Köpekler ile Yapılacak Spor Aktiviteleri

Köpekler ile Yapılacak Spor Aktiviteleri

 
Köpekler genel olarak sahiplerinin yaptığı fiziksel aktivitelere eşlik etmek için can atar. Size eşlik etmesi özellikle sportif faaliyetlerinizde, psikolojik olarak oldukça iyi gelecektir. Eğer ki sizlerde köpekleriniz ile beraber sportif aktiviteler yapmak istiyor ya da bu aktiviteleri oyunlaştırmak istiyorsanız bu yazımız tam olarak sizin için hazırlandı.
 
Köpekler fiziksel yapı olarak kediler gibi değillerdir. Oldukları yerde durmak dinlenmek ya da bu tarz sabit eylemler köpeklere çok uygun değildir. Köpekler daha çok ev dışı aktiviteler istemektedir. İçlerinde tahmin edebileceğinizden çok daha fazla enerji vardır ve bu enerjiyi bir şekilde atmaları gerekir. 
 

  Doğa Yürüyüşleri

 
Doğa yürüyüşleri belirli aralıklar ile yapıldığı zaman hem sizin hem de köpeğinizin sağlıklı ve zinde kalmasını sağlar. Uzun soluklu doğa ile iç içe yapılacak yürüyüşlerde köpeğiniz hem içindeki enerjiyi atacak hem de doğal ortamlarda gezindiği için psikolojik olarak daha rahatlamış bir şekilde eve dönecektir. 
 
Köpeğini sadece tuvalet ihtiyacını karşılamak için dışarı çıkıyorsanız psikolojik olarak oldukça yorulmasına sebep olabilirsiniz. Yan etkisi olarak yavru köpeklerin evde sürekli bir şeyler kemirmesine, olgun köpeklerin ise hiç oyun oynamadan hareketsizce evin bir kenarında yatmasına sebep olabilirsiniz. Köpeklerin neredeyse tamamı günde ortalama yarım saat dışarıda vakit geçirmek ister. Bu süreyi sizin yanınızda belli bir mesafeyi kat ederek yapması size olan bağlılığını arttıracaktır. Köpeğiniz büyük ırk köpek ise bu süre daha da artabilir. 
 

  Yüzme

 
Köpeğiniz ile beraber yüzmek oldukça eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayabilir. Ancak düşündüğünüzün aksine her köpek yüzemeyebilir. Bazıları yüzmeyi öğrenemez, bazıları da yüzmeyi sevmeyebilir. Köpeklerin bazılarında bu görülse de her köpek suya girer girmez yüzmeyi başaramaz. Anatomileri ve tüy yapıları bu konuda oldukça belirleyici etkenlerdir. 
 
Örnek vermek gerekirse İngiliz bulldogları kısa ayak yapıları ve basık burunları sebebi ile yüzme konusunda çok yetenekli değillerdir. Köpeklerin büyük bir kısmı yüzebilir, yüzemeyen köpek sayısı oldukça azdır. Genel olarak ırk bakımından kötü yüzücüler ise;
 
 Basset Hounds
 
 Bolldog
 
 Dachshunds
 
 Corgis
 
 Scottish
 
 Boston
 
 Tazı
 
Köpeğinize yüzme konusunda tecrübe kazandırmak istiyorsanız, ilk suya girdiğinde yanında olmanız ve ona ortamı oldukça güvenli bir hale getirdiğinizi göstermeniz önemlidir. Köpekler bir kere sudan ürkerse bir daha ikna etmeniz neredeyse imkansızdır. Eğer köpeğiniz yavruysa işiniz daha kolaydır, çevresinde suya giren yetişkin köpekler gördükten kısa bir süre içerisinde onunda suya girdiğini görebilirsiniz. Yavru köpekler kendinden daha olgun köpekleri taklit ederek birçok özellik kazanabilir. 
 

  Futbol Oynama

 
 
Köpeklerin genel olarak toplar ile oynama alışkanlığı vardır ve buda sizin için hem spor hem de oyuna dönüştürebileceğiniz bir özelliktir. Köpeğiniz ayağınız çevresindeki topu alıp ısırmaya çalışacak ya da sizin ile oynamayı seviyorsa onu burnu ile dürterek kaçırmaya çalışacaktır. Sizde topu ondan saklamaya çalışarak hem top hakimiyetini arttırır hem de köpeğinizin içindeki enerjiyi atmasına yardımcı olabilirsiniz.  
 
Köpeklerin içgüdüsel olarak sizin attığınız bir şeyi size getirmeyi oyun olarak görecektir. Frizbi ya da dal parçaları bunun en belirgin örnekleridir. Köpeklerini koşup bir şeyi yakalamayı ve onu geri getirip tekrar atmanızı beklemeyi çok severler. Futbol topunu ileri gönderip onun siz geri getirmesini sağlayabilirsiniz.
 

  Bisiklet Sürme

 
 
Eğer ki bisiklet sürmeyi seviyorsanız ve yakın bir bölgede bisiklet sürebileceğiniz bir alan varsa kesinlikle köpeğiniz ile bisiklet sürmeye çıkmalısınız. 
 
Ancak bu aktivitede dikkat edilmesi gereken bir durum var, köpeğinizi tasmasız gezdirebiliyorsanız yanınızda koşmasını sağlayabilirsiniz. Köpeğiniz sizinle yarıştığını düşünerek oldukça eğlenecektir. Ancak eğer tasmasız gezdirmekte sorun yaşıyorsanız köpeğinize rahat hareket alanı sağlayabilecek bir uzunlukta tasmanızı tutabilir ve nispeten daha yavaş hareket ederek yine de size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz.
 

  Sabah Koşuları

 
 
Çevrenizde sahil, park, koşu alanı gibi bir mekan var ve siz sabahları güne zinde başlamak için bu alanlardan yararlanıyorsanız köpeğiniz ile beraber koşmak oldukça iyi bir aktivite olacaktır.. Hem siz hem de köpeğinizin dinç ve fit olması için koşulara köpeğinizi de götürebilirsiniz.
 

Oyun Amaçlı Spor Aktiviteleri

  Ebeleme

 
 
Köpekler ile eğlenmenin en güzel yanı çocukluğunuza rahatlıkla dönebilmeniz demektir. Ebeleme oyunu köpeklerin en kolay öğrenebileceği ve en çok eğlenebileceği aktivitelerden biridir. Köpeğiniz ile bir arazideyken bir anda hızla ondan kaçabilirsiniz zaten ondan kaçtığını görünce bunun hemen bir oyun olduğunu anlayacak ve peşinizden koşacaktır. Size dokunduğu an durup onu biraz sevdikten sonra siz onun peşinden koşun, köpekler hiçbir eğitim almadan dahi kendi araların bu tarz bir oyun oynadıkları için bu oyuna hemen alışacaktır. Siz onu yakalayınca biraz sevin ve kaçmaya başlayın. Hem sizin için hem de köpeğiniz için eğlenceli ve hareketli bir spor aktivitesi olacaktır. 
 

  Beyzbol

 
 
Köpeklerin bir şeyleri yakalama ve geri getirme sevgisini burada da kullanabilirsiniz.. Geniş bir arazide iseniz beyzbol topunuzu olabildiğince ileri atarak köpeğinizin onu size getirmesini isteyebilirsiniz. Bu alanda hem sizin için antrenman olmuş olur hem de köpeğiniz için enerji boşaltma faaliyeti olur. Ancak ufak bir tavsiye topu geri aldığınızda yanınızda bir bez bulundurmanız iyi olacaktır, salya sorunu için. 
 

Köpeğinizle Beraber Spor Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
 
Köpekler tabi ki gezmeyi eğlenmeyi ve oynamayı çok seven canlılar fakat yapacağınız etkinliğe uygun olup olmadıklarını kontrol etmenizde fayda var. Henüz küçük bir yavru ya da yaşlı bir köpeğiniz varsa bu oyunlar onlar için çok elverişli olmayabilir. Doğa yürüyüşü ya da koşu gibi hız gerektiren sporlardan önce veteriner kontrolünde ve onayında yapmanız yaşanacak olası sorunları ortadan kaldırır. Ayrıca köpekler genel olarak ağızları açık koştukları için çok fazla suya ihtiyaç duyarlar. Etkinliğinizden önce yanınıza köpeğiniz için yeteri kadar içme suyu aldığınızdan emin olun. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı