Pitbull Beslerken Bu Konulara Dikkat Etmeli

Pitbull Beslerken Bu Konulara Dikkat Etmeli

Yeni Doğan Ve Yetişkin Pitbull Beslenme Prensipleri;

• 0 -6 hafta arası 
Sağlıklı bir evladınızın olmasını istiyorsanız, yavru Pit’i 4-6 hafta kadar anne sütü ile beslemelisiniz. Eğer anne yanında değilse, Pet Shoplarda satılan yavru köpek mamasından satın alarak, ona gerekli vitamin ve mineralleri sağlamalısınız. Günde 6-8 defa serbest besleme yapılabilir.
• 6-12 hafta arası beslenme
6. hafta itibari ile katı ve yarı katı beslenmeye başlayabilirsiniz. Hazır mama veriyorsanız yavrular için olanları seçmelisiniz. Bu tip mamalar gelişme döneminde olan yavrulara uygun yağ, mineral ve asitler içerir. 
Günde 4-5 defa az miktarlarda besleme yapılabilir. 
Kuru mama onların dişleri için sert gelecektir. Bunun için %75 oranında ılık su ya da yaş mama ile kuru mamayı karıştırmalısınız. Bu şekilde sertlik gidecektir. Bu işlemi her geçen gün azaltın ve sonra tamamen kuru mama verin. 
• 12 hafta 12 ay arası beslenme
Bu dönemde ortalama bir boya ve kiloya gelen Pitbullunuz, artık yetişkin olmaya başlamıştır. Bu yetişkinlik onun normal beslenmeye geçmesi anlamına da gelmektedir. Bu dönemde gelişim devam ettiği için mama miktarı ve zenginliği iyi ayarlanmalıdır. Onlar hala gelişim çağındadırlar. 1 yaşından sonra daha farklı olacaklardır. Bu süreçte artık günde 2 öğüne geçebilirsiniz. 

Hazır Mama İçeriğinde Neler Olmalı?

Aktif bir ırk olması nedeni ile besin değeri zengin mamalar ile beslenmeleri gerekir.
1- Yüksek protein ve yüksek kalori içerikli mamalar tercih edilmelidir. Protein kaynakları genellikle yağsız etten oluşmalıdır. Tavuk, yumurta, sığır eti, sağlıklı tohumlar ve süt. Mama içinde bu dağılım %30’dan daha az olmamalıdır. 
2- Karbonhidratlar; hiperaktif olan köpeğinize kaliteli bir enerji vermek için bunlar mama içinde bulunmalıdır. Oranı %16-18 arasında olabilir. Pirinç, yulaf ezmesi, nohut, patates, bezelye mama için güzel seçeneklerdir.
3- Yağlar önemli bir detaydır. İyi bir deri, sağlıklı tüyler için kaliteli yağlar gerekir. Aynı zamanda A, D, E ve K vitaminlerinin emilimi için de yağ gereklidir. %20 sağlıklı yağların olması mamayı tercih edilir yapacaktır. 
4- Lif sindirim sistemi için oldukça önemlidir. %5 civarında lif bulunması, mamanın daha rahat sindirilmesini sağlar. Fazlası şişkinlik ve kabızlık yapabilir. 
5- Vitamin ve mineraller açısından bakıldığında özellikle yavrular için Fosfor, kalsiyum önemlidir. Omega3 ve Omega 6 yağ asitleri, eklem sorunlarının önlenmesi için eklenmelidir. Diğer vitamin ve mineraller de mama türüne göre değişebilir.

İdeal Mamayı Evde Hazırlayın

Aşağıda verilen besin gruplarını farklı oranlarda kullanarak onlar için mükemmel ve besleyici mamalar hazırlayabilirsiniz.
 
• Çiğ et; hamburger, hindi eti, sığır eti, az yağlı koyun eti.
Kabuklu çiğ yumurta; haftada 2-5 kez köpeğinize kabukları ile birlikte çiğ yumurta verebilirsiniz. Organik olanlar tercih edilmelidir.
• Kemikler; hindi boynu, tavuk boynu, tavuk sırt kemikleri, kaslı etler.
• Sebze karışımları; kereviz, havuç ve yeşil fasulye
• Toz vitamin C; insanlar için satılan vitamin C tozları uygundur.
• Yosun ve yonca tozu; yosun ve yoncalardan elde edilen toz.
• Esansiyel Yağ Asitleri; Omega 3 bunun için Somon ya ada Morina balığı yağı ya da karaciğer yağı uygundur.
• Glukozamin Tozu; %99 saf olmasına özen gösterin. Bu konuda veterinerden destek alabilirsiniz. 
• E Vitamini; önemli bir vitamindir. Kürk ve deri için harikadır. Bunu zeytin yağı ile ilave edebilir ya da satılan kapsülleri tercih edebilirsiniz.

Pitbull Irkına Alerji Yapan Besinler Nelerdir?

Ev maması ya da hazır mama vereceğiniz zaman bazı besinlerin içeriğinde bulunmamasına dikkat etmelisiniz. Irkın alerjik reaksiyon gösterdiği mısır, pirinç, buğday ve sığır eti denetimli olarak verilip kontrol edilmelidir.
 
Bunları çokça yediğinde deride döküntüler, kaşıntı ve rahatsızlık başlayabilir. Bu tip bir sorun gördüğünüzde derhal mamasını değiştirmelisiniz.

Ev Yapımı Mama Mı Yoksa Hazır Mama Mı?

Genel olarak ticari yani hazır mama ile beslenme avantajlı gibi görünse de, bazı ırklar için ev yapımı mamalar daha iyidir. Genetik yapısı itibari ile köpekler yabanıl hayvanlardır. Uzun yıllardır insanlar ile yaşamalarına karşın hala fiziksel ve genetik yapılarını korumaktadırlar. Bu da demek oluyor ki; ataları gibi et obur olarak beslenebilirler. 
 
Eğer doğru ve taze şekilde mama yapmayı başarabildiğinizi düşünüyorsanız, çiğ mamalar ve ev yapımı mamalar Pitbull için daima daha başarılıdır. Artı ve eksilerine baktığınızda da ev mamaları daha iyi olarak görülmektedir. 
 
Ancak uygun içerikli hazır mamalar da onların beslenmesinde önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı