.000 - 50.000 TL
 
Eğitim Kurumu : Harmony Köpek Eğitimi
Süre: 3 - 4 Ay (Kişiye özel) 2  Ay teorik eğitim geri kalan sürede pratik yapılıyor kişinin kapasitesine göre değişiyor eğitim süresi.
Fiyatlandırma: 15.000 TL
 
Eğitim Kurumu : Evinizde Köpek Eğitimi - Ķöpek Eğitim Akademisi
Süre:  3 ay sürüyor. Başlangıç Eğitimi veriliyor. ( itaat eğitimi - ilk süreç) Daha sonrasında isterseniz uzmanlık için eğitim ekstra devam ediyor. 
Fiyatlandırma: 8.000 TL
 
Eğitim Kurumu : Pet Avrupa - Gürcan Doğaner
Süre: Her seviye 2 Ay sürüyor. (Seviyeler zorunlu değil hangi alanda eğitim almak istiyorsak onu seçiyorsunuz. )
 
1. seviye kurs(başlangıç eğitimi) 
2. seviye kurs (uluslararası köpek yarışmaları için) 
3. seviye kurs (köpek itaatliği -koruma-takip ) 
 
Fiyatlandırma: 15.000 TL (Her bir seviye için ayrı ücret)
 
Eğitim Kurumu : VON BAKAÇHAN
Süre:  2 ay
Fiyatlandırma: 2000 Euro 
 
Eğitim Kurumu : Patizanya PetClub 
Süre: Kişiye Özel süresi değişiyor. ( 4 - 5 ay ortalama)
Fiyatlandırma: Yüz yüze görüşerek karşıdaki kişiye göre fiyat belirliyor, ücretsiz eğitim verdiği kişilerde olmuş.
 
Eğitim Kurumu : Showdogs Köpek Çiftliği
Süre:  6 Hafta - 36 Saat
Fiyatlandırma: 3000 Euro (ortalama fiyat)
 
Eğitim Kurumu : LARA DOG KENNEL - ANTALYA K9 KÖPEK ÇİFTLİĞİ
Süre:  2 - 3 Ay
Fiyatlandırma: Ücretsiz eğitim vererek, yayında iş imkanı sağlıyor.
 
Eğitim Kurumu : Vonjuliet Köpek Eğitim Merkezi
Süre:  Kişiye Özel - Kişinin öğrenmesine göre ayarlayabiliyor (20 ders olabiliyor.)
Fiyatlandırma: 20.000 TL
 
Eğitim Kurumu : İZMİR KÖPEK EĞİTİM
Süre:  4 Ay
Fiyatlandırma: 15.000 TL
 
Tarım ve köy işleri bakanlığı köpek eğitim rehabilitasyonu eğitici eğitmeni sertifikası ile ilgili araştırmalarımız devam etmektedir.
Konuyla ilgili bilgileri bu başlığın altında sizlerle paylaşacağız.
 
Köpek eğitim merkezleri hakkında kısa bir dipnot da belirtmek isteriz ki, Uzmanlardan bazıları eğitimleri Yurt dışında almamızı ve bu eğitim sonrasında alacağımız Yurt dışı eğitim sertifikaları ile Köpek Eğitmeni olarak hizmet verebileceğimizi belirtti. 
 
Temel İtaat Eğitimi için Köpeğinizin "İlk Eğitimi İçin Altın Değerinde 10 Tavsiye" başlıklı yazımızdan kısa bir örnek;
 
Kararları siz vermelisiniz, o değil!
 
 
Köpeğinizle olan yaşantınızda kararları alan taraf her zaman siz olmalısınız. Unutmayın ki köpeğiniz sizi sürüsünün lideri olarak görüyor. 
Bir kere liderliği arka plana atarsanız sizi devirmek isteyebilir. 
Köpeğinizle geçireceğiniz vakitlerin planlamasını siz yapmalısınız. Oynama zamanları, egzersiz zamanları, yemek zamanları her şey sizin kararlarınızla gerçekleşmeli.
 
Fakat şunu da unutmayın her zaman aynı saatte aynı şeyi yapmanız, köpeğinizin alışkanlık kazanması için önemlidir. Diğer türlü bir durumda köpeğinizin kafası karışacak ve ne zaman ne yapması gerektiğini algılayamayacaktır. Bu durum size de zorluk yaratabilir. Köpeğinize saygılı olun ve her zaman düzenli saatlerde alışkanlıklarını gerçekleştirin.
 
