Pug'ların Fiziksel Kusurları

Pug'ların Fiziksel Kusurları

Pug köpekleri fiziksel açıdan incelendiği zaman öncelikli olarak kafa bölgesinde bulunan kırışıklıklar dikkat çeker. Bu özelliği göze çarpan ve dikkat çeken bir detaydır. Kırışıklık bu köpeği diğer evcil hayvanlardan farklı kılan fiziksel kusurdur. Pug köpeklerinin hepsinde kırışıklık bulunur. Bu durum köpek olgunlaşmaya başladıkça çoğalır. Yeni doğan yavrularda kırışıklık bulunmaz.
 
Alın bölgesi pürüzsüzdür. 8 haftalık süreci atlatan yavrunuzda gözle görülür hale gelmeye başlar. 9 ila 18 ay arasında orta yetişkin köpekte artık bu bölge tamamen kırışır. Kafa bölgesinde yer alan kırışıklıkların düzenli bakıma ihtiyacı bulunur. Derin kıvrımların olduğu alanların kuru ve temiz tutulması gerekmektedir. Yiyecek parçaları, ince kalıntılar ile nem bu alanlara kolaylıkla sıkışır.
 
Kırışık bölgeler düzenli bir şekilde temizlenmezse sağlık sorunlarının oluşma riski de artar. Alan tahriş olur, iltihaplanır ve cilt enfeksiyonları oluşabilir. Banyo yaptırılmasıyla kırışıklıkların temizlenme işlemi yeterli gelmez. Haftada 3 defa temizlemek en ideal çözümdür. Ayrıca bölgesin nemli kalmayacak şekilde kurulanması enfeksiyon oluşumunun önüne geçer.
 

Göz Kusurları Nelerdir?

Pug köpekleri kafa yapılarından kaynaklı gözleri büyük ve dışarıda olan köpeklerdir. Özellikle gözlerinin köşe alanları özel şekilde dikkat gerektirir. Bu alanların temizlenmesi için lateks bir eldiven takarak parmağınızı ılık suya batırın. Ardından göz kenarlarında temizleme yapın.
 

Kulak Kusurları Nelerdir?

Pug köpeklerinin kulak bölgesinde küçükte olsa açıklık mevcuttur. Bu alanında ayda 1 defa temizlenmesi gerekir. Özellikle açıklık olan bölge kenarındaki cilt dokusu endişe duyulması gereken alandır. Buraların nemli bezle silinmesi ve kurulanması yeterli olur.
 

Pug'ların Burunu Diğer Köpeklerden Farklı mıdır?

Pug köpeklerinin burunları mikropların sığınması adına mükemmel düzeyde kırışıklıklara sahiptir. Kir ile kalıntı devamlı yalamadan kaynaklı nemle birleştiği zaman maya ve bakteri gelişimi kaçınılmaz hale gelir. Bunun önüne geçmek için;
 
     •  Lateks bir eldiven giyilir.
 
     •  Ilık su içine bandırılan parmak yardımıyla bölge temizlenir.
 
     •  Ardından kurulama yapılır.
 
     •  Daha sonra gelebilecek olan kir ve kalıntıların önüne geçmek adına burun yağı faydalı olacaktır.
 

Pug Köpekleri Isıya Yatkın mıdır?

Pugların küçük hava geçitleri ve kısa burun yapıları bulunur. Aşırı düzeyde sıcaklıklara maruz kaldıkları zaman rahatsız olmaya başlarlar. Vücutları hava ile yaptığı solunumu soğutamaz. Bundan dolayı aşırı sıcağa ve aşırı soğuğa maruz kalmaları sonucunda sağlık sorunları yaşamaya başlamaları kaçınılmaz hale gelir.
 

Solunum Sorunları Var mıdır?

Pug köpeklerinin burun yapılarının dar ve hava geçitlerinin küçük olduğunu yukarıda belirtmiştik. Bu durumdan kaynaklı olarak solunum sorunları yaygın şekilde gözlemlenir. Burun deliklerini alerji, aşırı düzeyde sıcaklık ve obezite sorunu güçsüz hale getirir. Solunum konusunda sorun yaşadığını fark ederseniz;
 
     •  Kilolu olan köpeğinizin beslenmesini düzene sokmalı ve egzersiz ihtiyacını tam anlamıyla karşılamalısınız.
 
     •  Oluşan semptomların hafiflemesi adına veteriner hekim tavsiyesiyle antihistamin kullanımı yapabilirsiniz.
 
     •  Antihistamin kullanımına rağmen semptomlarda hafifleme meydana gelmezse kesinlikle tekrardan veterinere başvurmanız gerekir.
 
Puglar fiziksel kusurları olmasına rağmen bakımı kolay köpeklerdir. Egzersize çok ihtiyacı olmadığından dolayı birçok aile tarafından tercih edilir. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı