Köpekler Neden Kusar? Ne İyi Gelir?

Köpekler Neden Kusar? Ne İyi Gelir?

Köpeğin çok yemesi veya yiyeceğinin tadını beğenmemesi kusmaya neden olabilir, öte yandan kusmanın altında ciddi ve acil müdahale gerektiren sorunlar da yatıyor olabilir. Veterinerler tarafından değerlendirilmesi gereken ve gastrointestinal veya sistemik bozukluklarla ilişkilendirilebilen kusmaya dair tüm detayları açıklıyoruz.
 

Köpeğin Kusması Hangi Durumlarda Normaldir?

 
Sağlıklı köpeklerde de yer yer görülebilen kusma sonrasında, köpek herhangi bir sorun yaşanmamış gibi belirti vermeksizin yaşamına devam edebilmektedir. Köpeğin tadını beğenmediği bir madde yutması, çok hızlı yemesi, dışarıda bulduğu yabancı bir yiyeceği yutması gibi durumlarda kusması endişe yaratmamalıdır.
 
Başka bir belirti vermeyen tek seferlik kusma veterinerler tarafından normal karşılanırken, tedavi gerektiren anormal kusmanın varlığına ilişkin belirtiler ise şu şekilde:
 
Sürekli ve kronikleşen kusma
Tek seferde aşırı miktarda kusma
Kusmuğun içinde kan görülmesi
Sürekli öğürme
Kanlı ishal
Ateş, kilo kaybı, halsizlik
Kusmayla birlikte anemi gelişmesi
Nöbet şeklinde kusma
Yabancı cisim yutma şüphesi 
 

Köpeklerde Kronik Kusma Nedenleri 

 
Sık sık ve uzun bir dönem kusma davranışı göstermek, aşağıda belirtilen şikayetlerden bir veya birkaçı eşlik ediyorsa köpeğin bazı sağlık sorunları olduğuna işarettir:
 
Kan kusma
Karın ağrısı
Su kaybetmek
Vücut ısısının yükselmesi
Zayıflama, iştahın azalması ve kilo kaybı
Depresyon
 
Kronik bir hal alan kusmanın sık görülen nedenleri ise şu şekilde: 
 
Bağırsakta tıkanıklık
Kanser
Parvo virüs
Kolit
Kabızlık
Karaciğer hastalığı veya sistemik hastalıklar
Böbrek veya karaciğer yetmezliği
Bağırsakta veya pankreasta iltihaplanma
Rahim enfeksiyonu
 
Bu durumların her biri ne kadar erken müdahale edilirse, başarı oranının o denli arttığı ciddi sorunlar olup, kronik kusmanın kendiliğinden geçmeyen ve veteriner tedavisi gerektiren bir belirti olduğu unutulmamalıdır.
 

Köpeklerde Akut Kusma Nedenleri

 
Ani veya şiddetli kusma nöbetleri olarak tanımlanabilecek akut kusma, pek çok hastalık, bozukluk ve komplikasyonun ciddi bir belirtisidir.
 
Şiddetli ve ani kusma nöbetleri olarak tanımlanan akut kusma durumunda pek çok hastalıktan şüphelenilebilir: 
 
Çöp gibi tahriş edici madde yutulması
Zehirli ve toksin etkili maddeye maruz kalınması
Pankreatit
Viral veya bakteriyel enfeksiyon
Kullanılan ilaca reaksiyon verme
Böbrek veya karaciğer yetmezliği
Beslenme programının değişmesi
Bağırsak parazitleri
Sıcak çarpması
 
Veteriner hekimin sorunun nedenini bulabilmesi konusunda köpek sahibinin ihtimaller hakkında bilinçli olması önemlidir. Örneğin köpek sahibinin araba darbesi, çöp yutma şüphesi veya güneş ışığına uzun süre maruz kalmak durumlarında veterineri bilgilendirmesi hızlı tanı ve tedaviyi desteklemiş olacaktır.
 

Kusmak ve Kendini Kusturmak Arasındaki Farklar

 
Kusmanın nedenlerinden ve tedavisinden bahsetmeden öncesinde köpeğin aktif olarak mı pasif olarak mı kustuğunu ayırt edebilmemiz gerekmektedir. Köpeğin mide ve ince bağırsaklarındaki besinleri zorla çıkararak kusması halinde yüzeye yiyecek, sıvı ve pislik gelirken aşırı salya akması, öğürme ve karın kasılmaları gibi mide bulantısına dair belirtiler görülmektedir. Sindirim yetersizliği nedeniyle köpeğin pasif bir hareketle kusması durumundaysa sindirmede zorlanmaya dair nefes alma güçlüğü ve öksürme gibi belirtiler görülmektedir. 

Köpeklerde Kusmanın Teşhis ve Tedavisi

 
Kusma nedeniyle veterinere başvurulması halinde hekim öncelikle köpeğin herhangi bir beslenme değişikliği yaşayıp yaşamadığı, toksine maruz kalıp kalmadığı gibi bir dizi bilgiyi sorgulamaktadır. Sonrasında köpek fiziki muayene tabi tutulmakta, gerekli görülmesi durumunda kan testi, ultrason, röntgen, endoskopi değerlendirmesi, biyopsi ve idrar testleri gibi ek değerlendirmeler yapılabilmektedir.
Kusma nedeni belirlendikten sonra nedene ilişkin tedavi haricinde, semptomları rahatlatmak amacıyla mide bulantısı önleyici ilaç gibi farklı tedaviler uygulanmakta, kusmanın neden olduğu dehidrasyon, elektrolit dengesizlikleri ve asit bazlı bozukluklar gibi ikincil sorunlara yönelik takviyeler sağlanmaktadır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı