Köpeklerin Yaz Sıcağında ki Ölümcül Tehlikeleri

Köpeklerin Yaz Sıcağında ki Ölümcül Tehlikeleri

Köpeğinizin Aşırı Isınması Çok Tehlikeli Olduğunu Biliyor Musunuz?

 
Hava aşırı sıcaksa eğer köpeğiniz ölümcül tehlike altında demektir. Kesinlikle kendinizle kıyaslamayın çünkü köpekler insanlardan sıcak konusunda kat be kat daha hassas bir anatomiye sahiptir.
Sizin için derlediğimiz yazımızı dikkatlice okuyun.
 
Bazı köpekler ise diğerlerinden daha sıcak çarpmaya eğilimlidir. Bunlar; çok yaşlı veya çok genç köpekler, kalınca kürkleri olanlar, Pug ve boxer, kısa, düz yüzlü olanlar, ayrıca bazı rahatsızlığı olan ilaç, antibiyotik kullanan köpekler sıcak çarpmasına daha yatkındır.
 
Köpeklerde sıcak çarpması ana belirtileri şunlardır;
 
1- Ağır nefes nefese
2- Boğaz kısmında aşırı tepkimeler
3- Uyuşuk, uykulu veya koordinasyonsuz yürüme
4- Ani kusmalar
5- Yığılma şeklinde çökmeler
 
Bu tepkilerle karşılaştığınızda zaten normal davranışların dışında hallerini farkedeceksinizdir, köpeği acil yakından takip edin ve en yakın veterinerinize başvurun.
Sıcak çarpması olan köpeklerin acilen vücut sıcaklıklarının düşürülmesi gerekir, ancak bunun yavaş yavaş yapılması gerek, aksi halde ani şoka girebilirler.

Sıcak Çarpması, Baygınlık ve Sıcak Şoku olan Köpekler için Acil İlk Yardım;

 
• Köpeği gölgeli ve serin bir alana taşıyın.
 
• Derhal köpeğin vücuduna az miktarda oda sıcaklığında (soğuk değil) su dökmeye başlayın (soğuk su şoka neden olabilir). Mümkünse, ıslak havlu da kullanabilir veya köpeği bir vantilatör esintisine yerleştirebilirsiniz. Islak havlu kullanıyorsanız, suyu düzenli olarak yeniden uyguladığınızdan ve köpeği sürekli kapalı tutmamaya dikkat edin - bazen bu onları soğutmak yerine ısıtabilir.
 
• Köpeğin az miktarda oda sıcaklığında su içmesine izin verin.
 
• Nefes alıp vermeye başlayana kadar titremeye başlayacak kadar küçük miktarda oda sıcaklığında su dökünüz.
 
• Köpek soğumaya başladığında ve nefesleri azaldığında, en yakın veteriner ile iletişim kurun.
 
Çok Dikkat Edilmesi Gereken Bir Diğer Husus, Köpekler sıcak arabalarda ölür.  Evet yanlış duymadınız sadece 20 dakika içinde, bir köpek sıcak bir arabada ölebilir.
Pencereyi sadece aşağıya doğru çekmek, köpeğinize yardımcı olmak için yeterli değildir. Asla sıcak bir arabaya sokmayın.
Köpeğinizle herhangi bir araba yolculuğu hakkında iki kez düşünün - trafikte yakalanırsanız sıkışık yollardan veya arabada aşırı ısınabilecekleri yoğun saatlerden kaçının. Köpeğinizle trafikte olacaksanız eğer günün serin zamanlarını ve mola verecek yerleri önceden mutlaka planlamış olun.
 

Benzer Yazılar

Yukarı