Puglar Ne Düzeyde Egzersiz Yapmalıdır?

Puglar Ne Düzeyde Egzersiz Yapmalıdır?

Pug köpekleri tembel olmayan egzersiz intoleransı bulunan ırklardan bir tanesidir. Belli başlı sağlık sorunlarına ve obeziteye eğilimi olduğundan kaynaklı olarak egzersiz yapmaları çok önemlidir. Özellikle solunum ve dolaşım sisteminin güçlenmesi adına gerekir. Eklem sorunları yaşamaya meyilli bulunan Puglar düzenli egzersiz yaptıklarında eklemleri esnek kalır, kasları rahatlar, sindirim düzene girer, uyku sağlıklı şekilde gelişir. Puglar için egzersiz ihtiyacı 3 gruba ayrılır.
 
     •  Günlük düzenli yürüyüşler
 
     •  Oyun ile oyuncaklar
 
     •  Zihinsel uyarılma
 

Günlük Düzenli Yürüyüşler

Pug köpeğiniz rahat bir tempoda 20 ila 25 dakika günlük olarak yürüyüşe ihtiyaç duyar. Günlük olarak düzenli yapılacak yürüyüşler enerjisinin serbest kalmasına olanak sağlarken eğitim içinde mükemmel bir fırsat olur. Ayriyeten yürüyüş esnasında köpeğin karşılaştığı manzaralar, kokular ve seslerde zihinsel konuda uyarım sağlar. Sosyalleşmesi adına de gereklidir. Hafta içi kısa yürüyüşler hafta sonu uzun yürüyüşler daha faydalı olacaktır.
 

Oyun ile Oyuncaklar

Puglar oyunu seven küçük kompakt yapıya sahiptir. Pugların oynamasına izin vermeniz enerjilerini yakmasına destek olur, zihinlerini uyarır ve sizinle oluşacak olan bağlarını kuvvetlendirir. Oyunlar arasında aşağıda tablo size yardımcı olacaktır.
 
Oyuncak
Oyuncaklar özellikle Pugların çiğneme eylemini gerçekleştirmesi adına kullandıkları araç ve gereçler içinde yer alır. Ayrıca sesli ve tepki veren oyuncaklarda zihinsel konuda uyarım sağlar. Kendi başlarına hareket eden oyuncaklar köpekleriniz hareket ederek egzersiz yapmasına da katkıda bulunur.
 
Diğer Köpeklerle Oyun Oynatmak
 
Pug köpeğinizin çevrenizde bulunan köpeklerle oynamasını sağlamak sosyalleşmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca birçok yeni beceri de elde eder.
Oyuncak Getirme Oyunu
Ev içinde en sevdiği oyuncağı attığınızda köpeğiniz size getirir. Bu oyun egzersiz yapması adına bir alternatiftir.
 
Koku Oyunu
Köpeğinize üzerinde koku bulunan kıyafet ya da oyuncak koklattıktan sonra onu saklayın ve bulmasını sağlayın. İlk etapta kolay bir yere saklarken zaman içinde zorlaştırabilirsiniz.
 
 

Zihinsel Uyarılma

Pug köpeğinizin yürüyüş ve oyunlarında zihinsel uyarım sağlayan alternatiflerin olmasına dikkat etmelisiniz. Zihinsel egzersiz fiziksel yapılan egzersiz kadar enerji harcanmasını sağlar. Zihinsel bakımdan zenginleştirme sağlanması adına yeni komutlarda öğretebilirsiniz. Özellikle oyuncakların isimlerini öğrenmek çok hoşlarına gider.
 

Pug Yavrusu Günlük Ne Kadar Egzersiz Yapmalıdır?

Pug yavrusu yetişkin olanlara göre daha az egzersiz ihtiyacı duyar. Bir köpeğin genel anlamdaki egzersiz ihtiyacı farklılıklar gösterir. Yavru olanlarda eklem, kas ve kemiklerin büyüme evresinde olduğu unutulmamalıdır. Pug yavruları için yorucu yürüyüşler faydalı olmak yerine zararlı olabilir. Üç aydan küçük olan yavruların yürüyüş konusundaki ihtiyaçları kesinlikle veteriner hekime danışılmalıdır. Çünkü bu dönemde dışarıya çıkartmak tehlike doğurabilir. Pug yavruları 1 aylıkken 2 dakikalık egzersiz onun için yeterli olacaktır. 4 aydan itibaren dışarıya yürüyüşlere çıkabilir ve süre olarak 8 dakika dikkate alınmalıdır. Yalnız bu süre zarfında nefes nefese kalıyorsa ya da uzanmak için yer arıyorsa süreyi kısaltabilirsiniz. Ayriyeten zihinsel uyarım yapmak yavruların sağlıklı gelişmesi adına önemlidir. Onların fiziksel aktivitede olduğu kadar yorulmasını sağlar.
 
 
 

Benzer Yazılar

Yukarı