Pug Köpeklerinde Yaygın Olan Hastalık Türleri

Pug Köpeklerinde Yaygın Olan Hastalık Türleri

Pug köpekleri diğer adıyla boksör köpekleri yapılarından kaynaklı olarak trakeal çöküntü, göz sorunları, cilt problemleri ve ensefalitiyle sık şekilde karşı karşıya kalabilir. Pug alacak kişilerin sahiplenme yapmadan önce mutlaka sağlık sorunlarının ne olduğunu bilmesi gerekir. Bu detayı bilmek sağlıklı bir köpek büyütmek adına gereklidir.
 

Ensefaliti

Ensefaliti beyinde meydana gelen kronik iltihap türüdür. 9 ay ile 4 yaş aralığında meydana gelebilecek olan kalıtsal bir sağlık sorunudur. Hastalığın ilk belirtileri arasında hafıza kaybı, kafa karışıklığı ve nöbetler yer alır. Bu sorunun üç formu bulunmaktadır.
 
Oküler form, optik sinirleri etki altına alır ve oldukça nadir şekilde gelişir. Hastalığın belirtileri yavaş ya da hızlı gelişir.
Odak form, beynin sadece belli alanını etki altına alır.
Yaygın form, beynin her tarafını etki altına alır.
 
Ölümcül sonuçlar doğuran bu hastalığın tedavisi bulunmaz. Sadece belli başlı steroid ilaçların kullanımıyla ilerleme sorunu yavaşlatılır.
 

Göz Sorunları

 

Kuru Göz

Keratokonjonktivitsicca olarak da adlandırılabilir. Gözyaşı bezlerinde oluşan bir hastalık türüdür. Yeterli düzeyde gözyaşı üretimi olmaz ve korneada kuruma meydana gelir. Sonrasında etki altında kalan göz tahriş olur ve konjonktival dokularda kızarmalar oluşur. Kalın bir akıntı gözü örter. Kahverengi ve kuru bir göz meydana gelir. Bu hastalığın sonucunda körlük meydana gelebilmektedir.
 

Entropion

Göz kapağının alt kısmın iç kısma doğru yuvarlanmasından dolayı ve kirpiklerin korneaya sürtmesinden kaynaklı olarak meydana gelir. İltihaplanma, yırtılma ve ağrıyla sonuçlanır. Köpeğinizin her iki gözünde de meydana gelebilen entropion ameliyatla düzeltilir.
 

Korneal Ülser

Pug ırkı şişkin gözleri bulunan köpek cinsidir. Bundan kaynaklı olarak da gözlerinde yaralanmalar diğer ırklara göre daha kolay meydana gelir. Korneal sıyrıklar genelde travma kaynaklı oluşur. Ülserle bazen orta şekilde oluşabildiği gibi bazı durumlarda iç katmanlara kadar giden derin yaralardır. Bu sorun oldukça ağrılıdır.  Tedavisi acil şekilde yapılmalıdır. Tedavi hızlıca yapılırsa göz kaybının da önüne geçilir.
 

Eklem Sorunları

 

Lüks Patella

Konjenital bir hastalık türüdür. Arka bacağın eklemlerinin ve kemiklerinin hizalamasında sorun bulunur. Patellanın tam olarak eklem bölgesine doğru kaymasına sebebiyet verir. Sorunun ciddiyetine bağlı olarak cerrahi işlem yapılması gerekebilir.
 

Kalça Displazisi

Kalçada bulunan eklemlerin anormal düzeyde gelişmesi ile karakterize bir hastalıktır. Topallama ve tavşan gibi zıplama belirtileri arasında bulunur. Bu sorunda hafif ve şiddetli şekilde olur. Tedavisi cerrahi işlem yahut medikal olarak yapılmaktadır.
 

Solunum Sorunları

 

Brakisefali Havayolu Sendromu

Pug ırkının kalıtsal olarak anatomik yapısından kaynaklı olarak verimli ve düzgün nefes alamayabilir. Dilden buharlaşma işlemiyle vücut sıcaklığını düzene sokmak adına düzenli nefes köpekler için önemlidir. Pug cinsinde de bazen bu durum düzenli işlemez.  Bu soruna sahip bir köpeğiniz varsa yaz aylarında onu serin tutacak bir alanda tutmanız gerekir. Ayriyeten yaz aylarında aşırı egzersizde yaptırmanız sakıncalıdır. Veteriner hekim tarafından tedavi edilmezse sorun kronik hale gelir.
 

Stenotik Burunlar ( Daralan Burun Deliği )

Daralmış burun deliği sorunu doğum kusuru olarak karşınıza çıkar. Aşırı düzeyde dar olan burun açıklıkları ile yumuşak düzeydeki nazal kıkırdak karakterize şeklindedir. 
Köpeğiniz nefes almaya çalıştığı zaman solunum yolunu tıkamakta olan burun deliğinde çökme meydana gelir.
Hava yolunun ne denli tıkalı olduğuna bağlı bir şekilde gürültülü düzeyde horlama meydana gelir.
Tıkanma yahut öksürük de oluşan belirtiler içindedir.
Stenoik burunların tedavisi kapsamında burun deliklerinde açıklık oluşturulması adına cerrahi şekilde işlem yapılmalıdır.
 

Uzun Yumuşak Damak

Pugların bazılarında anatomik şekilde oluşan sorundur. Yumuşak damak uzar, solunum yapma sırasında solunum yolu kısmi şekilde tıkanır. Egzersiz sırasında ve egzersiz sonrasında sinir, horlama ve tıkanmalar belirtileri içindedir. Damağın cerrahi biçimde kısaltılmasıyla sorun ortadan kalkar.
 

Trakeal Çöküntü

Pug ırkından gelen yetişkin köpekler oluşan sağlık sorunudur. Özellikle obez hale gelen köpeğiniz bu sorunla karşı karşıya kalır. Trakeal çöküntü;
 
Soluk borusunda trakeal halkalar adıyla biline kıkırdak halkalarında meydana gelir.
Bu hastalık halkaların sert yapıya sahip olmamasından meydana gelir.
Köpeğiniz nefes alma esnasında trakea duvarında çöküntü oluşur.
Duvarın yıkılması soluk borusunda daralma oluşturur.
 
Hastalığın ilk olarak meydana gelen belirtisi öksürüktür. Bazende sert nefesler alarak tıksırmalar ortaya çıkar. Özellikle sert egzersiz sonrasında belirtiler kötüleşir. Orta ve hafif düzeydeki sorun için veteriner hekimler bronkodilatör ilaçları reçete eder. Ağır düzeydeki sorunlarda ameliyat gerekebilir.
 

Diğer Sağlık Sorunları

 

Şişmanlık

Pug köpekleri ailelerle birlikte yerleşik yaşam sürdürmeyi severler. Bundan kaynaklı da obeziteye eğilimlidirler. Sağlıksız düzeyde kilo alımının önüne geçilmesi adına Pug köpeğinizi sağlıklı ve dengeli şekilde besleyerek düzenli egzersiz yaptırmalısınız.
 

Hidrosefali

Beyin bölgesinde aşırı düzeyde beyin omurilik sıvısının birikmesi olarak da adlandırılır. Hidrosefali nöbet geçirmeye, kısmı ya da tamamen körlük durumuna ve demansa sebep olabilir. Beyinde bulunan sıvının üretimin azaltılması adına diüretik ve kortikosteroid kullanımı yapılmalıdır. İleri vakalarda ameliyat gerekebilir.

Benzer Yazılar

Yukarı