Başka Köpek Severden Alınan Pug Köpeği Yeni Sahibine Nasıl Alıştırılmalıdır?

Başka Köpek Severden Alınan Pug Köpeği Yeni Sahibine Nasıl Alıştırılmalıdır?

Bir Pug köpeği yavrusu ya da yetişkin olanını sahiplenmek heyecan verici ve eğlencelidir. Pug köpeğini sahibi olan bir kişiden alıyorsanız onu kendinize ve evinize alıştırmak adına belli başlı adımları yerine getirmeniz gerekir. Bu sayede köpeğinizin ve sizin yaşayacağı stres azalır ve sorunsuz biçimde yeni evine geçişi sağlamış olursunuz.
 

Gerekli Malzemeleri Önceden Alın.

Pug köpeğinizi evinize getirmeden önce onun rahat ve huzurlu olması adına ve güvenliğini sağlamak adına gerekli olan malzemelerini almanız gerekir. Bunların içinde;
 
     •  Evcil hayvan yatağı
 
     •  Su kabı
 
     •  Yiyecek
 
     •  Tasma
 
     •  Oyuncak
 
     •  Bakım malzemeleri
 
     •  Tuvalet eğitim pedi
 
     •  Temizleyiciler 
 
bulunur.
 

Evinizde Belli Başlı Hazırlıklar Yapın.

Pug köpeğiniz bir yavruysa eve gelmeden daha önce onun için güvenli alan hazırlamak gerekir. Evinize gelen yavru aşırı düzeyde meraklı olacağından dolayı belli başlı eşyalar ona zarar verebilir. Bu konuda düzenleme yapmak önemlidir. Özellikle evinizde fazla bir oda varsa onun için hazırlamanız daha doğru olur. Pugunuz güvende hissetmesi için yatak alanına küçük bir kasa bile koyabilirsiniz. Gerekirse plastik çitlerle çevrilmiş alanda evcil hayvan kapısı da kullanmak mümkündür.
 

Eve Nasıl ve Ne Zaman Geleceği Konusunda Plan Yapın.

Evinize Pug köpeği almayı düşündüğünüzde işten birkaç gün izin almalı ya da eve giriş zamanını hafta sonuna ayarlamanız gerekmektedir. Birde uzun bir tatil başında Pug köpeğinizi evinize getirmeniz sakıncalı olur. Sizin sürekli evde olmanıza alışmasına sebebiyet verecektir. Özellikle tatil sonunda işe döndüğünüzde ayrılık kaygısı yaşayabilir. Eve getirmede öncelikli olarak tasma takmadan gelmesini sağlamak gerekir.
 

Eve Gelen Pug Köpeğinize Detaylıca Etrafı Gösterin.

Eve gelen Pug köpeğinizin evi keşif etmesi ve koklaması adına ona izin verin. Onu tasmasından tutarak gezdirebilirsiniz. Yemeğini, yatacağı yeri ve onun için aldığınıza oyuncakları ona nazik bir şekilde gösterin. Bahçede kalacaksa tüm alanı gezmesi için müsaade edin.
 

Ailenizi Tanıtmayı Kesinlikle Unutmayın.

Eve gelen Pug köpeğinize tüm aile üyelerini tek tek tanıtın. Sevmelerine izin verin ve onunla iletişim kurmalarını sağlayın. Çocuklarla çok iyi anlaşan Pug köpekleri oyun oynamaya bayılır. Bu konuda ona müsaade edin ve iletişim kurmaya çalıştığında karışmayın.
 

Egzersize Hemen Başlamanız Gerekir.

Sahiplendiğiniz Pug köpeği zaten ev içi ve dışı egzersizlere alışıktır. Bu detayı unutmadan sizde rutin egzersizlerini aksatmadan devam ettirin. Kendinize göre bir eğitim sağlamak adına düzenli egzersiz yaptırmak önemli bir ayrıntıdır.
 

Veteriner Kontrollerini Unutmayın.

Pug köpeğinizi eve getirdikten sonraki 7 gün içerisinde sağlık için gereken kontrolleri ve aşıları için veteriner hekim ziyareti yapmanız gerekir. Bu detay hem sizin hem de köpeğinizin sağlıklı şekilde yaşaması adına gerekir.
 
Bir köpeği sahiplenmek hem köpek hem de aile için önemli bir süreçtir. Yukarıda bulunan temel bilgileri bilmek ve uygulamak yeni gelen köpeğinizin yeni olan çevrede güvende hissetmesine yardımcı olur. Ayrıca bu sayede onunla kolayca bağ kurabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yukarı