Terrier Maltese Çiftleşmesi Hakkında Bilgiler

Terrier Maltese Çiftleşmesi Hakkında Bilgiler

Terrier Maltese köpekleriniz ortalama olarak 6 ila 8 aylık süreçte cinsel anlamdaki olgunluğa ulaşmaktadır. Çift açısından bu köpekler çiftleşme konusunda özel bir husus sunmamaktadır. Diğer köpek ırklarında olduğu gibi hamilelik döneminden önce normal düzeydeki ısı döngüsüne sahip olan dişiye izin vermek en akıllı adım olur. Malta köpeklerinin bazıları çiftleşme esnasında insan yardımına ihtiyaç duyar. Aslında anatomik olarak çok fazla insan yardımı olmadan çiftleşme sağlayabilir.
 
Maltalarda Isı Döngüsü ve Gerçekleri
 
Malta köpeklerinin dişi olanları ısı döngüsüne yani cinsellik olgusuna oldukça genç yaşta girer. Malta ergenlik dönemine girdiği zaman bu durum meydana gelir. Yaş açısından 6 aydır ama 4 ila 8 aylık süreçte de meydana gelebilir. Çiftleşme sürecine başlamak 4 ana bölümden meydana gelir. Karşı cins tarafından fark edilen, aktif düzeyde akıntısı ve kanaması olan örtrus döngüsü 14 ila 21 sürer. Malta ırkı köpeğiniz çiftleşmek adına senede 2 ya da 3 defa ısı döngüsüne sahip olacaktır. 5 ila 8 aylık dönemlerde bunun yaşanması da veterinerler tarafından normal kabul edilir. Bazı Malta köpeklerinde ısı döngüsüne girme olayı yaşamlarının sonuna kadar devam eder. Bunlarda sadece ısı döngüsünün aralıkları daha uzundur. Yaş açısından büyük köpeğiniz hamilelik dönemi kolayca yaşayabilir. Bu dönemi kontrol altına almak isteyen kişilerin kısırlaştırma işlemine başvurması gerekmektedir.
 
Maltaların Isı Döngüsü İşaretleri
 

İşaretler

Meydana Getirdikleri

Şişmiş Vulva
     •  Isınma süreci ilk başladığı zaman vulva hafif düzeyde şişer.
 
     •  Tam sıcaklığa ulaştığı zaman normal büyüklüğünün iki katı ya da üç katı civarına gelir.
 
     •  Malta köpeğinizin sıcaklığa girmeden vulva büyüklüğünü bir kenara not alırsanız, büyüdüğünü daha kolay tespit edersiniz.
 
Deşarj ( Akıntı )
     •  Malta köpeğinizde meydana gelen akıntı açık pembeden koyu kırmızıya doğru değişir.
 
     •  Renk değişimi döngü boyunca gerçekleşir.
 
     •  Akıntı hafif düzeyde meydana gelir. Zaman içinde akıntı çoğalır.
 
     •  Akıntıyı köpeğinizin yattığı yerde kolayca fark etmeye başlarsınız.
 
Davranışlarda Değişimler
     •  Özellikle dişi köpeğiniz ısı döngüsü sürecine girdiği zaman arkadaş bulmak adına aşırı çabaya girer.
 
     •  Normalde sakin olan köpeğiniz bu dönemde evden çıkıp gidebilir.
 
     •  Malta erkekleri dişilerin çiftleşme adına saldığı kokuları 1 ila 3 metre öteden kolayca alırlar.
 
     •  Dişileri idrar için dışarıya çıkardığınızda her seferinde kokularını çimenlere bırakır. Böylelikle erkek köpeklerin etkilenmesini sağlar.
 
 
Hamilelik İçin Uygun Yaş
 
Dişi Malta köpeğiniz ilk ısı döngüsüne girdiği zaman teknik açıdan kolayca hamile kalabilir. Bu ırk için 4 ila 8 aylık dönem uygundur. Yalnız dişide ilk ısı döngüsünde hamilelik veterinerler tarafından tavsiye edilen bir durum değildir. Malta köpeğinizin yetişkin boyuta gelmemesi, pelvik genişliğinin maksimum boyutta olmaması bunun nedenidir.  Ayrıca bu dönemde hamile kalındığı zaman genç dişiniz için doğruma eylemi oldukça zor olur. Yumurtalarının tam olgunlaşmaması durumu da olabileceği için üreme konusunda başarı yakalamakta kolay değildir. Malta köpeğinizin üreme yapması için en uygun yaş 2 ila 3 yaş ya da sonrasıdır.
 
Hamile Olduğuna Dair İşaretler
 
Dişi Malta köpeğinizin hamilelik süreci 9 hafta boyunca sürer. 2 ila 3 haftalarda bu dönemde olduğunu belirten işaretler meydana gelmeye başlar. 4.haftadan sonra hamilelik belirtileri artık net şekilde anlaşılır. Belirtileri arasında;
 
•  Şişmiş mide, bu durum 2 haftalık olunca kendini belli eder.
 
•  Memelerde değişimler, 2.haftanın sonunda ve 3.hafta içinde meme uçlarında net şekilde   büyümeler oluşur. Bu bölgede renk pembeye döner.
 
•  Meme bezlerinde genişleme, süt üretmeden kaynaklı olarak meme bezlerinde kolostrum   dolumu oluşur. 3.haftanın sonunda artık gözle gözlemlenebilir.
 
•  Mide bulantısı, günün herhangi bir saatinde meydana gelebilir. İki haftalık süreçte sık gözlenirken daha sonraki haftalarda ortadan kalkar.
 
•  İştah değişimleri, 3.haftanın sonuna doğru artmaya başlar.
 
•  Davranışta değişimler, 3 haftanın sonuna kadar yuvalama konusunda eğilim meydana gelir. Malta dişi köpeğiniz eşyalarını bir arada tutmaya özen gösterir. Ayrıca dişi köpeğiniz kendi yuvasına çekilerek dinlenmeye geçebilir ya da size daha düşkün hale gelebilir. 
 

Benzer Yazılar

Yukarı