Pug Kişiliği ve Davranışlarında Olabilecek Sorunlar

Pug Kişiliği ve Davranışlarında Olabilecek Sorunlar

Kişilik Özellikleri

 
Pug ırkından gelen köpekler şefkatli, eğlenceyi seven ve zeki cinslerdir. Akıllı olan bu ırk 8 saat boyunca uygun ortam hazırlandığında evde sizi bekleyebilir. Küçük ve hareketli boyutlarına rağmen çocuklarla iyi geçinir. Bu ırk ailenin bir parçası olmak adına çabalar ve bunu başarır. Bulundukları aileleri karşılık beklemeden sevdikleri için ömrünün sonuna kadar sizinle olmayı tercih ederler. Zeki olmalarına rağmen eğitimi konusunda mutlaka sabırlı olunmalıdır. Ayriyeten eğitim aşamasında sert tavırlar sergilemek ters tepki verebilir. Bu ırkta önemli olan sevgiyle yaklaşmak olmalıdır. Pug cinsine ait köpek sahiplenmeye karar verdiyseniz yatağınıza yeni bir üye geldiğini kesinlikle 
kabullenmelisiniz.
 

Olumsuz Davranışları

 
Pug köpeklerinin kendilerine özgü kişilikleri bulunur. Puglar doğru şekilde eğitime tabi tutulmadıklarında bazılarında aşağıda bulunan davranış sorunları gelişebilmektedir.
 
     •  Sızlanma
 
     •  Ayrılma kaygısı
 
     •  Havlama
 
     •  Atlama
 
     •  Hırıltı
 
     •  Hakimiyet sorunu
 
     •  Çiğneme
 
     •  Isırma
 
     •  İnatçılık
 
Bu davranışlarının ortadan kaldırılması adına kesinlikle çok mücadele etmenize gerek yoktur. Sevgiyle verilecek olan eğitimler sorunların hızlı şekilde ortadan kalkmasına olanak sağlar.
 

Sızlanma

Pug ırkından gelen köpekler sosyal olmayı seven cinslerdir. Yani onlar arkadaşlarına ve sahiplerine fazlasıyla bağlıdırlar. Özellikle sahipleri ev içinde nereye giderse takip ederler. Çalışan bir kişiyseniz ve evde yalnız bıraktığınızdan kaynaklı olarak sızlanma meydana gelmişse aşağıda bulunan eğitim detaylarını dikkate almanız gerekir.
 
     •  Pug köpeğinizin davranışlarını görmezden gelin.
 
     •  Ayaklarınıza dolandığı zaman ona sevginizi gösterdikten sonra yeri geldiği zaman sırtınızı dönün.
 
     •  Zaman içinde sızlanmayı azaltmaya başladıkça küçük ödüller verin. Bu durumda hareketini düzelttiğinde ödüllerin geleceğini hemen anlar.
 

Ayrılık Kaygısı

Pug ırkı köpek cinsleri içinde evde uzun zaman yalnız kalabilmektedir. Yalnız bu zaman diliminde uygun ve düzenli bir ortam hazırlanmazsa ayrılık kaygısı yaşayabilir. Yahut bir kişiden sahiplenilen Pug köpeği sizin evinize geldiğinde ortama alışıncaya kadar ayrılık kaygısıyla baş etmek zorunda kalabilir. Bu durumda;
 
     •  Pug köpeğiniz ayrılık kaygısıyla baş etmeye çalışıyorsa ev ortamında ona bir alan yaratın. Bu alan içinde oyuncaklar, yatağı, maması, suyu ve diğer malzemeleri olsun. Bu sayede siz işteyken kolayca oyalanabilir.
 
     •  İşten geldiğinizde onu sakinleştirmenizi ister. Bunun içinde onu sevmeniz ve ona bu duyguyu hissettirmeniz yeterli olacaktır.
 
     •  Düzenli egzersiz yaptırmak adına yürüyüşlere çıkartmak da ayrılık kaygısını sakinleştirmek adına faydalı olur.
 

Havlama Sorunu

Köpeğiniz için havlama iletişim seçeneğidir. Ayriyeten havlama tehlikeli durumlarda uyarma şeklidir. Pug ırkında havlama sorunu oldukça nadir şekilde meydana gelir. Bu davranış sorunu geliştiği zaman yumuşak bir ses tonuyla düzenli şekilde onu uyarmanız yeterli olacaktır. Kısa zaman içinde daha düşük ses tonuyla sizinle iletişime geçer. Bu sayede komşularınız ya da siz rahatsız olmazsınız.
 

Atlama

Pug köpekleri çevrelerinde ilgi odağı olmayı severler. Dikkat çekmek ve popüler olmak adına her şeyi yapma kabiliyetine sahiptirler. Bu durumlardan bir tanesi de atlamadır. Hatta bazı verilere göre gelen misafirin üzerine direkt olarak atlayan Pugların olduğu yönündedir. Bu durum çoğu zaman Pug köpeğinizin fazla enerjisi olduğunda ve heyecanlandıklarında gerçekleşir. Düzenli olarak yürüyüşler yapmak, gerekirse yürüyüş zamanlarını uzatmak ve evde egzersiz yaptırmak kolayca atlama hareketinin önüne geçilmesini sağlar.
 

Hırıltı 

Pug köpeklerinde hırıltı ele alınması gerekli olan davranış sıkıntısıdır. Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre bu durum iletişim biçimlerinden bir tanesidir. Bizimle konuşamadıklarından kaynaklı bir şey hakkında uyarmak adına hırıldamayı tercih ettiklerini uzmanlar söyler. Aile üyelerinin ya da farklı evcil hayvanların oyuncaklarına, yiyeceklerine ya da malzemelerine dokunmalarını istemediklerinde de hırıldamayı tercih ederler. Bu durum sağlık sorunundan kaynaklı oluşabileceği için veteriner hekime başvurmak doğru bir adım olur.
 

Hakimiyet Sorunu

Pug köpeklerine sahibi olarak izin verirseniz bir alfa köpeği olabilmek adına çabalar. Bu durumda evde onun hâkim olacağının bir göstergesi haline gelir. Sahiplenme yaptığınızdan itibaren eğitim konusunda çalışmalara başlamalı ve ev hakimiyetinin sizde olduğunu ona göstermelisiniz.
 

Çiğneme

Pug köpeği için çiğneme oldukça doğal olan davranış türüdür. Genelde köpekler dişlerinde bulunan ağrıların hafiflemesi adına çiğneme eyleminde bulunurlar. Bunun haricinde ayrılık kaygısından dolayı da çiğneme meydana gelebilir. Bu durumda;
 
     •  Ona ayarladığınız alan içinde çiğnemesine destek vermek adına oyuncak koyun. Diş bölgesinde oluşan acının ve ayrılık kaygısının hafiflemesini sağlar.
 
     •  Ayrıca köpeğinizi akşamları eve geldikten sonra uzun yürüyüşlere çıkartmak yorulmasına olanak sağlar. Bu sayede ertesi gün çiğnemeye fazla vakit bulamazlar.
 

Isırma

Pug köpeklerinin büyük köpek ırkından gelen cinsler gibi büyük dişleri bulunmaz. Yalnız stresli oldukları zaman ısırma eğilimi gösterebilirler. Ayriyeten korkan köpeklerde ısırmaya başvurabilir. Bu davranış nadir şekilde gerçekleşir. Eğitim sorunun çözülmesini sağlayacaktır.
 

İnatçılık

Pug köpeklerinin genel olarak karakterlerinde inatçılık bulunur. Bu durum eğitimle ortadan kaldırılır. Eğitim zorlayıcı şekilde sağlanırsa davranışın yenilmesi mümkün olmaz. Sabırlı, sevgi ve şefkat kısa zamanda inatçılık sorunun aşılmasını sağlar.
 
Tıpkı çocuklarınızda olduğu gibi Pug köpekleriniz içinde düzenli kurallar, eğitim ve sabır olumsuz davranışların hepsinin ortadan kalkmasına olanak sağlayacaktır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı