Pug'ların Geçmişten Bugüne Gelişi

Pug'ların Geçmişten Bugüne Gelişi

İlk Pug Köpekleri

Pugların ilk temeli M.Ö 400’den daha önce Shang Hanedanı olan Çinli hükümdarların kucak köpeği olarak karşımıza çıkar. Eski dönemlerde kraliyet ailelerinden kabul edilen bu köpekler askerler tarafından korunarak lüks mahallelerde yaşamıştır. Pug'ların popülaritesi manastırlarda bulunan Budist rahiplerin yanında yaşadığı dönemlerde artmaya başladı. Bu dönemde Asya bölgesine de yayılmaya başlamıştır.
 

Avrupa’da Pug Köpekleri

16. yüzyılın başların Avrupa’daki kraliyet aileleri için yola çıkmıştır. Kraliyet ailelerinin resmi köpekleri sayılmaya başlandı. Hatta sahibine yaklaşan bir suikastçıyı haber vermesiyle ünlendir. 1688 senesinde boksör köpeği olarak İngiltere’de anılmaya başlandı. İngiltere giriş yapması için Hollanda’da bulunan kraliyet üyelerine eşlik etti ve burada üretimi yapıldı. Telif hakkından ve lüks ailelerle birlikte olmasından dolayı İngiltere ve Avrupa’da özellikle zengin aileler tarafından talep edildi.
 

19. Yüzyılda Pug Köpekleri

Bu ırk Kraliçe Victoria döneminde halkında dikkatini çekmeyi başardı. Bu dönemde Pug'ların açık kahverengi ve kayısı renkleri insanlar tarafından tercih edilmektedir. Kraliçenin torunları tarafından da çocukları olarak görülmüştür.
 

20. Yüzyılda Pug Köpekleri

     •  20.yüzyılın başlarında bu ırk her daim zengin kesimle iyi ilişkiler kurdur. Bundan dolayı çok
 zenginlerin arzuladıkları evcil hayvan olarak bilindir.
 
     •  20.yüzyılda Pug köpeklerinin sayısı artmaya başları.
 
     •  Daha kısa bacaklı ve kısa ağızlı boksör köpekleri yetiştirme konusunda eğilimler 19.yüzyılda Çin’den
 ithal edilen ikinci dalga Puglardan kaynaklandır.
 
     •  Modern çağın boksörleri tarihteki atalarından daha düz yüzlü ve kısa bacaklıdır.
 
     •  Ayriyeten geçmişlerine göre vücutları daha yağlı ve kıvrımlıdır.
 
Pug köpeklerinin ortalama olarak yaşam süreleri 12 ila 15 sene arasındadır. 6 ila 8 kg aralığında olan bu köpeklerin boyları 25 ila 30 cm aralığındadır. Kısa tüylü olan evcil hayvanın en belirgin özelliği yüz bölgesindeki kıvrımlardır. Ayrıca yüz bölgesinin, kulaklarının, bazı kaslarının ve yanak bölgesinin siyah olması gerekir. Burunları tamamen basık şekildedir. Gözleri ise koyu renginin yanında iri bir yapıya sahiptir. Ev yaşamına uygun olan Pug'lar sahipleri konuşurken dikkatlice dinler. Sahibinin her hareketini izlemek adına arkasından gelir. Ev yaşamına, sahibine ve diğer aile üyelerine aşırı bağlıdır. Bu özellikleri günümüzde en fazla tercih edilen evcil hayvan olma şansını vermiştir.

Benzer Yazılar

Yukarı