Orijinal Bir Terrier Maltese Cinsi Köpeğin Fiziki Görünümü Nasıldır?

Orijinal Bir Terrier Maltese Cinsi Köpeğin Fiziki Görünümü Nasıldır?

Terrier Maltese narin, küçük ve korkusuz cins köpeklerden bir tanesidir. M.Ö önceden bu yana sofistike ve lüks ırk oldukları bilinir. Bu köpekler kompakt düzeydeki boyutlarından kaynaklı apartman tarzındaki yaşama sahip olan ailelere tavsiye edilir. Malta köpeği;
 
•    12 ila 15 sene yaşar.
•    Ağırlığı 4 kg kadar ulaşır.
•    Erkekler 21 ila 25 cm aralığındadır.
•    Dişiler 20 ila 23 cm aralığındadır.
•    Yumuşak, eğlenceli, aktif, canlı, yumuşak, itaatkâr, duyarlı, sakin, şefkatli ve korkusuz karakter yapısına sahiptir.
 

Orijinal Malta Köpeğinin Fiziksel Özellikleri

 
Boyut ve Ağırlık
 
Terrier Maltese köpeği oyuncak köpekler grubunda yer alır. Genel olarak standartlara bakıldığı zaman bu ırkın en fazla 4 kg kadar ulaştığını gözlemlenir. Ayrıca 25 cm bu köpeğin en uzun noktasıdır.
 
Tüyleri
 
Malta köpeklerinin tüyleri diğer adıyla ceketi saf beyazdır. Bazılarında hafif düzeyde bronz bir dokunuşta görmemiz mümkündür. Tüyler yumuşak, ipeksi düzeyde ve hafif dalgaya sahip bir saç tabakasından meydana gelir. Yavrularda uçları kıvrık olan kısa tüyler bulunur. Yetişkin olan Malta köpeklerinde ise zemine kadar uzamış olan tüyler dikkat çeker. Özellikle tüylerin uzun olmasından dolayı yetişkin olanlarda kestirme işlemleri fazlasıyla yapılır. Kısa olan tüylerde dolaşma ve düğümlenme durumu oldukça az meydana gelir. Bunun oluşmaması adına da sizlerin düzenli tarama yapmanız gerekir.
 
Kuyruk
 
Malta köpeklerinin uzun kuyrukları bulunur. Zarif bir eğri şeklindedir. Bu bölgede uzun tüyler ile kaplı olduğundan dikkat çeker.
 
Kulaklar
 
Malta köpekleri damla kulaklara sahiptir. Kulakları yüze yakın bölgeye düşer. Özellikle orta düzeyde uzun tüylere sahip olan köpeklerde kulaklar içeride kalır.
 
Gözler, Burun ve Cilt Pigmentasyonu
 
Sevimli köpeklerin koyut renkli gözleri bulunur. Çoğunluğunda siyah olan gözler nadirde olsa kahverengi olarak karşımıza çıkar. Bu ırk açık renkli gözleri kesinlikle taşımaz. Maltaların cilt pigmentasyonunda siyah renk bulunmaktadır. Özellikle burun, göz, pençeler ve dudakların kenarlarında siyah rengi gözlemleyebilirsiniz. Malta köpeğinizin her iki gözünde düz siyah çizgiler bulunuyorsa buna haleler adı verilir. Birçok kişi tarafından istenilen bir özelliktir. Burun tamamen siyahtır. Yalnız zaman için kahverengiye ya da pembeye dönüşebilir. Burunun renk değiştirmesinde bulunan etkenler arasında;
 
•     Doğal güneş ışığının alınmaması, Malta köpekleri iç mekânda kalarak dışarıya çıkmazsa burunun siyah rengini kaybetme durumuyla karşı karşıya kalabilir. Egzersiz için yürüyüşlere çıkartmak bu sorunun önüne geçer ve solan burun renginin de yerine gelmesini sağlar.
 
•    Soğuk ya da kuru havaya maruz kalmak, burun soğuk rüzgâra, kuru havaya ve sert hava koşullarına maruz kaldığı zaman üst kısmında kuruma meydana gelir. Bundan dolayı siyah renk soyulur ve altında bulunan pembe renk ortaya çıkar. Burunun eski haline yerine getirmek adına veterinerden alınacak kaliteli burun kremi kullanımı yapılmalıdır.
•     Alerjik durumlar, Malta köpeğinizin burunun plastik, yemek ya da temas eden farklı bir duruma alerjisi varsa kademeli solmaya maruz kalabilir. Bunun için alerjik reaksiyona maruz bırakan etkeni ortadan kaldırmak gerekir. Ayrıca paslanmaz ve kaliteli yemek ile su kabı kullanımı da yapılması gerekir.
 
Malta köpekleri eski dönemlerden bu yana yapılan araştırmalar sonucunda insanları tedavi eden yönleriyle bilinir. Korkusuz olan bu köpekler şefkatli yapıları sayesinde aile üyelerine ve size arkadaşlık eder.

Benzer Yazılar

Yukarı