Terrier Maltese Arkadaş Canlısı Bir Köpek Midir?

Terrier Maltese Arkadaş Canlısı Bir Köpek Midir?

Terrier Maltese köpek ırkı aile için harika bir seçim olmasının yanında apartman daireleri içinde uygun bir cinstir. Arkadaş canlısı olması ailede oyun oynamayı sevenleri fazlasıyla memnun bırakır. Özellikle yavru olanları oldukça kırılgan bir yapıya sahiptir. Irk olarak iyi huylu olmalarına rağmen evdeki küçük çocuk gibi davranılırsa sorunlar meydana getirebilir. Ayriyeten çok küçük bebekler ve yeni yürümeye başlayan bebeklerin çok fazla Malta köpeğiyle iletişime girmemeleri de gerekir. Köpeğin ırkının küçük olmasından kaynaklı kazalı sonuçlar meydana gelebilmektedir. Malta köpekleri doğru ortamda, yaşı biraz büyümüş çocukların olduğu evde arkadaş olarak mükemmel evcil hayvan seçimi olacaktır.
 
Malta insanlarla etkileşime ve iletişime girmeyi seven köpektir. Bazen kendi dünyalarındaymış gibi gözükse bile aslında hep sizinle beraberdir. İnşaları seven Malta köpeğinizi çok fazla evde yalnız bırakmamanız önemlidir. Aksi halde ayrılık kaygısı ve yalnız kalma kaygısı yaşayabilir. Ona vakit ayırdığınız ve egzersizlerinizi düzenli yaptırdığınız sürece sizin yanınızda ayrılmaz. Yapısal olarak sahibine aşırı düzeyde bağlı kalır. Bundan dolayı bir kişiden Malta köpeği sahiplenecekseniz aşağıdaki detaylara dikkate almalısınız.
 
•  Öncelikli olarak Malta köpeğinizin güvenini kazanmalısınız.
•  Ona tüm sevginizle yaklaşmalısınız.
•  Onun için güvenli ve huzur dolu ortam hazırlamalısınız.
•  Önceki sahibinden kalan bir kıyafet ya da oyuncak bulundurmalısınız.
•  Düzenli spor ve egzersiz yaptırmalısınız.
•  Gerekli olan vakti ona ayırmalısınız.
 
Bunların eksiksiz yapılması ve onun koşulsuz şekilde sevilmesiyle Malta köpeğiniz sizin evdeki en sadık dostunuz ve en yakın arkadaşınız haline gelir. Evinize gelen yeni karşılaşmış olduğu kişilere karşı oldukça nazik bir tutumla yaklaşır. Kısa zamanda onlarla da bağ kurabilir. Özellikle dışarıya çıktığınızda ya da tanıdığı ortamlarda ilgiyi üzerine çekmeyi sever. Arkadaş canlısı Malta sizden ilgi bekleyen tavırlarını asla bırakmaz.
 
Diğer Köpeklerle İlişkisi
 
Malta köpeğiniz evde başka bir köpek ırkıyla büyüyorsa kesinlikle uyumsuzluk meydana getirmez ve onunla iyi geçinir. Yalnız dinlenmek istediği zaman kendine ait bir alanı olsun ister. Dışarıda bulunan ya da evinize gelen köpeklere karşı öncelikli olarak temkinli davranır. Bu tarz karşılaşmalarda havlaması normaldir. Biraz vakit geçirdikten sonra karşısında bulunan evcil hayvanla da oldukça düzgün şekilde anlaşır.
 
Kedilerle İlişkisi
 
Malta köpeğinizin yanına bir ev kedisi getirecekseniz kombinasyonunu düzgün şekilde yapmalısınız. Bunların birbirlerine gösterebilecekleri toleransı dikkate almanız gerekir. Ayrıca bu tarz birleştirmelerin kesinlikle siz evde olduğunuz dönemde yapılması da önemlidir. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı