Pug'lar Isırma Eyleminde Bulunur mu?

Pug'lar Isırma Eyleminde Bulunur mu?

Pug köpeklerinin özellikle yavru olanları ısırma eylemine yatkın şekilde karşınıza çıkar. Bu durum sadece Pug ırkından gelen yavrulara has bir durum değildir. Genelde yavruluk döneminde birçok köpek ırkında vardır. Pug köpeğiniz aşağıda bulunan nedenlerden kaynaklı olarak ısırmayı gerçekleştirir.
 
     •  Korku, özellikle yavru köpeğiniz şaşırdığı zaman otomatik şekilde reaksiyona geçer ve ısırır.
 
     •  Oyun, yavrular ve gençler oyun oynarken bu eylemi gerçekleştirir. 
 
     •  Eğitim almayanlar, Pug köpeğinize zamanında doğru eğitimi vermediyseniz ısırma eyleminde bulunabilir.
 
     •  Tahrik, köpeğiniz kendi eşyalarına aşırı düzeyde düşkünse, farklı bir evcil hayvan onun eşyalarını almışsa ya da aile içinden bir üye eşyalarına zarar verirse ısırabilir.
 
Pug ısırma sorunun en güzel şey bunun ortadan kaldırılması adına yöntemlerin var olmasıdır.
 

Pugun Isırmasını Durdurmaya Başlama

Isırma eyleminin bir sorun haline gelmesini önlemek adına bilinmesi gereken temel kural kesinlikle eğitim almaktır. Eğitim iyi alışkanlıklar almaları ve bunları anlamaları anlamına gelir. Özellikle yavru köpeklere eğitim vermek yaşlı köpeklere göre daha kolaydır. Eğitim aşamasında aşağıdaki detayların yavruya ya da yetişkin köpeğe öğretilmesi gerekir.
 
     •  Köpeğinizi mutlaka eğitim aşamasında oyuncaklarıyla sizin aynı şey olmadığını bildirmek olmalıdır. Yavru köpekler eşyaları çiğnemeyi sever. Bu konuda onun çevresinde yeterli düzeyde oyuncak olmasına dikkat edilmelidir.
 
     •  Köpeğinize karşı her daim tutarlı davranışlar sergileyin. Tutarlılık eğitimi konusunda hayati önem taşımaktadır. Hayır dediğiniz zaman bu durumu evet haline çevirmeyin.
 
     •  Özellikle küçük çocukları olan kişiler yavru Puglara çocuklarının kollarını uzatmamasını öğretmelidir. Yavrular ısırma eylemini en fazla bu alanda gösterir.
 
     •  Isırık önleyici ve çiğneme önleyici kullanmak iyi bir fikir olabilir. Bunun için piyasada satılan spreyler bulunmaktadır.
 
     •  Puglar ısırma eylemi gösterdiklerinde diş çıkarma evresinde olduğunu da düşünebilirsiniz bu konuda diş çıkarma için kullanılan oyuncaklar faydalı olabilir. Hatta bu dönemde onu okşayarak sakinleşmesine olanak sağlayabilirsiniz.
 
     •  Eğitim vermeye çalıştığınız köpeğinizin kendini güvende hissetmesi çok önemlidir. Zaten Puglar yapısı itibariyle sert ve zorlayıcı eğitimlere gelemezler. Onların eğitimleri nazik ve sevgi dolu geçmelidir.
 
     •  Eğitiminde ısırma eylemini en aza indirmek isterseniz ona piyasada bulunan kemik görünümlü çubuklardan satın alabilirsiniz. Yalnız bunlar eğitime devam edilmezse uzun dönem içinde size yardımcı olmaz.
 
     •  Eğitim verdiğiniz yavrunuzu ödüllendirmenizde davranışların pekişmesi adına gerekir. Bu ödüller kısa zaman içinde istediğiniz olumlu davranışların hızlı şekilde köpeğinizde var olmasını sağlar.
 
Isırma sizin üzerinizde meydana geldiyse sizin yükselmeniz gerekir. Ayakta ya da oturarak durmalısınız. Yavruda fiziksel anlamda ayrılmalı ve fiziksel bakımdan kendinizi korumaya almalısınız. Bu aşamada köpeğinizi görmezden gelmeniz de önemlidir. Göz teması kurmamalı ve konuşma durumuna geçmemelisiniz. Bu sayede köpeğiniz kısa zaman sonra ne yaptığını anlamaya başlar. Bu davranış biçimi evde yaşayan herkes tarafından uygulanmalıdır.
 

Benzer Yazılar

Yukarı