Pug Yavruları Günün Ne Kadarını Uyuyarak Geçirir?

Pug Yavruları Günün Ne Kadarını Uyuyarak Geçirir?

Pug köpekleri sevimli görüntüleri ve küçük boyutlarından kaynaklı birçok aile tarafından tercih edilen ırklar arasında bulunur. Puglar uykuyu seven bir yapıya sahip olmalarından kaynaklı olarak da tercih edilmektedir. Köpeğiniz ihtiyaç duyduğu zaman, yaşına bağlı ve egzersiz düzeyine göre uykuya dalar. Pug yavruları, yetişkinleri ve yaşlıları aşağıda bulunan tablo dahilinde uyku düzenine sahiptir.
 
 Pug Yavruları
 Tıpkı bebeklerde olduğu gibi Pug yavruları da hayatlarının bu dönemlerinde daha fazla
 uyku ihtiyacı duyar. 2 ila 5 aylık dönemde 20 saate kadar uyurlar. Geceleri uykuda
 geçirirler ve gün içinde kısa süreli şekerleme yaparlar.
 
 Yetişkin Puglar
 Puglar yetişkinlik döneminde günlük olarak 14 saat uyuyabilir. Bu saatlerin çoğunluğunu
 gece uyumaktadırlar. Gündüzde 5 saate kadar kısa şekerlemeler yaparlar. Pug
 köpeğiniz  gündüzleri yalnız kalıyorsa uyku süresi uzayabilir.
 
 Yaşlı Puglar
 Köpeğiniz yaş aldıkça ve yaşamlarının son dönemlerine girdikçe uykuya daha çok ihtiyaç
 duyar. Yaşamlarının bu sürecinde metabolizmaları yavaşlar. Genelde kendi yataklarında
 zaman geçirmeyi tercih ederler.
 

 

Puglar Nerede Uyur?

 
Birçok kişi köpeğinin nerede uyuduğunun önemli olmadığını düşünür. Pug ve diğer köpek ırklarında önemli olan gece uykularının konforlu ve destek verici bir alana sahip olmalarıdır. Uykularını sağlıklı almaları adına;
 

Kendi Yatakları

Özellikle pet shoplarda satılan evcil hayvan yatak çeşitleri bu konuda size yardımcı olur. Rahat ve konforlu yapıları sağlıklı uyku çekmek adına birebirdir.
 

Kulübe

Ev içinde bulunan köpek kulübesinde uyuması kesinlikle sorun teşkil etmez. Kulübe eğilimi her köpekte bulunur. Hatta köpekler bunu kendilerine özel eşya olarak görürler.
 

Sahibin Yatağı

Pug ırkı insanların etrafında olmayı fazlasıyla sever. Yatağınızda uyumasına izin verirseniz bundan çok mutlu olacaktır. Sizler için en büyük dezavantajı horlamasından dolayı uykunuzu alamamanız olacaktır.
 

Zemin ve Halı

Pug köpeğiniz odanın herhangi karanlık bir zemininde ya da halı üzerinde kısa şekerlemeler yapmayı sever. Bu eylemi çok sık yapmamalıdır. Zaman içinde eklemlerinde sorun meydana gelebilmektedir.
 

Yaygın Uyku Bozuklukları

 

Uyku Apnesi

Pug köpeğiniz aşırı düzeyde kilo durumuna sahipse yaygın olarak uyku sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Bu sorunun yaşanmaması adına beslenmesini kontrol etmeniz çok önemlidir. Uyku apnesi Puglarda nefes almayı bazen geçici olarak durdurabilmektedir. Bundan kaynaklı da geceleri sık uyanırlar. Sık uyanmadan köpeğiniz REM uykusunu almaz. Gün içinde bu durum onu yorgun ve halsiz duruma düşürür.
 

Uykusuzluk

Köpeğiniz gece boyunca uyanmaktan ve uykuya dalma sorunu yaşadığından dolayı uykusuzluk sorunuyla karşılaşabilir. Bu anksiyete, yaralanma ya da hastalıkların belirtisi olabilir. Puglar yaşlandıkça uykusuzluk çekmeye başlarlar. Özellikle de yaş aldıkça eklem sorunu yaşar ve bundan kaynaklı uykusuzluk yaşayabilir.

 

Benzer Yazılar

Yukarı