Melez (Hibrit) Köpek Irkları ve Özellikleri

Melez (Hibrit) Köpek Irkları ve Özellikleri

Son yıllarda, her iki köpek cinsinin arzu edilen niteliklerini korumak ve ortaya yeni bir türü çıkarmayı amaçlayan çapraz yetiştirme uygulaması, hem olumlu hem de olumsuz tepkilere neden oluyor. Etik olmayan uygulamalar söz konusu olduğundan, melez yavru köpeğinizi nereden edindiğinizi iyice araştırdığınızdan emin olun. Gelin, ilk önce melez köpek üretiminin avantaj ve dezavantajlarına bakıp sonrasında en ünlü hibrit köpek cinslerini beraber tanıyalım.

Çapraz Üretmenin Avantajları

 
Yazımızda ilk olarak, çapraz üremenin olumlu yönlerine bir göz atalım. Safkan köpek cinsleri yakından ilgilenen kişiler genellikle bu noktaları gözden kaçırır.
 
Eşsiz Görünüm
Bazı insanlar bildikleri başka bir cinse benzemeyen bir köpeği tercih eder ve çapraz üreme kesinlikle böyle bir köpek üretebilir. İki farklı ırkı birleştirdiğinizde, genetiğin nasıl birleşeceği yazı tura olur. 
 
Harika Evcil Hayvanlar Yapabilir
Melez olması, otomatik olarak köpeğin iyi bir evcil hayvan olmayacağı anlamına gelmez. Uygun sosyalleşme ve eğitim, herhangi bir köpeğin mizacında ve davranışında en iyisini ortaya çıkaracaktır. Çünkü burada sadece bir değil iki köpeğin karmaşık bir gen aktarımı mevcuttur. 
 
Bazı Vakalarda Daha Az Konjenital (Doğuştan) Sorun
Pek çok safkan köpeğin, bir nesilden diğerine geçen genetik koşullardan muzdarip olduğu doğrudur. Dikkatli melezleme, yalnızca bir ebeveyn taşıyıcı ise, belirli bir durumu geçirme şansını azaltabilir. Gerçekte, safkan ve melez cinsleri yaşam beklentisinin önemli ölçüde farklı olup olmadığını şu ya da bu şekilde söylemek zordur. Safkan köpeklerin genetik olarak kalıtsal koşullardan etkilenme olasılığı daha yüksektir ancak bu risk, melez cins köpeklerin diğer birçok hastalıktan etkilenmeyip uzun yaşadıkları anlamına da gelmez.
 
Geleceğin Saf Irkının Temeli Olabilir
Günümüzün safkan köpeklerinin çoğunun, farklı ırkların melezleri üzerine kurulduğunu ve bugün sergiledikleri tutarlı özellikleri üretmek için seçici üreme yoluyla korundukları bir gerçektir. Yetiştiriciler kendilerini organize ederse ve bunu gerçekleştirmek için belirli bir planı takip ederse, bugünün melezlerinden bazıları, potansiyel olarak yarının saf ırklarına dönüşebilir. Cockapoo, bu potansiyeli gösteren bir çapraz üreme örneğidir.

Çapraz Islahın Dezavantajları

 
Olumlu yanlardan bahsettik peki çapraz ıslahın ya da diğer adıyla çapraz üremenin potansiyel olarak olumsuz yanlarından bahsetmenin zamanı geldi. Birçok melez yetiştirici bu noktaların önemini küçümsüyor ancak yine de dikkate almaya değer.
 
Mizaçlarını Öngörmek Zor
Saf ırklar farklı amaçlar için geliştirilmiştir ve mizaçları bu amaçlara çok yakındır. Örneğin, Rottweiler, çalışan bekçi köpekleri olarak yetiştirildikleri için cesur ve bazen agresif bir yapıya sahip olma eğilimindedir. Poodle avlanmak ve harika aile arkadaşları olmak için yetiştirildi. Bu iki köpek cinsleri arasında bir melezleme sonucu ortaya çıkabilecek kişilik tipini tahmin etmek zor olurdu gerçekten.
 
Yetişkin Boyutunu Tahmin Etmek Zor
Boyut, özellikle sınırlı bahçe alanına sahip küçük bir evde yaşıyorlarsa, bazı potansiyel sahipler için gerçekten bir sorun olabilir. Her iki cins de benzer boyuttaysa, yavruların muhtemelen yetişkinlerle aynı boyutta olmasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, ortalama bir evcil hayvan sahibinin bir Doberman Pinscher ve bir Boston Teriyer cinsleri arasındaki çaprazın nihai boyutunu tahmin etmek son derece zor olacaktır.
 
Karışık Irk Yavruları
Hamilelik açısından bakıldığında, farklı boyutlardaki köpekler bazen zor doğumlar gerçekleştirebilir. Bu, özellikle doğacak yavru anneden çok daha büyükse veya büyük başlı bir cinsten geliyorsa geçerlidir. Farklı cinsten bir köpek, yavruları dışarı itmekte daha fazla zorluk çekebilir ve kendisinin ve onun karma cins yavrularının hayatta kalması için bir sezaryen doğum işlemi gerekebilir.
 
