Parçalamaktan Hoşlanan Köpekler için Uygun Oyuncaklar

Parçalamaktan Hoşlanan Köpekler için Uygun Oyuncaklar

Parçalamaktan hoşlanan köpekler için uygun oyuncaklar alıp eğlenceli ortamlar oluşturmak köpek sahipleri için olmazsa olmazlardan biridir. Bunun en büyük sebebi eve döndüğünüzde parçalanmış bir koltuk takımı bulmak istemediğinizdir. Köpeklerimizi iyi tanımak onlara uygun oyuncakları alarak başlar. Köpekler cinslerine göre değişmekle birlikte genelde içgüdüsel olarak ağızlarında kemik benzeri sert bir ürün benzeri cisim bulundurmayı severler. Bu hissiyatı karşılamadıkları durumlarda genelde bir şeyleri ısırıp çekiştirerek parçalama ihtiyacı hissederler. Bu durumda köpeğiniz için uygun oyuncakları almak onları koltuklarınızdan uzak tutacaktır.

Parçalamaktan Hoşlanan Köpekler İçin Oyuncak Çeşitleri

 
Parçalamak ve ısırmaktan hoşlanan köpekleriniz için uygun oyuncakları almak onların daha fazla keyif almasını sağlayacaktır. Köpeklerinizin yaşını ve cinsini göz önünde bulundurarak oyuncak seçmek gereklidir. Çene boyutuna uygun ağzının içini dolduracak ve ısırmaktan keyif alacak oyuncaklara yönelmek önemlidir. Aşağıda önereceğimiz oyuncakları online olarak ülkemizde satış yapan neredeyse tüm sitelerden satın alabilirsiniz.
 
1- Sert Kemik Oyuncakları
 
Oldukça sert ve kemik görünümlü oyuncaklar köpek için en çok tercih edilen oyuncaklar arasındadır. Isırma ve parçalama eylemine dayanıklı ve genelde aromalı çeşitleri de bulunan Bearpaw oyuncakları yurtdışında çok fazla tercih ediliyor.
 
Türkiye’de Satışı Olanlar:
 
Lion 81020 Tırtıklı Kauçuk Kemik Köpek Oyuncağı
 Lion LN5011 Köpek Oyuncağı
 Pawise Vinyl Dambıl Kemik Köpek Oyuncağı
 Pawise Vinyl Kemik Köpek Oyuncağı
 Karlie Vanilyalı Termoplastik Kemik
 Karlie Pastırmalı Naylon Çiğneme Kemiği
 Karlie Vanilyalı Naylon Çiğneme Kemiği
 Trixie Termoplastik Köpek Oyuncağı
 Trixie Doğal Kauçuk Köpek Oyuncağı
 

2- Squeaker Peluş Oyuncaklar
 
Peluş oyuncaklar köpekleriniz parçalamak için ısırıp oynayacağı oyuncaklardan biridir. Yumuşak ve oldukça dayanıklı olan bu peluş oyuncaklar köpeklerinizin uzun süre vakit geçirmesini sağlayacaktır. Güçlendirilmiş dikişleri ve kabarcık dokulu olmaları köpeğinizin parçalanmadan oynamasına yardımcı olacak. Bunun yanında bu oyuncakların faydalı taraflarından bir diğeri çiğnemeye dayanıklı olmasından dolayı gıcırtılı bir çiğneme imkanı sağlayıp avlanma ve çiğneme içgüdülerini tatmin edip heyecanlandıracak olmasıdır.
 
Türkiye’de Satışı Olanlar:
 
 Trixie Peluş Tavşan Köpek Oyuncağı
 Trixie Karışık Renkli Sesli Peluş Unicorn Köpek Oyuncağı
 Trixie Tenis Topu Peluş Köpek Oyuncağı
 Axolotl Minecraft Peluş Oyuncağı
 Eastland Canavar Sesli Peluş Köpek Oyuncağı
 Kong Knots Ayı Peluş Köpek Oyuncağı
 Zoobilee Huggies Çiftçi Kirpi Sesli Peluş Köpek Oyuncağı
 
 
 
 
3- Kovala ve Getir Köpek Oyuncakları
 
Kovala ve getir oyuncakları köpeklerin çiğnemekten en çok hoşlandıkları oyuncaklardan biridir. Köpeklerin parçalama ve çiğneme isteğini karşıladığı gibi aynı zamanda egzersiz yapabilecekleri oyuncaklar olarak çok sık tercih ediliyor. Köpeğinizle birlikte bir etkileşim içinde olmak için ideal olan bu çiğneme oyuncağı genelde kilo ve egzersiz durumlarında tercih ediliyor.
 
Türkiye’de Satışı Olanlar:
 
 Trixie Doğal Kauçuk Köpek Oyun Topu
 Mio Kauçuk Köpek Çiğneme Oyun Topu
 Ferplast PA 6026 Kauçuk Alacalı Parçalanmaz Köpek Oyuncağı
 Sesli Dikenli Rugby Topu Şekilli Isırma Topu Köpek Oyuncağı
 Trixie 3307 İpli Kauçuk Köpek Çiğneme Futbol Topu
 

Parçalamaktan Hoşlanan Köpek Cinsleri

 
Parçalamak ve çiğnemekten keyif alan köpekler genelde ayakkabılarınız ve koltuklarınızla uğraşmaktan hoşlanırlar. Onları bu durumdan uzak tutmak için çeşitli oyuncaklar almak gereklidir. Sizinle birlikte ailenin bir üyesi gibi keyifle ve iki tarafa da sorun çıkarmadan yaşamasını istiyorsak eğer köpeklerimize ısırabilecekleri oyuncaklar almak en pratik çözümdür. Peki çiğnemeyi ve ısırmayı en çok seven köpek cinsleri hangileri?
 
 Avustralya Çoban Köpeği
 Alman Kurdu
 Basset Hound
 Beagle
 Border Collie
 Boxer
 Bulldog
 Chihuahua
 Dakhund
 Dalmaçya Köpeği
 Doberman Pinscher
 Golden Retriever
 Great Dane
 Greyhound
 Jack Russell Terrier
 Labrador Retriever
 Rottweiler
 Shetland Sheepdog
 Shiba Inu
 Sibirya Kurdu
 
 

Parçalamaktan Hoşlanan Köpekler İçin Oyuncakların Faydaları Nelerdir?

 
 
Köpekleriniz için uygun oyuncakları seçmek onların gün boyunca vakit geçirmesini sağlarken aynı zamanda içgüdüsel olarak birçok dürtüsünün önüne geçerek istemediğiniz durumlarla karşılaşmamanızı sağlar.
 
 
1- Sağlık Sorunlarının Belirlenmesine Yardımcı Olur
 
Köpekleriniz ısırıp parçalamaktan hoşlanıyorsa bu oyuncaklar özellikle ağız içindeki sorunları fark etmenizi sağlayacaktır. Köpeğiniz oyuncağını ısırmaya başladıktan kısa bir süre sonra sıkılıyor veya bırakıyorsa bu durum genelde dişlerinde bir problem olduğunun habercisidir. Oyuncağına normalden daha az heyecanla yaklaşıyor veya ağzına hiç almıyorsa mutlaka veterinere götürünüz.
 
2- Köpeğinizin Stresini Giderir
 
Köpekler için ısırıp çiğneme dürtüsü genelde stres ve kaygıdan oluşan bir durumdur. Köpekleriniz bir durumdan endişelenmeye başlarsa onların bu stresini gidermek için yapabileceği en iyi şey oyuncağını ısırıp çiğnemektir. Köpeğinizi rahatlatmak için ona dayanıklı bir oyuncak almak işe yarayacaktır.
 
 
 
3- Dişlerinin Temizliğine Katkı Sağlayacaktır
 
Köpeklerinize parçalama ihtiyacı için bir oyuncak vermek dişlerini geliştirdiği gibi temizliğine de yardımcı olacaktır. Bu durum köpeğinizin dişlerinde plak oluşmasının önüne geçecektir. Böylece tartar ve plak birikme durumları ortadan kalkacağı için diş eti iltihaplarına kadar giden sorunlardan kurtulmuş olacaksınız. Bu sorunlar ortadan kalktığı için köpeğinizin ağız kokusunun da normale dönmesini sağlamış olacaksınız.
 
4- Egzersiz Yapmayı ve Enerjisini Atmasını Sağlar
 
Köpeklerinizin ısırmayı sevdiği oyuncakları arasına kovala getir oyuncaklarından olan kemikler alabilirsiniz. Böylece yürüyüşe çıktığınızda hem çene kaslarını kullanıp stresini azaltmasını hem de egzersiz yapıp fazla enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı