Pekinez Cinsi Köpeklerin A'dan Z'ye Tüm Özellikleri

Pekinez Cinsi Köpeklerin A'dan Z'ye Tüm Özellikleri

Pekinez cinsi köpekler, zarif ve sevimli görünümleri, bağımsız kişilikleri ve sadık doğalarıyla mükemmel bir evcil hayvan tercihidir. Onlarla birlikte geçireceğiniz zaman, hayatınıza neşe ve sevgi katacaktır. Ancak, her köpek gibi, onlara sevgi ve özen göstermek, sağlıklı ve mutlu bir arkadaşlık için gereklidir. Eğer siz de minyatür bir aslanın sadakatini ve sevgisini arıyorsanız, Pekinez cinsi köpekler sizin için mükemmel bir seçenek olabilir. Köpek Dünyası sitesindeki tüm ilanlara https://www.kopekdunyasi.com/kategori/pekinez bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

 

Pekinez Köpeğine Hızlı Bakış

Sevgi Düzeyi
Yüksek
Dostluk 
Yüksek
Çocuk Sevgisi
Orta
Hayvan Sevgisi
Orta
Havlama Durumu
Orta
Zekâ
Yüksek
Eğitilme Durumu
Orta
Enerji Seviyesi
Orta
Şakacılık
Orta
Egzersiz İhtiyacı
Düşük
Koruma İçgüdüsü       
Yüksek

Pekinez Cinsi Köpeklerin Karakteri

İnatçı, güven veren ve çekici olan Pekinez köpekleri korkusuzdur. Bu korkusuzluklarına rağmen saldırgan bir yapısı bulunmaz. Bu ırkın tek amacı sahibine arkadaşlık yapmak ve korumaktır. Sahibiyle güçlü düzeyde bağ kurma eğilimindedir. Özellikle yavruluk döneminde sosyalleşmesi daha uygundur. Pekinez köpeklerinin diğer ırklara göre farklı bir mizah anlayışı bulunur. Yaramaz, eğlenceli olan Pekinez doğası gereğince oldukça hassastır.
 
Yabancıların yanında ilk zamanlarda biraz soğuk dursa bile kısa sürede sosyalleşir. Pekinezler karşıdaki kişiyi tanıyana kadar havlama eğilimi gösterebilirler. Aileleriyle güçlü bağları bulunan bu köpekler çocuklu aileler için uygun olmayabilir. Genelde çocukları tolere etseler bile uzun süre aktif şekilde onlarla oynamazlar. Çocukların kaba kalan hareketleri karşısından kendilerini savunma eğilimine geçmeleri de mümkündür.

Pekinez Boyutu, Ağırlığı  ve Ortalama Yaşı 

•  Erkekler; 15 ila 23 cm, 3,5 ila 6,5 kg
•  Dişiler; 15 ila 23 cm, 35,5 ila 6,5 kg
•  Ömürleri; 11 ila 13 yıl
 
Pekinez köpeklerinin sağlık kontrolleri düzenli yapıldığında ve sağlıklı beslendiklerinde oldukça uzun süre yaşarlar.

Pekinez Köpeğinin Bilinmeyen Yönleri

Pekinez köpeği sahiplenmeyi düşünüyorsanız aşağıda bulunan detayları aklınızın bir köşesinde tutmanız gerekir.
 
•  Pekinez köpekleri şefkatli ve sadık bir yapıya sahiptir.
•  Zeki olmalarının yanında güçlü iradeleri bulunur.
•  Pekinezlerin katlı cilt yapıları bakım gerektirir.
•  Pekinezler farklı yürüyüşleriyle bilinir.
•  Küçük boyutlarına rağmen oldukça ağırlardır.
•  Köpek şovlarında mükemmel düzeyde boy gösterirler.

Yavru Pekinez Tavsiyeleri

Pekinez köpekleri özellikle bayanların sahiplenme yaptığı bir ırktır. Yavruluk dönemi içinde aile içinde yer alması daha kolay eğitilmesine ve sosyalleşmesine olanak sağlar. Zeki yapısı sayesinde yavru olan Pekinezler verdiğiniz tüm komutları kısa sürede alır. Özellikle tek kalan kişilere yavruluk döneminden itibaren mükemmel düzeyde dost olurlar. Yavru Pekinezler incelendiği zaman ülkemizde en fazla krem ve açık kahve tonlarının daha fazla olduğunu görebilirsiniz. Çalışan kişilerin yavru Pekinez tercih etmeleri egzersiz ihtiyacı daha az olacağı için daha sağlıklıdır.

Pekinez 2024 Fiyatları

Pekinez ırkından gelen yavru ve yetişkin köpekler günümüzde online ortamda ve petshoplar üzerinden sahiplendirilmektedir. Farklı bir ırk olduğundan dolayı bu köpekler ücretli şekilde sahiplendirilir. Fiyatlar köpeğin genel sağlığına, rengine, boyutuna, kaç aylık olduğuna, veteriner hekim kontrollerinin olup olmadığına ve daha birçok göre farklılıklar gösterir. Özellikle online ortam içinde 5.000 TL’den başlayan fiyatlar görebilirsiniz. Fiyatları uygun olan Pekinez köpeklerinin çoğunluğu yavru değildir. Sağlıklı ve orijinal olan Pekinez fiyat aralığı 5.000 TL ile 8.000 TL ( 190 USD- 290 USD) arasında değişkenlik göstermektedir. Fiyat aralığının bu denli açık olması yaşanılan bölge ile alakalıdır. 

Pekinez Köpeklerinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Olumlu Yönler Olumsuz Yönler
•  Ev içinde rahat ve sakin yaşarlar.
•  Küçük yapılarına rağmen doğası gereğince kendilerinden oldukça emindirler.
•  Sadık ve şefkatli yapıları bulunur. Bu özellikleri onları mükemmel düzeyde arkadaş yapar.
•  Egzersiz ihtiyacı düşüktür.
•  Apartman içinde kolay ve mükemmel düzeyde yaşar.
•  İnatçı yapıları bulunur.
•  Bakımı yüksek detay gerektirir.
•  Özellikle sonbahar ve ilkbaharda tüy dökerler.
•  Çocuklu aileler için çok uygun değildir.
•  Sağlık açısından veteriner hekim maliyetleri daha fazladır.
•  Beslenmesi kontrol edilmediği sürece kilo alımının önüne geçmek mümkün değildir.
 

Pekinezin Güdüsel Öne Çıkan Özellikleri

Pekinez köpeği zeki bir yapıya sahiptir. Zekâsı kesinlikle küçümsenmemelidir. Bu köpekler eski dönemlerde yabancılara karşı kullanılmıştır. Özellikle sahibine gelecek olan zararlarda havlanmasıyla bilinir. Evinizde bir Pekinez köpeği varsa ve eve hırsız girmeye yeltendiyse kesinlikle fark edilmemesi mümkün değildir. Yüksek sesiyle köpeğiniz sizi uyarır.

Pekinez Köpeğinin Temel Eğitimleri

Pekinez köpeklerinin eğitimleri zorlu bir süreçtir. Bu köpekler oldukça inatçıdır. Sahibinde bulunan eksi yönleri kötüye kullanma eğilimleri bulunur. Özellikle yavruluk döneminde kötü alışkanlıkları hemen ele alınması gerekir. Aksi olan durumlarda bu hareketler kök salabilir. Yavruluk dönemi içinde tuvalet alışkanlıkları ile alakalı eğitimler hızlıca verilmesi gerekir.
 
Pekinez köpeklerinde önemli olan pozitif yaklaşımdır. Diğer köpeklere göre daha hassas yapısı bulunur ve sert düzeydeki eleştirilere her daim zayıf tepkiler verir. Pekinez köpekleri azarlandığı zaman sadece öğrenme isteksiz hale gelir. Özellikle sosyalleşmesi adına köpeğin eğitimi çok önemlidir. Eğitimi konusunda sık sık yürüyüşler yapılması gerekir. Temel itaat eğitimleri için de gerekli eğitimlere az da olsa yer verilmelidir.

Pekinezin Beslenme Tablosu

Pekinez köpeklerinin beslenmesinde veteriner hekimin verdiği tabloya uygun şekilde davranmak gerekir. Pekinezlerin beslenme tablosunda değişimler yapılacağı zaman sindirim sorunlarının olmayacağından emin olmak çok önemlidir. Yavruluk ve yetişkinlik döneminde beslenmesi için ;
 
Yavrular Yetişkinler
•  2 aylık 63 gram ila 98 gram
•  3 aylık 71 gram ila 108 gram
•  4 aylık 75 gram ila 112 gram
•  5 aylık 75 gram ila 112 gram
•  6 aylık 68 gram ila 104 gram
•  7 aylık 61 gram ila 95 gram
•  8 aylık 54 gram ila 86 gram
•  9 aylık 53 gram ila 86 gram
•  10 aylık 53 gram ila 85 gram
•  11 aylıkta yetişkin mamasına geçilmelidir.
•  3,5 kg ağırlığında olan köpekler aktivitesi de dikkate alınarak 61 gram ila 71 gram
 
•  4,5 kg ağırlığında olan köpekler aktivitesi de dikkate alınarak 76 gram ila 86 gram
 
•  5,5 kg ağırlığında olan köpekler aktivitesi de dikkate alınarak 86 gram ila 99 gram
 
•  6,5 kg ağırlığında olan köpekler aktivitesi de dikkate alınarak 97 gram ila 112 gram

Pekinez Renkleri

Pekinez köpekleri oldukça renkli bir dünyaya sahiptir. Ülkemizde açık kahve ve krem renkleri çoğunlukta olsa da birçok rengi bulunur. Tilki kırmızısı, siyah, gri, geyik tüyü, beyaz, krem, açık kahverengi, beyaz işaretli renkleri bulunur.

Pekinez Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

Pekinez köpekleri doğasından kaynaklı olarak çok fazla egzersiz yapmaya ihtiyaç duymazlar. Gün içinde tuvalet ihtiyacı dışında yürüyüşe çıkmasa bile bundan rahatsız olmaz. Bu özelliğinden dolayı tercih edilen köpek ırkları arasında bulunur. Düzenli yürüyüş yaptırmak sağlığı açısından gereklidir.
 
Ev içinde hareketli yapısı bulunan Pekinezler belli başlı oyunları oynamayı da çok sever. Özellikle saklanan eşyaları bulma oyunu onun favorisi olabilir. Ayrıca köpek topları ve köpekler için satılan diğer oyuncak türleriyle de oynar. Kendi alanına ciddi müdahaleler olmadığı sürece onunla keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Rutin Bakım Programı

Tüy Bakımı
 
Tüylerinin uzun yapısından dolayı düzenli şekilde tımar edilmesi gerekir. Üstelik bunun sık şekilde yapılması önemlidir. Tüyleri paspas gibi olduğundan dolayı içine her şeyi alabilir. Haftada 2 defa taranması bakım için şarttır.
 
Diş Bakımı
 
Pekinezin düzenli şekilde dişlerinin fırçalanması plakların ortadan kalkmasını sağlar, tartarın önüne geçer ve sağlıklı nefes almasına olanak verir. Dişlerin haftada 2 ya da 3 defa fırçalanması gerekmektedir.
 
Yüz Bakımı
 
Pekinezlerin tüylerinin altında bulunan kıvrımlı derisinin mutlaka temizlenmesi gerekir. Düzenli olarak silinmesi ve yıkanması gerekir. Yıkanmanın ardından mutlaka kurulama işlemi yapılmalıdır. Bu sayede oluşabilecek olan enfeksiyon sorunlarının da önüne geçilir.

Pekinez Yaşam Ortamı ve İlişkileri

Aile İçi İnsanlar
 
Pekinez köpekleri tamamen sahiplerine odaklı şekilde yaşamayı severler. Sahipleri konusunda oldukça hassastırlar. Onları başka kişiler ile paylaşmayı da sevmezler. Özellikle doğru eğitim aldıklarında aile içinde bulunan her insanla kolaylı anlaşabilirler.
 
Dışarısı ve Diğer İnsanlar
 
Pekinez köpekleri yabancı kişilere karşı her zaman temkinli davranır. Yabancılara havlama eğilimi gösterebilir. Zaman geçtikçe ve alıştıkça bu davranışından vazgeçecektir. Dışarıdaki yabancılara karşı oldukça ilgisiz davranır.
 
Diğer Evcil Hayvanlar
 
Pekinezler diğer evcil hayvanlarla iyi geçinmez. Bunun yerine başka Pekinez köpeğiyle arkadaşlık yapmayı tercih eder. Özellikle ev içinde farklı evcil hayvan ya da köpek varsa alışması uzun bir dönem alabilir. Alışma süreci için uygun düzeyde eğitim alması gerekir.

Pekinezler Çiftleşme ve Gebelik Süreci

Pekinezler östrojen döngülerini 6 ila 12 aylık dönemde yaşar. Isıda olan dişi köpekler hamile kalmak için uygundur. Östrojen döngüsü proestrus aşamasıyla başlar ve ardından estrusla biter. Proestrus vajinal anlamda kanamanın meydana geldiği zaman dilimidir. Bu zaman 4 ila 9 gün sürer. Vulva bölgesinde belirgin düzeydeki şişme ve idrara sık çıkma vardır.
 
Estrus aşaması dişilerin erkekleri kabul ettiği dönemdir. Yani bu dönem çiftleşmenin olduğu zamandır. Bu sürede oluşan vajinal akıntılar kırmızıdan daha çok sarımsıdır.  4 ila 13 gün boyunca sürer ve çiftleşme meydana gelir. Gebelik sürecini kesinlikle veteriner hekim kontrol etmelidir. Doğum ve sonrası için mutlaka hekimden bilgi alınmalı buna göre hareket edilmelidir.

Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

Pekinez köpeği sahiplenirken mutlaka safkan olmasına dikkat edilmelidir. Bu ırk genetik hastalıklara yatkındır. Özellikle satın alınırken anne ile babanın hastalıkları sorulmalıdır. Meydana gelebilecek sağlık sorunları arasında;
 
•  Patella çıkığı
•  Obezite
•  Katarakt
•  Kriptorşidizm
•  Kirpik büyümesi
•  Göz kuruluğu
•  Mitral kapak hastalığı
•  Mesane taşı
•  Retina hastalıkları
•  İntervertebral disk hastalığı
 
Pekinez köpekleri veteriner hekim maliyeti yüksek olan köpeklerdir. Düzenli olarak sağlık bakımlarının yapılması gerekir. Yapılması gereken aşıları arasında;
 
•  Puppy DP
•  Karma aşı
•  Corona aşısı
•  Bordetella
•  Kuduz 

Pekinez ile Alakalı İlginç Bilgiler

Pekinez ırkı birçok ünlünün yanında yer almıştır. Eski dönemlerden bu yana popüler olan bir ırktır.
 
•  Kraliçe Victoria’nın köpeği Looty
•  Shirley Temple’ın köpeği ching ching
•  Betty White’nın köpeği Haydut ve Nippon
 
Pekinez köpekleri kol köpeği olarak da adlandırılmaktadır. Özellikle insanların kollarında taşıması adına yetiştirilmiştir. İmparatorların kollarında bulunan Pekinezler saraya düşmanların girmesi adına son savunma olarak görülmüştür.

Dişi, Erkek, Yavru Pekinez İsim Tavsiyeleri

•  Loxy
•  Şampiyon
•  Biber
•  Kakao
•  Köpük
•  Çiko
•  Dost
•  Toprak
•  Fındık
•  Atlas
 
Köpeğinize isim verirken önemli olan detay akıcı ve kolay olmasıdır. Köpeklerde insanlar gibi yaşamları süresince bu ismi taşırlar.

Pekinez Irkının Kökeni

Pekinez köpekleri kötü ruhların kovulmasına destek sağlayan Foo köpeğinin devamı olarak da adlandırılmaktadır. Çinliler bu ırkı kutsal varlık olarak görür. Eski dönemlerde halk bu köpeklere selam vermeden geçmezdi. Hatta çalınmasının ölüm getireceğine inanılmaktaydı.
 
Bu bölgede bulunan imparatorlar öldüğü zaman köpeğiyle beraber gömülürdü ve bu sayede diğer dünyada korunacağına inanılırdı. Pekinezler 1860 senesinde batıya getirildi. İngiltere’de 1893 senesinde showlara çıkarıldı ve show köpeği olarak adlandırıldı. 1909 senesinde ise Amerika’da tanıtılarak dünyaya açıldı. 

 

Benzer Yazılar

Yukarı