Maltese Terrier Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Her Şey

Maltese Terrier Özellikleri, Karakteri, Bakımı ve Her Şey

 
Maltese Terrier, zarafeti, sadakati ve sevgi dolu kişiliği ile insanların kalbini çelen özel bir cinstir. Onunla geçireceğiniz her an unutulmaz anılarla dolu olacak ve sizin için sadece bir evcil hayvan değil, aile üyesi olacaktır. Ancak, köpek sahiplenmeden önce, onun ihtiyaçlarını anlamak, ona vereceğiniz sevgi ve bakımın sorumluluğunu üstlenmek önemlidir. Eğer sevgi dolu bir arkadaş arıyorsanız, Maltese Terrier sizin için mükemmel bir seçim olabilir. https://www.kopekdunyasi.com/kategori/terrier-maltese bu linkten tüm Maltese Terrier ilanlarını inceleyebilirsiniz.

 

Terrier Maltese Cinsine Hızlı Bakış

 Enerji Seviyesi  Yüksek
 Egzersiz İhtiyacı  Orta
 Oyuncu Karakter  Çok Oyuncu   
 Diğer Köpeklerle Arası  İyi
 Farklı Hayvanlarla Arası      İyi
 Çocuklarla ile İlişkisi  Çok İyi
 Yabancı İnsana Tutum   Çok İyi
 Eğitebilme Hızı  İyi
 Koruma İç Güdüsü  Orta
 Zekâ  Yüksek 

Karakter Özellikleri

 
Malta köpekleri güvenilir, duyarlı, zeki, güzel, sevecen ve nazik yapıya sahiptir. Özellikle iyi aile köpeği olarak bilinir. Dinç, eğlence seven ve canlı bir yapısı bulunur. Küçük hileler öğrenmekten fazlasıyla hoşlanır. Çocuklarla anlaşma eğilimindedir. Minyon yapısına rağmen korkusuz ve cesaretlidir. Özellikle tanımadığı seslere tepkiler verir. Bu özelliği onun gözlemci bir köpek olmasına olanak sağlamaktadır. Kucakta oturmayı sevse bile aşırı düzeyde ilgiden bunalabilir. Enerji seviyesinin yüksek olmasına alışkın olmayan kişiler için zorlayıcı olabilmektedir.

Boyutu, Ağırlığı ve Ortalama Yaşı

 
•  Erkekler 21 ila 25 cm, 3 ila 4 kg
•  Dişiler 20 ila 23 cm, 3 ila 4 kg
•  Ömürleri; 15 ila 18 yıl

Malta Mix Ne Kadar Büyür?

Malta köpekleri ülkemizde ve dünyada teacup ırkı olarak da bilinir. Bu ırka teacup denilmesinin sebebi de büyük bir fincanın içine rahatlıkla sığmalarıdır. Safkan olarak karşımıza çıkanların büyüme oranları bellidir. Özellikle de Malta mix cinsini insanlar büyümeyecek olarak görebilir. Tabii bu cinsinde belli oranda büyümesi normal bir süreçtir. Malta mix ve diğerleri en fazla aşağıdaki oranlarda gelişim gösterir.
 
•  Erkekler 21- 25 cm
•  Dişiler 20- 23 cm

0, 1, 2, 3 Numaralı Boyutu Ne Kadardır?

Siyah yüz görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken Maltalar süs köpeği olarak da adlandırılır. Ülkemizde ev içi evcil hayvan seçimlerinde ilk sıralarda bulunur. Irk yavrularında boyut açısından çeşitlilik bulunur. Hatta yavrular 1 kg kadar inebilir. Cinsin farklılıklarından kaynaklı olarak mix, micro, teacup tarzında isimler takılmaktadır. Bu isimlerin yanı sıra 0 numara, 1 numara, 2 numara ve 3 numara tarzında sınıflandırmalarda bulunur. Ülkemizde ve dünyada bulunan yetişkin Terrierlerin en ağır olanları 8 kg kadar çıkar.

Terrier Maltese Köpeğin Bilinmeyen Yönleri

 
Resmi olarak kabul edilen tek rengi beyazdır. Tabii çevremizde farklı renklerle karşılaşmakta mümkündür. Bu ırk sahibine her zaman sadık davranır ve sıcak kanlı olmasıyla bilinmektedir. Bu ırkın en eksi yönü kalıtsal gelen hastalıklarıdır. Sindirim sisteminde ve diş bölgesinde meydana gelen sağlık sıkıntıları vardır. Bundan kaynaklı bakımı ve beslenme büyük önem taşır.  Eski dönemlerde olarak birçok zengin tarafından beslenmiştir.

Yavru Terrier Maltese Tavsiyeleri

 
Malta ırkından gelen bir yavru sahiplenecekseniz pet shop ya da yetiştiricilerden yardım alabilirsiniz. Bu ırk oldukça mükemmel bir cins olduğundan dolayı ücretsiz şekilde sahiplendirmesini bulmak mümkün olmaz. Yavru sahiplenmesi yapacak kişilerin öncelikli olarak safken olup olmadığına dikkat etmesi gerekir. Bunun yanı sıra aldığınız pet shopla satış sözleşmesi yapmanızda önemlidir. Yavru sahiplenirken dikkat edilmesi gereken diğer detaylar arasında;
 
•  Pet shoplardan yavrunun anne ve babasıyla alakalı geçmiş detayları almalısınız.
•  Aşı karnesi ve bilgileri konusunda bilgi almanız gerekir.
•  Tuvalet alışkanlığının bulunması gerekir.
•  Yavru alacakların Malta köpeğinin annesini görmek istemesi normaldir. Bu sayede genel sağlığı hakkında gözlemler yapabilirsiniz.
•  Beslemesi konusunda detay almak önemlidir.

Terrier Maltese 2024 Fiyatları

 
Irk online alanda sahibinden ve pet shoplarda satılır. Satış fiyatları bulunduğu bölgeye ve annesine göre değişkenlik göstermektedir. Online olarak sahibinden satan kişiler fiyatları telefon yahut yüz yüze görüşerek bildirmeyi tercih eder. Terrier köpeğinin ortalama olarak belirlenmiş fiyat aralığı 6,000 TL- 12,000 TL  (220 ila 450 dolar) arasında değişir. Fiyat aralığının farklı olmasının ana nedeni safkan olup olmadığı ve satılan bölgedir. Safkan olan yavrular her daim kırma olan cinslere göre pahalıdır.  Düzgün ve işinin ehli olan pet shopdan yavru satın alacaksanız aşağıda bulunan hizmetleri de alırsınız.
 
•  Veteriner hekim kontrolleri tam olarak yapıldığından ilk masraflarından muaf olursunuz.
•  Sözleşme dahilinde alım yaptığınız için sorunla karşılaştığınızda muhatap bulabilirsiniz.
•  Diş ve göz konusunda sağlık sorunları olan bir köpek almazsınız.
•  Aşıları tam olan yavru alırsınız.

Olumlu ve Olumsuz Yönleri

 
Olumlu Yönleri
 
•  Tatlı huya sahip köpeklerdir.
•  Eğlenceli ve akıllı bir ırktır.
•  Aşırı düzeyde tüy dökmezler.
•  Diğer hayvanlarla anlaşabilirler.
•  Harika dost ve arkadaş olma özelliği bulunur.
 
Olumsuz Yönleri
 
•  Eğitilmedikleri sürece yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Hatta ayrılık kaygısı yaşarlar.
•  Yemek yeme kontrolleri olmadığından obeziteye yatkındır.
•  Diz, sindirim ve diş sorunları kalıtsal olabilir.

İç Güdüsel Öne Çıkan Özellikleri Nedir?

 
Maltalar dünya üzerinde yer almaya başladığı zamandan bu yana hep küçük boyutlara sahip olmuştur. Kraliyet aileleri ve Roma imparatorları tarafından yanlarına alınmıştır. Bu cins ilk oyuncak köpek olarak adlandırılır. Muhafızlık ya da avcılık konusunda iyi değildirler. Yalnız doğru eğitimleri aldıklarında uyarı köpeği olarak görev yaparlar. Yani evinize ya da bahçenize bir hırsız girdiğinde sizin fark etmenizi sağlayıncaya kadar uğraşır.

Temel Eğitimleri

 
Akıllı bir yapıya sahip olduğundan ve insan içinde yer almaktan hoşlandıklarından kolaylıkla eğitilebilirler. Özellikle yavruluk dönemi içinde eğitimlere başlandığında çok yönlü yapılarıyla sizi şaşırtır. Bu sayede sosyalleşmesi de kolay olacaktır. Irkın eğitimi konusunda başarı sağlamak isterseniz tutarlı, sabırlı, nazik olmanın yanında sınırlar koymayı da bilmelisiniz. Sabırlı olan ve sevgi gösteren her insan Malta köpeğini kolayca eğitebilir. Köpeğin temel eğitimleri içinde git, gel, sessiz kal, aşağı ve yukarı komutlar öğretilmelidir.

Beslenme Tablosu

 2 aylık  32 ila 37 gram
 3 aylık             33 ila 38 gram     
 4 aylık  33 ila 38 gram
 5 aylık  33 ila 38 gram
 6 aylık  28 ila 33 gram
 7 aylık  24 ila 29 gram
 8 aylık  23 ila 28 gram  
 9 aylık  23 ila 28 gram
 10 aylık  23 ila 28 gram
 
Yavrular 11 aylık döneme geldikten sonra yetişkin beslenme tablosuna göre hareket edilmelidir.
 
 1 Kg aralığında  20 ila 23 gram
 1,5 Kg aralığında  15 ila 18 gram
 3 Kg aralığında  54 ila 62 gram
 3,6 Kg aralığında        59 ila 67 gram           

Renkleri

 
Malta köpeğinin sadece beyaz rengi kabul görmektedir. Piyasada bulunan diğer renkler genelde kırma olarak karşımıza çıkar. Özellikle beyaz renkli olan Maltaların ipeksi ve kıvrımlı paltoları bulunur. Saf beyaz katlar şeklindedir. Portakal ve limon rengi olan renklerde kabul görür.

Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

 
Yavruları ve yetişkinleri küçük boyutlu olmasına rağmen enerjik ve canlı bir karaktere sahiptir. Dengeli ve mutlu olmaları adına günlük doğru miktarda egzersiz yaptırılmaları gerekir. Egzersiz sadece fiziksel olmamalı, zihinsel açıdan da desteklenmelidir. Küçük köpeklerin kalori yakımı yapması da önemli bir detaydır. Aksi olan durumlarda genel sağlıkları olumsuz etki altında kalır. Günlük olarak 20 dakikalık fiziksel hareket yeterli olacaktır. Zihinsel açıdan egzersiz için oyun seçenekleri köpeğinize destek olur. Bunun için;
 
•  Koklama oyunları
•  Eşya saklama
•  Saklambaç
•  Koşturmaca tercih edebilirsiniz.

Bakım Programı

 
Tüy Bakımı
 
İpeksi ve yumuşak olan tüyleri düzenli şekilde uzar. Bazı kişiler bunları kestirmeyi tercih ederken bazıları da uzun kalmasını tercih etmektedir. Özellikle uzun kalacaksa rutin bakımı zorunludur. Haftada iki ya da üç defa fırçalanmalı ve birkaç hafta içinde tüyler kesilmelidir.
 
Diş Bakımı
 
Terrierlerde meydana gelen sağlık sorunları arasında diş sıkıntıları yer alır. Özellikle diş ve diş eti sorunları yaşanmaması adına hijyene dikkat etmek gerekir. Ağız bölgesinin sağlıklı kalması için yapabiliyorsanız günlük, vaktiniz yoksa haftada üç defa fırçalama işlemi yapmanız zorunludur.
 
Yüz Bakımı
 
Maltaların gözlerinin alt kısımların gözyaşı lekeleri oluşma eğilimi vardır. Bu lekelerden kurtulmak adına pet shop ya da veterinerlerden ürünler alınabilir. Ayrıca yüz bölgesinde bulunan saçların tahrişe neden olmaması adına kısa olması gerekir. Tahriş zaman içinde enfeksiyon sorunları meydana getirebilir.
 
Deri Bakımı
 
Deri konusunda Terrierlerin yaşadığı en büyük sorun kuru cilt sorunudur. Sorunun belirtileri arasında tahriş, soyulma, kaşıntı ve pürüzlü dokular yer alır. Özellikle mevsimsel olan geçişlerde daha fazla gözlemlenir. Maltalarınız kuru cilt sorunuyla karşı karşıyaysa hızlı, kolay ve etkili önlemleri bilmeniz gerekir.
 
•  Ev içi nem seviyesinin % 40 düzeyinde olmasına dikkat edilmelidir.
•  Vücudun hassas olan kısımlarının korunması ve bakımı sağlanmalıdır.
•  Maltanızı 3 hafta bir defa banyoda yıkamalısınız. Vücudun nem dengesini sağlarsınız.
•  Veteriner hekim kontrolünde nemlendirici kullanımı yapılmalıdır.
•  Omega 3 yağ asitleri alımı dengesine dikkat edilmelidir.
•  Köpeğinizin su tüketimine dikkat etmeniz önemlidir.

Yaşam Ortamı ve İlişkileri

 
Aile İçi İnsanlar
 
Eve almayı düşünüyorsanız ilk önce çocuğunuzun yaşını ve hareketlilik durumunu göz önüne almanız gerekir. Yavru köpekler ve çocuklar aynı anda hareketli olduğu zaman riskli durumlar meydana gelebilir. maltalar aile içinde bulunan her bireyle iyi geçinmeyi sever. Onların gözüne girmek adına oyunculuk bile yapabilir.
 
Dışarısı ve Diğer İnsanlar
 
Aile içindeki yaşamı seven bu ırk dışarıda bulunan insanlarla bir arada olmayı da sever. Yalnız hareketli yapıları doğru biçimde eğitilmezse risk meydana getirebilir. Eğitime tabi tutulmayan bir yavru dışarıda birden insanların üzerine oyun oynamak adına atlayabilir.
 
Diğer Evcil Hayvanlar
 
Maltalar özellikle kedilerle çok iyi anlaşır. Yavruluk dönemi içinde aynı evin içinde yer almaları daha olumlu olacaktır. Diğer köpekleri de seven bu ırk büyük ırklara ayak uydurmakta kesinlikle zorlanmaz.

Youtube Yorumcuları Ne Demiş?

#Köpek Koleji
 
Youtube kanalında her köpek ırkına yer vermeye çalışan Köpek koleji Terrier Maltese hakkında özellikle aşağıda bulunan detaylara yer vermiştir.
Son dönemlerde ülkemizde de popüler haline geldiği direkt olarak belirtilmektedir. Özellikle küçük yapısının transportda kolaylık sağlamasına dikkat çekmektedir. Bu sayede uçakta kabin içinde seyahat etmekte ve kargo kısmına girmesine gerek kalmamaktadır. Doğru yetiştirildiği sürece her yere götürebileceğiniz insan oryante bir köpektir.
 
#Selçuk Demirli
 
Egzersiz ihtiyacı maksime seviyede olan köpeklerin göz ve diş sorunları bulunur. Sağlık sorunları olan Sahip olmak isteyen kişilerin mutlaka safkan olanları tercih edilmelidir. Özellikle burun bölgesi siyah olanlarının tercih edilmesi gerekir. Özellikle de spesifik yarışmalarda bu özelliğe dikkat edilmesi gerektiğini belirtir.
 
#PashaDog Official
 
Malta köpeği bakımını evde yapan bu yotuber kanalından bakım, egzersiz ve diğer detaylar konusunda kolayca bilgi alabilirsiniz. Özellikle eğitiminin ne denli kolay bir köpek olduğunu anlamakta mümkün hale geliyor. Sabır ve sevgi eğitimini kolaylaştırmaktadır.

Çiftleşme ve Gebelik Süreci

 
Maltaların dişi olanları kızgınlık dönemine erken yaşta girecektir. Ergenlik sürecinde kızgınlık meydana gelir. Bu dönem 6 ayda meydana gelir. Erkeklerde 4 ya da 8 aylık dönem içinde kızgınlık yaşamaya başlar. Çiftleşme dört farklı kısımda oluşur. Dişiler erkekler tarafından fark edilir. Yalnız kanama sürecinin bitmesi için dişiler bekler. Maltalar çiftleşmek adına yıllık olarak 2 ya da 3 kez kızgınlık döneme giriş yapar. Kızgınlık döneminde;
 
•  Vulva şişer.
•  Dişilerde akıntı meydana gelir.
•  Davranışlarda değişimler oluşmaya başlar.
 
Gebelik Süreci
 
Köpeğinizin çiftleşmesi ve gebe olup olmadığı konusunda mutlaka veteriner hekimden yardım almanız gerekir. Doğum süreci yaklaşan dişilerin karın bölgesi genişlemiştir. Meme bezleri sütle dolduğundan hemen fark edilir. Doğum yapacak olan dişinin vücut ısısında düşmeler oluşabilir. Özellikle dişiler doğum yapacaklarında kazma ile dönme hareketlerinin yanında huzursuz davranışlarda sergiler.
 
Doğumun sessiz, sakin ve steril ortamda olması gerekir. Doğum başladığında yavrular sırayla, kordan ve zarıyla gelir. Anne yavrularda var olan kordonu dişleri yardımıyla kopartır. Plasentayı da besleyici özelliğinden dolayı yer. Bu sayede 3 günlük besin ihtiyacını karşılar ve yavrularının yanından ayrılmaz. Yavru sayısı çoksa doğum 8 ya da daha uzun saatler sürebilir.

Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

 
Maltalar genel anlamda sağlıklı köpeklerdir. Yalnız safken ırk olmaması genetik hastalıkların var olmasına işaret edebilir. Bu hastalıklar içinde;
 
•  Hipotiroidi
•  Patellar lüksü
•  Hidrosefali
•  Entropion
•  Katarakt
•  Pilonik stenoz
•  Karaciğer şantı
•  Göz ve diş hastalıkları
 
Düzenli olarak veteriner hekim kontrollerine gidilmesi oluşabilecek olan riskli durumları kısa sürede ortadan kaldırmaya destek sağlar. Bu ırkın veteriner hekim masrafları diğer ırklara göre daha fazladır.

Aşıları


 

 6 haftalık dönem içinde  Puppy DP
 7 haftalık dönemde içinde       İç ve dış parazit aşısı
 8 haftalık dönem içinde  1.Karma aşı
 9 haftalık dönem içinde  KC, brosin, iç ve dış parazit aşısı     
 10 haftalık dönem içinde  Corona aşısı
 11 haftalık dönem içinde  2.karma aşısı
 12 haftalık dönem içinde  1.Lyme aşısı
 13 haftalık dönem içinde  Kuduz aşısı
 14 haftalık dönem içinde  Corona aşısı tekrarı
 15 haftalık dönem içinde  2.Lyme aşısı

İlginç Haberler

 
•  İnsanlar tarafından küçük boyutlu olarak gözlemlenir. Buna rağmen düşünülenden daha sağlam ve dayanıklı ırktır.
•  İngiltere başta olmak üzere birçok ülkede popülerdir.
•  Dünyanın en eski köpek ırklarının içinde yer alır.
•  Kraliyet aileleri ve ünlülerin gözde tercihlerinden bir tanesidir.
•  Terapi köpeği olarak kullanılır.

Dişi, Erkek ve Yavru Terrier Maltese İsimleri

 
Dişi 
 
•  Lola
•  Lucky
•  Sadiye
•  Çikolata
•  Bal
•  Kaymak
 
Erkek 
 
•  Harley
•  Bruno
•  Oyuncak
•  Toby
•  Rüzgâr
•  Demir
 
Yavru
 
•  Elizabeth
•  Lily
•  Jake 
•  Badi 

Irkın Kökeni

 
28.yy’dan bu yana varlığını sürdürmektedir. Özellikle Antik Yunan çömleklerinde resmine rastlanmıştır. Yıllar boyunca kraliyet ailelerinin önemli olan arkadaşları içinde yer almıştır. 1300 senelerinde İngiltere’de bulunan üst sınıf bayanların arasında popüler hale gelmiştir. 17 ile 18.yy’larda köpek yetiştiricilerinin üretim girişimleri neredeyse ırkı bitirir hale getirmiştir. Cinsin canlanması için küçük köpeklerle tekrardan melezlenmiş ve şu andaki Terrierler ortaya çıkmıştır. 18.yy’lın sonlarına doğru ABD’de yerini almaya başlayan ırkı Amerikan Kennel Klubü tarafından resmen tanındığını duyurmuştur.

 

Benzer Yazılar

Yukarı