Köpek Mamasında Kaçınılması Gereken 7 Malzeme

Köpek Mamasında Kaçınılması Gereken 7 Malzeme

Evinize aileniz için veya kendiniz için aldığınız gıdalara oldukça dikkat ediyorsunuz. Hazır ürünler tüketmekten uzak durmaya çalışıyor, işlenmiş gıdalar tercih etmiyor ve organik ürünler tüketmek için para harcıyorsunuz. Kendiniz için bunları yaparken ailenizin bir parçası olan köpekleriniz için de aynı gayret ve özeni göstermelisiniz.. Köpekleriniz için mama seçerken uzak durmanız gereken malzemeler bulunuyor. Bunları göz önünde bulundurarak mama tercihlerinizi köpeğiniz için şekillendirmelisiniz. Köpek mamasında kaçınılması gereken malzemelerden bazılarının altını çizmek istiyoruz.
 

1- BHA (Bütilhidroksianisol)

 
Köpek mamalarında kaçınılması gereken malzemeleri kontrol ederken ilk sıraya BHA yani Bütilhidroksianisol almalısınız. Genelde sıvı ve katı halde bulunan yağlara eklenen kimyasal koruyuculardan biridir. Bu madde ABD, Kanada ve bazı Avrupa ülkelerinde hala çok kısıtlı miktarlarda kullanımına izin veriliyor olsa dahi bu küçük miktarların bile köpeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebileceği ile ilgili çok sayıda çalışma bulunuyor. Birçok bağımsız kuruluş bu koruyucu kimyasalı kanserojen olarak listelerine eklemiş durumdadır. Bu madde köpekleriniz için de oldukça tehlikelidir. Köpeklerin özellikle karaciğer ve böbreğine etki edip deri ve gözlerinde yaralara sebep olabilir.
 

2- Et ve Kemik Unu

 
Etlerin köpekleriniz için sağlıklı besinlerin başında geldiğini biliyorsunuz ama mamalarına dahil edilenler genelde et değil et benzeri veya etin yan ürünleri oluyor. Köpek mamalarında özellikle et bulunuyorsa bunun etiketleme ile ilgili detaylı bilgi yer almaz. Bu durum etin kalitesiyle ilgili şüpheli bir durum ortaya çıkartır. Et ve kemik unu içeren köpek mamalarından uzak durmanız gerektiğinin altını çizelim çünkü et ve kemik unu, köpeğinizin işlenmiş mamalardan alabileceği en kötü et kaynağı olabileceğini biliyoruz. Bu ürünler köpek mamasındaki protein oranını artırır fakat içindeki et ununun kalitesi çok kötüdür. Uzak durmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.
 

3- Gıda Boyası ve Renklendiriciler

 
Köpek mamalarının güzel görünmesini sağlayan en önemli malzemelerin başında gıda boyaları ve renklendiriciler geliyor. Mamaların daha çekici bir hale getirmek dışında hiçbir işe yaramayan bu malzemelerin olduğu köpek mamalarından uzak durmalısınız. İnsanlarda olduğu gibi köpekler için de gereksiz olan gıda boyaları, derisinde ve tüylerinde büyük zararlara yol açabilir. Sağlığını doğrudan etkileyecek olan gıda boyası bulunan mamaları listenizden çıkarmanızı öneriyoruz.
 

4- Gluten

 
Gluten son dönemlerde tüm dünyanın en fazla üzerinde tartıştığı maddelerden biri olabilir. İnsanlar kilo vermek amacıyla gluten içeren ürünleri hayatından çıkarmaya başlarken bu madde köpeğinizin sağlığını da doğrudan etkiliyor. Bir çeşit protein grubu olan gluten tahıllarda bulunur. Köpeklerinizin tüketebileceği doğal besinler arasında gluten yer almaz. Buna rağmen mamaların içinde özellikle kuru mamaların dokusunu koruyabilmek adına bağlayıcı olarak gluten bulunabilir. Bu durum kaşıntı ve ufak enfeksiyon olarak başlayıp, gluten duyarlılığı ve alerjik reaksiyona kadar ilerleyebilir. Gluten içermeyen mamaları tercih listenize alabilirsiniz.
 

5- Şeker ve Mısır Şurubu

 
Şeker ve daha ucuzu mısır şurubu içeren ürünleri tıpkı insanlar gibi köpekler de sever. İnsanlar için şeker ne demekse aynı durum köpeğiniz içinde geçerliliğini korur. Mamasının içinde bu ürünlerin yer almaması gerektiğini artık söylememize bile gerek yok diye düşünüyoruz. Rafine şeker veya mısır şurubu farketmez hepsi kan şekerinin yükselmesine sebep olacaktır. Köpeğinizin diyet ve kilo durumunun kontrolden çıkmasına, diyabet ve obeziteye kadar ilerlemesine neden olur. Şeker yerine alternatif tatlandırıcı aramanıza gerek yok çünkü tamamı zararlıdır. Köpeğinizin maması kaliteli bir protein içeriyorsa ekstra bir tatlandırıcıya ihtiyacı yoktur.
 

6- MSG (Monosodyum Glutamat)

 
Çin tuzu olarak bilinen MSG, insanlar için üretilen konservelerin içinde çok sık kullanılırken aynı zamanda hazır çorbalar, et ve tavuk suyu olarak satılan küçük tabletlerde de bolca bulunur. İnsanların yanı sıra köpek mamalarındaki tat durumunu dengelemek için katılan MSG, özellikle köpekler için çok yaygın alerjenler arasında yer alır. Özetle MSG, ucuz olduğu için tercih edilen, besleyiciliği bulunmayan ve doğal olmayan bir kimyasaldır. Çin tuzu içeren köpek mamaları tercihleriniz arasında yer almamalıdır. 
 

7- Tuz

 
Tuz dengeli bir şekilde tüketilmesi ve takip edilmesi gereken ürünlerin başında gelir. Hem insanların hem de köpeklerin beslenmeleri içinde tuz bulunmalıdır fakat bunun bir ölçüsü olmalıdır. Çok tuz içeren bütün besinler hem sizin hem köpeğiniz için zararlıdır. Tuzlar genelde üretilen köpek mamalarının içinde ekstra bir ekleme yapılmamasına rağmen yeterli miktarda bulunur. Dengeli bir diyet uyguladığınız köpeklerinizin mamalarının içindeki tuz oranı %1'den bile düşük olmalıdır. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda tuz miktarı köpek mamalarında gözünüzden kaçmaması gereken ürünlerden biridir.
 
 
 
 
Köpeğiniz için mama seçerken içinde olan ürünleri incelemeniz onun sağlığı açısından büyük bir önem arz eder. Sağlıklı olmayan maddeler içeren mamalardan uzak durmak ilk tercihiniz olmalı bunun yanında her sağlıksız ürünün sağlıklı bir alternatifi olduğunu unutmayın. Mama seçerken zararlı ürünlerin yerine daha sağlıklı ve doğal olan alternatifleriyle ilerleyebilirsiniz. Yukarıda saydığımız maddeleri içermeyen çok sayıda köpek maması bulabilirsiniz dolayısıyla fiyatını kontrol etmeden önce içerik etiketlerini okumak önceliğiniz olmalıdır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı