Köpek Tasma Çeşitleri ve Kullanımı

Köpek Tasma Çeşitleri ve Kullanımı

Köpek sahibi iseniz diğer insanların ve köpeğinizin güvenliği için başıboş dolaştırmamanız gerekir, bu nedenle köpeğinize uygun bir tasma edinmeniz zorunludur. Köpekler için özel üretilmiş pek çok çeşidin olması bu bağlamda köpek sahiplerini nasıl bir model seçmesi gerektiği noktasında düşündürebilir. Özellikle ilk kez köpek sahibi olmuş kişiler; doğru ürün seçmenin püf noktalarını, hangisinin daha güvenli ve kullanım açısından avantajlı olduğunu bilirlerse en uygun aksesuarı seçerek hem köpeğin hem de çevredeki insanların güvenliğini sağlamış olurlar. 
 
Köpek tasmaları genel olarak boyun ve göğüs olmak üzere iki ana başlık altında toplanabilir. Aynı zamanda malzemesine, kullanım amacına ya da şekline göre de kategorilendirilebilir. 
 

Boyun Tasmaları 

 
 
Köpeklerin tasmaya alıştırılmasında çok etkili bir modeldir. Çok kullanışlıdır. Özellikle minik köpeğinizi alıştırmak için bu tarz modelleri seçmenizde fayda var. Direkt köpeğin boynuna takılır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey çok sıkı yada gevşek olmamasıdır. Sıkı olması özellikle çok çeken köpekleri rahatsız eder ve boyunda sakatlanmalara neden olabilir. Gevşek olması ise köpeğin başını kurtarmasına neden olur ki bu durum köpek sahipleri için iyi bir deneyim olmayacaktır. Bu nedenle köpeğin boyun ölçüsü ile uyumlu, ayarlanabilir özellikli seçmek çok önemlidir. 
 

Göğüs Tasmaları 

 
 
Adından da anlaşılacağı gibi bu tarz tasmalar köpeği göğüsten itibaren kontrol etme olanağı sağlar. Boyundan olanlara göre daha avantajlıdır. Hareketli köpeklerin kontrolünü kolaylaştırır. Daha sağlıklıdır, köpeklerde boyun yaralanmalarına neden olmaz. Kullanım açısından daha avantajlıdır ve boyundan olanlara göre daha zor takılır, bu açıdan dezavantajlıdır. Çok hareketli küçük köpek ırkları için ideal bir seçimdir. Köpeğinizin egzersiz ihtiyacını karşılarken rahat etmesini sağlar. Günümüzde büyük köpek ırklarına da uygun üretilmeye başlanmış olup artık büyük köpekler de sokakta daha güvenli şekilde dolaşabilmektedir.
 

Malzemesine Göre Tasma Çeşitleri

 
Çeşitleri, üretimi ve kullanılan malzemeleri oldukça önemlidir.  En yaygın olanı deri olsa da dokuma, sentetik, kumaş, zincir gibi malzemelerden üretilen modeller de tercih edilen çeşitlerdir. 
 

Deri Köpek Tasması 

 
 
Doğal deriden üretilen bir tür olup çok sağlam ve dayanıklıdır. Köpeklerin kontrolünü kolaylaştırır, kopması söz konusu değildir. Farklı renklerde üretildiği için köpeğinizin kürk rengi ile uyumlu modelleri tercih etme imkanı sunar. Uzunluğu modeline göre değişiklik gösterse de 4, 6 veya 8 metre uzunlukta olanları vardır. Bu uzunluk köpekler için özgür hareket edecekleri alanı sağlamaktadır. 
 

Sentetik (Suni Deri) Köpek Tasması 

 
 
Deri taklidi olan suni deri ürünlerdir. Doğal olmadığı için çok fazla tercih edilmese de köpekleri kontrol etmede avantajlı bir modeldir. Deri gibi sentetik deride sağlam ve dayanıklıdır. Köpeğinizi parkta, sokakta, caddede gönül rahatlığı içinde gezdirmenizi sağlar. Uzunlukları farklılık gösterir. Bu nedenle sentetik seçerken köpeğinizin cinsi, büyüklüğü gibi konuları dikkate almalı, en uygun modeli tercih etmelisiniz. 
 

Kumaş Köpek Tasması 

 
 
Pamuk kumaştan üretilen bu tarz tasmalar daha çok minik köpekler için uygundur. Farklı renk ve desenleri bulunması nedeniyle şık ve gösterişli bir modeldir. Köpeğe ağırlık vermeyen hafiflikte olması köpeğinizi daha rahat kontrol etmenizi sağlar. Alerjik reaksiyona neden olmadığı için en çok tercih edilen modeller arasında yer alır.
 

Zincir Köpek Tasması 

 
 
Büyük, hareketli ve agresif köpeklerin kontrolünde kullanılan bir türdür. Tasmasını kemiren köpekler için ideal bir örnektir. Ancak dikkatli kullanılması gerekir. Köpek bu noktada kontrol altında tutulmalı, kemirmeye başladığı anda uyarılmalıdır. Aksi takdirde metal zinciri kemirmeye çalışan köpeklerin dişleri zarar görecektir. Farklı kalınlıkta zincir modelleri bulunduğu için küçük köpekler için kullanılan modelleri de mevcuttur.
 

Dokuma Köpek Tasması

 
 
Çok sağlam ve dayanıklı bir ip olan paraşüt ipinden elde edilen bir çeşittir. Çok sağlam ve dayanıklıdır. Kullanım açısından çok avantajlıdır. Köpekler açısından rahattır. Köpeklerin boyun bölgesinde alerjiye ve tüylerde dökülmeye neden olmaz. Deri, sentetik gibi maddelere karşı hassas olan köpekler için ideal bir aksesuardır.  
 

Kullanım Amacına Göre Tasma Çeşitleri

 
Sadece gezdirmek veya yürüyüş için değil eğitim, bağlama, gösteri ve şov amacıyla da kullanılır. Köpek sahipleri köpeğin hareketlerini kolay kontrol edecekleri, vermiş oldukları komutlara cevap alacakları modelleri de tercih ederek amacına uygun şekilde kullanabilirler. 
 

Gezdirme Tasmaları 

 
 
Köpeklerin egzersiz ihtiyacını gidermek için kullanılan modellerdir. Adından da anlaşılacağı üzere dış ortamda gezmek, yürüyüş yapmak gibi etkinliklerde kullanılır. Boyun ve bel olarak kabul edilen modellerdir. Bu tarz aksesuarların boy uzunluğu amaca uygun şekilde ayarlanabilir olmalıdır. Yoğun insan bulunan park, bahçe, cadde gibi alanlarda uygun uzunlukta kullanılarak güvenlik mesafesi korunmalıdır. Köpeğin özgür bırakılabileceği alanlarda ise çıkarılarak köpeğin daha özgür hareket etmesi sağlanmalıdır. 
 

Eğitim Tasmaları 

 
 
 
Köpeklerin temel itaat eğitiminde kullanılan modellerdir. Bu modeller, ileri itaat eğitiminde de kullanılmaktadır. Genel olarak boğma ve dikenli olarak iki ana başlık altında kategorilendirilir. Köpeğe komutlar karşısında ne yapması gerektiği hareketleri ile öğretilir. Eğitimde amaç verilen komutları köpeğin yerine getirmesini sağlamaktır. Amacına uygun kullanıldığında köpeklerin temel itaat komutlarına uymasını sağlayan bir modeldir. Köpek eğitmenlerince kullanılan bir tür olup kontrollü kullanılması gerekmektedir. 
 

Gösteri-Show Tasmaları 

 
 
Gösteri ve show köpekleri için uygun aksesuarlardır. Boyları uzun olan bu aksesuarlar köpeğin sahnede rahat hareket etmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Kaliteli malzemeden üretilmiş ve renkleri, dokuları ile dikkat çekici özelliktedir. 
 

Bağlama Tasmaları 

 
 
Bahçede, tarlada tercih edilen koruma köpekleri için kullanılan aksesuarlardır. Sağlam ve dayanıklıdırlar. Köpeğin koruma içgüdüsü ile insanlara zarar vermesini önleyecek şekilde üretilmişlerdir. Kemirilmez ve kopmaz özellikte olup köpeğin kontrolünün sahibinde olmasına izin verir.. Köpeklerin suçsuz ve masum insanlara zarar vermesine engel olmak için kontrollü kullanılması gerekmektedir. Boyu çok uzun olduğu için bahçe, villa, çiftlik evi gibi alanlarda köpeğe geniş bir hareket alanı bırakır. 
 

Çoklu Köpek Tasmaları 

 
 
Köpek sahiplerine birden fazla köpeği tek tasma ile aynı anda gezdirme imkanı sunar. Çok kullanışlı bir türdür ancak iyi eğitimli, çok hareketli olmayan köpekler için uygundur. Hareketli köpeklerin çoklu tasmalar ile bir arada kontrol edilmesi zordur. 
 

Emniyet Tasmaları  
 
Araçlarda köpeklerin sabit durmasını sağlamak amacıyla kullanılan aksesuarlardır. Kısa olup köpeği arka koltuğa sabitlemek için kullanılır. Yolculuk esnasında köpeğin sağa sola hareket etmesini engeller, böylece şoförün dikkati dağılmamış olur. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı