Safkan Köpek Irkları

Safkan Köpek Irkları

BOYUT ARALIKLARI

Boyut Aralığı 20 cm. - 50 cm .

•Bedlington Terrier
•Chinese Crested
•İngiliz Bulldog
•İrlandalı Mavi Terrier
•Lagotto Romagnolo
•Löwchen
•Tibet Spanieli

Boyut Aralığı 50 cm. - 70 cm. 

•Amerikan Akita
•Cane Corso
•Rottweiler
•Tibet Mastiff
•Transilvanya Tazısı
•Pharaoh Hound
•Newfoundland

Boyut Aralığı 70 cm. ve  üstü  

•Anadolu Çoban Köpeği
•Kangal
•Saint Bernard

 

AĞIRLIK ARALIKLARI

Ağırlık Aralıkları 3 kg.-20 kg.    

•Bedlington Terrier
•Chinese Crested
•İrlandalı Mavi Terrier
•Lagotto Romagnolo
•Löwchen
•Tibet Spanieli

Ağırlık Aralıkları 20kg.-60 kg.   

•Amerikan Akita
•Anadolu Çoban Köpeği
•Cane Corso
•İngiliz Bulldog
•Kangal
•Pharaoh Hound
•Rottweiler
•Transilvanya Tazısı     

Ağırlık Aralıkları 60 kg ve  üstü 

•Newfoundland
•Saint Bernard
•Tibet Mastiff

 

 

Anadolu Çoban Köpeği

 

BOYUTLARI;

ERKEK:74 ila 80 cm.

DİŞİ:71 ila 79 cm.

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:50 ila 65 kg.

DİŞİ:40 ila 55 kg.

 
 
Oldukça eski bir geçmişe sahip olan, çetin şartlara dayanıklılığı sayesinde gösterişli bir sürü bekçisi olarak tanınan Anadolu Çoban Köpeği, görevlerinde sabırlı, eğitimlerinde ise zekidir. Çiftlik alanını ve sürü hayvanlarını korumada oldukça popüler olan bu köpeklerin emsalsiz boyutları ve kas yoğunlukları anında dikkatleri çekmektedir.
 
 
Sizin İçin Değerlendirdik;
 
Enerji Seviyesi                             Yüksek                             
Egzersize Olan İhtiyaç Yüksek
Oyuncu Karakter Orta
Diğer Köpeklerle Anlaşma Düşük
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Yüksek
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Mesafeli
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Çok Yüksek
 
 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Apartman yaşamı için uygun olmayan bu köpeklerin geniş ve açık alanlarda bakımı gerekmektedir. Hareketli, sesli ve son derece güçlü olması sebebiyle çevreye karşı herhangi bir güven sorunu teşkil etmemesi adına iyi korunan bir alanda olmalıdır.
 
Sağlık Sorunları: Dayanıklı ve sağlıklı cinslerden Anadolu Çoban Köpekleri kalça displazisine yatkın olabilmektedir. Sık görülmese de acil müdahale edilebilmesi adına sahibinin şişkinlik ve mide problemleri belirtileri hakkında bilgi edinmesi önerilir. Anesteziye karşı duyarlı olabilmekte, herhangi bir operasyon öncesinde alerji olup olmadığının teyit edilmesi gerekmektedir.
 
Beslenme: Gücünü koruyabilmesi adına eşit kas dağılımına sahip olması gereken ve beslenme şekli oldukça önemli olan bu köpeklerin büyük cinsler için özel geliştirilmiş mamalara ihtiyacı olabilir. İnsan yiyecekleri verileceği takdirde veteriner görüşü alınmalıdır.
 
Eğitim: İyi şekilde eğitilebilir köpeklerden olan Anadolu Çoban Köpeği yer yer söz dinlemez olabilse de son derece sadık bir karakterdedir. Gücü ve cüssesi sebebiyle kontrol edilebilir olması, doğru, disiplinli, istikrarlı bir eğitimden geçmesi şarttır. 
 
Estetik ve Görünüm: Çevik, dayanıklı, sağlam, iri ve etkileyici sıfatlarının tamamını son seviyede gösteren bu köpekler, genelde sakin ancak cesur bir izlenim verirler. Görünümünün ihtişamını koruyabilmesi adına haftalık tüy bakımının yapılması ve günlük egzersiz ihtiyacının karşılanması önemli olup sıklıkla dişleri fırçalanmalıdır.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Yaklaşık 6000 yıl önce ortaya çıkmış olan Anadolu Çoban Köpeği, Anadolu'nun sıcak yazlarına, sert kışlarına ve daha önemlisi göçebe yaşam tarzına uyum sağlayabilmesi ile ön plana çıkmıştır. Boyutları ve renkleri sayesinde ağıl hayvanları arasında kolay kamufle olabilen bu köpekler, sürünün vahşi hayvanlara karşı korunması amacıyla daha sık yetiştirilmeye başlamıştır. 1950'lerde ABD'ye giriş yapmış ve 1996'de Amerikan Köpek Kulübü tarafından safkan ırklar listesine alınmıştır.
 

İngiliz Bulldog

 
 
BOYUTLARI;
 

35 ila 38 cm.

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:Ortalama 22 kg. 

DİŞİ:Ortalama 18 kg.

 

Alçak ve kalın yapılı vücudu oldukça kaslı, karakterine bakıldığında ise ağırbaşlı, nazik ve sıcakkanlı olması dikkat çeken İngiliz Bulldoglar, uysal ve sadık ev arkadaşları olarak şehir hayatına uyumlulardır.

 
Sizin İçin Değerlendirdik;
 
Enerji Seviyesi                             Orta                          
Egzersize Olan İhtiyaç Orta
Oyuncu Karakter Çok Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Düşük
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Yüksek
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım İyi
Eğitim Kolaylığı Orta
Koruma İç Güdüsü Orta
 
 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Fazla hareketli olmadığı için apartman yaşamına uygun ırklardandır. Sıcağa karşı duyarlı oldukları için evde ılık veya serin bir ortam sağlanmalıdır. 
 
Sağlık Sorunları: Gözetimsiz şekilde, suya ve serinliğe erişimi olmayan, güneşli ve sıcak bir ortamda kalan İngiliz Bulldogları ciddi sorunlarla karşılaşabilir. İdeal yaşam alanı sağlandığı takdirde güçlü ırklardan olan bu köpekler aşırı heyecanlandığında ise nefes darlığı, dil renginde değişmesi yaşayabilir ve soğuk su vermek sakinleşmesine yardımcı olabilir. Yetiştiricilerin ise kardiyak değerlendirme ve patellar muayene yapmaları gerekmektedir.
 
Beslenme: Kilo almaya meyilli bir ırk olduğu için kalori alımına son derece dikkat edilmeli, profesyonel mama haricinde ev yemeği ile beslenecekse insan yiyeceklerinin uygunluğu konusunda mutlaka veterinere danışarak hareket edilmelidir.
 
Eğitim: Farklı nesneleri çiğnemeye, özellikle de halat çekmeye bayılan Bulldoglara insanların tabağından veya masasından yemek yemesi gerektiği mutlaka öğretilmelidir. Sahibini memnun etmeye çabalayan bu sadık ve uyumlu köpeklerin basit komutlar ve sakin bir ses tonuyla eğitimi kolay geçebilmektedir.
 
Estetik ve Görünüm: Gevşek derisi, basık burnu, kemikli alt çenesi, çatık kaşları, sarkan küçük kulakları ve kendine has yürüyüşü ile bu köpekleri başka bir cinsle karıştırmak pek de mümkün değildir. Farklı renklerde olabilen kısa tüyleri parlak ve pürüzsüz formdadır.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
İlk olarak 13. yüzyılda İngiltere'de, acıya dayanıklı olmaları sebebiyle boğa dövüşleri gibi güç gerektiren sporlar için üretilen İngiliz Bulldogları bahisçilerin ve gladyatörlerin etkisiyle zamanla farklı ülkelere dağılmışlardır. Boğa güreşlerinin popülerliğini yitirmesiyle birlikte sayıları büyük ölçüde azalan bu köpekleri, keskin imajlı orijinal görünümlerine hayran olan bir grup çok daha arkadaş canlısı bir karakterle yeniden sık karşılaştığımız ırklar arasına kazandırmıştır.
 

Amerikan Akita

 

BOYUTLARI;

ERKEK:66 ila 71 cm.

DİŞİ:60 ila 66 cm.

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:45.3 ila 58.9 kg.

DİŞİ:31.7 ila 45.3 kg.

 

Spitz tipi köpeklerden Amerikan Akitalar sadakatleri ile tanınan, cesur, gururlu, çevresine duyarlı ve arkadaş canlısı köpeklerdir. Sessiz bir yapıları olsa da çevresine yaydığı özgüvenli tavrı nedeniyle bulunduğu ortamda hemen kendilerini hissettirmektedirler.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Orta                             
Egzersize Olan İhtiyaç Yüksek
Oyuncu Karakter Orta
Diğer Köpeklerle Anlaşma Orta
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Orta
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Orta
Eğitim Kolaylığı Orta
Koruma İç Güdüsü Yüksek

 

Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Çıkışları koruyucu köpek grubundan olsa da zaman içinde sıcak ev koşullarına uyum sağlamayı öğrenen Akitalar için hem iç hem dış mekanda bakım alanı sağlanabilir. Orta düzeyde egzersize ihtiyaç duydukları için günlük rutin yürüyüşler sonrasında apartman yaşamına dahil edilebilir. 
 
Sağlık Sorunları: Pek çok köpekte olduğu gibi mide sorunları ve şişkinlik halinde hayatını tehdit eden durumlarla karşılaşma riski olan Akitaların sahipleri, şişkinliğe ilişkin belirtileri mutlaka bilmelidir. Yetiştiriciler içinse bu ırkın kalça, göz ve tiroid muayenelerini sağlamaları önerilecektir. 
 
Beslenme: Kontrolsüz ve hızlı gelişmenin önüne geçebilmek adına düşük kalorili ve yüksek kaliteli mamalarla beslenmesi önerilen bu köpekler rutinden hoşlanmayan bir karakterde oldukları için yemek saatlerinin ve yeme düzeninin takip edilmesi önerilmektedir.
 
Eğitim: Zeki olmalarına karşın inatçı bir karaktere sahip oldukları için erken dönemde eğitimine önem verilmesi gereken ırklardan biri olarak karşımıza çıkan Akitalar, çeşitli ve yabancı kişileri görmeye alıştırılarak, insanları tehdit olarak algılamaması ve sosyal yönünün gelişmesi sağlanarak yetiştirilmelidir. 
 
Estetik ve Görünüm: Kemik ağırlığı fazla olup, künt ve üçgen burunlu geniş yüzle, küçük gözlerle ve kafayı dengeleyen kıvrık kuyruk ile karakterizedir. Çift katlı tüylerinin dış katmanı düz ve kalınken iç katmanı daha yumuşak ve gür şekilde çıkmaktadır. Amerikan Akitalar, Japonlardan farklı olarak yer yer beneklere sahip olabilir ve genellikle daha ağırlardır.

 

Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi

17. yüzyılın erken dönemlerine Kuzey Japonya'da ortaya çıktığı düşünülen Akitalar, Spitz tipinde, çok yönlü köpeklerdendir. Başlangıçta yaşam alanı imparatorlukla sınırlı olan Akitalar zamanla Japonya'nın geleneksel koruma köpeklerinden biri halini almış ve ülkenin kültürü içerisinde sağlam bir yer edinmiştir. 
 
Amerikan Akitaların Japon atalarından ayrılışı ise 1938'de Helen Keller'ın Japonya tarafından kendisine hediye edilen iki Akita'yı ABD'ye getirmesiyle başlamıştır. 1939'da standartları netleşen bir ırk olmayan başlayan bu köpekler, Japonya'daki işgalin parçası olan ABD askerlerinin de bu özgün görünüme rağbet göstermesiyle yaygınlaşmıştır. Ancak ırkı sanatsal yönden ele alan Japonların aksine Amerikalıların evlerinde geliştirdiği Akitalar çok daha ağır, iri ve büyük ölçülerde olmalarıyla fark kazanmışlardır.
 

Cane Corso

 
 
BOYUTLARI;
 

ERKEK:63.5 ila 69.8 cm.

DİŞİ:59 ila 66 cm.

 
 
AĞIRLIĞI;
 

ERKEK:45 ila 50 kg.

DİŞİ:40 ila 45 kg.

 
 
Kısa tüylü asil köpekler olan Cane Corsolar, kendine güvenen tavrı ve eğitime açık yüksek zeka seviyesi ile koruyucu ırklar arasında sık tercih edilenlerden biridir. Davetsiz misafirlere karşı profesyonel bir koruyucu olmakla birlikte ailesine karşı sadık, memnun etmeye istekli bir cinstir.
 
 
Sizin İçin Değerlendirdik;
 
Enerji Seviyesi                             Düşük                          
Egzersize Olan İhtiyaç Düşük
Oyuncu Karakter Düşük
Diğer Köpeklerle Anlaşma Düşük
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Orta
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Mesafeli
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Yüksek
 
 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Yüksek seviyelerdeki egzersiz ihtiyacının karşılanması halinde geniş olması kaydıyla kapalı alanda yaşayabilir ancak açık alanda bakımı daha konforlu olmaktadır.
 
Sağlık Sorunları: Genellikle sağlıklı ve güçlü olan Cane Corsolar kalça displazisi, idiyopatik epilepsi, uyuz ve göz kapağı anormalilerine yönelik olarak yetiştiriciler tarafından değerlendirilmiş olmalıdır. Kulak enfeksiyonları için düzenli olarak kontrol edilmeleri ve uygun diş macunuyla ağız bakımlarının yapılması önemlidir. 
 
Beslenme: Yaşına uygun şekilde beslenmesi, kalori alımının takip edilmesi ve düzenli kilo ölçümünün yapılması önemlidir. İster profesyonel mama ister ev yapımı yemek ile beslensin, her durumda diyetin uygunluğu konusunda veterinerden onay alınması önerilmektedir. 
 
Eğitim: Tüm ırklar için erken dönemde sosyalleşme ve yavru eğitimi öneriliyor olsa da Cane Corsoların boyutları ve güçleri düşünüldüğünde bu durum bir zorunluluk halini almaktadır. Öte yandan sert komutlar kullanılmaksızın ödül sistemiyle kolay eğitilebilen ırklardandır. 
 
Estetik ve Görünüm: Belirgin bir özellik olan çift katmanlı kürkleri parlak ve kısa tüylerden oluşmaktadır, ancak bu tüyler pürüzsüz değil, soğuya ve suya dayanıklı olması için kaba yapılı, sert ve kalındır.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Molossi olarak adlandırılan eski Yunan köpeklerinden geldiği düşünülen Cane Corso, Mastiff grubunda yer almaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde İtalya'ya getirilen bu atalar, günümüz modern Corsolarına şekil vermiş, avcılık ve koruyuculuk için kullanılmıştır. 20. yüzyılın ortalarında sayıları son derece azalan cins, 1970'lerde İtalyan ırklarını canlandırmak isteyen bir grup tarafından show amaçlı olarak yeniden çoğaltılmaya başlamıştır.
 

Kangal Köpeği

 

BOYUTLARI;

ERKEK:77 ila 86 cm.

DİŞİ:72 ila 77 cm.

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:50 ila 63 kg.

DİŞİ:41 ila 59 kg.

 

Yerli Türk hayvancılığında koruyucu olarak yetiştirilen Kangal köpekleri, orijinal adıyla dünya genelindeki önemli köpek federasyonlarının pek çoğu tarafından tanınmış bir ırktır. Korumakla yükümlü olduğu küçükbaş hayvanlar arasında kolay kamufle olan, hane içine karşı oldukça sadık ve itaatkar, dış tehlikelere karşı ise inanılmaz güçte, cesur bir savaşçı olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Yüksek                          
Egzersize Olan İhtiyaç Yüksek
Oyuncu Karakter Zayıf
Diğer Köpeklerle Anlaşma Orta
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Yüksek
Çocuklar ile İletişim Orta
Yabancılara Yaklaşım Mesafeli
Eğitim Kolaylığı Orta
Koruma İç Güdüsü Çok Yüksek

 

Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Hem boyutları hem üretim amacının getirisi olan karakteri itibariyle yalnızca çiftlik tarzı, geniş dış mekan beslenmesine uygun bir cinstir. Daimi olarak bakımı doğal ortamda sağlandığı için alanının hijyenine, dolayısıyla bakımına dikkat edilmelidir.
 
Sağlık Sorunları: Belirgin şekilde herhangi bir genetik hastalıkla ilişkilendirilmeyen bu dayanıklı ve güçlü köpeklerde ebat itibariyle yaygın şekilde kalça displazisi ile karşılaşılmakta, üreticilerden bu riske ilişkin kalça değerlendirmeleri talep edilmesi gerekmektedir.
 
Beslenme: Tipik olarak ana vatanında tükettiği besinlerle diyetine sadık kalınabilen Kangallar için yulaf/arpa ve süt/yoğurt karışımları ile sade bir beslenme programı sağlanabilmektedir. Haftanın belirli günlerinde yumurta, etli kemik, sakat at gibi hayvansal ürünlerle enerji takviyesi sağlanması gerekmektedir.
 
Eğitim: İçgüdüsel olarak korumaya yatkınlığı sebebiyle özel bir eğitim gerektirmeksizin alanını ve ailesini koruyan Kangalların, çevreye karşı güvenlik tehdidi oluşturmaması adına yavrulukta sahibiyle zaman geçirmesi, çocuklarla tanıştırılması önerilmektedir.
 
Estetik ve Görünüm: Ağır kemikli, güçlü ve son derece büyük vücutlara sahip olan Kangallar optimal güç için en- boy oranının idealliği ile bilinmektedir. Orta büyüklükteki geniş yüzlerinin iki yanından düşen kulakları, uzun aralıklı ve yerden yüksek omuzları, arkaya göre daha uzun ön bacakları, tipik şekilde sırta kıvrılan kuyruğu, çift katlı orta uzunlukta açık renk tüyleri silüetini tamamlamaktadır.
 
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Asurlular tarafından tasvir edilmesiyle ne denli eski bir geçmişe sahip olduğunu gösteren Kangal köpekleri, adını Sivas ilinin aynı adlı ilçesinden ve tarihte uzun süre bu bölgede hakim olan Kangal Ağası'nın ailesiyle olan yakın ilişkisinden almaktadır. Asırlar boyu büyük toprak sahipleriyle anılmış, koyun ve keçi sürülerini kurttan çakala pek çok yaban hayvanına karşı korumada geleneksel bir yer kazanmıştır. Melezlenerek yetiştirilmesinden kaçınıldığı için eğilimlerini ve görünüm özelliklerini tarih boyu korumuş olan Kangallar, 1985'te Amerika'ya ithal edilerek dünya çapında tanınmanın temellerini atmıştır.
 

Saint Bernard

 
 

BOYUTLARI;

ERKEK:71  ila 76 cm.

DİŞİ:66  ila 71 cm.

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:63  ila 81 kg.

DİŞİ:54 ila 63 kg.

 

Dikkatli, sabırlı ve olağanüstü heybetli olan Saint Bernard, İsviçre Alpleri'nin ünü dünyaya yayılan köpekleridir. Erkeklerinin omuz genişliğinin en az 69 cm. olmasından ne denli devasa köpekler oldukları anlaşılabilmektedir.
 
 
Sizin İçin Değerlendirdik;
 
Enerji Seviyesi                             Orta                         
Egzersize Olan İhtiyaç Orta
Oyuncu Karakter Çok Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Yüksek
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Yüksek
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Orta
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Orta
 
 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Yaşam ortamı olarak bol suya erişim sağlayabildiği, geniş ve serin yerlerden hoşlanmaktadır. Klimalı ortamda dinlendikten sonra aniden sıcak havaya giriş yapması sağlık sorunlarına yol açabilir.
 
Sağlık Sorunları: Farklı koşullarda kalça displazisi ve göz hastalığına olan genetik yatkınlığı ortaya çıkabilir. Ayrıca şişkinlik sorunu yaşamaları ciddi mide hastalıklarına neden olabilmektedir.
 
Beslenme: Saint Bernardların bağırsak paraziti oluşmaması adına doğru protein kaynakları alması, büyük kas kütlesini ve gösterişli yapısını koruması için bol karbonhidratlı bir beslenme programına uyması gerekmektedir. 
 
Eğitim: Büyük ve güçlü cinslerden olduğu için yavruluk döneminde sosyalleşmeleri ekstra önemlidir. Çok iyi niyetlidirler ve gençken muhtemelen güçlerinin farkında değildirler, bu nedenle masadan yemek almak, sevgi göstermek için insanların üzerine sıçramak gibi davranışları kesinlikle her seferinde önlenmelidir. Ailesiyle birlikte olmayı çok sevdikleri için uzun süre ve rutin olarak yalnız kalmamaları önerilir.
 
Estetik ve Görünüm: Dişileri daha hassas ve küçük yapıya sahip olsa da standart şekilde kaslı, heybetli ve güçlü sıfatlarıyla nitelendirilen bu köpekler düşük kaşları, kısa ağız çizgisi ile arkadaşça bir yüz ifadesine sahiptir.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Bernard isimli bir keşişin 1050 yılında Roma'ya seyahat etmeyi amaçlayan hacılar için Alpler'de açtığı destek kuruluşunda, çığ düşmesinde ve kar fırtınalarında insanları kurtarmak için yardımcı olarak kullandığı Saint Bernard köpeklerin şaşkınlık veren gücü böylece keşfedilmiştir. Boynunda fıçılarla tasvir edilen sevimli bir dost olduğu efsanesini çürüterek 2000 kadar şanssız gezginin hayatını kurtarmış olan bu köpekler sonraki yıllarda İsviçre mandıralarına inmiş ve 1885'de Amerikan Köpek Kulübü tarafından da tanınmıştır.
 

Rottweiler

 

BOYUTLARI;

ERKEK:60  ila 68 cm.

DİŞİ:55  ila 63 cm.

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:43 ila 61 kg.

DİŞİ:36 ila 45 kg.

 

Kaslı vücut yapısını, kısa, koyu tüyleri ve özgüvenli bir duruşu birleştiren Rottweiler, genel yargıların aksine iyi huylu bir aile köpeği olmaya adaydır. Erken dönem eğitim ve sosyalizasyonla birlikte içgüdüleri yönlendirilebilen, fonksiyonel köpek cinsleri arasındadır.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Orta                         
Egzersize Olan İhtiyaç Orta
Oyuncu Karakter Orta
Diğer Köpeklerle Anlaşma Düşük
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Düşük
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Mesafeli
Eğitim Kolaylığı Orta
Koruma İç Güdüsü Çok Yüksek

 

Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Egzersiz ihtiyacının karşılanması amacıyla bu ırkın yavruluğundan itibaren açık alanda beslenmesi, ancak sosyalleşmesi önemli olduğu için erken dönemde uzun süre yalnız kalmaması önerilir.
 
Sağlık Sorunları: Üreme öncesinde yetiştiriciler tarafından bu ırkın olası sağlık sorunlarından olan kalça displazisi, göz hastalıkları ve kalp damar rahatsızlıkları için risk mevcut olup olmadığı test edilmiş olmalıdır.
 
Beslenme: Aşırı kilo almaya meyilli ırklardan olduğu için yaşına uygun kiloda olup olmadığı düzenli kontrol edilmelidir.
 
Eğitim: Eğitimi erken yaşta başlaması gereken bu ırkın inatçı ve kaba bir karakteri olmasını önlemek için sert olmayan ancak tutarlı ve istikrarlı bir eğitim alması gerekir.
 
Estetik ve Görünüm: Dişi Rottweilerlar erkeklere göre oldukça belirgin şekilde daha kıvrımlıdır ancak güç ve yapı dayanıklılığı anlamında cinsiyetler arasında fark yoktur.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Çevikliğiyle dikkat çekerek Roma İmparatorluğu’nda sürü örgütleme amacıyla yetiştirilmeye başlanan Rottweiler, sonraları Germen ordusuna karşı verilen savaşlarda kullanılmıştır. Böylece günümüzdeki pek çok Alman köpek ırkının temelini oluşturan bu özel ırk, sonraki senelerde işçi kimliğinden sıyrılarak polis köpeği, görme engelliler için rehber köpek olarak kariyerine devam etmiştir.
 

Tibet Spanieli (Tibetan Spaniel)

 

BOYUTLARI;

Ortalama 25.4 cm.

 

AĞIRLIĞI;

4.8 ila 6.5 kg.

 

Keskin yüz hatları, iri gözlerinin sevecen ifadesi ve yele formlu tüyleri ile zarif süs köpeklerinden biri olarak değerlendirilen Tibet Spanieller, hareketli, koruyucu mizaçlı Asya ırklarından biri olarak batı ülkelerinde de popülerleşmeyi başarmışlardır.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Çok Yüksek                        
Egzersize Olan İhtiyaç Çok Yüksek
Oyuncu Karakter Çok Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Orta
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Orta
Çocuklar ile İletişim Orta
Yabancılara Yaklaşım Orta
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Yüksek

 

 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Tüylerini koruma adına düzenli banyosu ve canlılığını koruma adına kondisyon egzersizleri sağlanması gereken bu köpekler hava şartlarının iyi olduğu dönemlerde bahçe kulübesinde beslenebilir. Boyutları itibariyle ev içi köpeklerden, enerjikliği itibariyle dış mekan köpeklerinden sayılabileceği için dengeli bir yaşam alanı sağlanmalıdır. 
 
Sağlık Sorunları: Genellikle sağlıklı bir ömür geçiren cinslerden olsalar da yetiştiricileri tarafından progresif retinal atrofi adı verilen bir tür genetik göz hastalığı için testleri yapılmalıdır. Kiraz göz denen ve cerrahi işlem gerektiren bu rahatsızlığın haricinde, sahiplenme öncesinde patella değerlendirmesinin ve karaciğer etrafındaki dolaşımla ilgili olan portosistemik şant değerlendirmesinin yapılması gerekmektedir.
 
Beslenme: Küçük ırklarda uyulması gereken küçük porsiyonlarla sık beslenme, enerji ihtiyacını karşılayacak kalori miktarına ulaşma, öte yandan kilo alımına karşı dikkatli olma gibi genel beslenme kurallarına bu köpeklerde özellikle dikkat edilmelidir.
 
Eğitim: Koku çalışması, eğlenceli bir sosyalleşme alanı, itaat uyarıları gibi temel eğitim sorumluluklarına dikkat edildiği takdirde enerjisi ve sevecenliği sayesinde kolay eğitilen bir zihin yapısına sahiplerdir. Ancak bir miktar bağımsız ruhlu oldukları için her zaman komutları yerine getirip getirmeyeceklerini kestirmek mümkün olmayabilir.
 
Estetik ve Görünüm: Düz ve ipeksi dokulu parlak kürkü, aslan yelesini andıran boyun tüyleri ve gölgeli klas renkleri ile dikkat çeken küçük ırklar arasındadır.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Hayvanlara özel bir saygı duyulan Doğu inançlarında ayrı bir yere sahip olan Tibet Spaniellerinin, Tibetli rahipler tarafından manastır bekçilerine yardımcı birer dost olmaları amacıyla yetiştirildiği bilinmektedir. Parlak tüyleri nedeniyle beğenilen bir süs köpeği olarak günümüze ulaşana dek ufku gözetleyen nöbetçiler olarak Tibet'in işçi köpekleri olarak değerlendirildiler.
 

Newfoundland (Landseer)

 

BOYUTLARI;

ERKEK:Ortalama 71 cm.

DİŞİ:Ortalama 66 cm.

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:58.9 ila 68 kg.

DİŞİ:45.3 ila 54 kg.

 

Fiziksel olarak büyük, güçlü ve iri kemikli, karakter olarak ise ağırbaşlı ve duygusal olan Newfoundland, çocuklarla samimi arkadaşlığı nedeniyle dikkatli ve sabırlı birer ''bakıcı köpeği'' olarak anılmaktadır. Bir diğer ismini bu cinsi sıkça resmeden sanatçı Sir Edwin Landseer'den almaktadır.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Yüksek                          
Egzersize Olan İhtiyaç Yüksek
Oyuncu Karakter Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Çok Yüksek
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Yüksek
Çocuklar ile İletişim Çok Yüksek
Yabancılara Yaklaşım İyi
Eğitim Kolaylığı Orta
Koruma İç Güdüsü Orta

 

Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Yoğun tüylü yapısı nedeniyle soğuk iklimleri sevmekte, fazla sıcakta rahatsız olmaktadırlar. Yoğun egzersizlere ihtiyaç duyduğu için besleyicinin geniş alanlara ihtiyaç vardır.
 
Sağlık Sorunları: Çoğu düşük kulaklı cinste olduğu gibi rutin kulak enfeksiyonu değerlendirmesi yapılması gerekmektedir. Yetiştiricilerin ise taş oluşumuna ilişkin üriner sistem değerlendirmesi, displaziye yönelik dirsek ve kalça değerlendirmesi, sistinüri için DNA testi yapması gerekmektedir. 
 
Beslenme: Kilo almaya meyilli olduğu ve mide şişkinliği halinde ciddi sorunlar oluşabileceği için günde birden çok, sık ve minik öğünlerle beslenmesi önerilir.
 
Eğitim: Sert eğitim yöntemlerine pek iyi yanıt vermeyen bu şefkatli cinsin nazik bir rehberlikle yönlendirilmesi gerekir. Zeki ve meraklı, dışa dönük ve girişkendirler, genel olarak eğitimleri kolay geçmektedir. 
 
Estetik ve Görünüm: Siyah, beyaz veya nadiren kahverengi ya da gri olabilmektedirler. Su geçirmez ve kaygan yapıdaki tüyleri oldukça dolgun bir imaj katmaktadır.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Doğuştan yüzücü olan Newfoundland köpekler, uzun yıllar Kanadalı balıkçıların güvenilir yardımcıları olarak çalıştılar. Su kurtarma köpeği olmaktan ağları ve günlük avları kıyıya taşımaya kadar pek çok görevde başarısını ispatlayan bu köpeklerin dünya genelinde pek çok anıtı ve tablosu bulunmaktadır.
 

Löwchen

 

BOYUTLARI;

28 ila 33 cm.

 

AĞIRLIĞI;

4.5 ila 6.8 kg.

 

Almanca adı ''küçük aslan'' anlamı taşıyan sevgi dolu, evcil ırklardan Löwchen, canlı ve cesur bir mizaca, taşınabilir boyutlara ve dökülmez tüy yapısına sahip olmasıyla uzun yıllardır Avrupalılar arasında popüler bir köpektir.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Yüksek                          
Egzersize Olan İhtiyaç Çok Yüksek
Oyuncu Karakter Çok Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Orta
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Orta
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Mesafeli
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Yüksek

 

Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Çitle korunan bahçeli alanlara ve sahibiyle uzun yürüyüşler yapabileceği parkurlara bayılan bu köpekler ev içinde beslemeye uygundur. Çevikliği ve itaati bir arada sunduğu için farklı aktivitelere açıktır.
 
Sağlık Sorunları: Çoğu sağlıklı olan bu minik köpeklerin sorumlu yetiştiriciler tarafından sahiplendirme öncesinde kalça, göz ve patella değerlendirmelerinin yapılmış olması gerekmektedir. 
 
Beslenme: Oldukça hareketli ve aktif bir ırk olan Löwchen’in bu enerjisini destekleyecek miktarda kalori alması önemlidir. Ancak küçük cinslerden olduğu için midesinde hassasiyet yaratmamak adına sık ve küçük öğünlerle beslenmesi uygun olacaktır.
 
Eğitim: Ses ve hareketlere aşırı tepki vermeye eğilimli olan bu köpeklerin aşırı havlamasını önlemek ve her harekete tepki vermesinin önüne geçmek için olumlu cümlelerle eğitilmesi gerekir. Sert tavırlara ve keskin düzeltmelere pek iyi yanıt vermemektedir. 
 
Estetik ve Görünüm: Şık görünümlü köpeklerden olan bu ırkın kıvrımlı ve orantılı fiziği vücuduna kıvrılan uzun bir kuyrukla sonlanır. Tek veya çok renkli, uzun, yoğun ve düz tüylerle ön plana çıkan bu köpeklerin yıkama ve tarama gibi bakımlarının düzenli şekilde yapılmasına ekstra dikkat edilmelidir. 
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Her ne kadar adı Almanca olsa da Orta Çağ'dan bu yana Fransa, İtalya, İspanya, Rusya ve Hollanda'da soylu ailelere mensup kadınlar arasında popüler olduğu görülen Löwchen, çıkış noktası kesinleştirilememiş ırklardandır. Rönesans dönemi eserlerine bakıldığında Löwchen'i görmemiz, ırkın en az 500 yıldır aramızda olduğunu ortaya koymaktadır.
 

Transilvanya Tazısı

 

BOYUTLARI;

55 ila 66 cm.

 

AĞIRLIĞI;

Minimum 55 kg.

 

Karpatlar'ın sert çevre koşulları altında son derece cesur ve kararlı şekilde gelişmiş karaktere sahip olan Transilvanya Tazıları, asil, sert görünümlü ancak söz konusu iyi huy olduğunda son derece samimi köpeklerdir.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Çok Yüksek                        
Egzersize Olan İhtiyaç Çok Yüksek
Oyuncu Karakter Çok Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Zayıf
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Zayıf
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Orta
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Orta

 

 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Enerjik olmalarının yanında komut almaya açık ve sessiz mizaçlı oldukları için hem ev hem bahçe yaşamına uyum sağlayabilen köpekler arasındadır. 
 
Sağlık Sorunları: Pek çok köpeğin hayatında yer yer sağlık sorunları yaşansa da Transilvanya Tazıları bu konuda en dayanıklılardan biri olarak sayılmaktadır. Yine de potansiyel sahiplerin olası sağlık sorunlarına karşılık değerlendirme sertifikalarını incelemeleri önerilecektir.
 
Beslenme: Doğada aktif olan diğer tüm büyük köpek türlerinde olduğu gibi Transilvanya Tazısı'nda da kaliteli bir diyetin takip edilmesi ve her besin için veterinerden onay alınması gerekmektedir. İlerleyen dönemlerde fazla kilo alımını önlemek için ödül mamalarının iki porsiyona ayrılarak verilmesine dikkat edilebilir.
 
Eğitim: Tazı tarzı köpeklerdeki klasik problem çözme, yüksek duyu algısı, oyun becerisi ve takip yeteneği özelliklerine sahip olan bu ırk yüksek eğitim kapasitesine sahiptir.
 
Estetik ve Görünüm: Koyu renklerin hakim olduğu parlak tüyleri ve sert sınırlardan oluşan keskin imajı ile sağlam, güçlü ve atik bir duruşu olan bu ırk, hareketlerinde de zarafet ve dengeyi buluşturur.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Popüleritesinin zirvesini Orta Çağ aristokratları ile yaşayan ve eski bir Macar avcısı olan Transilvanya Tazısı'nın orijinal çıkış noktasının Karpatlar'ın insan girmemiş ormanları ve bu bölgede ormancılığın gelişmesi olduğu düşünülmektedir. Arazi koşullarına bağlı olarak kısa ve uzun bacaklı olarak iki farklı alt gruba sahip olan ırkın kısa bacaklı olanları tavşan ve tilki avıyla, uzun bacaklı olanları yaban domuzu, ayı ve vaşak avıyla adını duyurmuştur.
20. yüzyılın ilk senelerinde nesli tükenmekle karşı karşıya kalsa da 1968'de yeniden üretimine odaklanılan bu ırkın günümüzde yalnızca uzun bacaklı olanlarını görebilmekteyiz.
 

Tibet Mastiff

 

BOYUTLARI;

ERKEK:66 cm. ve üstü

DİŞİ:60 cm. ve üstü

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:40.8 ila 68 kg.

DİŞİ:31.7 ila 54.4 kg.

 

Heybetli görüntüsü ve mesafeli duruşa sahip Tibet Mastiff (Tibet Mastifi) koruyucu çalışma köpekleri grubunda yer almaktadır. Yoğun tüylerle kaplı olması nedeniyle devasa bir görünümü olsa da ailesine bağlı, yumuşak ve sakin mizaçlı, yabancılara karşı ise temkinli bir köpektir.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Yüksek                        
Egzersize Olan İhtiyaç Yüksek
Oyuncu Karakter Orta
Diğer Köpeklerle Anlaşma Orta
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Yüksek
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Mesafeli
Eğitim Kolaylığı Orta
Koruma İç Güdüsü Yüksek

 

 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Soğuk hava şartlarında daha yüksek performansa sahip oldukları için kışları açık alanda, yazları klima ile iklimlendirilen bir ortamda beslenmeleri tavsiye edilmektedir.
 
Sağlık Sorunları: Safkan köpekler içerisinde nispeten sağlıklı olarak anılan bu ırkın dirsek veya kalça displazisi, hipotiroidizm ve göz anormalilerine karşı genetik yatkınlığı bulunmaktadır. Bu nedenle kalça, dirsek, göz ve tiroid değerlendirmeleri sonrasında üremesi sağlanmalıdır.
 
Beslenme: Boyutlarına göre yeme ihtiyacı oldukça düşük olan ve yetişkinleri gün içinde 1-2 kap kadar beslenen bu ırkın yer yer öğün atlaması normal karşılanmaktadır, özellikle dişileri mevsim geçişlerinde 10-15 kg. kadar zayıflayabilir. Özel bir diyet uygulanmasını gerekli kılmasalar da anormal bulunan beslenme alışkanlıklarında veterinere başvurulması gerekmektedir.
 
Eğitim: Son derece zeki olan ve hızlı öğrenen Tibet Mastifleri geleneksel itaat eğitimlerine pek olumlu yanıt vermezler, ayrıca gıda odaklı olmadıkları için ödül maması yardımıyla eğitilmeleri tavsiye edilmez. İyi birer öğrenci olsalar da genel olarak içgüdülerine göre hareket etmeyi tercih ederler.
 
Estetik ve Görünüm: En ayırt edici fiziksel özellikleri baş ve kuyruk şekilleridir. Astardan ve koruyucu tüylerden oluşan oldukça kalın bir yelesi bulunmaktadır, bu nedenle çok iri bir cins olmamakla birlikte geniş dolgun görünen bir kafa şekline sahiptir. Sırtın üzerine kıvrılan estetik kuyruğu ise baş dengesini sağlamakta ve cinsle özdeşleşen ‘’dikkatli’’ ifadeyi tamamlamaktadır.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Tam üretim yıllarını ve çıkış noktasını hiçbir kaynağın tam olarak belirtemediği Tibet Mastiff, oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Tarihlerine dair en kesin bilgi asırlardır Himalayalar'da güçlü birer koruyucu olarak yetiştirildikleri ve bu bölgede izole şekilde yaşadıklarıdır. Tibet'i ziyaret eden Orta Doğulu ve Avrupalı gezginlere hediye olarak verilen Mastifflerin günümüz modern versiyonların atası olduğu düşünülmektedir.
 

Pharaoh Hound (Firavun Tazısı)

 
 
BOYUTLARI;
 

ERKEK:58 ila 64 cm.

DİŞİ:53 ila 61 cm.

 

AĞIRLIĞI;

Ortalama 20.4 ila 24.9 kg.

 

Malta Adası'nın ünlü köpeği Firavun Tazısı, zorlu arazilere dayanıklı, aynı zamanda oyunlara eşlik etmesi için yetiştirilmiş, sağlam bir koşu köpeğidir. Koku alma ve hız konusunda iyi bir rekabetçi olan bu cinsin karakter bakımından arkadaş canlısı ve evcimen, tarz bakımından asil olduğu söylenebilir.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Çok Yüksek                          
Egzersize Olan İhtiyaç Çok Yüksek
Oyuncu Karakter Çok Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Zayıf
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Zayıf
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Orta
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Orta

 

Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Açık alanda ise kusursuz bir koşucu olabilir ve hareketli eğitim tarzlarına açıktır, haliyle engebeli veya engebesiz fark etmeksizin sıklıkla geniş alanlara çıkarılması uygun olacaktır.
 
Sağlık Sorunları: Irkta görülmesi normal karşılanan kalça, patella ve dirsek displazisi ile göz bozuklukları üretim veya sahiplenme öncesi özellikle değerlendirilmesi gereken riskler arasında yer alıyor. Ayrıca yaşla ve cinsle ilişkili olarak hemanjiosarkom, mast hücre tümörü ve meme kanseri oluşabilmektedir.
 
Beslenme: Zarif ve ince hatlara sahip olmasıyla dikkat çeken bu köpeklerin beğeni gören tarzını koruması adına yaşa uygun kalori alması, kalori kaynağı olarak üst kalite mama tercih edilmesi son derece önemlidir.
 
Eğitim: Avlanmaktan hoşlandıkları için hanesinden kaçmaya meyilli olan ve bu konuda hakkında pek çok talihsiz haber bulunan bu köpeklerin, her ne kadar itaatkar yönleri geliştirilmiş olsa da kendilerini çok fazla özgür hissettiği durumlarda bırakılmamaları önerilir. 
 
Estetik ve Görünüm: Kehribar rengi gözlere ve Antik Çağın bronz derisine sahip olan bu köpeklerin sıkı paltosu, gözler ve kulaklarla uyum içindedir. Gülümseme ifadesine benzer yüz mimikleri ayırt edici özellikleri arasındadır.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Lüks eşyalarla birlikte Akdeniz kültürünü de Lübnan'dan dünyaya yaymakta olan Fenikeli denizciler tarafından, yaklaşık 2500 yıl önce Malta'ya getirildiği varsayılan Firavun Tazıları aslında Mısır'ın antik çağlarının tipik bir mirası olarak kabul ediliyor. Malta'ya gelişi ile birlikte tavşan avcılığında kullanılmaya başlayan bu köpekler 1979 senesinde ülkenin ulusal tazısı olarak ilan edilmiş bulunuyor.
 

Chinese Crested (Tüysüz)

 
 
BOYUTLARI;
 

28.2 ila 33.3 cm.

 

AĞIRLIĞI;

3.63 ila 5.45 kg.

 
 
Tepesindeki saçaklı tüyleri ve yine uçuşan tüylerle sonlanan kuyruğu ile ince yapısı ''tatlı'' olarak değerlendirilen Chinese Crested, diğer türlerle karıştırılmasını imkansız kılan görünüm farkına sahiptir. Benekli pembe derisiyle ilginç bir tarz yakalayan bu köpeklerin mizacı ise şefkatli olmasıyla ön plana çıkar.
 
 
Sizin İçin Değerlendirdik;
 
Enerji Seviyesi                             Orta                          
Egzersize Olan İhtiyaç Orta
Oyuncu Karakter Orta
Diğer Köpeklerle Anlaşma Zayıf
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Zayıf
Çocuklar ile İletişim Orta
Yabancılara Yaklaşım Temkinli
Eğitim Kolaylığı Orta
Koruma İç Güdüsü Yüksek
 
 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Sahibiyle vakit geçirmekten bir hayli hoşlanan bu çevik yapılı köpekler, özellikle yarışlarda ve rekabet gerektiren sporlarda oldukça başarılıdırlar. Haliyle eğitim ve oyun saatlerine dışarıda devam etmek mantıklı olabilmektedir.
 
Sağlık Sorunları: Yetiştirmeden sorumlu kişilerin progresif retinal atrofi, glokom ve birincil lens luksasyonu gibi önemli ve kalıtsal göz hastalıklarına karşı değerlendirme yapması gerekmektedir. Patellar luksasyonu (kayması), epilepsi ve DNA testleri ile tespit etmesi güç olup röntgen çekilmesini gerektiren ''Legg Calve Perthes'' hastalığı da yine ırkta görülen diğer sağlık problemleri olarak karşımıza çıkabilmektedir.
 
Beslenme: Her ne kadar ince vücutları nedeniyle pek öngörülemese de yemekten oldukça zevk alırlar. Mama sevgisini dizginlemek adına, özellikle eğitim esnasında kullanılan ödül mamaları başta olmak üzere, kullanılan besin miktarı ve türüne veteriner onayı alınarak karar verilmelidir. 
 
Eğitim: Sert tepkilerden ve olumsuz sözlerden yüksek seviyede etkilenen bu nazik yapılı köpekler için sabırlı, istikrarlı ve sakin bir eğitim sağlanması gerekir. Eğitimi tamamen sona ermeden sert sözler duyması, sahibiyle olan ilişkisini olumsuz yönde etkileyebilir.
 
Estetik ve Görünüm: İnce, kemikli, zarif oyun köpekleri arasında yer alan cinsin yalnızca başının tepesi, kuyruk ucu ve ayakları tüylüdür. Saçaklı ve dağınık görünen bu tüyler ipeksi yumuşaklıktadır.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Tam olarak çıkış noktası belirlenemeyen Chinese Crested cinsinin, Antik Çağlarda Afrika'dan Çin'e getirilen büyük tüysüz köpeklerin üreme süreçleri neticesinde ebatları küçülerek günümüze ulaştırılmış bir ırk olduğu tahmin edilmektedir. Çinlilerin açık denizlerde seyahat eden ticaret gemilerine verdiği ''Cresteds'' adından dolayı ''Çin gemi köpeği'' olarak da tanınan bu köpeklerin dünyanın dört bir yanına limanlardan yayıldığını da tahmin etmek güç değil.
 

İrlandalı Mavi Terrier (Kerry Blue Terrier)

 

BOYUTLARI;

ERKEK:46 ila 50 cm.

DİŞİ:44.8 ila 48.7 cm.

 

AĞIRLIĞI;

Ortalama 15 ila 18.18 kg.

 

Kabul edilen Terrierler arasında en büyüğü olan Kerry Blue, cinse adını veren mavi kürkü ile ön plana çıkmaktadır. İrlanda menşeli ırk bir çiftlik köpeği olarak doğsa da günümüzde hareketliliği ve dikkatli, meraklı tavrıyla pek çok evde kendine yer bulmuştur.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Çok Yüksek                          
Egzersize Olan İhtiyaç Çok Yüksek
Oyuncu Karakter Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Orta
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Orta
Çocuklar ile İletişim Orta
Yabancılara Yaklaşım Temkinli
Eğitim Kolaylığı Zayıf
Koruma İç Güdüsü Yüksek

 

Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Alışkanlıklarına bakıldığında hem açık havada aktif oyunlar oynamaya veya koşmaya hem de ailesiyle TV ekranına geçerek birlikte oturmaya müsait olduğu görülen bu köpekler, temposuna bağlı olarak yılın farklı dönemlerinde hem ev hem ev dışı beslenmeye adapte olabilirler. 
 
Sağlık Sorunları: Üreme programlarına dahil olmadan önce standart DNA testlerine tabi tutulması gereken bu köpekler, genel anlamda iyi sağlık durumuna sahiptirler. Sahiplenme öncesinde rutin şekilde kalça değerlendirmesi, göz muayenesi gibi rutinlerin aksatılmaması önerilir.
 
Beslenme: Standart şekilde özel cinslere yönelik üretilmiş kaliteli mamalarla beslenmesi yeterli olan ve herhangi özel bir diyet gerektirmeyen bu cinsin bazı temsilcilerinde gıda hassasiyeti görülebilmektedir. Alınan mamanın bitkisel yerine hayvansal protein ağırlıklı olması, sindirimi kolaylaştırmak açısından mantıklıdır.
 
Eğitim: Aile yaşamına adaptasyonu açısından hem zihnini hem bedenini meşgul edecek oyunlarla eğitilmesi önerilen Kerryler, yer yer inatçılaşabilen karakterleri nedeniyle kapsamlı ve iyi çalışılmış bir itaat eğitimi programını gerektirirler. 
 
Estetik ve Görünüm: Koyu renkte keskin bakışlara ve sportif tarzda sakal yapısına sahip bu köpeklerin, özellikle mavi tonlarında başlayıp açık griye kadar uzanan renk skalasındaki yoğun ve yumuşak tüyleri dikkat çekmektedir. 
 
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Adını İrlanda'daki çıkış noktasından alan Kerry Blue, çalışkan çiftlik köpekleri ve çok yönlü işçiler olarak kısa sürede popülerlik kazanmış ve 20. yüzyılın ilk yıllarından itibaren İrlanda'nın maskotu halini almışlardır. Öyle ki ırkın yayılmasına ön ayak olan ve 2000'lerin en ünlü show köpeklerinden biri olan Mick de bir İrlandalı Mavi Terrier'dir.
 

Bedlington Terrier

 

BOYUTLARI;
 

37 ila 44.2 cm.

 

AĞIRLIĞI;

7.7 ila 10.4 kg.

 

Zarif görünümlü köpeklerden Bedlington Terrierler ilgi odağı olmaktan, ilgi ve sevgi görmekten hoşlanan, eğlence ve hareketlilik dolu ev köpekleridir. İngiliz tarzının özgün temsilcilerinden olan Bedlingtonlar uyanık tavırlı bir ev arkadaşı veya enerjik bir sporcu olarak çok yönlü düşünülebilir.

 
 
Sizin İçin Değerlendirdik;
 
Enerji Seviyesi                             Çok Yüksek                             
Egzersize Olan İhtiyaç Çok Yüksek
Oyuncu Karakter Çok Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Zayıf
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Zayıf
Çocuklar ile İletişim Yüksek
Yabancılara Yaklaşım Orta
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Orta
 
 
Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Son derece aktif bir ırk olduğu için ev içinde bakımı zorlayıcı olabilir. Enerjisini koşu gibi sportif faaliyetlere yönlendirebilmesi için mutlaka bahçeli bir evde bakılması, bahçenin ise gerekli şekilde güvenliğinin sağlanması gerekmektedir. 
 
Sağlık Sorunları: Genellikle sağlıklı cinslerden biri olarak kabul edilen Bedlingtonlar genetik olarak hipotiroidizm, dirsek displazisi, Von Willebrand hastalığı ve bazı göz hastalıkları için risk arz edebilir. Bu nedenle yetiştirici kişilerin üreme öncesinde kardiyak muayene, patella değerlendirmesi, göz değerlendirmesi ve bakır toksikoz DNA testi yapmaları gerekir. 
 
Beslenme: Hareketli ve oyuncu halleri oldukça çekici ve sevimli görünse de bu özellikleri Bedlingtonları beslemeyi güçleştirebilir. Aktif yapıları ve hızlı birer koşucu olmaları, sürekli olarak küçük porsiyonlarla ve yüksek karbonhidrat içerikleriyle beslenmesini gerektirir.
 
Eğitim: Oldukça zeki ve sahibine karşı ilgili köpeklerdir, bu sayede eğitimleri de kolay ve keyifli geçmektedir. Yönlendirmek için farklı oyunlardan ve renkli oyuncaklardan yardım alınabilir.
 
Estetik ve Görünüm: Tıpkı bir kuzuyu andıran kıvırcık tüyleri ve üzeri bu tüylerle kaplı uzun, geniş burnu bu ırkın en belirgin özellikleridir. Uçları püsküllü kulakları, yumuşak hatlara sahip armut biçimli kafası, kıvrımlı vücut hatlarını gösteren, taranmış gibi duran tüyleriyle oldukça dikkat çekicidir.
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
1800'lü yıllarda ırkın adını aldığı Northumberland Madencilik Bürosu'nda işçi köpeği olarak kullanılan ve aynı dönemlerde Romanların kaçak avlanmada yardımcısı olduğu için ''Çingene Köpeği'' unvanı alan cinsin zekası ve hızı kısa zamanda ilgileri çekmeye başlamıştır. Cesur birer işçiden geniş burunlu ve kuzuları andıran tarzda bir süs köpeğine dönüşmesi ise İngiliz asilzadelerinin bu köpeklerin stil sahibi birer arkadaş olma potansiyelini keşfetmesiyle başlamıştır.1877'de İngiltere'de ırkın kendi adına ulusal kulübü kurulurken Bedlington halkı ise bu maskot köpeklerin üretimiyle hala gurur duymaktadır.
 

Lagotto Romagnolo

 

BOYUTLAR;

ERKEK:43.1 ila 48.2 cm.

DİŞİ:41 ila 46.1 cm.

 

AĞIRLIĞI;

ERKEK:12.9 ila 18.2 kg.

DİŞİ:10.8 ila 14.06 kg.

 

Koku alma, hareketliliğe dayanıklılık ve su içi egzersizleri gibi spesifik konularda büyük yeteneklere sahip olan Lagotta Romagnolo, çevik vücudunun pelüş tüylerle kaplı olması ile  hem işçi hem süs köpeği sınıflarında değerlendirmek için idealdir.

 

Sizin İçin Değerlendirdik;

Enerji Seviyesi                             Yüksek                          
Egzersize Olan İhtiyaç Yüksek
Oyuncu Karakter Çok Yüksek
Diğer Köpeklerle Anlaşma Orta
Farklı Hayvanlarla Anlaşma Orta
Çocuklar ile İletişim Orta
Yabancılara Yaklaşım Orta
Eğitim Kolaylığı Yüksek
Koruma İç Güdüsü Orta

 

Bilinmesi Gereken 5 Önemli Özelliği
 
Yaşam Ortamı: Bahçeli hanelerde bakımı ev içine göre daha keyifli ve kolay olacak bu köpeklerin özellikle dış mekan sporları içerisinde su ve suyla ilgili aktiviteleri çok sevdiğini bilmekte fayda vardır. 
 
Sağlık Sorunları: Hareketliliği ve riskleri minimumda arz eden anatomisi ile genellikle sağlıklı cinsler arasında yer alan bu köpeklerin yetiştiriciler tarafından  yavru epilepsisi, kalça displazisi ve dirsek displazisi gibi rahatsızlıklar için sahiplendirme öncesi gerekli testlerinin yapılması önerilir. Ayrıca olası bir hastalığı belirlemek adına üreme öncesi DNA testi yapılması ve üremesine karar verilmesi uygun olacaktır.
 
Beslenme: Özel ırklar arasında yer aldığı için yüksek kalite mamayla beslenmesi, küçük ırkların kendine has yüksek enerji ihtiyacını karşılayacak şekilde beslenmesi ve insan yemeği tüketecek olması halinde veteriner onayı alınması gerekmektedir.
 
Eğitim: Zeki, uyanık ve canlı arkadaşlar olarak sahibini memnun etmekten hoşlanan bu köpeklerin itaat anlamında herhangi bir sorun yaratması beklenmez. Ancak iyi huylu yönlerini pekiştirmek adına hemen her cinste olduğu gibi erken dönem sosyalleşmesi ve eğitim hayatına başlaması önemlidir.
 
Estetik ve Görünüm: Küçük ila orta boy köpek klasmanları arasında değerlendirilen bu güçlü yapılı köpekler, yoğun ve kıvrık tüy yapısı ile Avrupa'nın taşra tarzını yansıtan bir imaj verir. Zorlu ve engebeli arazilerde günü geçirecek kadar dayanıklı olduğunu dik ve sağlam duruşu ile belli etmektedir.
 
 
 
Irk Kökeni Hakkında Kısa Bilgi
 
Ravenna Bataklıkları'nda su kuşu avcılarına yardım etmesi amacıyla üretilmiş olan Lagotti, İtalyanca Lago yani göl kelimesinden adını alacak kadar su sever bir cinstir. Burnu ve koku alma duyusu ile rakipsiz olan bu köpeklerden lezzetli ve lüks trüf mantarlarını koklayarak bulması için yararlanıldığı ve senelerce İtalya'nın en iyi ''trüf köpeği'' olarak tanındıkları bilinmektedir.
 
 

 

Benzer Yazılar

Yukarı