Secere Nedir? Köpeklerin Seceresi Nasıl Olur?

Secere Nedir? Köpeklerin Seceresi Nasıl Olur?

Özet: Secere soy ağacı anlamına gelir ve köpeğin anne babasından başlayarak geriye dönük üç kuşak kaydının olmasıdır. Peki, köpeğin seceresi nasıl olur? Neden önemlidir? 
 
Köpeklerde secere kaydı ailesinin ve önceki akrabalık bağlarının gösterildiği soyağacı denilebilir. Bu durum öncelikle köpeklerin geçmişlerinin kayıt altında tutulması açısından önemlidir. Çünkü tıpkı insanlarda olduğu gibi köpekler de akrabalık bağı olan bir köpekle çiftleştiğinde gen havuzları bozulur ve doğan yavruların belirli sağlık sorunları olabilir. Secere almanın amacı genellikle ırkın saf kalması olarak düşünülse de amaç sevimli dostlarımızın sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesidir. Bu nedenle hayvan severler hem Türkiye’de hem de dünyada bu konuya önem vermektedir. Secere nedir? Köpeklerin seceresi nasıl olur? Secere alma süreçleri nasıl ilerler? Bu konuda bilmeniz gereken tüm detayları sizler için anlattık…

Köpeklerde Secere Nasıl Olur? 
 

 
Köpeklerin akrabalık ilişkileri, kardeşi ile çiftleşmesi gibi sorunlar hayvanların ırklarını tehlikeye atan ve ırkların yaşam güçlerinin kaybolmasına neden olan bir durumdur. Bu nedenle ülkelerde geçerliliği olan farklı secere belgeleri vardır. Bu belgeler köpeğin anne babası ve en az üç kuşak geriye giderek soyağacını gösterir. Böylece köpekleri çiftleştirmeden önce seceresine bakılabilir ve yavrularının sağlıksız olabileceği görülürse önlem alınabilir. 

Secere Nasıl Alınır? 
 

 
Dünyada bu konu üzerinde önemli çalışmalar yapılmış ve belirli belgeler kabul görmüştür. Ülkemizde de tüm secere kayıtları geçerli değildir. Türkiye’de kabul gören secere belgeleri FCI ve AKC’nin verdiği belgelerdir. Ülkemizde bunlar dışında geçerli olan herhangi bir secere belgesi söz konusu değildir. Seceresi olmayan köpekler “geçmişi belli olmayan köpek” kategorisinde tutulur. Secere alınması için ilk olarak doğan yavrunun anne babasının secere kaydı olması gerekir. Bununla birlikte secere almak için gereken kriterler şu şekildedir: 
 
• Yavru köpeğin anne ve babasının ırk değerlendirmesinden iyi veya üzerinde bir notu olması gerekir. 
 
• Yarışma ve yarışma dışında bir hakem tarafından değerlendirilmeyen köpeklerin yavruları secereli sayılmaz. 
 
• Anne ve baba için federasyonda kayıtlı olan 2 köpeğin çiftleşmesine “çiftleşme antlaşması” düzenlenir. Böylece yavruların doğumu, kontrolleri kayıt altına alınır. 
 
• Son olarak kayıt yetkilileri yavruyu 2 kez ziyaret eder ve microchip takılır. 

Kaç Çeşit Secere Vardır? 
 

 
Köpeğinizin secere kaydı yoksa KIF kaydı yaptırmak için bulunduğunuz şehirdeki kayıt yetkilisi hakeme giderek kayıt evrakı tanzim ettirebilirsiniz. Kaç çeşit secere kaydı vardır: köpeğinizin soy kütük belgesi yoksa B tipi kayıt adı verilen işlemi yapabilirsiniz. Bu işlem bulunduğunuz şehirde gerçekleştirilir ve köpeğinize bir kimlik numarası verilerek chip teslim edilir. Köpeğin Export soy kütük belgesi varsa A tipi kayıt adı verilen işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu kayıt aşamasında asıl secere fotokopisi veya aslı ile kayıt başvurusu yapılır. Bunun ardından köpek KIF soy kütüğüne kaydedilir. 

Secere Fiyatları Nedir? 
 

 
Köpeği kayıt ettirirken chipli veya chipsiz şekilde iki farklı kayıt aşamasından geçebilirsiniz. Secere kaydı için başvurmanız ardından talep edilecek ücret her ikisi için de 125 TL’dir. 

Secere Almak Neden Önemlidir? 
 

 
Secere almak köpeklerin gen havuzlarını korumak, sağlıklı yavrular doğmasını sağlamak ve ırkın devamlılığı açısından önemlidir. Yavru sahibi olmak istediğinizde onların sağlıksız doğması kalitesiz bir yaşam sürmelerine sebep olacaktır. Bunun dışında secere alarak İngiltere ve ABD’de olmak üzere 86 ülkede geçerli bir belgeye sahip olursunuz. 
 
Köpeğinizin yavru vermesini istemeniz halinde KIF tarafından düzenlenen ırk yarışmasında köpeğinize değerlendirme yapılır ve iyi üzerinde not alırsa üremesini sağlayabilirsiniz. Bu durum köpeğinizin kontrollü bir şekilde yavru vermesini sağlayacak ve ırkının sağlıklı bir şekilde çoğalmasına yardımcı olacaktır. 

Hangi Köpeklerde Secere Olur? Alma Süreci Farklılık Gösterir Mi? 
 

 
Secere tüm köpekler için alınabilir ve çiftleşmelerini kontrol etmeyi amaçlar. Köpeklerin secereleri doğdukları ülkelerde verilir. Türkiye’deki köpekler için KIF’tan secerelerin teyit edilmesi istenir ve çiftleşme anlaşması ile yavrulamasına izin verilir. Ebeveynleri KIF kayıtlı değilse B tipi, ebeveynleri KIF kayıtlı ise A tipi kayıt yapılır. B kayıtlı köpeklerin en az üç kuşakları tanındığında A tipi kayda sahip olurlar. Bu durum köpeklerin cinsine ve yaşına bağlı değildir. Tüm köpek ırkları için aynı işlemlerin yapılması gerekir. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı