Poodle Toyların Genel Olarak Fiziki Ölçü ve Yapısı Nedir?

Poodle Toyların Genel Olarak Fiziki Ölçü ve Yapısı Nedir?

Batı Avrupa’da 400 yıldan günümüze kadar bilinmekte olan Poodle toylar, kesin olarak hangi ülkeden köken aldığı bilinmese de Fransa’dan köken aldığı kabul edilmektedir. Öyle ki Fransa’nın resmi köpek ırklarından biri haline gelmiştir. Poodle toylar, Fransa’da yüksek popülariteye sahip oldukları için ‘’Fransız Poodle’’ olarak da anılmaktadırlar. Toy Poodle, minyatür Poodle ve standart Poodle tek bir ırk olarak kabul edilir ve boyutları dışında bütün karakterleri aynıdır.
 
Poodle toy, kare şeklinde vücut yapısı ile orantılı bir köpektir. Sert ve kıvırcık tüylü olan kürk yapısı ile zarif ve asil bir görüntüye sahiptir. Uzun kafa şekli ve uzun burna sahip olan bu köpeklerin gözleri oval biçimde ve genellikle çok koyu renklidir. Kahverengi tonlarında olan Poodle toylar için göz renginde farklılıklar görülebilir ancak koyu gözler bu ırk için karakteristik bir özelliktir. 
 
Sırtları düz ve omuzlar ile aynı hizadadır. Ayakları küçük ve oval olan ırkın kalça bölgesi yuvarlak yapıdadır. Kuyrukları genel olarak yarı yarıya kısaltılır. 
 
Uzun burun yapısına sahip olan Poodle toyların, burun yapısını biraz daha göstermek için burnun sağ ve sol tarafındaki tüyler tıraş edilmeye bilir. 
 
Uzun bacaklara sahip olan bu cins her ne kadar küçük boyutlarda olsa da atletik bir yapıya sahiptir. 
 

Poodle Toylarda Yapısal Özellikler

Bazı ülke köpek kulüplerine göre üç boy olarak kabul edilen Poodle toylar, FCI tarafından medium boyutu da kabul görülmüş ve dört boy olarak kabul edilmiştir.  Uzun bacaklı bir yapıda olduğundan bahsetmiştik. Bu uzun bacaklar Poodle toylarda yaylanarak yürüyormuş gibi bir görüntü oluşturur. Özellikle yetişkin olanlarda. 
 
Yoğun tüy yapısına sahip olan Poodle toylar, tüy dökmeyen köpekler listesinde yerini alır. Ayrıca tüyleri hipoalerjenik yapıdadır. Tüyleri köpeğe verilmek istenen ifadeye göre tıraş edilebilir.
 
     Poodle toyların;
 
     •   Yaşam süreleri 12-18 yıl aralığında değişiklik göstermektedir.
     •   Ağırlıkları, 2-3 kilo aralığında değişir.  
     •   Standart Poodle boyutları, 45-60 santim aralığında değişim gösterir.
     •   Minyatür Poodle boyutları, 28-45 santim aralığındadır.
     •   Poodle toy boyutları ise, 24-28 santim aralığında değişim göstermektedir. 
 
Poodle ırkı, karakteristik ve fiziksel özelliklerini dominant olarak yavrularına aktarma özelliğine sahiptir. Bu nedenle genellikle Poodle cinsi köpekler diğer ırklarla çiftleştirilir. Böylece sevilen diğer ırk köpekler hem Poodle ırkının olumlu yönlerini taşır hem de fiziksel görünümleri bünyelerinde toplanmış olur. Çapraz eşleşme ile oluşan hibrit cinslerden bazıları; Maltipoo, Goldendoodle, Labradordoodle. 

Benzer Yazılar

Yukarı