Pug Fiyatları 2024 İncelemesi Hakkında Önemli Bilgiler

Pug Fiyatları 2024 İncelemesi Hakkında Önemli Bilgiler

Pug Cinsi Köpek Fiyatları 

Güncel 2024 Pug Fiyatları

Ülkemizde "yerli üretim" Pug cinsi köpekler için 3 büyük ilden edindiğimiz  ortalama fiyatlar;
 
• İstanbul genelinde; 5000 TL   ( 185 $ ) 
• Bursa genelinde;    4000 TL     ( 150 $ ) 
• Ankara genelinde;  4500 TL  ( 160 $ ) 
 
Tüm iller göz önünde bulundurularak, yerli üretim bir Pug sahiplenmek için 
 
 4000 TL    ( 150 $ ) 
 5000 TL    ( 185 $ ) 
 
aralığında bir ücreti gözden çıkarmak gerektiği söylenebilir. 
 
Görüldüğü gibi Pug köpekler için istenen fiyatlar arasında büyük bir fark bulunmakta, pek çok kişi bu denli geniş bir fiyat skalası karşısında kafa karışıklığı yaşamaktadır. 
Bu bilgileri Lisanslı ve yetki belgeli “ Köpek Dünyası “ web sitesi üyelerinden alınmıştır. Türkiye’nin güvenilir markası olan Köpek Dünyası web sitesini https://www.kopekdunyasi.com/kategori/pug ziyaret etmenizi önemle tavsiye ediyoruz.
 
Şöyle birde Dünya Genelinde ki Fiyat değerlendirmesine bir bakalım;
 
ABD üretimli Pug yavruları: 3750 TL ile 15,000  ( 140 $  -  550 $ ) arasında değişmektedir.
 
• Avrupa genelinde safkan bir Pug:  8900 TL  ( 300 € ) üreticilerden alınan fiyatı ortalamasıysa olmaktadır.

Üretim Amaçlı Bir Pug Almanın Maliyeti 

 
Kâr amaçlı Pug yetiştirmek yani üreticiliğe giriş yapmak isteyenlerin, profesyonel bir çiftlikten önce ev ortamında küçük çaplı üretimle ilk adımı atması tavsiye edilir.
Ev koşullarında safkan Pug üretmek için edinmeniz gereken minimum ebeveyn sayısı 4 dişi 
2 erkek şeklindedir ve damızlıkların kalitesine, sağlık durumuna dikkat ederek alacağınız düşünülürse ilk maliyetiniz aşağıdaki gibidir.
 
• 30,000 TL –  ( 1100 $ )
• 60,000 TL – ( 2200  $ )
 
Üretim amaçlı alınan Puglar için gündelik ve ödül mamalarının yüksek kalitede olması gerektiğinden maliyet yüksek görünebilir, ancak devreye toptan mama alındığında uygulanan indirimler girdiğinde fiyat dengelenecektir. Bu durumda her bir köpek için senelik 300 ila 700 $ mama masrafı gözden çıkarılmalıdır. Köpeğinizi ne amaçla almış olursanız olun mama ve veteriner masraflarına ek, oyuncak ve tasma gibi ekipmanlar ile fırça ve şampuan gibi bakım malzemelerinin de maliyeti olacağını hatırlatmak isteriz. Köpeğinizin özelliklerini korumak ve ideal bakımı sağlamak için kaliteli ürünler temin etmeniz gerektiği düşünülürse, bu maliyetin senelik 75 ila 500 $ arasında değişeceği söylenebilir.

Pug Sahiplenirken Fiyatları  Etkileyen Faktörler?

Görüldüğü gibi bir Pug sahiplenmek istendiği zaman sahiplenme adaylarını farlı fiyat aralıkları karşılar. Bunun nedenine gelecek olursak pek çok unsurdan bahsetmek gerekecektir.

Yetiştiricilerin Sektördeki Saygınlığı Ve Tecrübesi

 
Her sektör içerisinde olduğu gibi köpek yetiştiriciliğinde de deneyimli ve prensipli firmalardan alış veriş yapmak daha yüksek maliyetlere neden olur. Sağlıklı ve ömür boyu cinsinin özelliklerini gösterecek bir safkan edinmek istiyorsanız maliyet yerine, üretici ve satıcının güvenilirliğine dikkat etmeniz daha mantıklıdır.
 
Her yüksek fiyat veren firmanın kaliteli hizmet verdiği fikrine kapılmamak gerekir. Güvenilir bir Pug üreticisi / satıcısı:
 
• Üretim ortamları nezih ve hijyeniktir,
• Yavruların ailesini, üretim ve yaşam alanını göstermekten çekinmez,
• Sağlık işlemlerinin kaydını müşterilere açık halde tutar,
• Bol referansı mevcuttur ve sosyal medya gibi kanallardan referanslar görülebilir,
• Pug yavrusunun ailesinin haklarını koruyan bir sözleşme hazırlar,
• Üretim sertifikası ve vergi levhası sahibidir, alanında uzun yıllar hizmet vermektedir.

Pug Rengi 

 
İlk defa bir köpek sahipleniyorsanız rengin fiyat üzerinde büyük değişikliklere yol açtığını bilmek sizi şaşırtabilir. Ancak durumun aslı şöyle ki; Pugların en genel haliyle gümüşi beyaz, açık kahverengi ve siyah renkleri bulunmaktadır. Bilinen en popüler kürk rengi açık kahve olduğundan yetiştiriciler bu yavrular için daha çok talep alır ve haliyle klasik kürk rengindeki Puglar için ücretler daha  yüksektir. 
 
Popüler olanın daha pahalı olacağı fikri her zaman geçerli değil elbette. Öyle ki son senelerde özel olarak elde edilen çikolata ve karamel gibi egzotik renkler, merle ve brindle gibi desen özellikleri, normalde Puglarda görmediğimiz yeni kürkler olduğundan, bu renk özelliğindeki yavrular oldukça pahalı olabilir.
Eğer bir Pug yavrusuna yalnızca rengi nedeniyle fazladan ücret ödemek istemiyorsanız, size önerimiz en uygun fiyatlı renk olan siyah yavrular olacaktır.

Pug Yaşı

 
Köpeklerin genel olarak en pahalı olduğu dönem tam anne sütünden kesildiği 2. İla 3. aylarıdır. İstisnalar haricinde bu dönem geçtikten sonra satılan köpeklerde fiyat düşmektedir.
 
4. ayını geçmiş bir Pug aldığınız takdirde muhtemelen maliyet 1/2 ila 1/3 oranında azalacaktır. Bunun nedeni köpeğin büyümesiyle birlikte ideal bir eğitim için gereken süresi kaçırıyor olmasıdır. 

Pug Boy Özelliği (Tea Cup Pug Almak) 

 
Tea Cup Puglar farklı bir cins değildir ve yalnızca bir fincan içerisine sığacak kadar küçük olan Puglar bu özelliğiyle birlikte anılır. Bu minik yavruların sevimliliği inkar edilemez ancak özel olarak üretilmeleri ve çok hassas bir bakım gerektirdikleri için fiyatları 4000 $’a kadar çıkabilir.
Boy ölçülerini kaybetmemesi için genelde Tea Cup köpekler kendi içerisinde çiftleştirilir ve bu da hastalıklara daha meyilli, bağışıklığı daha zayıf yavrular oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle bir Tea Cup Pug’ın yüksek maliyetini gözden çıkarmanız halinde, üreticiden sağlık garantisine ilişkin sözleşme imzalanmasını talep etmeyi unutmamalısınız.

Pug Yavrunun Üretim Konumu

Puglar için ağır soluk alıp verme, golf topuna benzetilen şişkin göz yapısı çok karakteristik özelliklerdir ve cinsin bu özellikleri, anavatanı olan Çin’den gelen yavrularda daha belirgindir. Bu nedenle, özgün görünümü koruduğu için, kendisi veya annesi Çin’le ilişkili olan ithal üretim Pug yavrularına daha yüksek fiyat istenir.

Pug Kalitesini ve Sağlığını Gösterir Belgeler

 
Dünya genelinde bazı önemli hayvan standartları belirleme ve onaylama kulüpleri bulunmakta, bunlar; ABD için AKC, Kanada için CKC ve Avrupa ülkeleri için FCI şeklindedir. KIF ise Türkiye’de bulunan, FCI üyesi bir alt kuruluştur. Bir Pug yavrusu almak istediğinizde size FCI veya KIF belgesinin bulunduğunun belirtilmesi, yavrunuzun kendi cinsinin karakteristik özelliklerini karşılayan ve yüksek standartta bir köpek olduğu anlamına gelir. 
 
Pug yavrunuzun secere belgesi ise geçmiş kuşaklardaki atalarını, bu ataların sağlık durumunu ve safkan derecesini ifade eder.
 
Yavrunuzun aşılarının işlendiği, veteriner tarafından düzenlenmiş sağlık karnesi ve adına çıkarılan bir kimliğinin bulunması da güvenilir bir alım için mutlaka dikkat etmeniz gereken belgelerdir. Ayrıca Pug yavrunuzun belgeleri tam olsa dahi üreticiden teminat olarak yazılı bir sözleşme talep etmelisiniz.
 
Bahsedilen her belge yavrunun kalite değerini ispatlar nitelikte olduğundan, bu belgelerin varlığında istenen Pug ücretleri artmaktadır.

Pug Yavrusunun Soyağacı

 
Bir Pug’ın safkan sıfatı alması için soyağacına bakılması gerektiğinde en az 3 kuşak öncesine kadar görülebilir olması gerekir. 
 
Bir Pug alacağınızda uzun bir soyağacı listesi görüntüleyebiliyor olmanız yetmez ve bu ataların safkan olması kadar genetik hastalık kaydı, akrabalık ilişkisi ve kalça / omurga sorunu olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 
Bazı çiftliklerde yavrunun melez olmaması için akraba olan Puglar çiftleştirilerek mağazada sunulacak yavru Puglar üretilir. Bu Puglar safkan olmasına karşın akraba çiftleşmesinden dolayı genetik rahatsızlıklara oldukça yatkındır ve yaşam süresi daha kısa olabilmektedir.
 
Soyağacındaki her annenin hayatı boyunca tercihen 1 defa, maksimum 4 kere doğum yapmış olmasına ve her doğum arasında en az 1’er sene bulunduğuna dikkat edilmelidir.
 
Bahsedilen kriterlerin karşılanmasına ek olarak, soyağacı içerisinde şampiyonluk kazanmış bir ebeveyn görüntüleniyorsa, yavru için istenen ücret artacaktır.

Pug Ebeveynlerine Yapılan Testler

 
İyi bir Pug yavru üretimi için ebeveynlerin safkan veya görünürse sağlıklı olması yetmez. Potansiyel ebeveyn olacak ve üretim çiftliklerine alınacak olan Puglar için üreme öncesi bazı testlerin yapılması gereklidir. Bunlar;
 
• Kalça displazisi,
• Patellar lüksasyon, 
• Dirsek displazisi,
• Göz sağlığı taraması,
 
gibi ortopedik testler olabilir. Ayrıca bazı genetik materyallerin (nekrotizan meningoensefalit ve piruvat kinaz) yeterliliğinin incelenmesi için DNA testi de gerekmektedir.
 
Bahsedilen bu testler ücretsiz olmayıp aksine yetiştiriciler için ciddi maliyetler ( her biri 200 ila 1000 $  arasında değişen ücretlerde) demektir. Deneyimli yetiştiriciler bu üreme öncesi taramaları standart olarak yaptırır ancak yalnızca ırka güvendiği için bu detayları göz ardı eden yetiştiricilerde daha uygun fiyatlı Puglar bulunabilir.  

Pug Yavrunun Alındığı Dönem

 
Pek çok aile bahar sonunda veya yaz başında bir yavru sahiplenmek, böylece köpeğiyle tatilin tadını çıkarmak ister. Bu nedenle yaz başlangıcında alınan Pug fiyatı normalden %30 ila %50 oranında daha fazladır. Tam tersi sezon sonunda alınmamış olan yavrularsa tahmini 4 ila 6  aylık olacağından aynı oranda daha ucuzdur veya yetiştiricilik için ayrılacaktır.

Pug Alırken Nelere Dikkat Ederek Tasarruf Edilebilir?

 
• Yalnızca Pugların değil, hemen her cins köpeğin, yaşı ilerledikçe maliyetinin düştüğünü ancak eğitim yaşı geçmiş olacağı için daha az rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Ancak bazı iyi yetiştiriciler köpek bir aileye kavuşana kadar eğitime dikkat eder ve köpek bebeklik dönemini geçmiş olsa da aldığı eğitimle ideal bir ev köpeği alabilir. 
 
• Köpeğinizle güzellik veya yetenek yarışmalarına katılmayı veya üreticilik yapmayı düşünmüyorsanız standart özellikler yeterli olabilir:
 
Sizlere bu rehberimizde mükemmel bir pug yavru sahiplenebilmeniz için fiyat konusunda nelere dikkat etmeniz gerektiğini, güncel bilgilerden yola çıkarak açıkladık. Sizler de artık seçiminizi pek çok faktörü göz önünde bulundurarak yapabilecek bilgiye sahip olmuş bulunmaktasınız. Her şeyden önce tavsiyemiz, yeni bir dosta evinizi açmanın paha biçilemez olduğunu unutmamanız olacaktır. 

Benzer Yazılar

Yukarı