Labrador Cinsi Köpeklerin A'dan Z'ye Tüm Özellikleri

Labrador Cinsi Köpeklerin A'dan Z'ye Tüm Özellikleri

Labrador köpeği Amerika’nın bir numaralı köpekleri arasında yer alır. Bu köpekler oldukça sevgi doludur, eğlencelidir ve kolaylıkla eğitilebilir. Genel anlamda özelliklerine bakacak olursak;
Evcil hayvanların arasında dostça ve sevecen bir ırk olan Labrador Retriever, köpek sahiplenmeyi düşünen herkesin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Bu güzel ırk, sadeliğiyle ve bağlılığıyla insanların kalbini çalmış, dünyanın dört bir yanında sevgiyle karşılanmış bir köpek türüdür. Bu linkten https://www.kopekdunyasi.com/kategori/labrador Köpek Dünyası sitesini ziyaret ederek tüm ilanları inceleyebilirsiniz.

Labrador Cinsine Hızlı Bakış

Enerji düzeyi
Yüksek 
Egzersize olan ihtiyaç
Yüksek 
Oyunculuk yanı
Yüksek
Diğer köpeklerle ilişkisi
Yüksek
Diğer hayvanlarla ilişkisi       
Yüksek
Çocuklarla ilişkisi
Mükemmel
Yabancılarla ilişkisi
İyi
Eğitilme düzeyi
İyi
Koruma güdüsü
İyi
 

Labrador Cinsi Köpeklerin Karakteri

Atletik ve sağlam yapılarıyla bilinen bu ırk orta büyüklüktedir. Özellikle ince karakteri, zekâları ve iyi mizaçlarıyla tanınmaktadır. Önceki dönemlerde av köpeği olarak yetiştirilmesine rağmen evde mükemmel düzeyde bir arkadaştır. Ayrıca bu ırk spor açısından yeteneklere sahiptir. Engelli ve kör kişilere rehber ya da tedavi köpeği olarak da dostluk yapar. Bunun dışında yurt dışında su kurtarma, patlayıcı tespit etme ve uyuşturucu bulma köpeği olarak da kullanılmaktadır. Labrador köpeği akıllı ve samimidir. Her daim iyi huylu olan bu ırk sahibine, çevresine kesinlikle saldırgan olmadan davranır.
 
İtaatkâr özelliği sayesinde köpek eğitimine yeni başlayan kişiler tarafından bile kolayca eğitilebilir. Sahibinin memnun olması adına tüm güçleriyle çalışırlar. Özellikle sakin mizaçları ve sadık yapıları sayesinde mükemmel düzeyde yol arkadaşı olurlar. İyi kalpli olmasının yanında yüreklidir. Bu özelliği de diğer hayvanlarla, çocuklar iyi geçinmelerini sağlar. Bu ırk hevesli yapısıyla tanınır. Yalnız bir Labrador köpeğiniz varsa kesinlikle onun fazlasıyla egzersize ihtiyacı olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. Egzersizin karşılanması adına sizinde enerjik bir yapınızın bulunması gerekir. Düzenli egzersiz yaptırılmaması onun bastırılmış enerjisinin var olmasına olanak sağlar. Bundan kaynaklı olarak aşırı düzeyde havlama ya da çiğneme sorunuyla karşılaşabilirsiniz. 

Labradorun Boyutu, Ağırlığı  ve Ortalama Yaşı 

•  Erkek Labrador yüksekliği: 56- 63 cm, erkeklerde ağırlık: 27- 36 kg
•  Dişi Labrador yüksekliği: 53- 58 cm, dişilerde ağırlık: 25 – 32 kg
•  Ortalama ömrü: 10 ila 12 sene

Labrador Köpeğin Bilinmeyen Yönleri

Labrador köpekleri sevgi dolu ve suyu seven bir ırktır. Bu köpeği sahiplenme yapan kişilerin yüzmeyi sevmeyi gerekir. Ayriyeten mükemmel düzeyde hizmet etmeyi severler. İnsanlığa hizmet adına tüm köpek ırklarından daha fazla kullanılırlar.
 
•  Labradorlar herkes için can yoldaşıdır.
•  Avcılık yapmayı severler.
•  Kör kişiler için mükemmel kılavuz olurlar.
•  İşitme engellilere yardımcı olmayı severler.
•  Madde ya da ilaç tespiti için polis tarafından kullanılırlar.
•  Bomba tespit edebilirler.
•  Arama, kurtarma, deprem ve çığ çalışmalarında çalışırlar.
•  Hastanelerde terapi köpeği olarak kullanılırlar.
•  Kanser tespitinde birebirdir.
 
Labrador köpekleri yaşamı kolaylaştırmak adına her zaman sizlerin yanında olur. Sevgi dolu olan bu köpekler sadıktır.

Yavru Labrador Tavsiyeleri

Evinize yavru bir Labrador köpeği getirmeyi düşünüyorsanız kesinlikle belli başlı detaylara dikkat etmelisiniz. Onun için mükemmel bir ortam hazırlamak yeni evine kolaylıkla alışmasına olanak sağlar. Yavru Labrador köpekleri oldukça hareketlidir. Bundan dolayı kazaya uğrayabilir. Ev içindeki eşyaların düzenlenmesinin yapılması bu detay için gerekir.
 
Labrador köpeklerinin yavrusu da yetişkinde olduğu gibi sahibini koruma içgüdüsüyle hareket eder. Bu konuda onun küçük dönemlerde eğitilmesi yabancılara karşı daha sevecen olmasını sağlayacaktır. Zaten büyük köpek ırklarının arasında en kolay eğitilen cins labradorlardır. Köpek eğitimi konusunda bilgisi olmayan bir kişi bile kısa zamanda eğitim konusunda başarılı olabilir.

Labrador 2024 Fiyatları

Labrador köpeğiyle ilk tanıştığınız andan itibaren yaşamınıza olumlu birçok etken girecektir. Bu denli olumlu etkiler yaratan köpeğin fiyatları da rengine, eğitimine ve diğer özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Fiyatlar 6,000 TL ile 10,000 TL ( 220 USD- 370 USD) bandında değişmektedir.
 
Beyaz ya da krem yavru 
•  Anne yanından ayrılan beyaz ya da krem Labrador köpeği eğitime tabi tutulmamışsa 6,000 TL’den başlayan fiyatları görmek mümkündür.

•  Eğitimli olan yavrularda ise bu rakamlar iki katına ve daha fazlasına kadar çıkabilir.
Siyah ve kahverengi yavrular      •  Siyah ve kahverengi yavrularda fiyatlar beyaz olanlara göre daha pahalıdır. 2,000 TL’den başlayan fiyatlar 6,000 TL’ye kadar çıkabilir.
 

Labrador Köpeklerin Olumlu Ve Olumsuz Yönleri  

Olumlu Özellikleri 
 
•  Güvenilirlik düzeyi kanıtlanmıştır. 
•  İyi Hutludur. Bu özelliği özellikle çocuklarla arkadaşlık kurmasını sağlar.
•  Doğası gereğince diğer hayvanlar ve insanlarla iyi geçinir. 
•  Sahibini memnun etmek adına çalışan bu köpeğin eğitilmesi oldukça kolaydır. 
•  Tımar ve tüy bakımı açısından bakımı kolaydır. 
•  Aileleriyle iyi düzeyde bağ kurarlar. 
 
Olumsuz Özellikleri 
 
•  Labrador köpeklerinin düzenli ve fazla düzeyde egzersize ihtiyacı bulunur. 
•  Siyah renkli Labrador diğer renklere göre daha fazla tüy döker. 
•  Yavru olanları yaramaz ya da gürültülü olabilir. Bunun için eğitilmesi şarttır.

Labradorun Güdüsel Öne Çıkan Özellikleri (avcı, bekçi, vb) 

Labrador köpekleri eski dönemlerde St John köpeği şeklinde isimlendirilmiştir. Kanada’da yetiştirilmiş olan bu ırk o bölgede yer alan buzlu suların içine girerek balıkçıların ağlarını toplamasına yardım etmiştir. 1800’lü senelerde de cins İngiltere’ye getirilmiş ve avcılık için kullanılmıştır. Labrador köpekleri günümüzde kanserin tespit edilmesin, hastanelerde terapi için, bomba tespitinde, uyuşturucu tespitinde ve madde tespitinde kullanılır. Bunların dışında kör ve işitme engelli kişilerinde yakın arkadaşıdır. Özellikle yurtdışında engelli olan kişilerin hemen hemen hepsinin Labrador bir arkadaşı bulunur.

Labrador Temel Eğitimleri

Labrador ırkının en güzel özelliklerinden bir tanesi kolay ve hızlı şekilde eğitim almalarıdır. Bu köpekler hızlı şekilde öğrenme kabiliyetine sahiptir. Özellikle ileri itaat ve temel itaat eğitimlerini kolaylıkla alırlar. Özellikle yavruluk dönemi içinde tasma eğitimi verilmesi daha iyi olur. Frizbi ya da farklı köpek sporlarını en kısa zaman diliminde öğrenir ve oynamayı çok sever. Eğitim konusunda kendinizin faydalı olduğunu düşünmüyorsanız köpek eğitimleri konusundaki kişilerden yahut kurumlardan yardım alabilirsiniz. Bu daha verimli sonuçlar alınmasına olanak sağlar. Ayriyeten köpeğinizle de daha uzun ve verimli zaman geçirmenizi de sağlar. 

Labradorun Beslenme Tablosu

Labrador köpeğinin kolay şekilde kilo alma sorunu bulunur. Önüne ne kadar yiyecek koyarsanız koyun o yemeği bitirir. Bundan dolayı beslenmesini yakından takip altına almalısınız.
 
•  50 kg’lık Labrador köpeğine günde 2 ila 3 bardak mama verilmelidir.
•  60 kg’lık Labrador köpeğine günde 3 ila 4 bardak mama verilmelidir.
•  70 kg’lık Labrador köpeğine günde 3 ila 4 bardak mama verilmelidir.
•  80 kg’lık Labrador köpeğine günde 4 bardak mama verilmelidir.
 
Yavru olan Labrador köpeklerinde ise üreticinin kullanmış olduğu mamayla devam etmektir. Yavru köpek büyümeye başladıkça kullanılacak olan mamanın değişimi veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır. Kuru mamalar dışında ıslak ve konserve mamaların kullanımları da ara ara yapılmalıdır.

Labrador Renkleri

Labrador köpeği siyah, kahverengi ve krem renkleriyle karşımıza çıkar. Genelde krem rengiyle karşılaşmak mümkündür. Üç ana renge sahip olmasına rağmen nadirde olsa gümüş rengiyle de karşılaşabiliriz. Gümüş rengi de oldukça etkileyicidir. Bu rengin meydana gelmesi konusunda ortaya atılan belli başlı fikirler bulunsa da kanıtlanmış değildir. Gümüş olan Labrador köpeklerinin gri tüyleri ve etkileyici göz yapısı bulunur. Bunun dışından tilki kırmızısı ismi verilen bir rengi de nadir olarak gözlemlenmiştir. Labrador köpeğiniz hangi renk olursa olsun oldukça ipeksi tüyleri bulunur.

Labrador Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

Labrador yapı itibariyle egzersize fazla ihtiyaç duyan bir ırktır. Bu ırkın düzenli olarak gün içinde yürüyüşe çıkması ya da koşu yapması gerekir. Ayrıca suyu sevdiği içinde yüzmeye götürmek mümkündür. Egzersiz dışında köpeğinizle belli başlı oyunlarda oynayabilirsiniz. Frizbi yakalamak, koşturmaca oynamak, su oyunlarıyla haşır neşir olmak onun için mükemmel bir egzersiz olur. Bunların yanı sıra avcılık özelliği bulunan Labrador köpekleriyle saklanana eşyaları bulma tarzında oyunlarda keyifli bir şekilde oynanabilir. Labrador köpeği sahiplenecek kişilerin sağlıklı şekilde yaşamına devam etmesi adına düzenli egzersiz yaptıracaklarını kesinlikle akıllarından çıkartmaması gerekir.

Rutin Bakım Programı

Tüy Bakımı       Yavru olan Labrador köpeğinizin tüylerini ilk zamanlarda haftalık olarak taramanız gerekir.
Tarama için gerekli olan aletleri köpeğinizin genel tüy yapısını dikkate almalısınız.
Diş Bakımı Köpeğiniz için düzenli diş bakımı ve kontrol yapılması gerekir.
Özellikle yavruluk döneminde diş bakımına başlandığı zaman daha kolay bir süreç işler.
Diş fırçalamada kesinlikle insanlar için kullanılan diş macunu kullanımı yapılmamalıdır.
Köpeğinizin ağzının ve dişlerinin büyüklüğüne göre diş fırçası kullanımı yapılmalıdır.
Yüz Bakımı Köpeğinizin yüz bölgesini ıslak bezle silmeniz gerekir.
Ardından mutlaka kıvrımlı olan alanların kurulanması gerekmektedir.
Aksi halde bu bölgelerde iltihaplanmalar meydana gelebilir.
 

Labrador Yaşam Ortamı ve İlişkileri

Labrador köpeği sevecen yapısından kaynaklı olarak yabancılar, köpekler ve diğer hayvanlarla her zaman mutlu şekilde geçinir. Yeni sahiplenilmiş olan bir yavru kısa sürede aile içinde bulunan insanlara uyum sağlar. Ayrıca labrador köpeklerinin yetişkinlerini sahiplendiğiniz zamanda kısa sürede aile içindeki insanlarla geçinir. Labradorlar evinize gelen yabancılara karşıda oldukça samimidir. Onların gözlerine girmek adına küçük oyunculuklar bile yapar. Labrador köpeğinizle dışarıya yürüyüşe çıktığınızda çevrede bulunan hayvanlarla da uyum içinde olduğunu görebilirsiniz.

Labradorlarda Çiftleşme ve Gebelik Süreci

Labrador köpeklerinde cinsel olgunluk düzeyi 9 ila 10 aylık dönemdedir. Çiftleşme için dişi ve erkek köpekler belli başlı kızgınlık belirtileri gösterir. Yapılan araştırmalarda çiftleşme döneminde erkek olanların dişi olanlara göre daha fazla stres yaptığını ortaya çıkartmıştır. Çiftleşmenin olabilmesi ve stresin en aza indirilmesi adına dişi olan köpeği erkek yanına götürmek daha sağlıklıdır. Çiftleşme işlemi 24 ila 48 saat aralıkla iki defa meydana gelirse olumlu sonuçlar alınır.
 
Köpeğinizde gebelik durumu olduğunu düşünüyorsanız kesinlikle veteriner hekime başvurmanız gerekir. Veteriner relaksin seviyesini belirlemek adına test yapar. Bu uygulama gebeliği doğrulayacaktır. Bu doğrulamadan 25 gün sonra yavruların kalp atışları saptanır. Gebelik değerlendirmesinde veteriner hekimler ultrasonografi kullanımı yapar. Doğum kesinlikle veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

Labrador ırkı genelde sağlıklı şekilde yaşamına devam eder. Bu ırka özel olan hastalık türü çok fazla değildir. Labradorlarda aşağıda bulunan sağlık sorunları meydana gelebilir.
 
•  Kalp sorunlar
•  Entropiyon
•  Distikiyaz sendromu
•  Patella luksasyonu
•  Kalça sorunları
•  Östeokondrit dissekansı
 
Köpeğiniz her zamanından farklı davranıyorsa, huzursuzluk ve sıkıntı durumları varsa kesinlikle veteriner hekime başvurulması gerekir. Veteriner hekime zamanında başvurmak oluşabilecek olan sağlık sorunlarının da kısa zamanda önüne geçer.

Labrador İlginç Haberleri

•  Labrador Amerikalıların en sevdiği köpek ırkıdır.
•  Balıkçılıkta kullanılmıştır.
•  Bir Labrador doğumda üç farklı renk köpek dünyaya getirebilir.
•  Siyah bir Labrador köpeği Led Zeppelins şarkısına ilham vermiştir.
•  Pep adlı Labrador cezaevine girmiştir.
•  Hasta bir kişiye kanser olup olmadığı konusunda bilgi verebilir.
•  Rehber köpekler içinde en fazla Labradorlar tercih edilir.
•  Siyah renkli Labrador melezi Sunol’un onursal belediye başkanı olmuştur.

Dişi, Erkek, Yavru Labrador İsim Tavsiyeleri   

Evlerinde köpek besleyen kişiler isim konusunda zorluklar çekebilir. İsmin hem anlamlı hem de kulağa hoş gelmesi gerekir. Anlam taşıması köpek ile sahibi arasında bir bağ kurmasına da olanak verir. Labrador köpekleri için kullanılacak isimlere birkaç tane örnek verecek olursak;
 
•  Paşa
•  Zeplin
•  Tom
•  Şila
•  Hera
•  Pamuk
•  Zeytin
•  Oscar
•  Cesur
•  Zeus 

Labrador Irkın Kökeni

Labrador köpeklerinin ana vatanı Kanada’dır. Eski dönemlerde ST John köpeği olarak adlandırılmıştır. 1800’lü senelerin başlarında İngiltere’ye getirilmiş olan bu köpekler avcılık konusunda geliştirilmiştir. Eğitimi kolay olan Labradorlar itaat yarışmalarında, sakatlara rehberlik etme konusunda, uyuşturucuyu bulmada oldukça başarılıdır. Labrador köpekleri zaman içinde birçok ülkede tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer almıştır. Özellikle Amerika’da yaşayan kişiler tarafından fazlasıyla tercih edilir.

 

Benzer Yazılar

Yukarı