Meslek adayları için can alıcı yerinden devam ediyoruz.

 Peki Köpek Eğitimi Nedir;

Köpek eğitimi bir iletişim şeklidir. Köpeğinizle eve girdiğiniz ilk andan, onunla iletişim kurduğunuz en başlangıç noktasından itibaren sizinle iletişim kurmaya çalışıyor. Köpekler bir çeşit yüz okuma uzmanıdır, zaman içerisinde sahibinin davranışlarından tüm yüz ve vücut ifadelerine kadar okumaya başlar. Ancak köpek sahipleri onların ne demek istediklerini anladıklarını zannetseler de bu konuda ciddi yanılgılara düşerler ve zamanla köpek hallerinde dengesizlikler, içerde ve dışarıda davranış bozuklukları başlar. Nedenleri endişe, korku, enerjisini atamama gibi durumlar yer alabilir.
Bu durumlarda ya da öncesi veya daha köpeğin ilk yavruluk dönemlerinde başlanan bir dizi eğitimlere, onlarla iletişim kurmaya köpek eğitimi diyebiliriz.

 Ne Tür Bir Köpek Eğitmeni Olacağım;

 
İlk önce bu soruyla yola çıkılması gerekmektedir. Köpekler güvenlik birimlerinde bomba bulmadan, evimizde bir aile ferdi olmaya, görme engelli insanların yol arkadaşı, şeker hastalarının insilün dirençlerinin azaldığını haber vermeye kadar pek çok alanda kullanılıyor. Ama en yaygın olarak aranan aile, ev, yaşam içinde mutlu bir hayat yaşantısı için köpeklerine eğitim verecek bir Pet eğitmenleridir. Eğer böyle bir köpek eğitmeni olacaksanız temel 2 konu var, teorik bilgi ve pratiktir. Burada teorik konu eğitimdir. Bu yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere kişisel okullar, kurslarda ya da birinin yanında çalışacaksınız.
 
Şöyle bir bilgi verelim, dünyada köpek eğitmenliği için bir üniversite yok. Teorik kısmı kendi seçimlerinizle ilgilidir. Bu kurslardan saygı değer, güvenilir olanlardan yola çıkmak en sağlıklısı olacaktır. Pratik kısmı ise oldukça tecrübe gerekmektedir. Farklı türeler, farklı davranış bozuklukları, farklı yaşlar ile karşı karşıyasınız. Bu mesleğe sahip olabilmeniz için şimdiden kolları sıvayıp işe koyulmanız lazım.

 Köpek Eğitmenliğinde Ödül ve Ceza;

 
Öncelikle haber güzel, insan için geçerli olan köpek içinde geçerlidir. Anı yaşayan bu canlılar hep onları en mutlu edecek sonuçların arayışındadırlar. Köpek eğitmenliğinde her canlıda olduğu gibi bu hayvanların güçlü psikolojik alt bilinci olduğunuz göreceksiniz. Bu da yüz mimiklerimizden tutun, bedensel ısı değişikliklerimize kadar bizim algılayamayacağımız şekilde algılayan bir yaradılışları olmaları ve bu meslek içine girmiş olan bir köpek eğitimcisinin bir anlamda psikanaliz dünyasının içinde olacağı anlamına gelmektedir. Evet köpek eğitimi denilince ilk akla gelen " pati ver " gibi bilinse de aslında ciddi oranda Rehabilitasyon eğitimleri vereceksiniz, ama en başta bir köpek eğitimcisi güçlü bir psikolojiye sahip olmalıdır. Ama böyle bir mesleğe geçtiğinizde göreceksiniz ki köpeğe ile birlikte sahibine vereceğiniz eğitim de ciddi anlamda bir o kadar önemli, yani bu eğitimler her ikisi için beraber işleyecek bir süreç.
 
Dünyada en prestijli meslek grubundan sayılan köpek eğitmenliği için ülkemizde de parlayan bir meslek dalı olarak yerini almaya başlamış bulunmakta. Hayvan seven biriyseniz kazancı yüksek, güzel bir gelecek sizi bekliyor.

Benzer Yazılar

Yukarı