Köpeklerde Mama Değişikliği Nasıl Yapılır?

Köpeklerde Mama Değişikliği Nasıl Yapılır?

Evcil hayvanınızın mamasını değiştirmek göz korkutucu bir girişim gibi görünebilir. Nasıl yapacağınıza, ne zaman geçiş yapacağınıza karar vermek ve köpeğinizin “Neden bunu yaptın?” der gibi bakışlarına maruz kalacağınız için kolay olmayacak bir süreç gibi gelebilir. Daha da önemlisi, evcil hayvanınıza bir şey olacak mı, alışacak mı endişesi taşıyabilirsiniz. Evcil hayvanınız için en iyi mamayı ve doğru şekilde nasıl geçiş yapacağınızı öğrenmek için önce veterinerinize danışmak iyi bir başlangıç olabilir. Öncelikle bunu neden yaptığınızı bilmeniz gerekiyor. Tüyleri mi dökülüyor? Büyüdüğü için mi? Mamasını mı sevmiyor? 
Belki veterineriniz reçeteli bir diyet önerdi veya belki de yeni bir marka denemeye karar verdiniz. Değişimin nedeni ne olursa olsun, köpeğinizin mamasını değiştirmek, yeni mamayı bir kâseye dökmekten daha karmaşıktır. Köpeğinizin midesini rahatsız etmemek için yeni mamaya doğru şekilde geçmeniz gerekecektir.

Neden Değiştiriyorsunuz?

 
Köpek mamasını değiştirmeyi düşünmek için birkaç iyi neden vardır. Diyet değişikliği yapmanız gerekiyorsa (veteriner tavsiyesi veya yaşam tarzı değişikliği nedeniyle), diyete geçiş zaman çizelgesini takip etmek, köpeğinizin yeni mama içeriklerine uyum sağlamasına yardımcı olur ve bazı istenmeyen sonuçların önlenmesini sağlar.
Pek çok evcil hayvan sahibi, yavrusu büyüdükçe ona özel formüle sahip yetişkin köpek maması formülüne geçecektir. Köpekler, besin ve kalori ihtiyaçları değiştikçe, hayatlarının üst aşamasına girdiklerinde de bir yiyecek değişikliğine ihtiyaç duyar. Ancak unutmayın; evcil hayvanınız herhangi bir kusma, sıvı dışkı, aşırı gaz veya sindirim sıkıntısı yaşarsa, veterinerinizle konuşun. Genellikle, önceki mamaya aniden dönmektense geçişi daha da yavaşlatmak doğru bir karar olacaktır.

Mama Geçişini Kolaylaştırmak

 
Evcil hayvanınızı serbest besliyorsanız, normal yemek saatlerine geçmek için bu iyi bir zaman olabilir. Bütün gün yemeği dışarıda bırakmak yerine, kâseyi yere koyun ve 20 - 30 dakika sonra evcil hayvanınızın yemediği her şeyi çıkarın. Değişiklik konusunda hevesli olmayan evcil hayvanlar için, hafif açlık sancıları, yeni mamayı daha fazla kabul etmelerini sağlayabilir.
Hala sorun yaşıyorsanız, veterinerinizle konuşun. Bazı gıda geçişleri, sindirim sisteminde ilave probiyotikler ve hatta antibiyotikler gerektirebilecek bakteriyel bir dengesizliğe yol açabilir. Veterineriniz, evcil hayvanınızın kısa sürede eski haline dönmesine yardımcı olacak önerilerde bulunacaktır.
Köpeğiniz tıbbi bir rahatsızlıkla doğduysa veya yaşamı boyunca sürecek bir hastalık geçirdiyse, bu durumu gidermek için reçete edilen diyet değişikliği evcil hayvanınızın daha iyi hissetmesine ve hatta daha uzun yaşamasına yardımcı olabilir. Örneğin, köpeğinizin sindirim sorunları varsa, veterineriniz hassas mideler için köpek mamasına geçmenizi önerebilir.

Gıda Değiştirmek İçin Doğru Zaman

 
Evcil hayvanınızın beslenme ihtiyaçları genellikle farklı yaşam evrelerinde değişir. Bu nedenle, evcil hayvanınız bir köpek yavrusundan yetişkine dönüştüğünde veya artık hayatının son yıllarına girdiğinde tekrar farklı bir mamaya geçmek mantıklıdır.
 
Böbrek hastalığı, diyabet veya sadece kilo alımı gibi belirli sağlık koşulları, bir diyet değişikliği gerektirebilir. Veya yeni bir formül denemek için, içerik veya marka tercihleri ya da sadece paradan tasarruf etmek için kişisel nedenleriniz olabilir. Evcil hayvanınız satın aldığınız mevcut mamayı aniden “zevk almayı” bırakırsa, geçiş yapmadan önce veterinerinize danışmanız gerektiğini unutmamak önemlidir.

Köpek Mamasını Değiştirmek Tavsiye Edilmediğinde

 
Sebep ne olursa olsun, evcil hayvanınızın mamasını değiştirmek istemeyebileceğiniz zamanlar vardır ve bu, köpeğinizin veya kedinizin gerçekten hasta olduğu zamandır. Bir diyet değişikliği, sağlıklı olmaya odaklanması gereken bir vücuda daha fazla stres ekleyebilir. Bu gibi durumlar doğru zamanlar değildir. 
Gıda alerjileri, maruz kaldıkları gıdaların sayısı nedeniyle değil de köpeğin genleri nedeniyle geliştiğinden, köpeğinizi iyi beslediği tek gıdada tutmak doğru bir tercih olacaktır. Bunu yapmak, herhangi bir alerjisi yaygın hale gelirse o duruma karşı tedbirli olmanızı sağlar. 
Köpeğinizin bağırsakları çoğu yiyeceği yönetebiliyorsa, on günlük bir diyet değiştirme programı en uygunudur. Daha hassas köpekler için bu daha kolaydır. Mama değişimini yavaştan almak ve daha uzun geçiş programı kullanmak en iyisidir. Hangi diyet veya mama geçişi programı kullanılırsa kullanılsın; köpeğinizin midesinin parçalanmasına ve yeni malzemeleri sağlıklı bir şekilde sindirmesine yardımcı olmak için, geçiş sırasında köpeğinize genellikle evcil hayvanlara özel bir probiyotik vermeniz önerilir. Köpeğiniz için önerilen en iyi probiyotiği bulmak için veterinerinize danışmak en doğrusu olacaktır.  

Köpeğinizin Mamasını Nasıl Değiştirirsiniz?

 
Köpeğinizin mamasını aniden değiştirmek yanlış olabilir çünkü kusma, ishal ve iştah azalması gibi gastrointestinal rahatsızlıklar yaşayabilir. Köpeğinizin mamasını değiştirmeye her karar verdiğinizde, köpeğinizin vücut sistemine uyumlu bir değişim sağlamanız için yavaş yavaş yeni diyete geçmelisiniz. İdeal olarak, bu geçişler 5-7 gün içinde gerçekleşmelidir. Bu geçiş sırasında, köpeğinizin mevcut ölçüsüyle karıştırarak ve giderek daha fazla yeni mamayı dâhil ettiğiniz bir yol izlemelisiniz. Rakamsal bir şekilde ifade etmek gerekirse:
1. Gün: %25 yeni mama ve %75 eski mama kullanın.
3. Gün: %50 yeni mama ve %50 eski mama kullanın.
5. Gün: %75 yeni mama ve %25 eski mama kullanın.
7. Gün: %100 yeni mamaya geçebilirsiniz.

Mamayı Değiştirdikten Sonraki Gelişmeler

 
Mama değişiminden sonra ise sevimli dostunuzda başta herhangi bir ani değişiklik fark etmemeniz normaldir. Bununla birlikte, uzun vadede evcil hayvanınız muhtemelen birden fazla noktada fayda elde edecektir: 
Cildi ve derisi sağlıklı hale gelir: Diğer sağlık konularının aksine, evcil hayvanınızın derisinin ve tüylerinin durumu çıplak gözle bile görülebilecek bir şeydir. Derilerinin kırmızı ve kuru olduğunu veya tüylerinin donuk ve yamalı olduğunu fark ederiz. Bu çoğu zaman rahatsız edici bir kaşıntıya neden olur. Birçok evcil hayvan alerjisi deriyi ve tüyleri etkiler, bu nedenle Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri içeren bir yiyeceğe geçmek faydalı olabilir. Yaklaşık 6 hafta içinde yağ asitleri tüylerine parlaklık katacağından, ciltlerinin pürüzsüzlüğünde kademeli bir iyileşme fark edeceksiniz.
 
Minik bir ipucu: Ölü deriyi atmasına yardımcı olmak ve onun vücudundaki doğal yağları çıkarıp sağlıklı kürke kavuşturmak için evcil hayvanınızı düzenli olarak fırçalayın.
 
Sağlıklı sindirim sistemi: Sağlıklı sindirim, gıda değiştirmenin kritik ve hassas bir bileşenidir. Yavru köpeğinizde kronik gaz veya sıvı dışkılama varsa, o zaman bir diyet değişikliği faydalı olabilir. Yeni bir mamaya geçişin en iyi yöntemi hakkında veterinerinizle görüştükten sonra daha sıkı, tutarlı bir aralıkta yapılan dışkı ve azalmış bir gaz seviyesi fark etmelisiniz. Yeni mamada bulunacak farklı miktarlardaki lif ve proteinin köpeğinizin dışkısının görünümünü değiştirebileceğini unutmamak önemlidir.
 
Minik bir ipucu: Çoğu uzman 7-10 günlük bir süre içinde kademeli olarak yeni bir mamaya geçmenizi öneriyor. Yavaş ve istikrarlı bir süreçtir olabilir ancak kusma, kabızlık veya ishal olasılığını azaltacağını size garanti ediyoruz.
 
Davranışlarında değişiklikler: Daha sağlıklı yediğimiz zaman daha fazla enerjimiz olur -aynı şey dört ayaklı arkadaşlarımız için de geçerlidir. Yaşlılık, yeni bir hastalık veya stresli bir olay uyuşukluğa neden olabilir. Artan antioksidan seviyelerine sahip yeni bir mamasına geçmek evcil hayvanınızı canlandırabilir. Antioksidan bakımından zengin diyetler sadece evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini değil, ruh halini de güçlendirir. Evcil hayvanınızın diyetini değiştirdikten sonra, enerji dalgalanmaları veya yeniden canlanmış bir canlılık hissi fark edebilirsiniz. Daha fazla enerjiye sahip bir evcil hayvan, daha fazla güce sahip bir evcil hayvan, ayrıca daha uzun ömür ve mutluluk anlamına gelir.
 
Veteriner İpucu: Artan enerji seviyeleri ile artan aktivite ihtiyacı ortaya çıkar. Evcil hayvanınız için yeni bir oyuncağa yatırım yapın ve her gün oynamaya zaman ayırın!

Mama Değişiminin Zararları Var Mı?

 
Hassas mideleri, gıda eğitimleri veya diğer mide-bağırsak hastalıkları olan bazı köpeklerin daha da uzun bir süre mama geçişi yaşama durumu vardır. İyi bir beslenme geçişinin anahtarı, köpeğinizin tepkisini izlemektir. Diyet ya da mama değişikliğine geçtiğinizde bu konuda istekli gibi bazı tavırlar gösteriyorsa, daha yavaş ilerleyebilirsiniz. Ancak yavaş yavaş geçiş yapıyorsanız ve sevimli köpek dostunuz sizin için daha hala hazırlık aşamasında gibi görünüyorsa; en yakın sürede onu veterinere götürüp neden zorlandığını öğrenmelisiniz. Belki de gidişatınız doğru ancak diyet ve mama seçiminizde bir hata vardır. 
Bu mama değişimlerinin zararlarından biri de ortaya çıkabilecek olumsuz bir gıda reaksiyonlarıdır. Köpeklerde gıda alerjileri; gıda intoleransı ve diğer gastrointestinal hastalıklar gibi gıda ile ilgili bir dizi farklı hastalığı tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Birçok kişi köpeklerinde “gıda alerjisi” olduğunu iddia edecektir ancak bu her zaman doğru değildir. Gerçek alerjiler, köpeğin bağışıklık sisteminden gelen çok spesifik bir yanıtı içerir ve çoğu durumda bu kesin olarak teşhis edilmez. Bu nedenle, sadece bu tarz olayları olumsuz gıda reaksiyonları olarak adlandırmak daha doğrudur.
Olumsuz gıda reaksiyonları, gastrointestinal semptomlar, kutanöz semptomlar veya ikisinin bir kombinasyonu ile ortaya çıkabilir. Olumsuz bir gıda reaksiyonunun gastrointestinal belirtileri mide bulantısı, kusma, ishal ve iştahtaki değişiklikleri içerir. Kutanöz semptomlar, kaşıntı, cilt iltihabı, saç dökülmesi ve birçok farklı döküntü türü gibi çok çeşitli belirtileri içerir. Benzer semptomlara neden olabilecek başka birçok hastalık vardır, bu nedenle bu semptomlar ortaya çıkarsa köpeğinizin veterineriniz tarafından değerlendirilmesi önemlidir.
 
Veterineriniz köpeğinizin olumsuz bir gıda reaksiyonu geçirdiğinden şüpheleniyorsa, bir eliminasyon diyeti denemesi yapmanızı önerebilir. Bu diyet, köpeğinizin en az sekiz hafta boyunca yalnızca reçeteli hipoalerjenik bir diyet yiyeceği ve başka hiçbir besin kaynağı yemeyeceği anlamına gelir. Köpeğinizin semptomları diyet denemesi sırasında düzelirse bu, yemeğin suçlu olduğunun bir işareti olabilir. Sekiz haftalık denemenin sonunda veterineriniz, başka bir reaksiyona neden olup olmadıklarını görmek için belirli yiyecekleri köpeğinizin diyetine yeniden ekleyerek bir deneme yapabilir. Hangi maddelerden etkilendiğini anlamak için yapılacak bu deneme, size ve veterinerinize, köpeğiniz için hangi yiyeceklerin sorunlu olduğunu tam olarak belirleme konusunda yardımcı olabilir. Böylece gelecekte bu yiyeceklerden kaçınabilirsiniz.
Kısacası yeni bir mamaya geçiş, dikkatlice düşünülürse ve evcil hayvanınızın sağlık koşullarına göre uyarlanırsa, evcil hayvanlarımız için son derece avantajlı olabilir. Unutmayın, evcil hayvanınız herhangi bir noktada iştahsızlık, kusma, gevşek dışkı veya diğer gastrointestinal sorunlar gibi semptomlar geliştirirse, veterinerinize mutlaka danışın.
 

Benzer Yazılar

Yukarı