Köpeğim Mutlu mu? Mutlu Bir Köpeğin 10 İşareti

Köpeğim Mutlu mu? Mutlu Bir Köpeğin 10 İşareti

Her canlı mutlu olduğunda çeşitli davranış biçimleri geliştirir ve duygularını dışa vurur. Köpeğin mutlu olup olmadığını davranışlarını gözlemleyerek anlamak mümkündür. Köpeklerin kuyruk sallama şekillerinden yüzlerindeki ifadeye kadar mutlu olduklarını gösteren pek çok işaret vardır. Eğer köpeklerin beden dilleri iyi tahlil edilirse ne zaman mutlu oldukları daha iyi anlaşılır. Böylece köpekle daha sağlıklı ilişki kurmak mümkün hale gelecektir.

Mutlu Olduklarını Nasıl Gösterir ?

 
 
Köpekler, mutlu olduklarında çeşitli tepkiler verir. Bedenlerinin belli yerlerini kullanarak geliştirmiş oldukları bu tepkiler onların pozitif enerji ile dolu olduğunun göstergesidir. Köpeği yakından tanımak için biraz özen ve dikkat göstermek, onun hissiyatını anlamanın en kolay yoludur. Vücut hareketleri, kuyruk sallamaları, yüzlerine yerleşen mutluluk ifadesi ve daha pek çok işaret vardır ki bu işaretler köpeğin duygusal durumunu çözümlemenizi sağlar.
 
Evcil dostunuzun mutlu olup olmadığını anlamak istiyorsanız köpeğinizde dikkat etmeniz gereken davranışlar şunlardır:
 

 Kuyruk Sallamak
 

 
Köpeklerin mutlu olduklarında geliştirmiş oldukları en yaygın davranış kuyruk sallamaktır. Köpekler kuyruklarını sallayarak ne kadar mutlu olduklarını göstermeye çalışırlar. Bu davranış köpek sahiplerince en çok bilinen mutluluk işaretidir. Sahibinden ilgi ve şefkat gören her köpek kuyruğunu hızlı hızlı sallayarak karşılık verir. Zaten mutsuz bir köpek temastan kaçındığı için sahibine yaklaşmamayı tercih eder. Eğer köpeğinize sevgi gösterdiğinizde kuyruk sallayarak cevap veriyorsa mutlu demektir.
 

 Yumuşak Bakan Gözler

 
 
Köpekler mutlu olduğunda göz kapakları düşecek ve yumuşak bakacaktır. Sizinle zaman geçirdiğinden ve onunla ilgilendiğinizden memnun olduğunu gözlerini sık sık kırparak gösterecektir. Eğer köpeğinizin gözleri, genişlemiş ve beyazları görünüyorsa bu işaret onun korktuğunu işaret ediyor olabilir. Sert bakışlar ise saldırganlık işaretidir, bu durumda temastan kaçınmak en doğrusudur.
 

 Rahat Kulaklar

 
 
Köpek, duygusal açıdan rahat ve huzurlu ise kendini mutlu hissediyorsa doğal olarak kulakları düşecektir. Disket kulak olarak da bilinen bu durum köpeğinizin mesut olduğunu işaret eder. Köpeğinizin kulakları; geriye çekilmemiş veya dikilmemiş ise rahat ve yana düşmüş durumda ise onunla gönül rahatlığı içinde ilgilenebilir, mutluluk oyunları oynayabilirsiniz. Çünkü gevşemiş rahat kulaklar mutluluğun en önemli göstergelerinden biridir.
 

 Gülümseme

 
 
Mutlu olan köpeklerin ağzı yukarı doğrudur. Yüzlerinde gülümseme ifadesi oluşur. Dişleri görünse de gülümseyen köpekler agresif değil tam tersine çok mutludur. Ancak ağzı açık bir şekilde hızla nefes alıp veren bir köpekle gülümseyen köpeği ayırt etmek gerekir. Eğer köpek ağzı açık şekilde nefes alıyorsa bu köpeğin stresli olduğunun ve aşırı ısındığının işaretidir. Gülümseyen köpeğin gözleri rahattır, sevgi ve mutlulukla bakar.
 

Gevşemiş Rahat Vücut  

 
 
Eğer bir köpek mutlu ise tüm vücudu gevşer ve rahatlar. Kıpır kıpır eden bir köpek mutludur. Kasları gergin değildir. Pamuk gibi yumuşak ve gevşek hareketler yapar. Bütün bedeninde gözle görülen bir gevşeme mevcuttur. Gergin bir köpeğin ise tüm kasları serttir, köpek rahat olmadığı gibi agresif beden hareketleri ile mutlu olmadığını gösterir.
 

Kuyruk Kaldırmak

 
 
Kuyruk, köpeklerin duygularını yansıtmak için en fazla kullandıkları organdır. Kuyruk sallamak gibi kuyruk kaldırmak da mutluluk belirtisidir. Ancak kuyruk çok yüksek bir şekilde kaldırılmış ise bu, köpeğin başka bir şeye dikkat ettiğinin ve uyarıldığının göstergesidir.
 

Oyun Oynamak İstemek

 
 
Sahibini gören bir köpek mutlu olur ve onunla oyun oynamak ister. Köpeğiniz hoplayıp zıplamaya başlamışsa ve bacaklarınıza sürünerek sizin ilginizi çekmeye çalışıyorsa mutludur ve oyun oynamak istiyor demektir. Köpeğinizle böyle zamanlarda ilgilenmeniz ve onunla basit bir oyun oynamanız size daha kuvvetli duygularla bağlanmasını sağlar.
 

 İyi Huy

 
 
 
Köpeğiniz, saldırgan ve agresif değilse size karşı yumuşak ve iyi davranıyorsa sizinle zaman geçirdiği için mutlu demektir. Eğer stersli ise agresifleşeceği gibi daha ileri giderek saldırgan davranışlar geliştirebilir. Eğer köpeğiniz evde yıkıcı davranışlar yapıyor, evde bulunan eşyalara zarar verme eğilimi gösteriyorsa mutsuzdur.
 

 İyi İştah ve Bol Uyku

 
 
Köpeğiniz mutsuz olduğunda iştahı aniden azalabilir ve yeme isteği kaybolabilir. Mutlu köpekler beslenme ihtiyaçlarını büyük bir iştahla yerine getirir. Ancak iştahın azalması gibi iştahın gereğinden fazla artması da normal değildir. Böyle bir durumda veteriner hekime başvurmak gerekebilir. Mutlu köpek yemeğini iştahla yer ve bol bol uyur. Yetişkin ve sağlıklı bir köpek, günün yaklaşık 16 saatini uyuyarak geçirir. Eğer köpeğinizin uyku düzeni bozulduysa ve eskisi kadar uyumuyorsa stresli olabilir. Bu durumda köpeğinizi yakından takip etmeniz ve sorunun kaynağına uygun çözüm yolları geliştirmeniz gerekebilir.
 

Sırt Üstü Yatıp Göbeğini Göstermek

 
 
Mutlu köpeklerin yaygın olarak sergilediği davranışlardan biri de sırt üstü yatmak ve göbeğini göstermektir. Köpeğiniz bu davranışı sergiliyorsa onunla zaman geçirmenizi ve sevmenizi bekliyor demektir. Yapılan araştırmalar köpeklerin bu davranışı sadece güvendikleri ve sevdikleri insanlara karşı sergilediğini göstermektedir. Sizi gördüğü için mutlu olan köpeğiniz duygularını bu şekilde dile getirir.
 

Köpekler Sevginizi Hisseder..

 
Köpekler, hayvanlar aleminin belki de en duygusal canlılarıdır. Sevgi ve şefkat gösterme konusunda diğer türlere göre bir adım önde olan köpekler, hissiyatları güçlü olduğu için asırlar boyunca insanların can dostu olmayı başarmıştır. Köpeklerin sahiplerine karşı sevgi dolu olması onların her zaman mutlu olduğunu göstermez. Köpeklerin de zaman zaman duygusal açıdan kendilerini iyi hissetmedikleri yani mutlu olmadıkları zamanlar olabilir. Duygu durumlarını çeşitli tepkilerle ortaya koyan köpeklerin bu tepkilerini iyi analiz etmek ve ona göre davranmak gerekir.
 

Köpeğiniz Mutsuz mu?

 
Köpeğinizin mutlu olup olmadığını anlamanız için mutsuzluk işaret eden davranışları da bilmeniz gerekir. Eğer bir köpek duygusal açıdan kendini mutsuz hissediyorsa ilgisiz olacaktır. Ne yaparsanız yapın size ilgi göstermeyecek ve kendi kabuğuna çekilecektir. Vücudu ne kadar gevşek olursa olsun aslında hisleri gergin olduğu için sizinle iletişim kurmak istemeyecektir.
 
Mutlu köpeklerin aksine uykuları derin değil yüzeyseldir. Uyku esnasında sık sık uyanırlar. Farklı yerlerde uyuma eğilimi gösterirler. Bakışları donuk ve ilgisizdir. Oyun oynamak istemedikleri gibi sahibi ile diyalog kurmaktan da kaçınır. Kuyruk sallamazlar, kuyrukları dik değil düşüktür. Eğer köpeğinizde bu davranışları gözlemliyorsanız ve mutsuz olduğunu düşünüyorsanız veteriner hekiminize danışarak gerekli önlemleri almanız gerekir.
 

Benzer Yazılar

Yukarı