Pug Yetiştirme ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Pug Yetiştirme ve Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Puglarda diğer köpek ırklarında olduğu gibi iyi davranmaları ve iyi düzeyde alışkanlıklar edinmeleri adına eğitime tabi tutulmalıdır. Pug köpeği hangi yaşta olursa olsun eğitilebilir. Pug köpeklerinin nasıl davranacakları konusunda belli davranışları güçlendirmek gerekir. Tıpkı bir çocuk gibi neler yapacağını ve neler yapmayacağını söylemek gerekir. Köpeğiniz verdiğiniz eğitime karşılık halen yanlış hareketler içindeyse uygun olan davranışları öğretmemişsinizdir. Pozitif takviyeler bu konuda sizlere destek sağlar.
 

Köpeğimi Ne Zaman Eğitmeliyim?

Pug köpekleri ilk dönemler içinde yavru olarak kabul edilir. Bir yaşına geldiklerinde bazıları yavruluk eğiliminde olsa bile yetişkin olarak kabul edilirler. Yavrular 6 aylık dönemden küçük olsa bile eğitime açıktır. Hatta bu dönemde eğitimleri daha kolay ilerler. Bundan dolayı eğitimlerine ve yetiştirmeye erken dönemde başlamak her daim daha doğru olur.
 

Eğitim Sürecinde Pug Köpeği İnatçılığı

Pug köpekleri inatçılıklarıyla tanınır. Bundan dolayı diğer ırklarla karşılaştırılmamalıdırlar. İnatçı yapılarının ardında kolay şekilde dikkatlerinin dağılması yer alır. Onları odaklamanın en kolay yolu ödüllendirme sistemini kullanmaktadır. Özellikle inatçılık yaptığında parmağınızla burun bölgesine dokunun, bak ve izle tarzında kelimeler söyleyin. Ardından gerekeli davranışı sergilediğinde ona küçük bir ödül verin. Bu hareket onun istediğiniz doğru davranışı yapmasına olanak sağlar.
 

Temel İtaat Eğitimi

Evcil hayvan sever kişilerin hiç birisi nasıl davranacağını bilmeyen ve asi bir köpek istemez. Yalnız sahiplenilen köpekten neler beklediğinizi ifade etmekte tamamen sahibine kalmıştır. Her köpeğin itaat eğitimi kapsamında alması gereken komutlar içinde;
 
     •  Otur
 
     •  Kalk
 
     •  Aşağı
 
     •  Yukarı
 
     •  Gel
 
     •  Kapalı 
 
     •  Hayır
 
     •  Evet  bulunmalıdır.
 
Köpeğiniz bu komutları aldığı zaman yaşamanız daha kolay ve çekilir hale gelir. Bu komutlar sayesinde aile içinde iyi zaman geçirir, farklı insanlar ve hayvanlarla sosyalleşmesi kolaylaşır. Bu tarz basit komutlarda sabırlı şekilde eğitime devam ettiğiniz zaman gerçekleşir. Köpekler büyüme aşamasında belli başlı alışkanlıklar öğrenir ve zaman içinde bunları şekillendirir. Neyin doğru ya da neyin yanlış olduğunu göstermekte sahibi olarak size kalmıştır. Eğitim aşamasında genelde yukarıda bulunan davranışlar üzerinde daha sık durulmaktadır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı