Sahibini En İyi Koruyan 10 Köpek Cinsi

Sahibini En İyi Koruyan 10 Köpek Cinsi

Köpeklerin ilk evcilleştirilme nedenlerinden biri de insanları ve mülklerini koruma için iyi birer bekçi olma olasılıkları idi. Bu görevi zaman içinde birçok ırk başarılı bir şekilde yerine getirdi. Bazı köpekler sadece evde şımarık aşık rolleri yapsa da, bugün evinizi, sizi ve sevdiklerinizi kötü niyetli insan ve hayvanlardan koruyacak olan harika ırkalar bulunuyor. 
İdeal bir bekçi köpeği; büyük, atletik, uyanık, sadık ve eğitime duyarlı olmalıdır. Asla agresif olmamalı ve komutlara itaat etmelidir. Size ve ailenize karşı güçlü bir sadakat ve bağlılık duymalıdır. 
Gelin şimdi dünya genelinde kabul görmüş sahiplerini, ailelerini ve evlerini en iyi şekilde koruyan bekçi köpek ırklarına bir bakalım;
 

1- Akita

Dünya üzerinde bulunabilecek en sadık köpeklerden birisidir. Bu cesur ve uyanık köpek, yabancılara karşı inanılmaz şüphecidir. Sizi ve ailenizi sürekli olarak izlemeye devam edecek, gözünü sizden ayırmadan koruyacaktır. Bu davranış Akita’nın doğal davranışıdır ve eğitim almadan bunu gerçekleştirir. Doğru bir şekilde sosyalleşme, gereksiz yere sersemlik veya saldırganlığı önleyecektir.

2- Belçika Malinois

En beğenilen köpek cinslerinden olan Belçika Malinois Polis Köpeği ve eğitimli K9 olarak tercih edilir. Bu elbette bir tesadüf değildir. Ciddi anlamda aktif, enerjik ve odak sorunu olmayan bir cinstir. Belçika Malinois doğal yeteneklerine odaklanmak için bir eğitim almalıdır. Daha da yüksek başarı elde edecektir. Doğru sosyalleşme de bu ırk için çok önemlidir. Bu şekilde köpeğiniz bilmediğiniz ya da yeni durumlarda gayet rahat olacaktır. Ayrıca aktif bir ırk olduğu için günlük aktivitesini ihmal etmemelidir. 

3- Bullmastiff

Sadık ve cesur olan Bulmastiff; oyuncu hallerini avcılardan korunmak için geliştirmiştir. Büyük ve iri görünümü bile caydırıcıdır. Sahibine ya da ailesine karşı inanılmaz şefkatli ve mükemmel bir arkadaştır. Bulmastiff doğal bir koruma içgüdüsüne sahiptir. Yine de bunu organize edebilmek için eğitim alması gerekebilir. 

4- Cane Corso

Tarih yolculuğunda bekçi köpeği, savaş köpeği ve avcı olarak adlandırılmıştır. İri yapısı, koyu renkli duruşu, ağır duruşu izinsiz misafirler için gerçekten caydırıcı olacaktır. Koruma iç güdüsü doğal olarak bulunduğundan, itaat eğitimi bu doğal becerilerin daha da artmasına neden olacaktır. 

5- Alman Çoban Köpeği

Yoğun ve aktif bir ırktır. Sahibine ve ailesine karşı yoğun bir sadakat duygusu vardır. Eğitilebilir ve bu eğitim sayesinde harika bir bekçi köpeği olur. Zaten doğal yeteneğe sahip olan bu ırk, eğitildiğinde mükemmel sonuçlar elde edilecektir. Günlük egzersiz ihtiyacının çok fazla olduğu unutulmamalıdır. Aksi taktirde sıkıntılı bir psikolojik sorun ile karşılaşılabilir. 

6- Doberman Pinscher

Dobermanlar agresif bir ırk olarak tarih boyunca nam salmışlardır. Ancak bu yanlış bilinen ve yanıltıcı bir bilgidir. Bu ırk bekçi olarak yetiştirilmiş olsalar da, ailelerinin yanındayken şapşal, şefkatli ve uysal bir yapıya sahiptirler. Aşırı bir tehlike sezmedikleri sürece, yabancılara karşı tereddütlü olmazlar. Irkın genel özelliğinden dolayı, eğitim almasalar bile çoğu ırk köpeklerinden daha iyi korumacı davranabilirler. Bununla birlikte eğer mükemmel bir bekçi yaratmak istiyorsanız, itaat eğitimini aldırmanız önemlidir. 

7- Comondor

Afrika örgüsü saç modeline benzeyen, beyaz ve upuzun tüyleri ile tanınan bu ırk, adeta makarna paspaslara benzemektedir. Bu görüntü ise sizi kesinlikle yanılmasın. Comondor cinsi Macaristan bölgesinde ortaya çıkmış, büyük, güçlü ve cesur ırklardan biridir. Ailesine karşı çok sadık ve şefkatli olmasına karşın, yabancılara karşı acımasızdır. Cins çok dikkatli bir eğitim sayesinde iyi şekillenebilecek bir koruma doğasına sahiptir. Cinsin farklı durumlarla karşı karşıya kalmamasına karşın sosyalleşmesi önerilmektedir. 

8- Rodezya Ridgeback

Tarihsel olarak av köpeği olmasına rağmen, Rodezya Ridgeback ailesine karşı doğal olarak koruma eğilimi göstermektedir. Aynı şekilde sahiplendiği ailesine yoğun bir sadakat duyar. Irkın genel özellikleri içinde arkadaş meraklısı, şefkatli ve asil olması göze çarpar. Temel itaat eğitimi, köpeğin ana yapısını ortaya çıkarmak için esastır. Bu eğitimde doğal olan bekçi köpeği yapısının ön plana çıkarılması mümkün olacaktır. Sizi dinlemesi genelde zor olur ama eğitimle bunu rahatlıkla aşabilirsiniz. Günlük egzersiz isteği yüksek olduğundan, bu konuda onu mutlu etmeniz önemlidir.

9- Rottweiler

Agresif bir karaktere sahip olarak tanınan diğer bir ırktır. Aslında bu ırk çok farklı iki huya sahiptir. Sahibinin yanında şapşal bir sevgili olabilirken, bir anda korumacı ve savunmacı şekilde hareket edebilir. Bir Rottweiler size güvendiğinde, size sadık ve şefkatli davranır. Bununla birlikte bekçi köpeği olarak en ufak bir tehdit algıladığında, ciddi anlamda saldırgan ve korumacı olur. Yabancılara kesinlikle tereddütlü yaklaşır. Doğasında inancıdır. Uygun şekilde eğitildiğinde mükemmel bir bekçi köpeği olacağından şüpheniz olmasın. Bu cins sosyalleşmesi önemli bir ırktır. Ayrıca aktif bir tür olduğu için egzersizleri ihmal edilmemelidir.

10- Tibet Mastiff

Tibet Mastiff nihai bir bekçi köpeği olabilir. Hiç kimse bu büyük, dikkatli, güçlü ve korkutucu köpeği geçemez. Tarihsel gelişimine de bakıldığında bu ırk genelde bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılmıştır. Genetiğinde tamamen korumacı bir kan dolaşmaktadır. Ailesi çevresinde rahatlıkla dolaşırken, yabancılara karşı inanılmaz dikkatli ve temkinlidir. Bir yabancı tarafından tehdit edildiğinde onu sakinleştirmek gerçekten zordur. Dışardan bakıldığında en şefkatli cinslerden olmasa da, sizi ve ailenizi en iyi şekilde koruyacaktır. Sosyalleştirdiğinizde ve itaat eğitimini iyi bir şekilde aldığında harika bir bekçi, iyi bir arkadaş olacağından emin olabilirsiniz.
 

Benzer Yazılar

Yukarı