Doğuştan Sağlık İçin Hala Güçlü Bir Şans
Kalça displazisi, göz hastalıkları, epilepsi ve böbrek hastalığı gibi birçok doğuştan gelen sağlık sorunu birçok ırkta bulunur. Bu, her iki cinsin de aynı genetik problemlerden birini veya daha fazlasını taşıyıcısıysa, bu koşulların melez yavrularda ortaya çıkma ihtimalinin hala yüksek olduğu anlamına gelir.
 
Safkandan Daha Pahalı Olabilir
Çaprazlama ile genetiği değiştirilen bu melezlere "tasarım köpekler" de deniyor. olan tüm ilgi ile, bazı karışık cins köpekler 1.000 $ veya daha fazlasına gider. Ortalama bir safkan köpek yavrusu, son derece popüler veya nadir bir tür olmadığı sürece, genellikle 300 ila 500 dolar arasındadır. Tasarımcı bir köpek de belgelerle gelebilir, ancak bunlar American Kennel Club veya United Kennel Club gibi daha saygın kuruluşlardan olmayacaklardır.
 

1.COCKAPOO

 
Cocker Spaniel ve Poodle köpeğinin karışımıdır. Cockapoo'lar parlak gözlü ve karışık tüylüdür. Mutlu, sevecen kişiliklere sahip olma eğilimindedirler ancak kapsamlı bakım gerektirirler. İdeal olarak, iyi yetiştirilmiş bir Goldendoodle cinsleri akıllı ve eğitilebilir olmalıdır. Öğrenmekten zevk alırlar ve insanlarla iyi iş birliği içindedirler. Olumlu pekiştirme teknikleri uygularsanız, onu övgü, oyun ve ikramlarla ödüllendirirseniz, ne kadar çabuk öğrenebileceği konusunda sizi şaşırtması muhtemeldir.
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme      : 
Sosyalleşme    : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 
 

2. GOLDENDOODLE

 
Goldendoodle, bir Golden Retriever ile Minyatür veya Standart Poodle cinsleri arasındaki bir melezdir. Her iki ebeveyn ırkı gibi, o da zeki, arkadaş canlısı ve en azından orta derecede aktif.
Evinize yeni bir köpek yavrusu aldıktan sonra, onu en yaygın sağlık sorunlarından biri olan obeziteden koruma gücünüz olduğunu unutmayın. Bir Goldendoodle'ı uygun ağırlıkta tutmak, ömrünü uzatmanın en kolay yollarından biridir. Yaşam boyu daha sağlıklı bir köpek olarak hayatını sürdürmesi için önleyici yeteneklerinizi en iyi şekilde kullanmalısınız.
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme       : 
Sosyalleşme     : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 
 
 

3. LABRADOODLE

 
Labradoodle, bir Labrador Retriever ile Minyatür veya Standart Poodle arasındaki bir melezdir. Her iki ebeveyni gibi o da zeki, arkadaş canlısı ve en azından orta derecede aktiftir. Bakım gerektiren tüylü veya kıvırcık bir postu vardır.
İdeal olarak, bir Labradoodle, Fino köpeğinin zekâsı ve Labrador'un insanlarla çalışma sevgisi sayesinde muhtemelen akıllı ve yüksek düzeyde eğitilebilir olacaktır. Yavru köpeğinizi eve getirdiğiniz gün eğitmeye başlayın. Sekiz haftalıkken bile, ona öğretebileceğiniz her şeyi özümseyebilir. Eğitime başlamak için 6 aylık olana kadar beklemeyin, aksi takdirde başa çıkmanız gereken daha inatçı bir köpeğiniz olur.
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme       : 
Sosyalleşme     : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 
 
 

3.MALTIPOO

 
Bu sevimli küçük köpek, bir Maltese ve bir Oyuncak veya Miniature Poodle bir karışımıdır. Zeki, oyuncu ve sevecen Maltipoos, köpek yavrusu gibi görünüşlerini ve davranışlarını gençlik yıllarına kadar korur. Postu, kirli veya kıvırcık olabilir ve çoğunlukla beyaz veya krem olmasına rağmen çeşitli renklere de sahip olabilir. İyi yetiştirilmiş ve sosyalleşmiş bir Maltipoo, sevimli, nazik ve sevgi dolu olmalıdır. Bir köpeğin yanına yaklaşmanıza izin vermeli, sizden çekinmemeli, bedensel olarak size ya da diğer tüylü dostlarına hırlama refleksi geliştirmemelidir. 
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme       : 
Sosyalleşme     : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 
 
 

4.PEKEAPOO

 
Pekeapoo, Pekingese ile Toy veya Miniature  Poodle arasında bir melezdir. Bir Poodle köpeğinin kıvırcık tüyüne veya bir Pekingese'nin uzun, düz tüylerine sahip olabilir ancak her zaman sevimli, uyanık bir yüzü ve sağlam bir vücudu vardır. Görünüş olarak kimseyi korkutmasa bile iyi bir bekçi olmalarıyla bilinirler.
Bir Pekeapoo genellikle oldukça zekidir ancak Pekingese’den aldığı genetik mirası onun biraz inatçı olmasına da neden olabilir. Onu olumlu pekiştirme teknikleri ile eğitin, onu beğendiğiniz şeyleri övgü, oyun ve ikramlarla ödüllendirerek gösterin. Sonunda ne olduğunu gösterebilirseniz öğrenmekten zevk alacaktır. Pekeapoolar, hem Pekingese hem de Toy Poodle’ın sağlık sorunlarına duyarlı olabilir ancak iki ırkın karıştırılmasıyla ortaya çıkan genetik çeşitliliğin, bazı kalıtsal hastalıklara yakalanma şansını düşürme şansı da vardır.
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme       : 
Sosyalleşme     : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 
 

5. POMSKY

 
Pomeranian ve Sibirya Husky bir aaya gelince internette sevimli bir yüz haline gelip bol bol araştırdığımız o harika Pomsky ortaya çıkıyor. Bu, olası olmayan iki cins arasında bir eşleşme: Pomski'ler, dört ayaklı en şirin şey oldukları bilgisine güvenen tatlı, komik köpekler olma eğilimindedir. Melez oldukları için kişilikleri değişebilir ancak ebeveynlerinden kaynaklı olarak bazı tahminlerde bulunabiliriz. Pomski'ler, hem Sibirya Husky hem de Pomeranian'ı etkileyen aynı sağlık sorunlarına duyarlı olabilir.
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme       : 
Sosyalleşme     : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 
 

6.SIBERIAN HUSKY

 
Sibirya kurdu hayatı sever! Mutlu, sevecen, çalışan bir köpektir ama bekçi köpeği değil. Yoğun tüylü postu onu karda oynamaya doyamadığı soğuk iklimler için çok uygun kılıyor.
Sibirya kurdu tek kişilik bir köpek değildir, kendi doğal ortamında onu hep sürü halinde görürsünüz. O bir bekçi köpeği de değildir. Etrafta birinin olduğunu size bildirebilir ancak sizi korumaya dair hiçbir fikri yoktur. Siberian, yabancılardan aşırı derecede şüphelenmeyen veya diğer köpeklere karşı saldırgan olmayan, arkadaş canlısı ve nazik bir köpektir. Onu harika bir arkadaş yapan özellikleri arasında zekâsı, hevesi ile hayatı çok ciddiye almanıza asla izin vermeyecek, sakinleştirecek bir köpek!
Siberian genellikle sağlıklıdır ancak dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Muhtemel kalıtsal hastalıklar, uyluk kemiğinin başının kalça yuvasına tam olarak oturmadığı ortopedik bir durum olan kalça displazisine sahip olabilir. Bu; hafif vakalar, ilaçlar ve diğer tedavilerle yönetilebilen artrit ile sonuçlanır. Daha ciddi vakalar ameliyat gerektirir. Kalça displazisi koşmayı ve kızak çekmeyi seven bir köpek için korkunç bir durumdur.
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme       : 
Sosyalleşme     : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 
 

7.PUGGLE

 
Kusursuz bir dünyada Puggle oyuncu bir ruha, mizah anlayışına ve memnun etme arzusuna sahip, sağlam, sağlıklı küçük bir köpektir. Diğer yandan ise Puggle inatçı, seçici olarak sağır, iş birlikçi olmama potansiyeline sahiptir ve sadece size karşı değildir. Puggle iki ırkın bir karışımı olduğu için kişiliğinin tam olarak nasıl olacağını söylemek zor ama büyük ihtimalle cana yakın, arkadaş canlısı ve sevecen olacak. Puggle'lar, Beagle tarafının peşine düşerlerse havlayabilirler, bu nedenle ilk etapta havlama alışkanlığının başladığını hissettiğinizde engel olmalısınız. Diğer köpeklerle genellikle iyi geçinirler ancak Beagle’ın kovalama içgüdüsü alabilen Puggle tam bir kedi düşmanı olabilir. 
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme       : 
Sosyalleşme     : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 
 

8.YORKIPOO

 
Bir Yorkipoo, bir Yorkshire Terrier ve bir Oyuncak veya Miniature Poodle karışımı veya daha nadir olmak üzere iki Yorkie / Poodle karışımının yavrularıdır. Yorkipoo, elinden gelenin en iyisini yapmak için arkadaş canlısı, eğlenceli, akıllı ve sevimlidir. Küçük boyu, onu yetişkinlerin veya daha büyük çocukların olduğu bir ev ortamı için uygun hale getirir.
İdeal olarak, Fino köpeğinin mizah anlayışı ve eğitilebilirliği, Yorkie'nin cesaretinden ödün vermeden fırtınalı çizgisini yumuşatacaktır. Sorun şu ki, Yorkipoos, Poodle ve Yorkie'nin en az arzu edilen özelliklerinin bir kombinasyonu olabilir. Yine de en iyi durumda, arkadaş canlısı, insan odaklı ve eğitilmesi kolay olmalıdır.
 
Irk Özellikleri
 
Tüy Dökme       : 
Sosyalleşme     : 
Havlama          : 
Sağlık              : 
Eğitilebilirlik     : 
Oyun               : 

 

Benzer Yazılar

Yukarı