Maltese Terrier Kısırlaştırma

Maltese Terrier Kısırlaştırma

Erkek ve dişi Malta köpeklerini kısırlaştırma işlemleri oldukça yaygın olan veteriner prosedürleri arasında bulunur. Özellikle planlanmamış olan hamilelikleri önlemenin yanında köpeğinizin ömrünün uzaması konusunda da kısırlaştırmanın faydaları bulunur.
 
Kısırlaştırmanın Faydaları
 
•  Planlanmayan gebeliği önler.
•  Dişi köpeklerde yumurtalık kanserinin önüne geçer.
•  Enfeksiyonların oluşması riskini ortadan kaldırır.
•  Ruh halindeki değişimler ve hormonal değişimlerin düzene girmesini sağlar.
•  Tetstis tümörleri yok olur.
•  Prostat riski en aza iner.
•  Testoteron ile alakalı hastalık koşulları riski azalır.
 
Kısırlaştırmanın Riskleri
 
Genel olarak kısırlaştırma işlemi kolay bir şekilde halledilir. Bu işlemden sonra görülebilecek olan nadir sorunlardan bir tanesi idrar tutamamadır. Yapılan araştırmalar sonucunda idrar konusundaki riskin % 20 oranında olduğu da ortaya çıkmıştır. Özellikle 3 aylıktan sonra kısırlaştırma işlemlerinin yapılması bu riski oldukça azaltır.
 

Kısırlaştırma İşlemi

 
Dişi Malta Köpeklerinde
 
Dişi köpeğinizde yumurtalıkların ve rahimin cerrahi biçimde çıkartılması olarak adlandırılır. Genel anestezi altında uygulanır. Yaşı ilerlemiş olan dişiler dışında 4 aylık dönemde ve ileri yaşa kadar önerilmektedir.  Özellikle ilk ısınma dönemine girmeden önce daha sağlıklıdır.
 
Erkek Malta Köpeklerinde
 
Erkek köpeğinizde testislerin, spermatik kanalların ve testis kan damarlarının cerrahi işlemle alınması olarak adlandırılır. Genel anestezi altında uygulanır. 4 aylık dönemde ve ileri yaşa kadar önerilmektedir.
 
İyileşme Süreci
 
Malta köpeğiniz dişiyse 2 hafta boyunca iyileşme devam eder. Bu süre zarfından dikişlerin alınması da bulunur. Bu dönemde egzersizden uzak kalınmalı ve dinlenmesini sağlanmalıdır. Erkek Malta köpeğinizde 3 gün boyunca şişlik sorunları meydana gelir. Erkeklerde de iyileşme süresi 2 hafta devam eder. Bu dönem içinde köpeğinizde olası farklı değişimler meydana geldiği zaman mutlaka veteriner hekimle iletişime geçmeniz gerekir. Ayriyeten Malta köpeğinizi detaylı şekilde incelemekte oluşabilecek riskli durumların önüne geçer.
 

Benzer Yazılar

Yukarı