Poodle Toy Cinsi Köpeğin Bir Günü Nasıl Geçmeli?

Poodle Toy Cinsi Köpeğin Bir Günü Nasıl Geçmeli?

Yaşam alanı olarak genellikle ev ve apartman dairesi seçilen Poodle toylar, bahçe ortamında da bakılabilecek köpeklerdir. İlk karşılaştığı insanlara pek sıcak davranmayan bu cins, kişilere alıştıkça oyuncu kişiliğini ortaya çıkarır. Kolay eğitilebilir ve zeki olmaları nedeni ile Poodle toylar sahipleri ile mutlu bir yaşam geçirebilirler. Her köpek gibi Poodle toylarında çok fazla olmasa bile egzersize ihtiyaçları vardır. Kas ve iskelet sistemi sağlığı için egzersizleri rutin olarak belirli periyotlarda yapmak gerektiği unutulmamalıdır. 
 
Ev yaşamını en çok seven köpek cinsi olarak bilinen Poodle toylar, insanlara yakın olarak yaşamayı severler. Sabah ve akşam belirli saatlerde rutin olarak yürüyüş yapmak onlar için yeterli olacaktır. Profesyonel bir eğitim sayesinde sizinle yaşamaya uygun hale gelebilecek olan Poodle toylar, duygusal yapıda oldukları için yalnız kalmayı pek sevmezler. Uzun süre boyunca yalnız bırakmamak ve güvenli alan oluşturarak evde yalnız bırakılabilirler. Aksi taktirde çok fazla havlayabilir ve evde büyük bir dağınıklığa sebep olabilirler.
 

Poodle Toy Köpeğinizle Bir Gün

Sabah erken saatlerde kalkıp ilk işiniz köpeğinizle 30- 40 dakikalık bir yürüyüş yapmak olabilir. Bu şekilde hem köpeğinizin sağlığı korunmuş olacak hem de enerjisini atmış bir şekilde gün içinde daha sakin bir yapıya sahip olacaktır. 
Kahvaltı zamanı! Unutmamanız gereken önemli bir nokta, yemekleri önce siz sonra o yemeli. Bu şekilde sizi daha iyi dinleyecek ve sakin bir yemek vakti geçirmenize izin verecektir. Bunun bir alışkanlık süreci olduğunu unutmamalısınız. Köpeğiniz eve geldiği ilk günden itibaren bu alışkanlığı ona öğretmeniz gerekir. Zira ilerleyen zamanlarda daha zor ve işin içinden çıkılmaz bir duruma dönüşebilir.
 
Kahvaltınızı yaptınız. Şimdi sıra köpeğinizde. O yemeğini yerken, sizde ufak tefek işlerinizi halledebilirsiniz. Yemekten 10 dakika sonra onu, tuvalet için belirlemiş olduğunuz noktaya götürmeyi ihmal etmeyin. Tuvalet zamanı için dışarı çıkıldığında bu süre biraz uzayabilir. Uzayan bu zamanlar onun için küçük bir egzersiz olarak rahatlatıcı etki gösterecektir.
 
Banyo zamanı. Poodle toy köpeğinizi yıkamak için acele etmeyin. Yavaş yavaş ıslatarak suya alıştırmaya çalışın. Banyo için özel şampuan kullanmanız köpeğinizin gelecek zamanda deri sağlığı için oldukça önemlidir. Yıkama işlemi sorasında, köpeğinizi önce havlu ile kurulayıp sonrasında fön makinası ile ıslak kalmadığından emin olana kadar kurutun. Kıvırcık tüy yapısına sahip olan Poodle toylarda tüylerin tamamen kurutulması önemlidir. Kurutma işleminden sonra da bir fırça yardımı ile tüylerini tarayabilirsiniz. Bu şekilde tüyleri daha düz bir hale gelecektir.   
 
Yemeği, tuvaleti, oyun zamanı, egzersizi, banyosu derken zaman geçti. Artık sizin de bazı işlerinizi halletmeniz gerekiyor. Evde yalnız bırakacaksınız. Ama nasıl? Poodle toylar karakter yapısı olarak baskın ve kendi kafasına göre hareket etmeyi seven bir cinstir. Eğitilme seviyeleri yüksek olmasına karşın, düzgün ve zamanında bir eğitim verilmezse bu durum sizin açınızdan oldukça zorlayıcı bir hal alacaktır. Hiperaktif bir yapıya sahip olan Poodle toylar için öncelikle oyun zamanı ve oyun alanı belirlemeniz oldukça önemlidir. Onunla oyun oynayıp enerjisini atmasına yardım ettikten sonra oluşturduğunuz güvenli alan içerisinde evde tek başına bırakabilirsiniz. Fakat, evde yalnız kalmaya alışması için ilk etapta, süreleri kısa olarak ayarlamanız onun bu duruma alışması açısından daha iyi bir yöntem olacaktır. Güvenli alan oluşturmak ona ve eşyalarınıza zarar gelmemesi için iyi bir tercihtir. Bu güvenli alan içerisinde, canının sıkılmaması için oyuncaklar bulundurursanız iyi olur. Ayrıca tuvalet ihtiyacı için de tuvalete yakın bir yerde olmasına dikkat etmelisiniz. 
 
Güvenli alanda olan köpeğiniz evde yalnızken sizde işlerinizi bitirip geldiniz. Akşam oldu ve yemek zamanı. Yemek için kural her zamanki gibi; Önce siz sonra o. Akşam yemeğinden sonra köpeğinizi tuvaleti için dışarı çıkardığınızda, bu süreyi biraz daha uzatarak egzersiz zamanı ile birleştirebilirsiniz. Hatta akşam yürüyüşü/koşusu için size iyi bir partner olacaktır. Emin olun bu durum çok hoşuna gider. Unutmayın, egzersiz yaptırmak onun hem fiziksel hem de ruhsal olarak iyi bir durumda olmasını sağlayacaktır. Ayrıca dışarı çıkarken onun için yanınızda su bulundurmayı da ihmal etmeyin.   

Benzer Yazılar

Yukarı