Köpek Maması Seçerken Yapılan 5 Hata

Köpek Maması Seçerken Yapılan 5 Hata

Köpeklerin beslenmesi de tıpkı bir insanın beslenmesi gibi mühim bir konudur. Çünkü insanlar gibi köpeklerde tüketmiş olduğu besinlerden yani çoğunlukla mamalardan etkilenmeye açıktırlar. Yani tüketmiş olduğu bir mamadan hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkilenebilirler. Bu yüzden köpeğiniz için tercih edeceğiniz mama türü ve içeriği onun tüm hayatını etkiler. Peki köpeğiniz için mama seçerken yapılan en sık yapılan hatalar hakkında tüm önemli detayları birlikte öğrenelim.
 

1) Köpeğinizi Tanıyarak Mama Seçiminizi Ona Özelleştirin

 
 
En önemli kriter köpeğinizi yeterince tanıyıp tanımadığınızdır. Bu köpeğinizin en sevdiği oyuncağını bilmek ya da onun uyumayı en sevdiği yastığı fark etmek gibi bir tanıma değildir. Bunun için öncelik sağlık olduğu için köpeğinize bir alerji testi yaptırmanız gerekebilir. Herhangi bir yiyeceğe alerjisi var mı bilmek en doğru mamayı seçme konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü hepimizin bildiği üzere alerjiler çok yoğun semptomlar göstererek hayati riskler de yaratabilecek durumlardır. 
 
Köpeğinizin bir alerjisi olmasa dahi hassasiyete sahip olduğu bir yiyecek var mı, onu da bilmek gerekir. 
 
Belki de tüm bu köpeğimizin bedeninde var olan değişikliklerin yanı sıra tüketmiş olduğu bir yiyeceği sindirmekte zorlanacağı için daha yorgun ve ağrılı hissedebilir kendini. Bu da bedenen tam olarak belirgin bir bulgu olmasa bile bu yiyeceğin köpeğimize kendini iyi hissettirmediği için huzursuz olacağı anlamına gelir yani onu psikolojik olarak etkiler.
 
Peki tüm bu bahsetmiş olduğumuz durumları tespit etmek için ne yapmalıyız?
 
 mutlaka veterineri ile bu durumu görüşün ve gerekli tüm testleri talep edin. 
 köpeğinizi sıkı bir şekilde takip edin.
 yiyeceklerini düzenleyin ve bu öğün sonrası köpeğinizin hareketlerini ve size karşı davranışlarını önemseyin.
 köpeğiniz ile geçirebileceğiniz vakit süresince diğer dış etkenler ile ( telefon ile oynamak ya da dizi-film izlemek gibi) bağınızı koparıp tüm odağınızı köpeğinize ayırın. 
 mümkünse öğrendiğiniz tüm alerjilerini ve kendi gözlemleriniz ile fark ettiğiniz tüm hassasiyetletini düzenlice not alın.
 

2) Mamaların İçeriklerini İnceleyin


 
Öncelikle köpeğimizin alerjilerini ve hassasiyetlerini öğrendik. Daha sonra hangi tür yiyeceklerin onu mutlu ettiği ya da hangi tür yiyeceklerin onu mutsuz ettiğini de öğrendikten sonra doğru mamaya daha yaklaşmış bulunmaktayız. Şimdi sıra ise mamaların içeriklerini öğrenmeye geldi.
 
Öncelikle köpek mamaları köpeklerimizin cinsine, onların zevklerine ve  yaşlarına göre değişiklik göstermektedir. Kuru mama ve yaş mama olarak da piyasaya sunulur. Bazı mamaların daha çok tüketilmesi ve hayvanlarımızın zevkine daha çok hitap etmesi için bazı katkı maddeleri bulundurur. Tıpkı biz insanların tükettiği hazır gıdalar gibidir. Hem besinin daha uzun süre taze kalması, hem de raflarda yerini alana kadar ömrünü koruması için eklenebilir.
 
Elimizden geldiğince daha doğal içerikli mamalara yönelmeliyiz. Son yüzyılda yaygınlaşmış olsa bile özellikle son senelerde daha popüler olan temiz içerik, tam da bu konuda bizim için önemli olan kısımdır. Çünkü köpeğimiz için alacağımız mamaların nasıl üretildiğini ve içeriğinin temiz olması gerektiğini araştırmalıyız. 
 
Köpek mamalarının çoğunun içeriğinde köpeğimizin durumuna göre faydalı olacak demir, kalsiyum, çinko, sodyum gibi vitaminler bulunur. Şaşırtıcı gelse de mamaların içeriğinde bira mayası da bulunur ve bu da yine bizim can dostumuz için oldukça önemli bir maddedir. Örneğin; köpeğinizin gündelik hayatındaki stresi azaltma ya da sindirim sistemine faydalı olma gibi özellikleri vardır. 
 
Vitamin olması ya da faydalı katkı malzemesi olması şimdilik kulağımıza hoş gelse de bunların gerekenden fazla kullanılması da yine zarar verebilir. Örneğin; selenyum minerali açısından da dikkat etmek gerekir. 
 
Antioksidan içeriğe sahip köpek mamaları köpeğimizi dışarıdan gelecek diğer virüs ve bakterilere karşı da etkin koruma sağlar. Hem sindirim sistemini düzenleyen hem de sindirim sistemine faydalı olan içerikler de yine köpeğimize faydalı olacaktır. Örneğin; tahıl ve tahıl ürünleri.
 

3) Mamaların Kalitesi ve Fiyat Ortalamasını Araştırın

 
 
Köpeklerin mamalarını fiyatlara göre analiz etmek doğru olmaz. En iyi mama en pahalı olan olmadığı gibi daha uygun fiyatlı bir mama da fiyatından ötürü "kötü mama" damgası yememelidir. Fiyatlar birden farklı kriterlere göre değişiklik gösterir. Örneğin çok fazla ülkede satış yapan daha büyük hacimli firmaların ürettiği mama miktarı ile daha yerel markaların ürettiği mama miktarı aynı değildir. Bundan ve ayrıca yine de mama kalitesinden ve içeriğinden ötürü fiyat değişebilir. Bu tıpkı büyük marketlerde yer alan fiyatlar ile daha küçük bakkal/market işletmesi olan yerlerdeki fiyatlar arasındaki farkla aynıdır. Bu fark dışında, içeriğindeki bir ya da birden fazla maddenin bulunma imkanı daha düşük olduğu için daha pahalı olması da sayılabilir. Örneğin, tahıl gibi daha kolay elde edilebilecek içeriklere sahip bir mamanın fiyatı ile içerisinde daha nadir bulunan daha değerli vitaminlere sahip mamanın fiyatı arasındaki değişiklik elbette ki normaldir. Bu yüzden almak istediğimiz mamanın içeriğine göre fiyat oranlaması yapmalı ve ona göre kendimize en uygun olanı seçmeliyiz.
 

4) Köpeğiniz ve Mamasını Yakından Takip Edin, İzleyin 


 
Güzel ve lezzetli bir öğün sonrası insanların ruh hali ve davranışları karınlarının aç olduğu zaman göstermiş olduğu aksiyonlardan farklıdır elbette. Bizim sevimli dostlarımız da tıpkı bizler gibi, güzel bir öğün sonrası daha neşeli olurlar. Hareket etme özgürlükleri artar, vücudu yeterince beslenmiş ve gerekli vitaminlere doymuş olur. Özellikle sindirim sisteminin harcaması gereken enerjiyi azaltan, sindirim sistemine faydalı bir öğün ise bu, uzun yürüyüşler ve diğer sevdiği oyunları daha bir keyifle oynayacak olur.
 
Tüm bunlar için bir mama seçimi sonrası köpeğiniz bu mama ile tanıştığında yani öğününü tükettiğinde onun hareketlerine, bakışlarına ve daha sonrasında size olan yaklaşımına dikkat etmek gerekiyor. Köpeğiniz yemeğini yedikten sonra köşesine çekilip sessizce mırıldanıyor mu? Ya da yemeğini yedikten sonra koşarak yanınıza gelip sizden bir oyun oynamak mı istiyor? İşte bu farklara dikkat etmek de sizin mama seçiminizi ne kadar doğru yapıp yapmadığını gösterir. 
 
 

5) Aynı Mama Uzun Süre Kullanılmamalı

 
 
Aynı tip mamayı sürekli olarak satın alıp kullanmaya devam etmek bir süre sonra faydadan çok zarar sağlar. Örneğin, et tüketimi bir insan için elbette faydalı ve önemlidir. Ama hayatı boyunca sadece aynı eti tüketmeye devam eden biri sağlıklı olabilir mi? Ya da brokoli çok sağlıklı ve insan için oldukça faydalı bir sebzedir. Ama bir insan sürekli aynı şekilde brokoliyi yiyebilir mi? Tıpkı bu örneklerde de açıkca görüleceği gibi doğru olduğunu düşündüğünüz ve uzun uzun uğraşlar sonucu bulduğunuz mamayı değiştirmeniz gerekebilir
 
Uzmanlar neredeyse 2 ya da 6 ay süre sonrasında tatlı dostlarımızın mamasında değişikliğe gidilmesi gerektiğini belirtiyor.
 
Çünkü hem zamanla köpeğimiz değişiyor ve ihtiyaçları da aynı bu doğrultuda değişiklik gösteriyor. Ayrıca tüm bunlar haricinde tıpkı bizim hayat arkadaşlarımız da bizler gibi tek çeşit beslenmenin yanı sıra çeşitliliği arar. Bunun için sürekli kuru mama ile beslemek ya da sürekli yaş mama ile beslemek yerine değişikliğe gitmek ve bir farklılıklara şans vermek gerekmektedir.
 
Düşünelim ki, doğru mamayı bulduk sonunda. Bizim için oldukça önemli olan hayat arkadaşımız da mamasından çok mutlu. Onun hem sindirimini kolaylaştırıyor, mutlu ediyor ve sağlığı için de oldukça faydalı. Bir süre sonra hem sevimli dostumuzun yaşı ilerlediği için hem de artık o mamadan alabileceği tüm faydalar maksimum düzeye ulaştığı için daha farklı mamalara yönelmek gerekiyor. Çünkü artık köpeğimizin ihtiyacı olan diğer vitaminleri içeren ve diğer içerikleri ile onunun hem psikolojik sağlığını hem de fiziksel sağlığını tam anlamıyla tatmin edecek mamayı bulmak gerekiyor.  Ve bunun için yine tüm bahsettiğimiz süreçleri tekrardan yaşamak ve yine aynı şekilde bizim sevimli dostumuz için elimizden gelen en iyiyi bulmak gerekiyor.
 

Benzer Yazılar

Yukarı