Pandemi Eğitimli Köpekler Koronavirüs Covid-19 Tespiti Yapacak

Pandemi Eğitimli Köpekler Koronavirüs Covid-19 Tespiti Yapacak

‘Coronavirüs Tanısını Artık Köpekler Koyacak’

Köpeklerin sezgilerinin ne denli yüksek olduğunu bilmeyen yoktur.Bilim insanları işte bu güçlü hissi kullanarak ,hastalık belirtileri kendini göstermeden önce Covid-19’u teşhis edip edemeyecekleri üzerinde araştırmalar yapacak.Bu araştırma için görev alacak köpeklere eğitimler verilecek.
 
Covid-19 ile ilgili devrim niteliğinde olacak bu araştırmada görev alan köpekler,koklayarak tanı koymaları için eğitilecek.Yapılan çalışmalara devlette teşvikte bulunacak.

Kanser Tanısını Da Koyabiliyorlar

 
Solunum yolu rahatsızlıklarında insan vücut kokusunda değişiklik olduğunu söyleyen “Tıbbi Tespit Köpekleri” isimli merkezin kurucusu Claire Guest “Köpekler birçok hastalıkta kullanıldığı gibi virüslerde de kullanılabilir.Kanser ve sıtma gibi hastalıkların tanısında kullandığımız köpeklerimiz mevcut ve virüsü saniyede tespit edebilir potansiyeldeler.Hükümet bu konuda bizlere fırsat verdi.Köpeklerimiz daha öncede olduğu gibi burunlarıyla hayat kurtaracak” dedi.
Başlangıç çalışmalarında enfekte olan ve olmayan kişilerden koku örnekleri alınacak.
Daha önceki çalışmalarda kanser tanısı bile koyabilen köpekler için,hiçbir belirti göstermeyen hastalardan bile alınacak örnekler üzerinden denemeler yapılacak.

Havalimanında Görev Almaları Planlanıyor

 
Virüsün etkisi altında kaldığımızda oluşan pandemi sürecinde, önlemler bir nebze olsun rahatlatıldığında havalimanına dışarıdan gelen vatandaşların hasta olup olmadıklarını belirleyecek eğitimli köpekler,şüpheli kişilerin halk arasına karışmadan doğrudan izolasyon altına alınmasını sağlayacak.

6 Köpek İle Eğitime Başlanacak

 
Virüsle mücadelede tedavi ve ilaç konusuna çalışmalar son sürat ilerlerken bu önemli gelişme herkese umut oldu.Koku alma hisleri en iyi Labrador ve İngiliz Cocker Spaniel cins köpekler araştırma için kullanılacak.
İlk aşamada 6 köpek ile eğitime başlanacak.Çalışma başarı göstermesi durumunda salgınla mücadele de bu yöntem kullanılacak.Köpekler Covid-19 tespiti yapacak.

Hükümetle Görüşmeler Hızla Devam Ediyor

 
Hükümetle sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Guest,bu projede emin olduklarını ve hükümetin çalışmalarını desteklediğini belirtti.Çalışmaların,eğitimlerin tamamlanması için 500 bin sterlin teşvik alacaklarını da sözlerine ekledi.

Virüsün Hızını Azaltacak

İngiltere’nin başkenti Londra’da yapılacak olan bu çalışma için Sağlık Bakanı Yardımcısı,araştırmaların virüsü belirlemede hızlı tespit edilmesi bakımından son derece önemli olduğunu söyleyerek,
“Sonuçlar çok önemli.Bu sebeple çalışma bizlere,hisleri kuvvetli olan bu köpeklerin Covid-19 tanısı koyup koyamayacağı,yayılan virüsün hızını azaltıp durdurmada ne denli etkili olacağı konusunda net çıkarımlarda bulunmamızı sağlayacak.” dedi.
 

Benzer Yazılar

Yukarı