Terrier Maltese Beslenme Prensipleri

Terrier Maltese Beslenme Prensipleri

Hangi Dönemde Ne Kadar Mama Vermeli?;

Yeni doğan bir yavru serbest şekilde, acıktıkça ve emmek istedikçe beslenebilir. Mama veya süt takviyesi verilse de gün içinde 6-8 kez besleme yapılabilir. Bunun nedeni yavrularda hipoglisemi nöbetlerinin olabilmesidir. 8 ile 12 haftaya kadar sıkça kan şekerleri düşer. Bu süreç daha sonra son bulur ve normal beslenmeye başlayabilirsiniz.
12 haftadan sonra 9 aylık olana kadar 3 öğün beslenme prensibine geçmelidir. Aksi taktirde obezite ile karşılaşma durumu olur. 3 öğünü evde olmadığınız dönemlerde de bırakabilirsiniz. 
Vereceğiniz mama miktarını bir kilogram başına 55 kalori bir yetişkin için idealdir. Daha erişkin olanlar ve hareketsiz olanlar için bunu 45 kalori olarak hesaplayabilirsiniz. Bu hesabı yaparken hazır mamaların gram/ kalori değer tablosunu dikkate alabilirsiniz. 
1-2 kilo civarında olan bir Maltese için ¼ ya da ½ fincan olabilir. 2 kilodan daha ağır olanlar için 1/3 bardak ya da ¾ bardak verilebilir. 

Onlar İçin Doğru Mamayı Seçmek Önemli

Sadece bu ırk için değil, diğer tüm ırklar için mama seçimi çok önemlidir. Çünkü ticari mama adı altında satılan ürünlerde; atık etler, kanatlı hayvan parçaları, dolgu maddeleri, kimyasal boyalar ve köpeğinizin sağlığına zarar verebilecek birçok yiyecek içeriğinde bulunabiliyor. Bu nedenle hazır mama alırken ihtivası, oranları dikkatli şekilde incelenmelidir. 
Doğru mamanın içeriğinde; sıfır katkı maddesi, gerçek et kaynakları yer almalıdır. Bunlara örnek olarak; tavuk ve hindi eti, kuzu, bizon, tavşan ve balık karışımları olabilir. Ayrıca mamanın fiziksel yapısı Maltese için uygun küçüklükte olmalıdır. Tahıl içermeyen mamalar bulursanız bunlar her zaman için köpeğinizin severek yiyeceği besleyici mamalar olacaktır.

Terrier Maltese Cinsinde İştahsızlık Sorunu Nasıl Aşılır?

İştahsızlık bir hastalık belirtisi olabileceği gibi ruhsal bir durum ya da bir olaya tepki de olabilir. Bu nedenle nedeni kesin olarak belirlemekte fayda vardır. 
Sağlık sorunlarından yaşanan iştah sorunu, veteriner yardımı ile daha hızlı çözümlenebilir. Gerekli tahliller yapılarak, sorun netlik kazandığında müdahale de hızlı olacaktır.
Bir olaya veya davranışa yapılan bir tepki ise bunu bulmanız gerekecektir. Onunla uzun zaman geçirmeye çalışın. Yanında sessizce kalın. Yanında yemek yiyin. Bu şekilde onun direncini kırabilirsiniz. 
Ender de olsa ufak yavrularda mamaları ret etme ve sahibinin yediği yemeklerden yemek konusunda direnç oluşabilir.  Bu ilk başlarda sizin için de hoş gibi gelse de, zaman içinde onun sağlık sorunları yaşamasına ve sizin de yemek yapma konusunda sıkıntıya girmenize neden olabilir. Bu bir alışkanlık olmadan önce konuyu kapatmalısınız. Birkaç sizinle yediğinde alışabilir ve mamasını ret ettiği dönemlerde dirayetli olmalı, onun inadını kırmalısınız. Mutlaka acıkacak ve kendi mamasını yemek zorunda kalacaktır. Asla ara atıştırmalıklar verilmemeli, öğün saatinde mama verilim, 1 saat sonra yemediğinde kaldırılmalı, tabakta bırakılmamalıdır. 

Köpeğinizi Bunlardan Uzak Tutmalısınız!

İnsan sağlığını tehdit eden besinler gibi köpekler içinde tehlikeli olan besinler vardır. Bazı türler bazı besinlere çok daha hızlı reaksiyon verebilirler. 
Soğan, sarımsak türevi sebzeler. 
Domuz eti ve içeriğinde domuz eti bulunan her türlü besin
Çikolata ve şeker
Sakız ve sakız türevi besin olan tüm gıdalar
Renklendirici, tatlandırıcı içeren besinler

Onların Damağına Uygun Ev Yapımı Mama Tarifi

Ev yapımı mama bazen diyet yapması gerektiği zaman, kuru mamaya ara vermeniz gerektiği ya da ona yemek yapma keyfini yaşamak istediğiniz zaman iyidir. 

Ev yapımı mama için gerekli olan malzemeler

2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 orta boy kabak
3 adet patates (her türlü olabilir) 
2 adet havuç
2 porsiyon derisi yüzülmüş somon ya da aynı ölçülerde başka bir balık
1 orta boy brokoli kafası

Mamanın yapılışı;

Brokoliyi sapını kesin. Havuçları soyun ve kabakların kabuklarını da temizleyin. 
Tüm sebzeleri ayıkladıktan sonra ince şekilde rendeleyin ya da ufak parçalara ayırın. 
Somonu kuşbaşı parçalara ayırın. 
Tencereye yağı alın. Sebzeleri içine ilave edin. 3 dakika hafif kavurun. Suyunu salmaya başladığında balık parçalarını da ilave edin. 15- 20 dakika kendi suyunda pişirin. Dilerseniz içine esmer pirinç de ilave edebilir, besin değerini yükseltebilirsiniz. 

Benzer Yazılar

Yukarı