Terrier Maltase Cinsini Diğer Irklardan Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Terrier Maltase Cinsini Diğer Irklardan Ayıran Özellikleri Nelerdir?

Genel Görünümü
 
Bembeyaz ipeksi tüyleri bulunan Malta köpeğinin parlak gözlerinin yanında düğme kadar küçük bir burnu bulunur. Terrier köpek ırkının en minik üyesidir. Terrier Maltase ya da Malta köpeği olarak da adlandırılmaktadır. Baş ve vücudu oldukça orantılı olan bu cinsin kafatası yuvarlaktır. Düşük kulakları bulunan bu canlıya ipeksi tüyleri süslü bir görünüm kazandırmaktadır. Malta köpeklerinin geçmişi Milattan öncesine kadar dayanır. Özellikle Roma ve Antik Yunan edebiyatında bahsedilmektedir. Irkın spitz köpeğinden geliştirilmiş olduğu söylense de bu bilginin netliği yoktur. Genel özelliklerine bakacak olursak;
 
•  Yaşam süresi; 12 ila 14 sene arası
•  Ağrılık; çoğunlukla 4 kg
•  Boy; 20 ila 25 cm aralığı
•  Egzersiz ihtiyacı; günlük 20 dakika
•  Dostluk ve sevgi durumu; yüksek
 

Cins Özeti

 
Olumlu Özellikleri
 
•  Sevmeyi ve sevilmeyi seven köpek cinsidir.
•  Her duruma dahil olabilen eğlenceli ve akıllı bir kişiliği bulunur.
•  Mükemmel ev arkadaşı olur.
•  Bakımı kolaydır.
•  Sosyal yönleri kuvvetlidir.
 
Olumsuz Özellikleri
 
•  Sağlık açısından dikkatli izlemek gerekir.
•  Bazıları enerji seviyelerinden kaynaklı taşkın hareketlerde bulunabilir.
•  Yavru olduğu süreçte dikkat edilmezse fazlasıyla havlama eğilimi yaşanabilir.
•  Yalnız kalmayı sevmezler. Bir Malta köpeğini 1 gün boyunca evde yalnız bırakmak ayrılık kaygısı yaratır.
 
Beyaz Tüyleri Dikkat Çeker.
 
Malta köpekleri beyaz tipik tüyleriyle dikkat çeken bir köpek cinsidir. Nadirde olsa bazılarının kulak bölgesinde soluk fildişi rengine rastlanır. Bazılarının kulak arkasındaki tüylerde kıvırcık şekliyle karşımıza çıkar. Yere kadar uzanan tüyleri bulunsa bile dökülme sorunuyla tımarlandığı sürece karşı karşıya kalınmaz. Yani alerjisi olan birçok kişinin birlikte yaşamına devam edebileceği bir ırktır. 
 
Mizaç ve Kişilik
 
Minik görünüme sahip olan Malta köpeklerinin genel karakter yapıları oldukça yumuşaktır. Sahiplerine karşı sevgi dolu olan bu köpekler zeki, olaylara karşı duyarlı ve şefkatlidir. Özellikle ev dışından gelen yabancı kişilere karşı da sevecen olmayı başarırlar. Rahat bir şekilde dışarıda gezdirebilir ya da bir mekana götürebilirsiniz.
 
Etkinlik Gereksinimleri
 
Malta köpekleri küçük evler, şehir yaşamı ve daireler için ideal bir cinstir. Boyutlarından kaynaklı olarak egzersiz yapmaları gerekir. Uzun beyaz tüyleri dışarı çıkarıldığında kirlenebilir. Düzenli egzersiz sağlıklı yaşamları için önemlidir.
 
Eğitilebilirlik
 
Malta köpekleri zeki hayvanlar kategorisinden olduğundan dolayı hızlı şekilde komutları alır ve isteklerinize karşılık verir. Sözlü ya da şekilli olan her türlü eğitim pekiştirmesine iyi cevaplar verir. Eğitimleri küçük ve düzenli şekilde seanslara bölerek verdiğinizde net sonuçlar alırsınız.
 
Davranışsal Özellikleri
 
Enerjik ve eğlenceli tavırları davranış açısından detay veren en önemli özellikleridir. Özellikle sahibinden ayrılma kaygısı çektiği zaman üzülür. Eğlenceli yapılarının altında duygusal bir katman bulunur. Bundan kaynaklı olarak da sahibine aşırı düzeyde bağımlıdır.
 
Malta Köpeğiyle Beraber Yaşamak
 
Malta köpeği insanlara, çocuklara ve diğer evcil hayvanlara sevgi beslediğinden dolayı geçinmesi kolay cinsler arasında bulunur. Enerji seviyesi yüksek olduğundan dolayı çocuklarla vakit geçirmeyi sever. Köpeğinizin genç yaşta sosyalleşme isteği de bunu ideal bir arkadaş durumuna getirir. Yeni tanıştığı evcil hayvanlara karşı da sakin ve dikkatli şekilde yaklaşım sergiler. Terrier Maltase dünyada, ülkemizde yaşaması kolay olan ve evcil hayvan olarak sahiplenilen ırklar arasında bulunur.
 

Benzer Yazılar

Yukarı