Poodle- Toy Köpekler İçin Doğru Beslenme Planı

Poodle- Toy Köpekler İçin Doğru Beslenme Planı

1- Yavru Poodle Öğünleri Ve Düzenli Beslenmeye Geçiş;

Yavrular 4-6 altı hafta arası anne sütü ile beslenmelidir. Bu onları gelecekte ki süreçte sağlıklı olmalarını sağlar. 6 haftadan sonra ek gıdalara yavaş yavaş başlanabilir. 6 aya kadar anneyi emerken günde 3 öğün de uygun mama ile takviye edilmelidir. Eğer anneden süt alamıyor, ememiyorsa öğün sayısı 4-6 olabilir. Yavrular için uygun mamalar seçilmeli ya da evde onların ihtiyaçlarına uygun yemekler yaparak taze olarak beslemeye devam edebilirsiniz. 
Poodle cinsinde mama değişimi dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Hassas olan sindirim sistemleri nedeni ile geçiş süreçleri aşamalı olmalıdır. 
 
* 1. Hafta ¾ eski yemek, ¼ yeni mamadan
* 2. Hafta ½ eski yemek, ½ yeni mamadan
* 3. Hafta ¼ eski yemek, ¾ yeni mamadan
* 4. Hafta yeni mamaya tam geçiş
 

2- Ufak Olabilirler Ama Sıkça Yemeğe İhtiyaçları Var


 
Ufak olmalarına karşın hareketli olduklarından dolayı enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle onlara enerji verecek yiyecekleri doğru sıklıkta vermeniz önemlidir. Yemek yeme düzenini doğru kurmanız, köpeğiniz ile sosyal ve anlaşılabilir bir sistem kurmanız anlamına gelir. 
Yavrularda 3. aydan itibaren günde 3 öğün prensibi uygulanmalıdır. Yetişkinlik sürecinde de bu şekilde devam edilir. Ancak yaş, hastalık ve farklı nedenler ile 3 öğün yerine 2 öğün verilebilir. Kalkacak öğün ise akşam öğünü olabilir. 
 
* Yavrular= günde 6 öğün
* Gelişim Çağı ve yetişkin= 3 öğün
* Yaşlılık ve olgunluk= 2 öğün
 
Mama ve su kabının temizliğine özen göstermeli, oluşabilecek bakterilerden onları korumalısınız. 
Mevsimler, hava sıcaklıkları, hastalık ve gelişim çağı gibi durumlar bu minik canların iştah ve yemek beklentilerini değiştiren faktörlerdir. Bu konulara da dikkat etmeniz önemlidir. 
 

3- Her Öğünde Ne Kadar Mama Vermeli?


 
Cinsin sahip olduğu özellikler genel olarak günde 2 ya da 3 öğün beslenmeye rahatlıkla uyum sağlarlar. Yine de verdiğiniz öğün sayısını teyit etmek için köpeğinizin agresif olup olmadığını, bitkin düşüp düşmediğini kontrol edin. Aç kalan köpekler ya sinirli ya da suskun ve uyku eğiliminde olurlar. Biraz içgüdüsel davranmanız, hayvan sahibi olmanızın doğal bir getirisidir. 

Günlük Ne Kadar Mama Vermeli?

6.75 Kg ile 7.65 kg olan yetişkin bir Toy cinsi, günlük 1 su bardağı mama yemesi yeterli olacaktır. Ancak aktif bir yapısı varsa bunu ¼ oranında arttırabilir, daha pasif ise 1/3 oranına çekebilirsiniz. 

Kalori Hesabı

Bir diğer mama belirleme konusu kalori hesabıdır. Yetişkin bir Poodle 45- 55 kaloriyi bir öğünde almak isterken, daha yaşlı ve pasif olanı 35 ile 40 kalori ile yetinecektir. Bu ölçümü mamanın 100 gr kaç kalori ölçümü çizelgesinden de yapabilirsiniz. 100 gr kuru mama genelde ½ su bardağı civarına denk gelebilir. 
Elbette ki su tüketimine de çok dikkat etmelisiniz. Özellikle kuru mama verdiğiniz durumlarda, su tasını sürekli taze su ile doldurmayı unutmayın.
 

4- Yedirebileceğiniz Mamalar Ve Uzak Tutmanız Gereken Gıdalar

Poodle cinsinde mama kalitesi oldukça önemlidir. Hazır mama tercih edebilirsiniz ancak alacağınız mamanın içeriğini lütfen kontrol edin. Bu cinsin besin yelpazesi geniştir. Balık, et ve kümes hayvanları tarih boyunca tükettiği besinlerdendir. Ancak bunlar tek başına yeterli değildir. Sebzeler, sağlıklı yağlar, nişastalı sebzeler ve meyveler de gereklidir. 
Oransal olarak baktığımızda; %50 ile 60 arasında protein içerikli olan mamalar tercih edilmelidir. %20 karbonhidrat ve %20 de sağlıklı yağ karışımları uygun olacaktır. 
Tüm köpek ırklarında yasaklı besinler vardır. Genel olarak benzerlik gösterirler. Ama Poodle için kapsam biraz daha geniş gibidir.
 
* Çikolata
* Kuru üzüm
* Macadiamia fındığı
* Maya ve mayalı ekmek hamuru
* Her tür soğan ve sarımsak çeşidi
* Süt ve süt ürünlerinden üretilmiş ürünler
* Patates cipsi ve benzeri tuzlu yiyecekler
* Sakız ve içeriğinde ksilitol olan tatlandırıcılı besinler
* Şeker ve türevleri

5- Evinizde Onlara Ziyafet Sunabilirsiniz

Doğru oranları bildiğinizde kaliteli bir mamayı evde, taze bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Aşağıda vereceğimiz tarif sizin için bir kılavuz olabilir. Bu şekilde protein, yağ, karbonhidrat, kalsiyum ve esansiyel yağ asitlerini karıştırarak harika bir mama yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Mama Gerekli Malzemeler

* ½ su bardağı esmer pirinç
* 1 yemek kaşığı zeytinyağı
* 100-150 gram hindi eti
* 2 adet orta boy rendelenmiş havuç
* 3 bardak doğranmış kuzu ıspanak
* 1 tane rendelenmiş kabak
* ½ ayıklanmış bezelye

Ev Yapımı Mama Yapılışı

Büyükçe bir tencere 3 su bardağı su koyun. İçine pirinci ilave edin ve kaynadıktan sonra altını kısın. Pirinç yumuşayınca süzerek içinden çıkarım bir kaba alın.
Zeytinyağını bir tencere dökün. Orta ateşte hindi (ince kıyılmış) etini 3-5 dakika pişirin. İçine doğranmış ve rendelenmiş tüm sebzeleri atın. Hepsi orta derece pişiğinde içine esmer pirinci de ilave edin. Soğumaya alın.

Benzer Yazılar

Yukarı