Pug Irkını Diğer Köpek Irklarından Ayıran Özellikler

Pug Irkını Diğer Köpek Irklarından Ayıran Özellikler

Pug ırkından gelen köpekler eğitim almaya açık, karakteri oturmuş ve farklı ortamlarda yaşayabilen cinslerdir. Enerji dolu olan bu cins çocuksuz ve çocuklu ailelerin popüler tercihleri içinde yer alır. Bir köpeğin taşıyabileceği tüm olumlu özellikleri karakterinde barındırır.
 

Hayati İstatistikleri

     •  Boyutu 25 ila 36 cm aralığındadır.
 
     •  Ceketi, Puglar açık kahverengi, siyah ve gümüş rengi yoğunluğunda karşımıza çıkar. İki kat tüyü bulunur. Yumuşak kıllı fırça yardımıyla düzenli şekilde fırçalanmalıdır.
 
     •  Egzersiz, günlük olarak 20 ila 60 dakika egzersiz onlar için yeterlidir.
 
     •  Ömürleri, 12 ila 14 yıl aralığındadır.
 
     •  Irk grubu, oyuncak köpek grubu içindedir.
 

Davranış ve Kişilik

Puglar eğlenceli, sağlam ve küçük köpek grubu içinde yer alır. Sosyal açıdan kendine güvenir. İnsanların her daim yanında olmaktan hoşlandığı için farklı yaşam ortamına kolayca ayak uydurur. Ailelerle olumlu şekilde bütünleşir ve aile içindeki çocuklarla anlaşır. Eğitim konusunda kesinlikle sıkıntı yaşanmaz. Sizler sabırlı olursanız davranışlarını her zaman kontrol altında tutabilirsiniz.
 

Beslenme ve Sağlık

Pug köpekleri düzenli şekilde beslendiğinde yaşam sürelerini uzatabilirsiniz. Bu cins köpeğinizi veteriner hekimin söyledikleri dışında beslemeniz şişmanlığa yol açar. Köpeğinizin tüm besinleri alması adına yüksek kaliteli ve cinsine uygun mama tüketmesi de önemli olan detaylardan bir tanesidir. Bundan kaynaklı olarak riskli bir döneme girmekte mümkündür. Pug köpeğinize günlük olarak egzersiz yaptırmak, yaşına ve kilosuna göre beslemek her zaman sağlıklı kalmalarının anahtarıdır. 
 

Pug Köpeği Seçimi

Pug köpeği sahiplenme aşamasında nefesine, gözlerine ve hareketlerine bakmak gerekir. Bu aşamada aşağıda bulunan detaylara dikkat edilmelidir.
 
     •  Yavru köpek sahiplenecek kişilerin öncelikli olarak yürümesinde sorun olup olmadığını gözlemesi gerekir. Bacak hareketlerinde sorun varsa ilerleyen zamanlarda kalça sorunları olabileceğini gösterebilir. Ayrıca kalçadan tık sesi geliyorsa sağlık sorunu var anlamına gelir.
 
     •  Sulu ve bayık bakan gözler sağlık durumunda sorun olduğu anlamına gelir.
 
     •  Pug yavrusunun nefes alıp vermesinin sağlık olmadığını fark ederseniz bu iyiye işaret değildir. Bir köpek yavrusu rahatlıkla burnundan nefes alıp vermelidir.
 
     •  Yetişin bir Pug köpeğinde yüksek sesli horlama durumu varsa bu iyiye işaret değildir.
 
     •  Pug köpeğinde düşük perdeli nefes gürültüsü varsa solunum sorunlarına işaret eder.
 

Egzersiz Eğitimi

Küçük boyutlu hassas ve akıllı olan Puglar inatçı bir çizgiye sahiptir. Bundan dolayı eğitim konusunda sahibi olarak sizlerin sabırlı şekilde davranmanız gerekir. Bu köpeklerin eğitimleri olumlu düzeyde pekiştirme ve sosyal aktivite içermelidir. Hassas olan doğalarından kaynaklı olarak sert düzeyde verilen eğitimlere kesinlikle doğru cevabı vermezler. Pug köpeğinizin eğitimlerinin pekişmesi adına onların uzun süre yalnız kalmaması gerekir. Özellikle yürüyüşlerde ona eğitim verebilirsiniz. Yalnız sıcağa karşı hassas olduklarından yaz aylarında dışarıda akşamüzeri vakit geçirmesini sağlamalısınız.
 

Tımar Süreci

Pug köpeklerinin tüyleri zaman içinde uzayabilir. Tüylerin yumuşak kılları bulunan fırçayla düzenli bir periyotta bakıma ihtiyacı vardır. Tüylerin bakımı için onları yıkamanızda gerekir. Yalnız kırışık bölgelerin kurutulması gerekir. Bu alanlar nemli kalırsa cilt sorunlarıyla mücadele etmeniz gerekir.
 

Benzer Yazılar

Yukarı