Pomeranian Cinsini Diğer Irklardan Ayıran Özellikleri

Pomeranian Cinsini Diğer Irklardan Ayıran Özellikleri

Pomeranianların Genel Görünümü ve Özellikleri;

Genel görünümü kafaya gömülmüş kulaklar, kısa bir burun ve deriyi göstermeyecek kadar yoğun iki katmanlı tüyleri başlıca öne çıkan özellikleridir. Yavru iken açık renkli doğan bu cins büyüdükçe rengi koyulaşarak yetişkinlikte son halini alır. Pomeranianlar, kiremit kırmızısı, turuncu, taba, krem, kahverengi ve samur en yaygın olan renkleridir. Pomeranian yuvarlak bir kafatasına, küçük ve dik kulaklara, yuvarlak gözlere ve küçük bir buruna sahiptir. Tüylerinden dolayı büyük gibi dursa da cılız ve hassas bir bedene sahiptir. Kuyrukları yukarı doğru kıvrımlı ve yüzünün yanlarından yüzünü geniş gösterecek şekilde tüyleri vardır.

Cinsin Yapısını ve Doğal Halini Hep Birlikte İnceliyelim

 
Pomeranian, Samoyed, Alaskan Malamute ve Norveç Elkhound'nuda içinde barındıran Spitz ailesinin en küçük üyesidir. İlk zamanlarda ebatları bugünkü akrabalarına göre daha büyük olsa da zamanla oluşan talebe göre fiziksel özellikleri değişmiştir. İlk kayıtlara alındığında 9-14 kilo ağırlığında olan cins zamanla evlerde bakılması ve küçük türlerin çiftleştirilerek yaygınlaşması ile bugünkü boyutlarına ulaşmıştır. Sevimli, cılız ve kürklü bir köpek cinsi olan Pomeranianlar sahiplerine olan sadakatleri ile de bilirinler.

Irk Boyutu:   

Oyuncak

Yerden yükseklik : 

Erkek 18 – 30 cm
Dişi 18 – 30 cm

Ağırlık :

Erkek 1 – 3 Kg Dişi 1 – 3 Kg

Ortalama Yaşam :

13-16 yıl
 

Pomeranianların Sevimli Renklerine Sizlerle

 
Pomeranian cinsinde renkler tamamıyla köpeği sahiplenecek kişinin taleplerine göre şekillenir. Köpeklerin tüy renkleri köpeklerin fiziksel ya da ruhsal herhangi bir özelliğine etki etmez. Nadir rastlanan renkler diğerine göre 5-10 kat daha pahalı fiyatlara alıcı bulur. Bu renkler yarışmalarda da köpeğe ekstra bir puan sağlamaması rengin sadece kişilerin taleplerine göre şekillendiğinin bir göstergesidir. Kırmızı, turuncu, beyaz, siyah, çikolata kahverengi, tan, lila, parti color (iki renkli), krem, kurt koyusu gibi birçok renge sahiptir. Bu renkler genellikle anne ve babanın renklerine ya da kombinasyonları ile oluşur.

Pomeriyanların Göz Kamaştıran Kürkü ve Tüy Yapısı

 
Pomeranian cinsine özgü kabarık tüy yapısı beraberinde bakım işlemlerini de getirir. Düzenli taranma ve yıkanma gerektiren tüylere hatalı işlem yapıldığında bu hata köpeğin hayatı boyunca kürkünün yapısını olumsuz yönde etkileyebilir. Örneğin İki katmanlı olan kürkünü sert metal taraklarla tarayarak alt katman tüylerini yolunabilir ve göz kamaştıran kürkü bozabilirsiniz. Özellikle gelişme çağında olan köpeğin kürkünün fiziksel bakımın yanında takviye gıdalar ile biyolojik yapısının da güçlendirilmesi gelişimi için önemlidir. Köpeği tarama rutini gündelik olarak yapılırken yıkanma işlemini haftada iki ya da üç olarak belirlenebilir. Taranan tüyler hem gün içindeki tüy dökümüne hem de mevsimsel dökülmelerin önüne geçilebilir.

Tuhaf Ama Sevimli Pomerian Farklılıkları

   
 
Pomeranianın kendi içindeki türleri tilki surat (Fox face), ayı surat (Teddy bear ) ve oyuncak surat (Baby doll) olarak üçe ayrılır. Bu yüz tipleri arasında en popüler olanı ve en çok talep
göreni ünlü Pomeranian olan Boo’nun yüz tipi ayıcık surattır. Peluş ayıcık oyuncaklara benzerliğinden dolayı bu yüz tipine ayıcık denir. Hatta çikolata rengindeki tedy bear tıpkı bir ayı yavrusunu andırır. Tilki surat ise adından da anlaşılacağı üzere tilkiye benzer bir yüze sahiptir. Diğer yüz tiplerine göre bir miktar daha uzun bir buruna sahiptir. Oyuncak yüzlü Pomeranianlar gözlerinin hemen üzerinde başlayan tüyleri ile başlayan, adeta tüylerin arasına gömülmüş bir minik yüzü andıran ifadeye sahiptir.

Pomeranianın Yeni İnsanlar ve Hayvanlarla Olan İletişimi

 
Pomeranian cinsi her ne kadar oyuncu ve neşeli bir cins olsa da temel eğitim verilmediği takdirde yeni insanlarla tanışmada agresif bir tutum sergileyebilir. Bunun önüne geçmek için
temel eğitimin yanında sık görüştüğünü arkadaşlarınızı evinize davet ederek, yeni insanlardan kendinize ve ona zarar gelmeyeceğini öğreterek yeni insanlara karşı dengeli bir
tutum sergilemesine yardımcı olabilirsiniz. Evcil hayvanlara karşı yine temel eğitimi eksikliğinde agresif davranabilir. Bu durum ilkine göre tehlikelidir. Agresif davrandığı bir insandan sert tepki almazken kendisinden büyük bir köpeğe agresif bir tavır takındığında hassas bir yapıda olduğundan kolayca yaralanabilir.

Pomeranianın Değerini Belirleyen Faktörler

 
Her köpekte köpeğin değerini belirleyen etkenler değişebilir. Bu durum Pomeranianlar için rengi, tüy yapısı, yüz yapısı, anne ve babanın yarışmalardan aldığı dereceler sahiplenecek köpeğin değerini belirleyen faktörlerden birkaçı. Pomeranian cinsinde beyaz, siyah, lila, parti color (iki renkli) gibi renkler nadir olarak görülen ve bu sebeple çok talep gören köpeklerdendir. Bu renge sahip köpeklerin tüylerinin rengi dışında diğerlerinden ayıran bir özelliği yoktur. Yine değeri belirleyen önemli bir etken ise köpeklerin yüz yapılarıdır. Bu yüz yapıları içinde cinsin popüler ismi olan Boo’nun yüz yapısı yani Tedy Bear(ayıcık surat) en çok talep gören Pomeranian türüdür. Boo yüz yapısının yanında en çok karşılaşılan Pomeranian renklerinden biri olan turuncu renkte kürke sahiptir.

Pomeranian Sahiplenmek Kimler İçin Uygun?

 
Özellikle köpek bakımı için bahçeye sahip olmayan ve köpeğini dairesinde bakmak isteyenlerin tercihi olan Pomeranian cinsi büyük alanlara ihtiyaç duymaz. Bunun yanında yıllar geçtikçe evlerde ve benzeri alanlarda büyütülen Pomeranianlar dış alan hava koşullarında bakılmak için uygun bir cins değildir. Eğer köpeği her gün evden dışarı çıkararak yürüyüş yaptırmak sizin için zor bir sorumluluksa Pomeranian cinsi size uygun bir köpek türü. Evin içinde belirlenecek alanda günlük enerjisini atabilir ve tuvalet eğitimi verildiği takdirde tuvalet içinde dışarı çıkartma işlemi de ortadan kalkar. Köpeği bir alana bağlayarak uzaktan sevenlerden değil sürekli yakınında tutup oyun oynamak ve fiziksel olarak sevmek isteyenlerin tercihi. Pomeranianın mizacı ve çift katmanlı kürkü aranılan bu tip özellikleri bünyesinde topluyor.

Pomeranian Cinsinin Öne Çıkan Olumlu ve Olumsuz Yönleri

 

Olumlu

 • Boyutları dolayısı ile dairede bakımı kolay olarak yapılabilir.
 • Egzersiz ve yürüyüş ihtiyacı az olduğundan dış alan sorumluluğu az olan bir cinstir.
 • Zeki ve sosyal bir cins olduğundan eğitime açık bir yapıya sahip.
 • Oyuncu bir cins olan Pomeranianlar çocuklarla oldukça iyi anlaşır.
 • Sese karşı çok duyarlı olduklarından evde ve bahçede fiziksel olarak olmasa da uyarıcı olarak çok iyi bir bekçidir.

Olumsuz

 • Temel eğitimi verilmezse yüksek derece havlama problemi olan bir cinstir.
 • Tüylerinin sağlıklı kalabilmesi için günlük bakım ve tarama gerekir.
 • Cesur bir yapıya sahip olduğundan büyük köpeklere karşı agresif davranarak yaralanma ile
 • sonuçlanan kavgalara karışabilir. Bu durumun önüne temel eğitim ile geçebilirsiniz.
 • Küçük çocuk sahipleri köpek sağlığı açısından problemlere gebedir. Çünkü hassas bir
 • vücuda sahip olan Pomeranian cinsi kolayca sakatlanabilir.
 • Yaz sıcakları ve kış soğukları için önlem alınmadığı takdirde kolayca etkilenebilir.

Pomeranian Cinsinin Kökeni ve Popüler Oluşu

 
Bu ırkın popülerliği ve günümüze gelen sürecinden bahsedelim. Pomeranian cinsi kızak köpekleri olan Spitz ırkına bağlıdır. Pomeranianlar isimlerini Almanya’daki bir bölgeden alır. Bugünün aksine ilk bilinen Pomeranian'lar 9-14 kilo arasındadır. Pomeranian Kraliçe Viktorya'nın 1888 yılında İtalya’nın Floransa seyahatinde sahiplenmesi ile popüler olmaya başladı. Kraliçe’nin beslediği Pomeranianlar arasında en ünlü olanı Marco adındaki köpektir. Marco ile birlikte toplam 3-4 Pomeranian cinsi köpeği besleyen kraliçe özellikle cinsin küçük olanlarına daha çok ilgi gösterdiğinden köpek üreticileri küçük olan Pomeranianlara yönelerek bugünkü boyutlara ulaşmasını sağlamış. Başta kraliyet ailesi ve sonra soylular arasında popülerleşen bu cins, İngiltere’de kısa sürede aranan bir köpek cinsi haline geldi. 1900'lerden 1930'lara kadar, Pomeranianlar genellikle İngiltere'nin ulusal şampiyonluğundaki Crufts köpek gösterisinde çok fazla tercih edildi. Bu süre zarfında cins standardı stabilize edildi, mevcut ağırlığına düştü ve tüyleri daha gösterişli bir hal aldı. İngiltere’deki köpek güzellik yarışlarında üst üste gelen şampiyonluklar sonrası cins önce Avrupa sonra Amerika’da aranan bir tür halini aldı.

Benzer Yazılar

Yukarı