Rottweiler Cinsi Köpeklerin Bilinmeyen Yönleri ve Tüm Özellikleri

Rottweiler Cinsi Köpeklerin Bilinmeyen Yönleri ve Tüm Özellikleri

Dünyanın bilinen en eski ve en çalışkan köpek ırklarından biri olan Rottweiler’ın kökeni ile ilgili yapılan araştırmalar, tarihinin Roma dönemine kadar uzandığını ortaya koymuştur. Çalışkanlığı ile ünlü Rottweiler;  güçlü anatomisi nedeniyle bekçi köpeği, koruma köpeği, sürü köpeği, polis köpeği olarak kullanılmıştır. Kökeni Almanya olan bu yakışıklı ve asil köpek, adını Almanya’nın Rottweil kasabasından almıştır. Bizim dilimizde de Rotvaydır şeklinde karşılaşabilirsiniz.  Kasabanın kasap köpeği olarak ün kazanan ve kasap arabalarını çekmekte kullanılan Rottweiler, zaman içerisinde ordu da dahi görev alan ve güç isteyen  işlerde  tercih edilen bir köpek haline almıştır. En önemli özelliği koruyucu karakteri ve mükemmel bir aile dostu olmasıdır.  Büyük ve güçlü bir fiziğe sahiptir, en yakışıklı köpek ırkları arasında yer alır.
Sizde güçlü bir Rottweiler sahiplenmek istiyorsanız https://www.kopekdunyasi.com/kategori/rottweiler  bu linkten Köpek Dünyası'nda ki tüm ilanlara ulaşabilirsiniz.
 

Rottweiler Cinsine Hızlı Bakış

 
Enerji Seviyesi
Yüksek
Egzersize Olan İhtiyaç
Yüksek
Oyuncu Karakter
Çok iyi
Diğer Köpeklerle Arası
Mesafeli
Farklı Hayvanlarla Arası
Mesafeli
Çocuklar ile İlişkisi
Çok iyi
Yabancı İnsana Tutum
Mesafeli
Eğitebilme Hızı
Yüksek
Koruma İçgüdüsü
Yüksek

 

Rottweiler Cinsi Köpeklerin Karakteri

 
Dünyadaki en zeki köpek ırkları arasında yer alan Rottweiler, eğitime yatkındır. Öğrenme ve çevreye uyum sağlama konusunda iyidir. Rottweiler ırkı ile ilgili bilinmesi gereken önemli şey bu ırkın doğru kişilerin elinde olmasıdır. Rot, doğru eğitim verildiğinde inanılmaz insan canlısıdır. Uygun sosyalleşme ile ailesine sadık, koruyucu, sevgi dolu, kararlı bir koruma köpeği olur. İri bir cüsseye sahip olmasına rağmen apartmanda beslenebilir, çocuklarla ve yavru iken tanışmak şartı ile diğer evcillerle iyi anlaşır. Çok temkinli bir köpektir, bu onu soğukkanlı gibi gösterse de aslında temkinli olmaları tarihleri boyunca zor işlerde çalışmalarından kaynaklanır. Sevmeyi de sevilmeyi severler, sahiplerine aşırı bağlıdırlar. Güçlü görünüşünün altında hassas bir kalp taşırlar. Kendisine kötü davranan bir sahip karşısında içine kapanır, yeteri kadar sevgi ve ilgi görmediğinde agresifleşebilir. Çok iyi bir dost ve arkadaştır, sahibini çok sever ve koruma içgüdüsü gelişmiştir. Sahibini ya da haneyi koruması gerektiğinde gözü pek ve korkusuzdur.

Rottweiler Köpeğinin Dişi-Erkek Boyutu, Ağırlığı ve Ortalama Yaşı

 
Güçlü ve kaslı bir fiziğe sahip olan Rottweiler cinsi köpeklerin boy ve kilosu erkek veya dişi olmasına göre farklılık gösteriyor. Yetişkin bir dişi Rott’un boyu ortalama 56-63 cm arasında, yetişkin bir erkek Rot’un boyu  61-69 cm aralığında olabilir. Dişi Rottweiler erkeğine göre daha küçük ve nazik bir cüsseye sahiptir. Rottweiler cinsi köpeklerin kiloları erkeklerde 50-60 kg arasında, dişilerde ise 35-48 kg arasındadır. Şimdiye kadar yapılan mevcut araştırmalar, ortalama Rottweiler ömrünün 8,92 yıl olduğunu göstermekte. Ancak 13 yıl yaşayan Rotlara da rastlanabilir. Yine yapılan araştırma verilerine göre Rottweiler cinsi köpeklerin köpek kanserine yakalanma riski diğer ırklara göre daha yüksek. Rotların  %40’ı köpek kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor.

Rottweiler Cinsinin Fiziksel Özellikleri

 
Rottweiler cinsi köpekler, orta-iri bir cüsseye sahip kaslı bir fiziğe sahiptir. Bacakları ne çok uzun ne de yere yakındır. Orantılı bir anatomiye sahip güzel bir köpektir. Büyük bir başı olan Rotlar koca kafa olarak da bilinmektedir. Yuvarlak burunları ve geniş burun delikleri vardır. Burunları daima siyahtır. Dudakları siyah, damakları ise koyu renktir. Rot,  42 diş bulunan  çok güçlü alt ve üst çeneye sahiptir. Badem gözleri koyu kahverengidir. Üçgen şeklinde orta büyüklükte sarkık kulakları vardır.            
Kürkü, üst kürk ve alt kürk olmak üzere iki tabakadan oluşur. Orta  uzunlukta, yoğun ve parlak olan üst kürk düzdür. Kürk bakımı kolaydır. Kürk rengi; yüzünde, göğsünde ve bacaklarında pas lekeleri olan siyahtır.

Rottweiler Köpeğin Bilinmeyen Yönleri

 
Rottweiler çok zeki ve akıllıdır. Bir olay karşısında harekete geçmeden önce problemi çözmek için düşünürler. Eğitime açıktırlar, eğitmenleri onların öğrenme hızına ayak uydurmakta zorlanabilir. Rot, yemek yemeyi çok sever. Sahibini daha fazla yemek için ikna etmekte Rot’un üstüne yoktur. Rottweiler cinsi köpekler sahiplerine çok bağlıdır. Ailesiyle geçirdiği süre boyunca bir Rottan mutlusu yoktur. İster yavru ister yetişkin olsun Rotlar kendini kucak köpeği olarak düşünür ve sahibinin kucağında zaman geçirmekten çok hoşlanır. Rottweiler cinsi köpekler sessiz ve sakindir. Tepkileri sessizdir, nedensiz yere havlamazlar, havlamaları için gerçek bir neden olması gerekir. Göz teması kurmaktan çekinmezler. Her şeyi gözlemleyen çok iyi bir izleyicidir. 

Yavru Rottweiler Tavsiyeleri

 
• Yavru bir Rottweiler sahiplenmeyi düşünüyorsanız seçim yaparken köpeğin size yakın davrandığından emin olmalısınız.
• Doğru üreticiyi tespit etmek yavru seçiminde en önemli şeydir. Üreticiye, anne ve babayı görmek istediğinizi belirterek ebeveynlerin davranışlarını kontrol edebilirsiniz.
• Yavrunun arka ayaklarını mutlaka kontrol edin. Rottweiler ırkında sık rastlanan bir sağlık problemi olan kalça displazisi ile ilgili bir sorun olup olmadığını tespit edin.
• Üreticiye soru sormaktan çekinmeyin. Üreticinin ırk özellikleri ile ilgili bilgi vermek, yavru ve ebeveyn ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlamak zorunda olduğunu unutmayın.
• Sağlık uygulamalarının yapıldığına dair sertifika talep edebilirsiniz.
• Yavruların paltoları bakımlı ve parlak mı kontrol edin. İyi beslenmiş bir Rottweiler yavrusunun kürkü parlak, diş etleri pembe ve dişleri beyaz olmalıdır.

Rottweiler 2024 Fiyatları

 
Rottweiler yavru fiyatları 2024 yılı itibariyle ortalama 3,000 TL - 8,000 TL (110 USD- 290 USD)  aralığında değişiyor. Köpek severlerin sahiplenmek için en çok tercih ettiği ırk olan Rottweiler fiyatları 10,000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Fiyatlar, köpeğin bakımlı olmasına, eğitim durumuna ve ekstra özelliklerine göre farklılık gösterebiliyor. Yavru Rot fiyatları; yavrunun yaşına, anne babanın secereli olup olmadığına, sağlık uygulamalarının tamamlanıp tamamlanmadığına ve üretim çiftliğine göre değişebiliyor. Yetişkin Rot fiyatları ise daha yüksek seyretmekte olup iyi bir köpek sahibi olmak için daha fazla ücret ödemek gerekiyor.

Rottweiler Köpeğinin Olumlu ve Olumsuz Yönleri

Olumlu Yönleri

 
• Bekçi köpeği olarak mükemmel bir potansiyele sahiptir. Uygun eğitim verildiğinde kusursuz bir kişisel koruma köpeği olurlar.
• Ailesine son derece bağlıdır. Ailesi ile birlikte zaman geçirmekten hoşlanırlar, ailesiyle sevecen bir ilişkileri vardır.
• Eğitime yatkındır. Dünyanın en zeki köpek ırkları arasında yer alır. Sosyalleşmeleri için mutlaka uzman eğitmenlerce temel eğitim ve itaat eğitimi verilmelidir.
• Uysal bir karaktere sahip ev hayatını seven köpeklerdir. Sakin karakterleri nedeniyle Rotlar yolculuklarda ve sosyal hayatta sahiplerini zor durumda bırakmazlar.
• Havlama huyları yoktur, sadece gerekli olduğunda veya tehlike hissettiklerinde havlarlar.

Olumsuz Yönleri

 
• Agresifleştiklerinde tehlike arz ederler. Çok güçlü oldukları için agresifleştiklerinde uzak durmak gerekir.
• Uygun sosyalleşmemiş bir Rot hem sahibi için hem de çevresi için tehlikeli olabilir.
• İri ve inatçıdırlar. Bu özellikleri nedeniyle idare etme noktasında sahiplerini zorlayabilirler.
• Eğitim alsalar bile bazı Rottweilerlar sosyalleşmekte zorluk çekebilir ve saldırgan davranışlarından vazgeçmeyebilir.
• Rottweiler köpeği, çok fazla tüy döker. Tüy dökme problemi ile başa çıkmak için düzenli olarak fırçalanmaya ihtiyaç duyarlar.
• Yürüyüş ve egzersiz ihtiyacı fazladır, eğer yeteri kadar yürüyüş ve egzersiz yapmazlarsa yıkıcı davranışlar geliştirebilirler.
• İdare etmek zor olduğu için ilk kez köpek sahiplenecek kişiler için uygun bir tür olmayabilir.

Rottweiler Köpeğinin İçgüdüsel Öne Çıkan Özellikleri

 
Korkusuz ve baskın bir karaktere sahip olan Rottweiler cinsi köpeklerde içgüdüsel olarak öne çıkan temel özellik bekçiliktir. Çalışkan bir ırk olmaları da Rottweilerların sürekli hareket halinde olmasından kaynaklanmaktadır. Tarihi gelişimine bakıldığında Rottweiler cinsi köpeklerin bekçi köpeği, polis köpeği, arama kurtarma köpeği, kasap köpeği, sürü koruma köpeği olarak kullanıldıkları görülmektedir. Rottweiler ırkı, kendisine bir iş verilmesini bekler. Bu işi, sahibi ile birlikte işbirliği içinde yapmak ister. İçgüdüsel öne çıkan özellikleri; bekçi köpeği olması  ve çalışkanlığıdır.

Rottweiler Köpeğinin Temel Eğitimleri

 
Rottweiler köpeği, sosyalleşmesi gereken bir köpek olup doğru ellerde eğitim almış olması çok önemlidir. Başarılı olmanın ilk adımı ise Rottweiler’ın genç yaşta eğitilmesinden geçmektedir. Eğitim için ideal zaman, 6 hafta ile 6 ay arasıdır. Daha büyük köpeklerin eğitimi daha zor ve meşakkatlidir. Zeki, sadık ve itaatkâr bir köpek olması nedeniyle eğitimi kolaydır ancak sabır gerektiği unutulmamalıdır.
Rottweiler cinsi köpeklerin eğitiminde zor kullanmak iyi sonuç vermeyecektir, bu nedenle hakimiyet kurmak için köpeğe şiddet uygulamak yanlıştır. Köpeği anlamak, ona nazik ve dikkatli davranmak gerekmektedir. Rottweiler’ın sosyalleşmesi için insanların arasında rahat ettiğinden emin olunmalı, parkta yürüyüş yaptırılmalı veya arkadaş ziyaretlerine götürülmelidir. Minik bir Rottweiler yavrusu, bu şekilde sosyalleştirildiğinde geleceğin uysal ve masum bir yetişkini haline gelecektir.
Rottweiler eğitiminde dikkat edilmesi gereken diğer bir husus da tekrar edilmesi istenilen davranışların ödüllendirilmesidir. Böylece köpek, hangi davranışın ödüle layık olduğunu öğrenecek ve o davranışı sergileyecektir. Köpek sinirli ise eğitime biraz ara vermek ve sakinleştiğinde devam etmek gerekir. Ona bağırmak ya da sert davranmak eğitime küsmesine neden olabilir. Temel komutları olumlu pekiştirme ile kolay öğrenmesini sağlamak mümkündür. Komutlara uyduğunda ödüllendirilen bir Rottweiler zamanla bu komutları yerine getirmeye başlayacaktır. Profesyonel anlamda ileri itaat eğitimi vermek için uzman eğitmenlerden yardım almak en doğrusudur.

Ne Yer? Ne Yemez?

 
• Rottweiler ırkı, iri ve güçlü bir ırk olduğu için çok fazla yemek yeme ihtiyacı duyar. Eti çok seven bir ırk olup günlük beslenme diyetinin önemli bir kısmını et oluşturur.
• Yavruların gelişimi açısından protein açısından zengin, yeterli karbonhidrat içeren, yağ dengesini sağlayan yavrulara özel mamalar uygundur.
• Yetişkin Rotlar günde iki kez yemek yerler, bu iki öğün günlük ihtiyaçlarını karşılayacak proteini, karbonhidratı ve yağı içermelidir.
• Rottweiler cinsi köpekler tavuk, hindi, kuzu, ringa yemeye bayılırlar. Bu gıdalar ihtiyaçları olan proteini karşılamak açısından uygun gıdalardır.
• Çiğ etle beslenen bir Rottweiler; kas eti, kemikler, organlar, yoğurt, yumurta gibi gıdaları severek yer.
• Mama ile beslenen Rottweiler için et içeren, protein ve yağ bakımından dengelenmiş kaliteli mamalar uygundur.
• Kemik vermek diş ve çenelerinin güçlenmesi açısından önemlidir ancak pişmiş kemik yedirilmemelidir.

Beslenme Tablosu

 
• Rottweiler beslenirken mamasının ve suyunun taze olmasına, mama ve su kabının temiz olmasına özen gösterilmelidir.
• Düzenli aralıklarla ve aynı yerde beslenmesi sağlanmalıdır.
• Yavru Rotların yeteri kadar anne sütü almalarına, kuru gıdaya geçtikten sonra  günde tek öğün beslenmemesine, gelişimleri açısından belirli aralıklarla beslenmelerine dikkat edilmelidir.
• Köpeğin yaşına uygun miktarda et, tahıl, protein, karbonhidrat ve yağ içeren, vitamin ve mineral açısından zengin kaliteli mamalar kullanılmalıdır.
• Sadece et ile beslenen Rottweiler’ın beslenme diyetinde, kalsiyum ve potasyum takviyesi bulunmalıdır.
• Konserve mamalar tercih edilebilir ancak ilk defa konserve mama kullanılacaksa köpekte kabızlık, ishal gibi bir problem olup olmadığı kontrol edilmelidir.
• Pişmiş kemik Rottweiler’ın midesinde küçük parçalara ayrıldığı için çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir, bu nedenle pişmiş kemikten uzak durmak gerekir.
• Rottweiler 1 yaşını geçmeden gelişimi açısından günlük öğün 1’e düşürülmemelidir.
• Aşırı yağ içeren gıdalar ve yemek artıkları sindirim sistemi problemi yaşamasına sebep olacağı için tercih edilmemelidir.  

Rottweiler Köpeğinin Türleri ve Renkleri

 
American Rottweiler: AKC tarafından çalışma grubu köpekler sınıflarında değerlendirilen bir Rottweiler türüdür. Arama, kurtarma ve polis köpeği olarak kullanılır. Erkekleri dişisine göre daha iri kemik yapısına sahiptir. Dişileri daha küçüktür. Renkleri her zaman siyahtır ve pas işaretleri vardır. American Rottweiler’ın sabitlenmiş bir kuyruğu vardır. Orta uzunlukta kaba ve düz bir kürke sahiptirler.
Alman Rottweiler: Rottweiler, Almanya’da doğup büyüdüyse ve burada yetiştirildiyse o zaman Alman Rottweiler adıyla anılır. ADRK standartlarına göre AKC standartlarından daha iri ve büyük bir Rottweiler türüdür. Almanya’da köpeklerin kulaklarını ve kuyruklarını kırpmak yasak olduğu için Alman Rottweilerın kuyruğu uzundur.
Roman Rottweiler: Bu tür, standart cinsin kötü bir üretimidir. Cins standardının çok daha ağır ve iri bir köpektir. Çok iri ve ağır olmasından kaynaklı olarak kalça displazisi ve diğer ortopedik problemlere açık bir türdür. Aşırı iri olmasına bağlı olarak horlama ve aşırı ısınma problemi de yaşayabilirler. Bu Rottweiler türü, ADRK ve AKC tarafından tanınmamaktadır.
 
Renkleri: Rottweiler ırkının bilinen 5 kürk rengi vardır. Ancak bu renklerden 2 tanesi AKC tarafından kabul edilmemektedir. AKC tarafından kabul edilen Rottweiler renkleri şunlardır: Siyah ve maun, siyah ve pas, siyah ve tan. Siyah ve maun en çok görülen en yaygın Rottweiler rengidir. İkinci olarak siyah ve pas rengi yaygındır. Pas rengi işaretler, mauna göre daha hafif ve azdır. AKC tarafından tanınan üçüncü Rottweiler rengi; siyah ve tendir. Siyah ve ten rengi Rottweilerlar diğer ikisine göre daha açık işaretlere sahiptir. 
 
AKC tarafından onaylanmasa da red ve blue Rottweilerlar da bulunmaktadır. Mavi Rottweiler, çok güzel bir kürke sahip olsa da sağlık sorunları bulunan bir türdür. Red Rottweiler, en nadir görülen Rottweiler rengi olup kürklerinde siyah eyer deseni yoktur ve tek renktir.

Egzersiz ve Oyun Seçenekleri

 
Rottweiler ırkı, çalışma grubunda yer aldığı için yüksek enerjilerini oyun oynayarak ve egzersiz yaparak atmaları gerekir. Egzersiz ve oyun, Rottweiler’ın sağlıklı, güçlü ve formda kalması için zorunlu bir ihtiyaçtır. Rottweiler cinsi köpekler mutlaka günlük yürüyüşe çıkarılmalı, koşması ve enerjisini atması sağlanmalıdır. Bunun dışında evde kolayca uygulanabilecek oyunlar ve egzersizler geliştirerek tüm enerjilerini atmaları için fırsat sunulmalıdır. Lazer işaretçi edinmek ve bunu kullanarak Rottweilerin eğlenmesini sağlamak mümkündür. Oyuncak gizlemek ve köpekten oyuncağı bulmasını istemek eğlenceli bir oyun olarak tercih edilebilir. Evde ya da bahçede; getirme, halat çekme oyunu oynanabilir. Bahçede engel parkuru düzenlenerek koşması sağlanabilir.

Rutin Bakım Programı

 
Tüy: Rottweiler köpeklerin bakımı kolay kısa tüyleri vardır. Yumuşak kıllı bir köpek fırçası yardımı ile haftada bir kez fırçalanmaları yeterli olacaktır. Böylece tüyleri daha parlak ve bakımlı görünecektir.  Çok sık banyo yaptırmak deride bulunan koruyucu yağ tabakasının azalmasına neden olabilir, bu nedenle banyo yapmayı minimumda tutmak gerekir.
Diş: Rottweiler cinsi köpeklerin dişlerini günlük fırçalamak en ideal olanıdır. Dişler, düzenli fırçalandığında Rottweiler’ın diş sağlığı korunmuş olur. Bu aşamada köpeğin diş fırçalamaya alıştırılması son derece önemlidir. Eğer her gün fırçalamak zor oluyorsa en az haftada bir kez diş temizliği yapılması gerekir. Diş temizliğinde parmak diş fırçası ve köpekler için özel olarak geliştirilmiş köpek diş macunu tercih edilmelidir.
Dudak: Rottweiler cinsi köpeklerin sıkıca kapanan, köşeleri görünmeyen siyah dudakları vardır. Rottweilerların damakları koyu renktir.
Kulak: Orta büyüklükte, sarkık üçgen kulaklara sahip olan Rottweiler’ın kulak temizliği ve bakımı son derece önemlidir. Kulak problemlerini önlemek için köpeğin kulakları düzenli olarak temizlenmelidir. Kulaklardaki kir ve kalıntıları temizlemek için köpeklere özel temizlik ürünleri kullanılmalıdır. İnsanlara özel pamuklu temizleme çubukları kesinlikle kullanılmamalı, köpeklere özel tasarlanmış temizleme solüsyonu tercih edilmelidir.
Tırnak: Köpeğin tırnakları düzenli aralıklarla kesilmelidir. Çok uzun tırnaklar köpeğin patisi üzerinde baskıya neden olur. Aşırı uzun tırnaklar kırılabilir, takılabilir, yırtılabilir ya da mobilya ve parkelere zarar verebilir. Tırnak kesmek için köpekler için tasarlanmış özel tırnak makasları kullanılmalı eğer tırnak kesmede zorluk çekiliyorsa veteriner hekimden yardım alınmalıdır.

Yaşam Ortamı ve İlişkileri

 
Aile İçi İnsanlar: Rottweiler, aile hayatını çok seven bir köpek ırkıdır. Ailelerine ve aile bireylerine çok sadıktırlar. İyi bir eğitim ve sosyalleşme ile çok iyi bir ev arkadaşı olurlar. Ailesi ile güçlü bir bağ kurarlar, Yavru iken çocuklarla birlikte aynı evde yaşayan Rottweiler, çocuklarla da iyi anlaşır ve iyi bir koruyucu olur.
Dışarısı ve Diğer İnsanlar: Rottweiler, tedbirli bir köpek ırkıdır. Bu nedenle ilk defa gördüğü insanlara karşı temkinli davranır. Yabancılara hemen yakınlık göstermez. Sosyalleşme sürecinde Rottweiler cinsi köpekler arkadaş çevresi ile tanıştırılmalıdır. Hiç tanımadığı yabancı insanlara karşı saldırgan davranışlar gösterebilir, bu nedenle Rottweiler’ın sosyalleştirilmesi gerekir.
Diğer Evcil Hayvanlar: Rottweiler’ın diğer köpek ve kedilerle iyi bir ilişki kurması, yavru iken onlarla birlikte büyümesine bağlıdır. Eğitimine, erken sosyalleşmesine ve kişiliğine bağlı olarak Rottweiler cinsi bir köpek, diğer evcil hayvanlarla sıcak bir ilişki kurabilir.

Youtube Yorumcuları Ne Demiş?

 
Köpek Koleji
Bu ırkın temel özelliği; çok iyi koruyucu bir köpek olması, koruma konusunda çok başarılı bir köpek olması, itaat konusunda da çok iyi bir köpek olması. Profesyonel seçim bir köpektir. Kişi Rottweiler almaya kararlı ise mutlaka köpek tecrübesi olmasında fayda var. Çünkü kontrolü konusunda biraz daha dikkatli olunması gereken bir ırk. Baskın davranışları çok gözlemlediğimiz bir ırk dolayısıyla doğru yönlendirme yapabilecek, vakit ayırabilecek kişilerin Rottweiler ırkını seçmesi gerekir.
 
Animal Planet
Rottweiler çok zeki ve akıllı bir köpek, bu özellik onları eğitilebilir kılıyor. Bu köpeğin ciddi bir eğitime ihtiyacı olduğundan emin olmak için kimin geldiğini, kimin iyi olduğunu, ne zaman koruma modunda olması gerektiğini, ne zaman kesinlikle koruma modunda olmaması gerektiğini öğrettirseniz, doğru olanı yaparsanız Rottweiler harika bir köpek. Rottweiler’ı bu kadar çok yönlü yapan şey, sizin için çalışmak üzere yetiştirildikleri miraslarıdır.
 
Ergün Turgan K9
O Mastiflerin Kralı, o bir güç timsali, o bir Alman panzeri. İsminden de anlayacağınız gibi Alman kökenli bir köpek. Tarihin bilinen en eski köpeklerinden, Mastif grubuna ait bilinen eski köpeklerden. Genel olarak rengi siyahtır. Siyahın üzerinde ağızda, bacaklarda ve göğüste olmak üzere parçalı kahverengi, kızıl veya gri tonlarda parçalar bulunur. Kahverengi, kızıl Rottweiler olmaz.

Çiftleşme ve Gebelik Süreci     

 
Dişi Rottweiler, genellikle 1 yaşına yaklaşırken kızana girse de 6 aylıkken de kızışma dönemine girebilir. Çiftleşme döneminin dört aşaması vardır: proestrus, kızgınlık, diestrus ve anestrus. Proestrus aşamasında dişi Rottweiler, ısı döngüsüne girmiştir ve bu dönem bir hafta kadar sürer. Bu dönemde biraz huysuz ve flörtöz olan dişi Rottweiler erkek ile bu dönemde çiftleşmeye yanaşmaz.
Kızgınlık aşaması, Rottweiler’ın erkek köpek ile çiftleşme aşamasıdır. Bu süreç bir hafta kadar devam eder. Dişi ve erkek Rottweiler bu aşamada çiftleşir. Diestrus dönemi dişi Rottweiler’ın erkek köpekten gelen istekleri kabul etmediği bir dönemdir, hamilelik boyunca veya hamilelik gerçekleşmemişse yaklaşık 80 gün sürer. Anestrus dönemi ise dişi Rottweilerin kızışma dönemleri arasında süredir ve bu aralıkta erkek Rottweilerlara karşı tepkisiz kalacaktır. Bu dönem 3-4 ay sürer.
Dişi Rottweiler’ın gebeliği 63 gün sürer. Doğum, çiftleşmeden sonraki 61-65 gün içinde gerçekleşir.  Normal bir gebelik yaşayan dişi Rottweiler bir batında ortalama 5 ila 8 yavru dünyaya getirir.

Aşı, Veteriner ve Sağlık Bilgileri

 
Yavru Rottweilerların veteriner kontrolleri ve aşı programlarına uyulması gerekir. Veteriner hekimlerin birçoğu, yavru Rottweiler’ın ilk karma aşısını 5’i bir arada kombinasyonu ile yaparlar. Bu dönemde köpek öksürüğüne karşı aşılama yapılması yavrunun sağlıklı olması açısından önemlidir. Bunu 7’si bir arada Karma Aşı 2 takip eder. Tekrarı bir yıl sonra olan Karma Aşı 2’den sonra ise yılda bir kez yapılması gereken Kuduz aşısı yapılır.
 
6-9.Hafta   
Karma Aşı 1 (Köpek distemper, köpek hepatiti, leptospiroz, parainfluenza, parvovirüs), Köpek Öksürüğü (6-12 ay aralıklarla tekrar edilmeli)
9-12. Hafta
Karma Aşı 2 (Köpek distemper, köpek hepatiti, leptospiroz, parainfluenza, parvovirüs, lepto, coronavirüs)  Tekrarı bir yıl sonra
12-16 Hafta
Kuduz(rabies) Tekrarı bir yıl sonra

 

Rottweiler Köpeğinin İlginç Haberleri

 
Rottweiler, 11 Eylül’de Kurtarma Köpeği Olarak Kullanıldı
11 Eylül saldırılarının hemen ardından Rottweiler cinsi köpekler, arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere İkiz Kulelere sevk edilmiş ve enkaz altında cesurca arama yapmıştır.
 
Rottweiler, 2015 Yılında AKC İnsan Fonu ACE Ödülünü Kazandı
Virginia’da yaşayan Renice Zimmerman’a ait Wynd isimli terapi köpeği Rottweiler, 2015 yılında AKC İnsan Fonu ACE Ödülü’nü kazanmıştır. Asker aileleri için terapi köpeği olarak hizmet veren Wynd, Hampton Gaziler Hastanesi’nde düzenli olarak çalışan bir köpek.
 
Rottweiler, “Good Dog Carl” Adlı Çocuk Kitabı ile Ölümsüzleştirildi
 Alexsandra Day tarafından kaleme alınan “Good Dog Carl” isimli çocuk kitabı  serisi ile Rottweiler ırkı ölümsüzleştirilmiştir. 20’den fazla kitaptan oluşan bu seride Carl isimli Rottweiler ile bakımını yapan Madeleine isimli bir kız çocuğunun hayatına ilişkin kesitler resimli olarak anlatılmaktadır.

2022 Dişi, Erkek, Yavru Rottweiler İsimleri

 

    ERKEK                       DİŞİ                     
  Tiktok   Akide
  Battal   Luna
  Kocaman   Manto
  Hugo   Baby
  Fedai   Venüs

 

Rottweiler Irkın Kökeni Hakkında

 
Rottweiler ırkı, Roma lejyonlarının mastifflerinden türemiştir. Son derece çalışkan bir ırk olan Rottweiler, güçlü ve sağlam anatomisi ile pek çok alanda kullanılmıştır. En eski köpek ırklarından olan Rottweiler’ın tarihi Roma İmparatorluğu’na kadar gitmektedir. Başlangıçta sürü gütmede kullanılan bu ırk  adını Almanya’nın Rottweil kasabasından almaktadır. Aşırı çalışkan olması nedeniyle kasap köpeği olarak anılmaya başlanan Rottweiler orduna polis teşkilatına kadar pek çok yerde tercih edilen bir koruma köpeği haline gelmiştir. Sahibine son derece sadık, sevgi dolu, koruyucu ve kendinden emin bir köpek ırkıdır.

Bir Rottweiler Sahibinin Sözleri

 
Yavruluğundan beri birlikte olduğunuz bir Rottweilerın tek bir isteği vardır, o da sizinle hoş vakit geçirmek ve sizi mutlu etmek. Bunun için hiç tahmin etmediğiniz kadar efor sarfeder ve birçok köpeğin asla yapamayacağı cefakar işlerde bulunabilir. Eğer bir Rottweiler alacaksanız, köpeğinize temel itaat eğitimi vermeye hazır olun. Çünkü Rottweilerlar güçlü ve sert köpeklerdir. Sahibine mutlak itaat etmeyi ve onu üzmemeyi mutlaka öğrenmelidir. Köpeğinizin sizin yanınızdaki yerini bilmesi, düzgün bir eğitim için oldukça önemlidir.
 

Benzer Yazılar

Yukarı