Sahibini En İyi Koruyan 10 Köpek Cinsi

Sahibini En İyi Koruyan 10 Köpek Cinsi

Köpek cinsinin koruma içgüdüsü birbirinden farklı olduğunu yazımızda okuyacaksınız. İşte bu konumuzda sahibini en iyi koruyan köpeklerin koruma içgüdülerinin ne derece olduğunu anlatacağız.

1- Alman Kurdu Köpeği

 
 
En korumacı ve koruma içgüdüsü en fazla olan köpek cinsi Alman Kurdudur.  Bunun en güzel örneği bu köpekleri polis köpeği olarak kullanmamızdır.  Alman kurdu, güçlü, korumacı, atletik, zeki ve çevik bir yapıya sahiptir. Zeki oldukları için savaş alanlarına mesaj ulaştırabilmektedir. Aynı zamanda bekçilik görevi yaparlar. Yabancı biri gördüklerinde bunu hareketleri ve yüksek sesleri ile belli ederler. Korumacı tavırları nedeni ile pek çok işte aktif olarak kullanılırlar. Refleksleri çok gelişmiştir ve kendisine verilen görevi mükemmel bir şekilde yerine getirmektedirler. 
 
Uzun ve kaslı bir köpek olan Alman kurdunun badem gözleri, siyah burnu ve dik kulakları vardır. 
Omuz genişliği 64 cm civarı olan bu köpeklerin ağırlığı ise, 41 kilogramdan fazladır. 
Erkek köpeklerin boyu 61-66 cm iken, dişi köpeklerin uzunlukları ise 56-61 cm arasında değişir. 
Alman kurdu 9-13 yıl yaşamaktadır. 
Alman Çoban Köpekleri çok güçlü bir koruma içgüdüsüne sahiptir. 
Bu yüzden yetişkin olduklarında aşırı korumacılıklarının önlenmesi için geniş bir şekilde sosyalleştirilmelidirler. 

2- Kangal 

 
 
Kangal köpekleri ülkemizde en çok Sivas’ta bulunmaktadır. Sivas Kangalı olarak da bilinmektedir. Korumacı olarak ikinci sırada yer almaktadır. 
Kişilik özellikleri, koruyucu, kontrollü, bağımsız, duyarlı, atik ve sakindir. Eğer sahiplerinin kendilerini sevdiğini hissederlerse onları büyük bir içgüdü ile kırsal alanlardaki diğer yabancı hayvanlara karşı kolaylıkla koruyabilirler. Ancak bu tür hiçbir şekilde ev halkı için saldırgan bir tehdit değildir. Hane halkının çocukları ile çok iyi geçindiği bilinmektedir. Dişi kangallar erkeklere oranla daha atik olduklarından, sürüye saldıran kurtları yakalamak ve boğmakta daha etkin rol almaktadırlar. Oldukça güçlüdürler.
 
Kangal’ın yaşam süresi 10-16 yıl arasındadır. 
Ağırlığı, erkek 50-60 kg, dişilerde ise 41-49 kg arasındadır. 
Boyları, erkek 74-81 cm, dişi de ise 71-79 cm’dir. 
Kangal köpeklerinin çok gelişmiş bir koruma içgüdüsü vardır. 
Bundan dolayı ergenliğe ulaştıklarında çok aşırı bir koruma içgüdüsü taşımamaları için çok iyi sosyalleştirilmiş olmaları ve mümkünse büyük bir bahçede yaşamalıdırlar.

3- Cane Corso İtaliano 

 
 
Cane Corso İtaliano,  çekingen, sessiz, korumacı, dengeli, sakin ve eğitilebilir bir yapısı vardır. Güvenilir ve sadık kişiliği ile bilinen Cane Corso İtaliano köpeği kendisini tamamen ailesine adar.  İyi bir avcı yeteneğine sahiptir. Ailesini ve mülklerini canı pahasına korumaktadır. Son derece zeki ve akıllı olması eğitim uygulamalarını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca evde uzun süre kalmamalıdır. Atik bir köpek olduğu için sürekli hareket etmek isteyecektir. Özellikle yoğun iş temposuna sahip ailelerde ayrılık kaygısı yaşadığı söylenmektedir. Kangallardan sonra sahibini en iyi koruyan köpek cinsidir.
 
Cane Corso İtaliano köpeği oldukça kaslı ve atletik bir ırktır. Önden bakıldığında hafif kavisli ve geniş bir kafaya sahip olmasının yanında güçlü çenesi vardır. Gözleri ise orta büyüklüğe sahip olup keskin, uyanık ve akıllı bir görünüm katmaktadır. Sırtı ise oldukça kaslı ve sağlam görünmektedir. 
 
Cane Corso İtaliano köpeği ortalama ağırlığı 40 ile 45 kg arasında değişiklik göstermektedir. Erkek türleri dişilere göre daha geniş omuz yapısına sahiptir. 
Erkek olan cinsi daha güçlüdür. 
Cane Corso İtaliano köpeğinin ortalama yaşam beklentisi 10 ile 11 yıl arasında değişiklik göstermektedir. 
Doğası gereği nazik ve şefkatlidir. 
Ancak güçlü ve koruyucu içgüdüye sahiptir. 
Etrafında ki insanlara uzak ve temkinli yaklaşmaktadır. Ancak yabancılara çok nadir saldırgan hareketler sergilemektedir. Yavaşça olgunlaşır.

4- Pitbull

 
 
Pitbull köpekleri kökeni savaşçı özelliği olarak bilinir. Pitbull köpekleri çok eski savaş köpeklerinin genini taşımaktadır. Düşmanları ile karşılaştıkları zaman çok cesur olurlar. Askeri bir eğitim sonucunda sakindir.  İyi huylu bir köpeğe dönüşürler. Çok sadık bir köpektir. Güçlü, kaslı ve çevik bir köpek olan Pitbull köpeklerin özellikle çene kasları çok kuvvetlidir. İyi yetiştirilmediklerinde saldırgan olmaktadırlar. Ancak güzel yetiştirdiklerinde sahiplerini oldukça çok korurlar. Ve zamanla sahiplerini kıskanabilirler. Başka hayvanlar veya yabancılar ile anlaşamaz. Saldırgan bir özelliği bulunması nedeniyle karşısındaki hayvanlara direk saldırabilir. Acıya dayanıklıdır. Eğitimi zordur, sabır gerektirir. Fakat sahibine ve ailesine karşı itaat eden en iyi köpeklerden birisidir.
 
Pitbull köpeklerinin ağırlıkları 17 ile 20 kilogram arasında olmaktadır. 
Yükseklikleri ise erkekler ve dişilerde değişkenlik gösterir. 
Erkek Pitbull köpeklerinin yüksekliği 44 ile 46 santimetre aralığındadır. 
Dişi Pitbull köpeklerinin yüksekliği ise 40 ile 42 santimetre arasında değişmektedir. 

5- Doberman

 
 
Doberman, yeteri kadar sosyalleştirme uygulandığında çocuklarla, köpeklerle ve ev hayvanlarıyla iyi geçinirler. Küçük yaştan itibaren sosyalleştirilmelidir. İstenmeyen ziyaretçileri sevmezler ve yabancılardan rahatsız olurlar. Dominant bir sahiplerinin olması gerekir, çünkü Doberman da baskın bir köpektir bunun yenilmesi için sahibi baskın olmalıdır. Korkusuz iyi birer arkadaşlardır. Zayıf görünümlerine karşın oldukça kaslı bir beden yapıları ve çevik davranışları vardır. Hareketli ve çevik yapıları sebebiyle sıkça egzersize, yürümeye ve koşmaya ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden onları beslemek istiyorsanız bahçeli bir eviniz olmalıdır. 
 
Özellikleri, korkusuz, korumacı, enerjik, emin, itaatkar, sadık, zeki ve atiktir. 
Genellikle ortalama 11-14 yıl arasında yaşarlar. 
Erkek, 56 – 61cm; dişi, 51 – 56 cm yüksekliğindedir. 
Ağırlık, erkek  27 – 36 Kg, Dişi 25 – 32 Kg’dır.  

6- Dogo Argentino

 
 
Her köpekte olduğu gibi, karakter özelliklerini yetiştirilme tarzı belirler. Eğer dövüş köpeği olarak yetiştirilirse son derece saldırgan olabilir. Bu özellikleriyle Pitbulla benzetilen köpekler normalde son derece cana yakın ve uyumludurlar. Koruma içgüdüsü Pitbull’dan daha azdır. Aile üyelerinin her birine eşit derecede yakınlık gösteren Dogo Argentino türü köpekler, oyuna düşkündürler. Enerjilerini atmaları ve rahat uyumaları için günde en az 30 - 40 dakika kadar oyun oynamaları gerekmektedir.  Çok sıcak ve soğuk havalarda dışarı çıkmak istemeyebilirler. Dogo Argentino köpeklerinin çocuklarla arası çok iyidir. Buna karşın bebekli ailelerin bu köpeklerin bakımını üstlenmesi öneriliyor. Bunun en büyük nedeni bu köpeklerin avcı köpeği olması ve özellikle tehlike sezdiklerinde saldırgan davranışla sergilemeleridir. Başta kedi olmak üzere diğer evcil hayvanlarla pek anlaşamaz. Bu yüzden bu köpeği sahiplenen aileler sadece bu köpeği almalıdırlar. 
 
Dogo Argentino yetişkin erkeklerde ortalama ağırlık 40 - 45 kilodur. 
Dişileri ise 40 kiloya kadar çıkabilir. Erkek dişi arasındaki boy farkı ise sadece birkaç santimdir. 
Ortalama boyları 65- 70 cmdir. 
Dogo Argentinolar son derece enerjik ve hızlıdır.
Kendine has fiziksel özellikleri onu diğer köpeklerden ayırır. Örneğin kulakları uzun ve kıvrık iken alnı dışa doğru çıkıktır. 
Sert bakışlara sahip olan Dogo Argentino köpeklerinin tamamı beyaz renklidir. 
Tüyleri kısa, kuyrukları uzun ve gözleri genelde koyu kahverengidir.  
Yaşam süresi 10-15 yıllar arasında değişmektedir. 
Sahiplerine oldukça sadık oldukları için bunların yanında oldukça korumacı ve güçlü köpeklerdir.

7- Kafkas Çoban Köpeği

 
 
Anadolu köpeğidir. Kafkas çoban köpekleri dik kafalı olmalarından dolayı lider ruhlu bir sahip tarafından disiplinli bir şekilde eğitilmelidir. Yapı olarak baskın bir yapıdadır. Baskın oldukları için koruma içgüdüleri yedinci sıradadır.
 
Kafkas çoban Köpeği, Koruma köpekleri arasında en güçlü ve iri olanlar grubundadır, cidago (omuz) yüksekliği 75 cm ve ağırlığı da 90 kiloyu bulmaktadır, tüyleri son derece kalın ve bir o kadar da dayanıklıdır. Özellikle sert iklim koşullarına aldırış etmeyen bir fiziği bulunmaktadır. Ömürleri 10-13 yıl olan bu köpekleri özel bir eğitimden geçmelidir. Evinizi, arazinizi veya çiftliğinizi çok iyi şekilde korur. Küçük çocuklarla bırakılmaması gerekir. Ailenin dışındaki insanlara karşı her zaman tepki veren bir köpektir o nedenle dikkatli olunmalıdır. Bulunduğu alanı korumak için kendini feda edecek düzeyde bir köpektir. Çok fazla korumacıdır. Bu yüzden bekçi ve çoban köpeği olarak kullanılır. 

8- Akbaş 

 
 
Bu köpek Türkiye’ye özel bir köpektir. Türkiye’nin Batı bölgesinde oldukça fazladır. Sadece ülkemizde değil dünyanın da hemen hemen pek çok farklı yerinde savunma amacı ile köpek severler tarafından da uygun ortamlar sağlanıp sahiplenilmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere bu köpek cinsi genel olarak beyaz renkli olmaktadır. Akbaş çoban köpekleri çok güçlüdür.  Güçlü olan ağız yapısı ve de kuvvetli vücutları ile yabani hayvan, kurt ya da ayılara karşı direnç göstererek savunma gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda akbaş köpekleri bu dayanıklı yapıları göz önüne alındığında bekçi köpeği olarak da beslenmektedir. 
 
Çoğu zaman sürülerde ve bekçi köpekleri olarak kullanılmaktadır. Bu köpekler ev ortamında beslenmeye pek uygun olan bir köpek ırkı değildir. Dışarı da beslenmeye ve bakılmaya uygun olan bu köpek ırkı sağlıklı beslenme programı ile çevreye uyum sağlaması durumunda çok uzun ömürlü olmaktadırlar. 
 
Akbaş’ın ortalama yaşam beklentisi 13 ile 16 yıl arasında değişiklik göstermektedir. 
Güçlü ve atletik vücut yapısına sahip bu cins ortalama 80 cm uzunluğuna sahip olup 60 kilograma kadar ulaşabilmektedir. 
Uzun çene yapısı ve güçlü dişleri ile parçalama yeteneği oldukça gelişmiş olan Akbaş, güçlü gövdesi ile bir hayli kaslı yapıda görülmektedir. 
Beyaz ve kreme çalan tüyleri vardır.  
Sahibine karşı oldukça sadıktır. 
 
Akbaş köpeğinin küçüklükten itibaren beraber büyütülmesi durumunda aile fertlerine karşı her daim ilgi ve alaka içerisinde olduğu bilinmektedir. Duygusal yapısı ile koruma içgüdüsünü ortaya çıkartmakta olan Akbaş köpeği çocuklara karşı her ne kadar sakin dense de yine de yalnız bırakılmamalıdır.

9- Bullmastiff

 
 
Büyük, sessiz, korkusuz ve hızlı yapısı vardır. Gece köpeği olarak da bilinen Bullmastiff, mükemmel bir bekçidir. Ailelerin en yakın dostu olmayı da başarmıştır. Ailesini oldukça çok sever, sadıktır ve son derece korumacıdır. Yerin koruyucusu ünvanı ile tanınır. Bullmastiff köpeği son derece cesur ve görevlerini yerine getirebilen bir ırktır. Her daim dikkatli ve güvenilir olan bu tür saldırganlara, hırsızlara ve yabancılara karşı mükemmel bir caydırıcı özelliğine sahiptir. Görünüşleri oldukça büyük ve güçlüdür. İyi eğitilmesi ve sosyalleştirilmesi durumunda saldırgan tavırlar sergileyen bu tür kendine olan güveni ile bir hayli asil görünüme sahiptir. Karşısındakini tehlikeli olduğunu fark ettiği anda saldırgan olabilir. Yabancı kişileri sevmezler. 
 
Bullmastiff köpeği düzenli beslenme ve uygun çevre koşullarının oluşturulması durumunda oldukça uzun süre hayatta kalabilmektedir. 
 
Yaşam süresi 8 ile 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. 
Ağırlık, erkeklerde 50-60 kg; dişilerde 45-54 kg arasında değişmektedir. 
Boy, erkeklerde 63 – 69 cm; dişilerde 61 – 66 cm arasında değişmektedir.

10- Rottweiler

 
 
Güçlü, estetik aynı zamanda düşük kulakları ve hafif sarkık yanaklarıyla çok da sevimli bir görünüşe sahip olan Rottweiler Türkiye’de en çok sahiplenilen köpektir. Bu köpekler doğuştan gelen ya da içgüdüsel saldırganlık eğilimine sahip değildir. Tam tersine korumacı bir kişiliğe sahiptir. Rottweiler’ın özellikleri; iyi huylu, itaatkar, atik, bağlı, sakin, kendinden emin, korkusuz ve cesurdur. Diğer köpeklere nazaran koruma içgüdüsü en düşük köpek cinsidir.
 
Yetişkin Rottweiler köpeklerin ağırlığı erkeklerde 60-60, dişilerde ise 35-48 kilo arasında değişir. 
Yükseklikleri erkeklerde 61-69, dişilerdeyse 56-63 santim arasında olmaktadır.  
Kürkleri çift kaplamalı, kısa, sert ve kalındır. 
Kürk renkleri siyah-maun ya da siyah-bronz dur. 
Bir batında ortalama 8-12 yavru dünyaya getirmektedirler. 
Rottweiler ortalama yaşam süreleri 8-10 yıl arasında değişmektedir.  
 
Bu köpeklerin erken dönemden itibaren yeterli düzeyde sosyalleştirilmeleri yumuşak huylu ve uyumlu birer yetişkin köpek olmaları için çok önemlidir. Yeterli sosyalleştirilmeyen bir Rottweiler agresif karakterli olabilir. Rottweiler köpekler insanları ve ailelerini çok severler. Çocuklarla iyi anlaşabilen bu köpekler diğer köpeklerle sorun yaşayabilirler. Yabancılara karşı gereksiz saldırganlık sergilemezler, önce tanımaya çalışırlar. Yabancının tehlikesiz olduğuna karar verirlerse yabancılarla da gayet iyi anlaşabilirler. Bu özellikleri birleşince oldukça sadık ve korumacı bir köpektir.
 

Benzer Yazılar

Yukarı