Üniversite Öğrencileri İçin Uygun Köpek Irkları

Üniversite Öğrencileri İçin Uygun Köpek Irkları

Üniversite dönemi başladığında yanınızda bir köpek dostunuz olsun isteyebilirsiniz. Dersler ve ders dışı etkinliklerle birlikte oldukça yoğun geçecek olan bu süreçte yanınızda eğer bir köpek olmasını istiyorsanız bu durumda üniversite öğrencileri için uygun köpek ırklarıyla ilgili bilgi edinmeniz süreci doğru yönetmenize yardımcı olacaktır. Üniversite süreciniz boyunca yapacaklarınızın sınırı pek olmadığı için köpeklerinizin hangi durumlara ayak uydurabileceğini bilmeniz gerekiyor. Bu dönemlerde stresli ve yorucu günler geçirebilirsiniz. 
 
Bu gibi durumlarda bile köpeğe uygun ortamı sağlayabiliyor olmanız çok önemlidir. 
Bir köpekle birlikte üniversite hayatınızı geçirebileceğinize karar verdikten sonra netleştirmeniz gereken bazı durumlar var. Köpeğiniz de sizin gibi yaşayan ve hisseden bir canlı olduğu için ona da hak ettiği gibi bir hayat hazırlamak zorundasınız.

Üniversite Öğrencileri Köpek Tercih Ederken Dikkat Etmesi Gerekenler Özellikler

 
 
 
Sizinle birlikte yaşayacak bir köpek istiyorsanız karşınıza çok fazla seçenek çıkacaktır. Bazı ırklar sizinle birlikte üniversite hayatı için uygun olsa da, bazıları size ayak uydurmakta zorlanacağı için tercih etmemiz onun hayatı için de önemlidir. Net bir ırka karar vermeden önce dikkat etmeniz gerekenlerin başında;
 
 İnsanlarla bir arada yaşamayı ve yeni arkadaşlarınıza karşı hızlı uyum sağlayan ırkları seçin.
 
 Evde çok daha uzun vakitler geçireceği için eve uygun ırklar tercih etmeye çalışın.
 
 Enerjisi yüksek ırkların eğitimi de zordur. Süreç için yeterince vaktiniz olmayacaksa eğitimi kolay türlere yönelmelisiniz.
 
 Çiğnemeyi seven ırkları tercih edecekseniz ev arkadaşınızı bilgilendirmeniz gerekeceği için ilk tercihiniz arasına alırken tekrar tekrar düşünün.
 
 Köpeklerin masrafları olacağını unutmayın. Bakımı zor ve sürekli olarak rutin ilaç ve spesifik mama kullanmak zorunda olan ırklardan bütçenize göre tercihinizi şekillendirin.
 

Üniversite Öğrencilerinin Birlikte Yaşaması Kolay Köpek Irkları

 
Köpeklerin sizinle yaşamaya ve bulunduğunuz yere uyum sağlamaya çalışacağından emin olabilirsiniz ama seçeceğiniz köpeğin sizin karakterinize uygun olması süreci kolaylaştıracaktır. Haliyle oluşturabileceğiniz ortama göre tercihlerde bulunmak çok daha sağlıklı olacaktır. Günün sonunda onlara uygun bir barınma imkanı sunabildiğiniz zaman işleriniz büyük oranda azalacaktır.
 
1. Golden Retriever
 
 
 
Golden Retriever, oyuncu karakterli ve eğlenmek için elinden geleni yapacak olması sebebiyle sizinle birlikte bulunduğunuz yere uyum sağlamak konusunda en yatkın ırkların başında geliyor. Zeki ve sahipleriyle olan kuvvetli bağ, onları da mutlu ettiği için onu eğitmeniz oldukça basit ve söz geçirmesi en kolay ırklardandır. Her köpeğin bu gibi artı özellikleri olmasıyla birlikte yanında sorumluluk getirdiğini de unutmamalısınız. Örneğin enerjisi yüksek ırklardan biri olduğu için türlerine göre alan olarak biraz daha fazla hareket alanına ihtiyaç duyduğunu unutmayın. Her gün mutlaka yürüyüşe veya parka götürmeniz gerekiyor. Gün içinde üniversiteye gideceğiniz anlarda sizden ayrılmak istemeyecektir bunun da alıştırmasını yapmalısınız. Bir ev arkadaşı ile birlikte kalıyorsanız bu duruma kolayca alışacaktır. Kalacağınız ortamda sizin dışınızda bir arkadaşınız daha varsa Golden en iyi seçim olacaktır.
 
2. Poodle (Kaniş)
 
 
Kanişler yüksek enerjili, zeki ve oldukça atletik türlerin arasındadır. Uyum sağlamak konusunda en az sorun yaşayan köpeklerdendir. Öğrenci olarak sürekli yer değiştirme, yeni ev arkadaşları gibi değişimin fazla olacağı konularda köpeğiniz sorun yaşamayacaktır. Bu durumda en önemli özelliği ise diğer ırklar kadar insanların alerjisini tetiklemiyor olması. Hipoalerjenik kaplaması onları diğer türlerden ayıran özelliklerden. Yüksek enerjiye sahip olmaları ve en önemlisi sürekli olarak bakım gerektirmeleri en fazla dikkat etmeniz konulardandır. Bu hususlardan eminseniz kanişler üniversite öğrencileri için uygun ırklardandır ve tercih edebilirsiniz.
 
3. Lhasa Apso
 
Lhasa Apso, bulunduğu eve iyice alıştıktan sonra bir üniversite öğrencisinin elini en rahatlatacak özelliklerinden biri tek başınayken çok daha rahat olan ve bu durumu idare edebilen ırklardan biridir. Masraflarını göze alıp, düzenli bakımını ve eğitimini vermeyi göze aldığınız takdirde sizinle iyi bir uyum yakalayacaktır. Bahçeli bir alana çok fazla ihtiyaç duymaması, apartmanda yaşayabilecek olması onu özellikle öne çıkarıyor. Unutmayın iyi bir eğitim sonrasında size sorun yaşatmayacaktır. 
 
4. Cavalier King Charles Spaniel
 
 
Cavalier King Charles Spaniel, bulunduğu alan küçük olsa bile en hızlı uyum sağlayabilen ırklardan biridir. Üniversite öğrencileri olarak kaldığınız ev bir odadan ibaret olabilir. Bu durumda oraya kolayca uyum sağlar ve sakin bir yapıya sahip olması sebebiyle çok fazla enerjiye ihtiyaç duymadan yanınızda rahatlıkla yaşayacaktır. Gireceği ortamlarda da yanınızda uzun süre sakince oturabilirler. Bu bakımdan oldukça yoğun geçecek üniversite hayatınıza iyi bir arkadaş olacağından emin olabilirsiniz.
 
5. Bulldog
 
 
Bulldog, bir üniversite öğrencisinin hayatını oldukça kolaylaştıracak bir diğer ırkların başında gelir. Çok fazla enerji atması gereken ırklardan biri olmadığı için onunla egzersiz yapmak oldukça kolaydır. Bu bakımdan zorunda kaldığınız günlerde dışarı çıkmasa bile çok rahatsız olmadan sizi idare edecektir. İnsanlarla olan ilişkisi ve uyumu sayesinde girdiği ortamlarda da sorun çıkarmayacaktır. Hepsinden önemlisi onu evde tek başına bırakmak konusunda hiçbir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Derse gideceğiniz saatleri problem olarak görmez, maması ve yatacağı yer olduğu sürece siz gelene kadar bekleyecektir. En fazla dikkat etmeniz gereken durum ise ağız yapısı gereği salya akıtması ve tüylerinin kolay dökülüyor olmasıdır. Bunlar dışında en iyi seçeneklerden biri olarak araştırmanızı yapabilirsiniz.
 
6. Boston Terrier

Üniversite öğrencileri tarafından en fazla arkadaşlık yapılan ırklardan biridir. Küçük bir forma sahip olmaları, insanlarla oldukça hızlı anlaşması ve zeki olması açısından size olabildiğince kolaylık sağlayacaktır. Özellikle evde tek başına kalmak konusunda iyi bir eğitim sonrası sorun yaşamayacaktır. Tüy konusunda en az sorun yaşatan, ev arkadaşlarınızın da anlayış göstereceği kadar bir salyası vardır. Uyum sağlamak ve evde tek kalmak konusu düşünüldüğünde, üniversite öğrencilerinin tercihi olacaktır. Evde tek kalmak konusunda sorun yaşamayacaktır fakat sonrasında mutlaka düzenli olarak günlük yürüşüne çıkartıp enerjisini atmasını sağlamanız gerektiğini unutmayın.

7. Pug

Puglar, üniversite hayatınızda size iyi bir arkadaş olabilecek ırklardan biridir. Özellikle ilk kez bir köpek sahibi olacaklar için doğru tercihlerdendir. İnsanlarla ve diğer köpeklerle kolayca anlaşır. Arkadaş canlısı ve oyuncu karakterleri olması sebebiyle ev arkadaşlarınızla da rahatlıkla uyum sağlayacaktır. Apartman tarzı bir evde yaşayacaksa sorun çıkartmadan günlerini geçirebilir. Eğitim süreci kolay olmasa bile eğitim sırasında üniversite öğrencileri için iyi bir tercih olacaktır. Tüm bunların yanında surat ve burun yapısından dolayı yaşanacaklar için veterinerden mutlaka profesyonel bir destek almayı unutmayın. 
 
8. Pekinez
 
En temmel ırklardan biri olarak bilinmesi, üniversite öğrencileri için evde gün boyunca, rahatça vakit geçirmesi sebebiyle tercih sebebi olarak ön sıralara yazılabilir. Eğitim esnasında biraz inatçı bir ırk olsa bile süreci tamamladıktan sonra oldukça sakin bir arkadaşlık sizi bekliyor. Sakin yapıları sebebiyle ortamlara uyum sağlamak konusunda da çok başarılıdır. Ev arkadaşlarınızın da kısa sürede arkadaşlık yapmasına izin vereceği için tercihleriniz arasına alabilirsiniz.
 
 

 
 
Tüm bunların ardından günün sonunda hangi ırkı tercih ederseniz edin süreç hakkında kendinizi tam olarak hazırladığınızdan emin olmalısınız. Bir köpeğin sorumluluğunu almak ciddi bir olay olduğunu unutmayın. Hem maddi hem manevi olarak kendinizi buna uygun hissetmiyorsanız, özellikle üniversite gibi kendi başına sorumluluğun yüksek olduğu bir dönemde kararlarınızı net olarak verdiğinizden emin olun. Köpekler sizinle birlikte iyi bir arkadaş olarak hayatını devam ettirecektir fakat her zaman tek başınıza olmayacağınızı göz önünde bulundurmayı unutmayın.
 

Benzer Yazılar

Yukarı